Trafalgar

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Jelínek Milan
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 28/11/2010, 14:42
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Trafalgar

Příspěvek od Jelínek Milan »

Obrázek

"TRAFALGAR" - NAD KNIHOU Z NEJLEPŠÍCH
těžkotonážní dávka nadšení

„Štíhlý a dosti vysoký muž, kterého našli v úterý 22. dubna 1806 mrtvého ve skromném pokoji Hotel de Patrie, stojícího na ulici des Faulons, ležel na zádech v posteli, tratoliště na jeho hrudi i na prostěradle však jasně říkaly, že nezemřel přirozenou smrtí. Přivolaný lékař už jen ohledal tělo, na němž shledal šest bodných ran. Pět bylo na hrudi a ze šesté, která konečně našla srdce, trčel jílec obyčejného stolního nože, jaký se používá při jídle ke krájení masa či chleba…“. Ne, tak nezačíná beletristická knížka, nýbrž rozsáhlá faktograficko-publicistická práce vynikajícího napoleonisty J. Kovaříka „Trafalgar – anatomie námořní bitvy“, která je stále k vidění v knihkupectvích. Divím se - je to dílo tak hodnotné, že by mělo býti vyprodáno. Nutno si knihy povšimnout detailněji.

Jsou u nás autoři, věnujících se literárnímu zpracování historických vojenských a válečných témat, kteří snesli do svých prací dost dobrých údajů, a pak text napsali tak, že je s podivem, jak tyto podúrovňové stylistické výkony vůbec mohli projít redakcemi nakladatelství.
A jsou jiní autoři (někteří až velkosériově produktivní), kteří se fakty zabývají jen povrchně, ledasco opíší, kompilují…, ale dokáží dobře zvolit námět a své texty vyvést natolik obratně, že jejich knihy sice odborníky nejsou příliš ceněny, ale dobře se prodávají a čtou.
A jsou autoři, kteří dokáží heuristicky výtečně pracovat, nakládat s velkými množinami faktů, nechávat je prolisovat až titěrně náročnými komparacemi, vybírat a řadit… a ty pak dovedou propojit textem sice bohatým na údaje všeho druhu, autoritativním, ale i příjemně čtivým. Tudíž jejich dílo pak sice má punc vysoké odbornosti, avšak jelikož je provedeno jazykem nikoliv rigorózně badatelským, nýbrž jaksi civilním, měkčím, variabilnějším, stává se i dílem populárním. Je pak všeobecně vysoce považovaným přínosem do pokladnice českého písemnictví, kam nejzdařilejší díla i tzv. literatury faktu nepochybně patří.

Soudím, že pan Jiří Kovařík, ač velmi pilný, patří ke spisovatelům, kteří netrpí potřebou tvořit knihu za knihou, ale dává absolutní přednost kvalitně propracovaným literárně-publicistickým výkonům. Jeho sedm svazků o válečné době napoleonské, k tomu „Korzáři Krále slunce“ a „Korzáři Francouzské revoluce“, a z poslední doby „Napoleonova invaze“ a „Napoleonova prohra“ jsou toho dokladem. A k tomu „Trafalgar“, o zásadním vítězství flotily britského admirála Nelsona nad francouzsko-španělským loďstvem v r. 1805. Tento nový počin na českém trhu je totiž na tuzemské poměry v oblasti produkce námořní literatury tak kvalitní, že se až tají dech. Nejenže skýtá čtenářský zážitek, ale v obecné rovině je jednak učebnicí dobového námořního vojenství, jednak dává řadě tuzemských autorů náramný příklad i návod, jak literaturu s militárně maritimními náměty tvořit. Už když jsem pročítal Kovaříkovi námořní svazky o francouzských korzárech, byl jsem překvapen, jak dobře autor – ač se věnuje hlavně pozemním tažením – zvládl tematiku i pojmosloví námořního pirátství a námořní plavby konce 18. století. Proto jsem otevíral „Trafalgar“ s téměř jistotou, že i tentokrát autor nezakolísal. Nezklamal jsem se, naopak!

Kniha v deskách „do modra“ a s dramatickou marínou vpředu, ač silná (skoro 500 stran!), sice vyhlíží mezi jinými nenápadně (to ten nahnědlý tenký papír a standardní rozměry svazku), ale její obsah je vpravdě velkoformátový, nevídaně rozmáchlý. Úžasná faktografická šíře Kovaříkova díla svědčí o tom, že autor důkladně prostudoval bohatou zdrojovou bibliotéku, a nelenil ji využít ve smyslu „co se dalo“, tj. navalil do textu plejády relevantních(!) údajů, které se týkají nejen meritorního námětu - trafalgarské bitvy, ale i někdejších válečných loďstev obecně, také politiky, morálky, ekonomiky… Jalovina nikde.
Nejsem odborník na námořní plavbu a vojenství v epoše plachetníků, ale někde u napoleonských dob můj zájem o lodě začíná (zavádění parního stroje do říční a pak námořní plavby, vznik železných lodí, zavádění výbušného střeliva napoleonským důstojníkem J. H. Paxihansem…). Právě proto ctím Kovaříkovu až snad úzkostlivou snahu nějaká fakta nepřehlédnout, a to i až „molekulární“ detaily, aby čtenář měl dokonalou představu o námořním milieu doby, o tom, co bitvě u Trafalgaru předcházelo a co se v bitvě stalo. Jinak řečeno, autor byl látkou cele zaujat a chtěl mít knihu saturovanou nejen nutnou osovou faktičností, ale k ní ještě chutě přidával další, mnohdy i zdánlivě marginální náměty - libůstky, k nimž se běžný čtenář, nevybavený odbornou literaturou potažmo zahraniční, nemá šanci dostat. Kovaříkovo líčení se tudíž tematicky pohybuje nejen na mořích a ve vysokých politických a admiralitních kruzích, ale spouští se až na paluby lodí, ba do smrdutých temných prostor u kýlů, všímá si stavby lodí, sleduje kvantitativní a materiální poměry marín, znalecky a podrobně popisuje lodní artilerie, nepomíjí typiku složení posádek nahnaných do tenat námořních správ bezohlednými verbíři, životní podmínky na lodích, přípravu lodí před bojem… - námětové rozpětí je skutečně nevídané. Samozřejmě se kniha podrobně věnuje též diplomacii, státním strategiím, vývoji obecné vojenské situace… Potěšující také je, že se autor „ujal“ i španělského podílu na bitvě a v té souvislosti si všímá nejen osobností španělské strany, ale i třeba konstrukcí a architektury španělských lodí, ve srovnání s britskými a francouzskými. A tak chápavý čtenář s uznáním stránku po stránce sleduje autorův úžasně poctivý až piplavý přístup k rámcovým i dílčím tématům, jeho kontrolovanou, účelovou hru s drobnými fakty, vztah k postavám, ať jde o dominantní osobnosti trafalgarského příběhu, nebo jeho pióny – plavce, střelce… Tedy v obsahu knihy není jen jakási generální anatomie oné ukrutné bitevní srážky desítek mohutných korábů, ale i řada subanatomií, týkajících se souvisejících jevů a událostí, prostředků… a samozřejmě i osob, což právě činí z této práce skutečně nevídaně masivně sdělnou záležitost nejen o Nelsonově skvělém vítězství před španělským mysem Trafalgar, ale o tehdejším námořním vojenství vůbec a napoleonské době jako takové...
Také líčení bitvy samotné je něčím, co se nedá hodnotit, musí se číst. To je důkladné a bravurní rozkrývání v podstatě všeho, co se v bitvě událo, a je to opět činěno tak, aby čtenář jen nesjížděl pohledem řádky zaplněné fakty, nýbrž se do onoho děsivě aktivního, zadýmaného, burácejícího bitevního prostoru nacpaného hmotami korábů a spletí soustav plachtoví vcítil a virtuálně jej prožíval. Kovařík dokázal navodit tento kýžený empatický účinek znovu hojným použitím autentických svědectví, ale ne aby si ulehčil práci, ale aby nechal „mluvit ty, kteří tam byli“. Takže jakkoli vysoce dramaticky se v knize líčí bitevní evoluce, krvavé scény na zdevastovaných palubách, až těžce tristní osudy lodí, tragické konce posádek i celebrit, činí se tak věcně, bez epitet, „jak se věci měly“, a to - k vděčnosti čtenáře - znovu do důkladně sesbíraných a jemně opracovaných podrobností, které činí z této knihy unikát. Důkladné statistické přehledy v kapitole „Jak umíraly lodě“ samozřejmě nechybí, stejně jako vypodobňování pobitevní katarze se scénami pohřbívání zabitých, ve stafáži nastupující klimatické bouře… A velice kladně působí výčet osudů jednotlivých lodí dlouho po bitvě, což ovšem je jen další ozdoba této knihy a o důvod víc, proč autorovi děkovat.
Ke Kovaříkově stylu vyjadřování rovněž nelze mít výhradu – je pragmatický, nerafinovaný, vytříbený do sdělné čistoty a přímočarosti, „laminárně“ narativní, a vlastně vše, co je v textu oduševnělé, temperované emocionalitou, je vloženo právě do oněch citací z osobních písemných vyjádření (dopisů, memoárů, hlášení) postav prvoplánových i méně významných. Proto také aktérům v tomto Kovaříkově vyprávění nechybí jejich psychologické hodnoty – nejsou to statistické figury, ale oživlí lidé. Totiž ve většině děl tohoto žánru nacházíme jen strohé situační popisy, poziční údaje, materiální aj. výčty, takže takové knihy se čtou obtížně, ba vlastně ani nejsou příliš zajímavé, a přitom stačí právě to, co udělal Kovařík – aspoň částečně válečníky osvobodit od popisnosti a výčtovosti, a prostřednictvím jejich vlastních, zaznamenaných slov jim vrátit psychologickou podstatu…

Na tom, že jde - osobně soudím - o knihu dokonalou, se samozřejmě přičinili nakladatel i autorovi vysoce fundovaní spolupracovníci respektive konzultanti (L. Křížek, K. A. Řezníček, Ch. Tichá), ale duše i tělo té knihy jsou Kovaříka. Nicméně je třeba být vděčný právě i nakladateli, že se rozhodl vydat dílo, které nelze zařadit mezi populární knihy, že upřednostnil odborný a faktograficky přebohatý ráz Kovaříkova díla před pohodlnou jednoduchostí a povrchností ozdobenou hemžením barevných obrázků, že realizoval ne knížku „aby se dobře prodávala“, nýbrž rozměrnou, badatelsky důstojnou monografii s nejvyšší sdělnou hodnotou.
Přečetl jsem vše, co u nás bylo o námořním vojenství vydáno po r. 1918, a nevím, že by některá z těch knih - mnohých i výtečných!! – byla tak hloubková a širokoúhlá, tak hodnotným exkurzem do přes dvě stovky let starého maritimního světa, tak propracovaná, jako Kovaříkův „Trafalgar“. Otázka samozřejmě je, jaké výhrady ke knize „Trafalgar – anatomie námořní bitvy“ budou mít naši znalci plachetních marín, ale zřejmě i oni budou spokojeni.

„Trafalgar – anatomie námořní bitvy“, vydal Leonid Křížek, nakladatelství Elka Press, Praha, 2008. Počet stran 496, náklad a cena v tiráži neuvedeny.
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

Tahle kniha je opravdu velmi kvalitní. Jsem jejím načeným vlastníkem. Stejně tak jsem vlastníkem dalších Kovaříkových knih Korzáři krále slunce a Korzáři Francouzské revoluce. Ty jsou taky velmi kvalitní. A chtěl bych se tě zeptat zda i novější tebou zmíněná díla pana Kovaříka Napoleonova invaze a Napoleonova prohra jsou stejně kvalitní nebo snad ještě kvalitnější.?

Kdysi, asi před rokem jsem chtěl pro palbu napsat něco právě o Trafalgaru. Ale když jsem si pořídil tuhle knihu tak jsem to zatím zabalil. Měl jsem obavy, že bych se nedokázal ubránit a bylo by velmi výrazně poznat, že to byl můj superhlavní zdroj. Ale chtěl bych se k tomu jednou vrátit a doufám, že se to stane brzo, snad začnu ještě letos:-)
Draco
Příspěvky: 1
Registrován: 3/1/2008, 08:08
Bydliště: Řevnice

Příspěvek od Draco »

Tkuh: naprosto souhlasím. Zcela úžasná kniha. také mám "korzáry" a opravdu skvělá práce. Je podle mě velmi cenné, že autor (asi dost jazyk ovládá) čerpá také z francouzských zdrojů a pohledů, ne jen, jak je u nás zvykem, jen z anglických.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Jiří Kovařík v současnosti pracuje na knize o bitvě u Cušimy. Více se lze o tomto projektu dozvědět zde: http://oldships.webnode.cz/products/cus ... kovarika2/
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Kovaříka mám rád, to si nenechám asi ujít :)..díky za info
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

Draco píše:Tkuh: naprosto souhlasím. Zcela úžasná kniha. také mám "korzáry" a opravdu skvělá práce. Je podle mě velmi cenné, že autor (asi dost jazyk ovládá) čerpá také z francouzských zdrojů a pohledů, ne jen, jak je u nás zvykem, jen z anglických.
To musí, vždyť vystudoval na UK obor historie - francouzština. Kvůli tobě jsem se také podíval do přehledu zdrojů a vzhledem k tomu, že byl jeden španělsky, tak asi těch jazyků ovládá povícero.
Pan Kovařík o své práci na Cušimě na svém blogu nepíše, takže já budu hezky skeptický (umím to dobře) a budu vyčkávat. Jestli je to ovšem pravda, tak se budu snažit, aby mi neutekla, i když mám obavy, zda to bude na jeho velice vysokém standartu.
S jeho knihami mám obecně takový malý problém. Je jich moc. Jsem přesvědčen, že kdybych je měl všechny, věděl bych o Napoleonovi a jeho válkách téměř vše, ale vzhledem k tomu, že jich je jen přes dvacet o Napoleonovi, tak to nezvládám, navíc neustále přibývají další.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Já zas cíleně vynechal Napoleona a vyhledávám ty ostatní :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

No těch je taky asi deset. Na wikipedii mají prý seznam všech a tady máš adresu na jeho blog: http://napoleon-knihy.blogspot.com/
Uživatelský avatar
browe
Příspěvky: 2
Registrován: 19/3/2012, 12:24

Příspěvek od browe »

Musím se také připojit, i když jsem naprostý laik a muž veleprůměru s občasným návalem zájmu o historii, kniha Trafalgar - Anatomie námořní bitvy, mě naprosto očarovala. Kniha je velmi čtivá a záhy zafunguje stroj času, kterým se bezpečně přenesete do doby napoleonských válek na moři. Dostanete jedinečnou možnost prolézt nejdokonaleší stroje tehdejší doby, jakými řadové lodě bezpochyby byly. Poznáte nejenom loď od kýlu až po košovku hlavního stěžně, ale seznámíte se také se životem námořníků, jejich profesemi. Lodním doktorem, tesařem i kuchařem. Je tu život mužstva i důstojníků. Dozvíte se mnohem víc, než by Vám dokázal sdělit film. Kniha je prostě strhující a dá se dlouze rozebírat u piva s přáteli.
Takže děkuji pane Kovaříku. Já jsem si na základě Trafalgaru koupil všechny knihy s rytířskou tématikou - což je opět, podle mě, mimořádně přínosný a zajímavý materiál. Děkuji!!!
Jenom mě pořád vrtá hlavou to Nelsonovo "Kiss me, Hardy!".
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“