V podzemí Třetí říše

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

V podzemí Třetí říše

Příspěvek od Lord »

Dnes na ČT2 bude vysílán dokument o podzemních továrnách pro zázračné zbraně. Jak blízko k uskutečnění svých plánů se nacisté dostali? Co by se bylo stalo, kdyby se podzemní zbrojní výroba úspěšně rozběhla?

Více také na http://waffen.mysteria.cz/planky.html

Obrázek Obrázek
Plakáty - V1 - Anglie / V1 - Londýn
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Rozjet výrobu se někdy i podařilo, ačkoliv spojenecké bombardéry to hodně ovlivnili, horší byla doprava- suroviny, polotovary atd. do tuváren, hotové výrobky k vojsku. Systém dopravy byl rozvrácen útoky "kotlářů", neustále něco bylo "někde" a ne tam, kde to bylo potřeba.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Angličané už myslí na vítězství a ukazují rukami Véčko (jako Victory), ale místo toho přichází zbraň V, jako Vendeta ... zbraň odplaty ... Angličané vysíleni válkou už po vylodění v Normandii mysleli, že budou mít konečně klid, jenže to se přepočítali ... takhle nějak mohla vypadat německá propaganda :)

I když zpočátku Angličané byli v panice časem nalezli proti V1 relativně účinnou obranu ... jednak balónové baráže ... a jednak speciální letky rychlých stíhaček, které měly za úkol tyto střely sestřelovat.

Zatímco proti V2 neměli v té době prakticky obranu, snad jedině je zničit ještě na území nepřítele před odpalem ... naštěstí výroba raket nepokračovala masovým tempem, ale i tak dokázaly tyto zbraně zamotat Anglánům hlavy...

Obrázek
V1_kapitulace.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Když začaly těžké nálety do nitra Německa bylo rozhodnuto o decentralizaci výroby, aby ta byla méně zranitelná vůči bombardování. Tím, že bude výroba rozložena na větší ploše ... nápad to nebyl až tak špatný ... jenže musela být zajištěna dobře doprava z jednotlivých závodů a finální montáž.

Druhou možností byla právě výstavba podzemních továren ... tyto továrny by měly být schopny vyrábět co nejvíce věcí sami, kryté vrstvami skály před napadením.

Obrázek
Rentgenový snímek rakety V2.

Obrázek
Podzemní továrna Mittelwerk v pohoří Hartz.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Skladovací a odpalovací bunkr Watten pro rakety V2 byl po odhalení Spojenci několikrát těžce bombardován, ale i dnes se jeví, že mu to vůbec neuškodilo. Postupem času se ukázalo, že může být jednoduší odpalovat rakety V2 z mobilních základen (odpalovacích ramp).

Obrázek
Skladovací a odpalovací bunkr Watten pro rakety V2.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Tak jsem dokument shlédl ... a nejvíc mě zaujali asi britské bomby ... tzv. šampusky ... nálet na WATTEN byl ... bunkr ještě nebyl dokončen ... ale později ho Němci opravili a využívali pro jiné učely.

Jinak ty britské bomby dokázaly prorazit beton 5 metrů silný. Dále byla zmíněna továrna Cement na výrobu A-9 mezikontinentální rakety ... a jiné.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lena
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 136
Registrován: 19/3/2005, 17:05
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Lena »

Docela mě překvapilo, jak velké množství podzemních továren a skladišť bylo během války vybudováno a zprovozněno. Místa vybíraná pro tyto stavby musela vyhovovat několika zásadním kritériím. Být z dosahu doletu spojeneckých bombardérů, být mimo strategické vojenské cíle, na které se předpokládal postup nepřátelských armád, mít dosažitelné zdroje energie i surovin a být dobře maskovatelné v reliéfu krajiny před výzvědnými letouny. Říká se tomu být "za větrem". Protektorát na území našeho státu byl právě takovým ideálním místem za větrem.

Úkoly vyžadované Jägerstabem na území protektorátu, Sudet, horního a dolního Slezska zajišťoval rozsáhlý nacistický úřad "Einsatzgruppe VII" Todtovy organizace se sídlem v Praze. Stavební činnost plánovaná na našem území byla rozsáhlá: projednávaly se především tři gigantické stavby: v Rájci u Brna, kde mělo být 45 000 m² výrobní plochy, stavba v tzv. lomu Alcaraz nedaleko Srbska u Berouna (letecká továrna Junkers) a prostory pro firmu Daimler-Benz v lomu Amerika u Karlštejna, které měly mít rozlohu 70 000 m². Dále stavba dvou železobetonových bunkrů u Roudnice nad Labem, označená krycím názvem Herbert, a další stavby od pohraničí přes jeskyně Moravského a Českého krasu po Prokopské údolí a Branickou skálu v Praze.


Cvikov - Dodnes pozoruhodně zachované chodby válečných protileteckých krytů. Je možné, že se do těchto prostor měla přesunout výroba z místní textilky.

Lom Alkazar - Podzemní továrna Junkers z 2. světové války. 1959 - 1964 úložiště radioaktivního odpadu. 1970 Rudné doly Mořina zavezly šachty jílem. V jedné štole je kalcitová žíla hydrotermálního původu stará 280 mil. let. 1997 znovu přebetonováno - úložiště radioaktivního odpadu.

Nový Bernštejn - Podzemní prostory založené 1627, později často rozšiřované. Sloužily pivovaru Neuperstein až do okupace Sudet. Poté byly účelově využity pro válečnou výrobu. Do roku 1970 sloužily ke zrání sýrů. Dnes využívané jako zdroj pitné vody a probíhá zde příprava nové výroby.

Chlum u Benešova - Štola s kavernou a zatopeným hloubením ze 17. století po těžbě pyritu. Za 2. světové války sklad munice (Zbrojovka Ing. Janeček).

Chlum u Srbska - V lomu na Chlumu byly za 2. světové války vylámány prostory pro archiv Škodových závodů. V okolí jsou i cvičné štoly z roku 1956.

Horní Libchava - Zámek postaven 1574 jako tvrz Jindřicha z Vartenberka. Od roku 1623 patřil Johanitům - Maltézským rytířům. Sídlili zde komtuři Maltézské komendy až do roku 1926. Za II. světové války ubytovna říšské pracovní služby. Od roku 1943 hospodářství SS s krycím názvem Malta. Poblíž byla střelnice wehrmachtu a polní letiště SS Ober Liebich. Od války zámek využívá armáda ČR.

Lindava - Nautilus - Lindavské komory - Husovy kostely jsou podzemní skrýše z dob náboženského pronásledování, rozšiřované těžbou písku od r.1756. Od listopadu 1944 podzemní továrna Nautilus fy WFG. Probíhala zde výroba rychlopalných leteckých děl MK 108 evakuovaná z polského Kalische. Výrobní plocha byla 6000m3. Po válce zde byly sklady zeleniny.

Lindava - Pekelné doly

Náchod - Ve městě se zachovalo množství štol, vykopaných v době II.SV jako protiletecké kryty či jako náhradní prostory pro tovární výrobu v případě leteckého bombardování. Mnohé jsou v současnosti uzamčeny a některé jsou účelově využity.

Podzemní zbrojovky v Moravském krasu - Od roku 1943 probíhala zbrojní výroba v pěti jeskyních Moravského krasu: Býčí skále, Kůlně, Michálce, Nové Drátenické a Výpustku. V plánu byly i jeskyně Pekárna, Kateřinská a některé jiné.

Podzemní komplex Výpustek - Několik kilometrů dlouhá jeskyně značně rozšířená těžbou fosfátových hlín v roce 1920. Od 1931 do 15.3.1939 sklad munice Čs. armády. Od roku 1943 do konce války německá podzemní továrna DINAR na letecké součástky. Od 50-tých let do roku 1989 záložní pracoviště ÚV KSČ, od té doby přísně tajný armádní objekt zvláštní důležitosti.

Rabštejn - V roce 1943 byla nedaleko České Kamenice vybudována podzemní továrna firmy Weser-flugzeugbau. Vyráběly se zde letecké rakety, součásti vrtulníků a letadel.

Rabštejn - Jánská - V části Jánská je obrovský podzemní sklad pohonných hmot Sovětské armády na 8 mil. litrů paliva.

Račice nad Trotinou - Zachovalé podzemní části továrny Škoda na výrobu stíhače tanků Jagdzpanzer. Krycí jméno Siedlung Waldheim. Množství chemického odpadu naší armády z 50-tých let.

Richard - Největší podzemní továrna na našem území u Litoměřic. Krycí jméno B5. Cca 30 km chodeb. Za války zde bylo proinvestováno 12 800 000 říšských marek. V části Richard II je oficiální úložiště radioaktivního odpadu.

Storch I.-III. - Podzemní továrna Diana v tunelech na nedostavěné trati do Brna na katastru obce Dolní Loučky. Vyráběly se zde letadla ME 109. Dodnes se zachovaly únikové štoly ze třetího tunelu.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Druhý díl byl o podzemí v Sovích horách, v Obersalzbergu, podzemí v Berlíně, Dortmundu a jiné …

Ke konci války se Spojenci obávali, že se Hitler uchýlí do svého horského sídla, kde jsou prý vybudovány podzemní tunely. Tato Alpská horská pevnost nazývána též jako Národní pevnost by mohla relativně dlouho odolávat a nacisté by mezitím mohli doufat, že se Spojenci rozkmotří.

Více na www.palba.cz/viewtopic.php?t=127 včetně mapy podzemí v příloze …

Komplexy v Sovích horách

V Sovích horách ve Slezsku (Polsko) se nachází několik podzemních komplexů. Jeden komplex se nachází na jihovýchodním svahu města Osówky, který je obklopen Sovími, Walbřišskými a Kamennými horami. Od roku 1943 se zde začaly budovat komplexy, které měly mít nadzemní i podzemní budovy a kde se měly vyrábět zbraně. Práce byly provozovány v jihozápadním směru v Sovích horách, v okolí zámku Ksiaz a okolo následujících měst: Gluszyca, Kolce, Sokolec, Walim, Jedlina Zdrój a Lubiechów.

V regionu vzniklo sedm takových komplexů: Rzeczka, Wlodarz, Sobón, Sokolec, Jugowice Górne a Osówka.

Dodnes se vedou spory o účelu těchto podzemních staveb, jedno podzemní město mělo být Hitlerovým novým stanem „Riese“. Další jako podzemní továrny až po výrobu létajících talířů.

Obrázek
Osowka.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“