recenze TV pořadu "Pevnosti"

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Jelínek Milan
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 28/11/2010, 14:42
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

recenze TV pořadu "Pevnosti"

Příspěvek od Jelínek Milan »

PEVNOSTI, NEPODAŘENÝ CYKLUS ČESKÉ TELEVIZE
Tuzemští příznivci historického fortifikačního umění očekávali, co vysledují pod titulem „Pevnosti“, v řadě dokumentů (či „dokumentů“), vytvořené pro Českou televizi brněnským týmem kolem P. Janyšty - a zřejmě do jednoho si povzdechli zklamáním... Nepatřím mezi znalce fortifikačního druhu vojenské dovednosti, ale s povděkem uvítám každý dobrý filmový dokument na to téma, každou publikaci, z níž je možné se o pevnostech ledasco relevantního dozvědět, a když pročítám práce např. dr. V. Kupky, jsem jejich obsahem samozřejmě nesmírně potěšen, viz třeba úctyhodně podrobnou a rozmáchle obsáhlou „Boj o francouzské pevnosti 1870-1871“. Ale ohledně pojednávaného televizního počinu jsem už při sledování části „Tábor“ znejistěl, a když jsem se – jako Královéhradečák – dodíval na část věnovanou bývalé mohutné pevnosti Hradec Králové, nutně jsem si musel položit otázku: Co má tohle být?! Pro laiky výtvor téměř nezajímavý, pro odborníky téměř zavrženíhodný; žasl jsem, jak lze tak poutavý námět zpatlat do pětníkové „šou“ pro nikoho, která se líbila asi jen jejím tvůrcům, o jejichž zaujetí starými pevnostmi a chápání TV diváka lze pochybovat. Proč takový názor? Posuďme, čeho se nám dostalo: neustále se producírujícího průvodce pořadem, dalších tří mluvících hlav, pohledů na plující krásný říční parníček a zevlouny na březích, jedl se dort, jezdila hezká hračka-mašinka, mihl se starý slavný Žaloudkův model města a královéhradecké pevnosti, pak nám scénář na dlouho bůh ví proč „ujel“ na Chlum, k bitvě v r. 1866 (což je téma samostatné), viděli jsme množinu sádrových(?) vojáčků na stole, který památné bojiště u Hradce Králové ani trochu nepřipomínal, střílelo se ze štucu a jehlovky, došlo na nepochopitelně trojí bratření rakouského a pruského „vojáka“ atd., ale kam se poděla pevnost Hradec Králové? Tetelila se kdesi v pozadí - v několika záběrech a povětrných slovech výkladu odborného mluvčího. Kdepak asi zůstaly série dokumentačních dobových rytin, kreseb, malůvek a fotografií, kde pohledy na mapy a prováděcí plány, a třeba i detailnější obeznámení s oním proslulým pevnostním modelem, proč chyběl zasvěcený, soustředěný výklad, který by i při vysoké odbornosti mohl zůstat populárním? Znalec hradeckého opevnění Pavel Mrázek tu byl - asi ne zcela po své vůli - vmanipulován do role marginální figury, přinucené vychrlit pár základních údajů, ač by hravě dokázal vytvořit nesouměřitelně sdělnější výkladový text bez vnějškovitostí a rádoby efektních kudrlinek, zato pokrytý ne bezúčelným, nýbrž skutečně funkčním dobovým obrazovým materiálem či soudobými záběry na pevnostní relikty, a páni účinkující „vojáci“ by určitě také rádi hovořili jinak. I ve dvaceti minutách se dalo o námětu sdělit desetkrát víc a zajímavěji, než bylo v rádoby dílku brněnských tvůrců! A je mi líto, že když už Česká televize našla drahý vysílací čas a drahé prostředky (z koncesionářských poplatků) na projekt „Pevnosti“, připustila realizovat tvůrčí záměr do výsledku, který v obsahu i formě není ani zajímavý, ani zábavný, nýbrž jen tlachavou šálivou, prostoduchou zbytečností s minimální faktografickou hodnotou, propadlou přehluboko pod nivó vysoké kvality, daného takovými dokumentárními díly, jakým je kupř. „Apokalypsa“. A tak další části podivného, téměř bezcenného cyklického výtvoru „Pevnosti“ mě - a určitě nejen mě - už nezajímají.

Kontakt na autora: jelinmi@seznam.cz
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Příspěvek od josefg »

Souhlasím, taky jsem se na ten seriál těšil, ale je to hrůza. Už po prvním dílu jsem to přestal sledovat a když jsem náhodou viděl Prahu :cry: věděl jsem že o níc nepřicházím
Obrázek

read between lines, read between lies
jíra
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 134
Registrován: 26/5/2011, 18:53

Příspěvek od jíra »

Já jsem v téhle problematice laik, takže jsem, věřte, nevěřte, aspoň u prvního dílu trochu poslouchal, co tam odborníci říkají. Ale neskutečně mě tam otravoval ten rádoby akční moderátor, který tam pořád nějak pobíhal, občas se tvářil vyděšeně a vytrvale produkoval trapný "humor".

Těšil jsem se na to, ale po prvních dvou dílech nesleuji. (Jediné co se mi doopravdy líbilo, byla ta zadovka, co z ní v díle o Brně párkrát vystřelili)
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“