GALLIPOLI 1915

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Jelínek Milan
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 28/11/2010, 14:42
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

GALLIPOLI 1915

Příspěvek od Jelínek Milan »

GALLIPOLI 1915

Kdopak z příznivců vojenské historie by neznal průběh spíše prestižní, než strategicky významné spojenecké operace vůči Dardanelám v r. 1915? Z těch příznivců militární historie, kteří se soustavně věnují událostem i v první světové válce, každý. Jenže kdo z nich mohl do letoška (2010) číst nějaké obsáhlejší, tj. knižní, původní české vylíčení této několikaměsíční, krutě svízelné záležitosti? Po r. 1990 jí věnoval několik odstavců J. Hrbek ve své „Velké válce na moři“ (2002), ještě méně je v krásně obrázkových, ale málo obsažných velepublikacích formátů větších než A4…, a to je z domácí a převzaté literárně-faktografické produkce asi tak všechno.
Až konečně! Mladá fronta letos vydala práci Yvette Heřtové „Gallipoli 1915“ (avizovanou tuším už před lety). Můj první dojem z ní zakolísal, když jsem podle nadpisu kapitoly II. na str. 32 „Příběh dvou bitevních křižníků“ měl být ujištěn, že BRESLAU unikající s GOEBENEM je rovněž bitevní křižník, ale naštěstí v textu zkušená autorka, renomovaná historička, kategorizuje lodě správně, a vůbec si počíná – jako žena(!!) – správně všude. Výsledek? Dojem z prvního čtení? Jde o dílo navýsost původní, sepsané poctivě, podle autoritativních knižních pramenů. Příběh lodí GOEBEN a BRESLAU do zvoleného rámce ovšem zapadá věru jen částečně, nadto tok obsahu jaksi „zdržuje“, protože o dardanelské operaci se začíná čtenář dozvídat až mezi 50. a 60. stránkou (z asi 250), ale pak se dostává recipinetovi zajímavého autorčina podání, v němž je všechno podstatné včetně armádní části operace, předloženo v čistém publicistickém stylu… Z názvů kapitol si můžeme učinit představu o obsahu díla: „Cesta k turecko-německému spojenectví“, „Příběh dvou bitevních křižníků“. „Dardanely na mezinárodní scéně“, Příprava dardanelské operace“, „První bitva o Dardanely“, „Pokus o obnovení námořního útoku“. „Gallipoli, změna koncepce boje“, „Kroky spojenců ke katastrofě“, „Oběti zmařených šancí“, „Poslední kapitola dardanelské operace“ – ano, je tam všechno, v konzistentní stavbě a příjemně čtivém podání…
Co možná příznivcům historie námořního vojenství může chybět, je perlení detailů. Dnes totiž je tendence propracovat texty „až na písek“, tj. předložit čtenářům nejen osnovní vylíčení události, na které se tu a tam pověsí dialog, citát…, ale také mnoho podrobností, které činí text dokumentaristicky ještě násobně cennějším – čím více zvláštních jednotlivostí technického, nautického, personálního aj. rázu, tím lépe, ovšem za předpokladu, že text neztratí vemlouvavý tah a v líčení budou v činnosti nejen lodě, útvary… a nejen statistiky palby a potopených lodí…, ale také myslící a jednající (bojující) lidé!!
Paní Heřtová na detaily z té či oné příčiny téměř rezignovala, což ale není hodno výtky – postavila se k tématu jinak, standardně, po svém. Prostřednictvím v podstatě jednoduchého, srozumitelného textu dala čtenáři možnost seznámit se, a to způsobem seriózním a kultivovaným, s něčím, co bude ještě po desítky a desítky let vděčným tématem každé knížky a mnoha žurnálových pojednáních o námořní fázi první světové, ale co zatím český zájemce o historii, nemající znalosti cizích jazyků, neměl zatím možnost prostřednictvím tuzemského písemnictví důkladněji poznat. Sice mám raději texty, jaké nacházím i v námořnické sekci PALBY (vynikající Destroyman, Jarl, Kačer…) – s mnoha účelnými podrobnostmi, jež pro hloubkové zvídavce činí z jednotlivých pojednání faktografické lahůdky (gratis!!), ale „Gallipoli“ jsem si rád koupil a zařadil do knihovny. Ano, kdyby tuhle knihu napsal některý dvorní autor PALBY (a že by si knižní vyjádření své práce kdekterý horentně zasloužil!), byla by dvakrát třikrát taková, ale i její existence v tomto rozsahu znovu dotvrzuje, jak je dobrá, výtečně napsaná kniha nepostradatelná! Díky za ni. A kdyby bylo takových knih se „starými“ tématy víc, díky nadvakrát!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4088
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Tuto knihu jsem si zakoupil okamžitě po jejím vydání a také jí mohu pouze doporučit. Snad jenom ty neustále popisované nedostatky tureckých vojáků se mi zdají poněkud přehnané (i když rád věřím, že němečtí důstojníci z nich byli na mrtvici). Nakonec turecké jednotky na Gallipoli bojovaly docela dobře a prolily hektolitry vlastní krve, takže až taková „chátra“, jak je popisuje autorka snad přeci jenom nebyly.

Věřme, že si tato kniha najde dostatek čtenářů a potencionální zájemce neodradí skutečnost, že jí sepsala příslušnice něžného pohlaví. Dodnes si vzpomínám, jak jsem si asi před dvaceti lety přinesl domů knížku Zákopová válka, od téže autorky, a moje máma udiveně pronesla: „Co může ženská vědět o zákopové válce?“ Nuže po přečtení obou knih rád konstatuji že Yvette Heřtová toho o první světové válce ví opravdu hodně a je úplně jedno jestli popisuje boje na západní frontě (Marna, Verden, Somma, frontě východní (Tanenberg, Brusilovova ofenzíva), čí námořní bitvu u Jutska, a nebo nyní námořní operace u Dardanel, společně s krvavými boji na Gallipoli.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tu knihu jsem si nekoupil právě proto, že mě nesedělo popisování Turků v uniformách jako tupců a neschopů. Možná to byla chyba. Asi revokuji svůj negativní pohled.
Jinak si takjako Jarl myslím, že tato autorka má šmrnc a dobře se čte.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
gripweed
Příspěvky: 2
Registrován: 30/11/2012, 10:20

Re: GALLIPOLI 1915

Příspěvek od gripweed »

Kniha od Hertove neni spatna, ale pro zajemce o detailnejsi informace o tazeni doporucuji radeji knihu od Lese Carlyona:Gallipoli a samozrejme navstevu bojiste :)
Expedice Gallipoli 2011
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Re: GALLIPOLI 1915

Příspěvek od karaya1 »

Návštěva bojiště je určitě silným zážitkem, jen doporučuji mít vlastní dopravní prostředek (jakýkoliv, klidně i kolo) - pěšky s báglem na zádech to není úplně ono. To až když pak člověk stopne čtyři Australany v klimatizované dolmuši 8-)

Samotná knížka se mi dost líbila - není popisná ve smyslu detailů všech operací, ale na přehled paráda, je tam vše podstatné. Podrobnosti si člověk může už hledat cíleně, obecné pozadí apod. už těžko.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11570
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: GALLIPOLI 1915

Příspěvek od Dzin »

Osobně se mi tahle kniha líbí. A je to stylem jakým Yvette Heřtová píše. Mám od ní i Zákopovou válku a opět nprosto skvělé. Jak píše karaya, není to přehršle o datech, ale je to hlavně o naprosto nepřekonatelně zprostředkované atmosféře, v tom paní spisovatelka opravdu exceluje.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
gripweed
Příspěvky: 2
Registrován: 30/11/2012, 10:20

Re: GALLIPOLI 1915

Příspěvek od gripweed »

Tak samozrejme, pro prvotni vhled je to idealni kniha, v cestine nic lepsiho nevyslo. Pokud ale o kampani uz neco vite, moc novych informaci tam nenajdete. Pak plati to, co jsem psal vyse.
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“