Ruské válečné filmy

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Dzin »

Nevím jestli všech velkých zemí. Ono přeci jen hostoriografická komunita v USA (či třeba v Německu) je dnes trochu rozdílná než v Rusku (nebo třeba v Číně). V USA víceméně neexistuje nějaký jednoznačně daný výklad, který "je nejlepší". Jsou zde oficiální díla, ale kromě nich existují historické školy, které popisují jednotlivé děje každá třebas jinak. Přičemž žádné není kladena nějaká zásadní překážka k tvorbě (ty leží většinou v rovine zdrojů) a spor mezi nimi se vede spíše přes publikační činnost. Nejsou omezováni třeba výběrem zdrojů atd.
V Rusku to (po určité liberalizaci na konci minulého tisíciletí) ohledně archivních fondů vypadá nyní tak, že je omezený přístup a je navíc podáván selektivně, kdy pokud máš to štěstí a můžeš v něm bádat, není ti umožněn obvykle přístup přímo ke zdroji, ale na základě žádosti co chceš ti pracovníci archivu vyberou příslušné dokumenty. Pouze určitá skupina státem podporovaných historiků má přístup lepší, ikdyž ani u nich není jistota, že je úplný.
Ať se na mě nikdo nezlobí, ale co tak vidím, tak si myslím, že po roce 2000 je na tom západní historiografie daleko lépe, než ruská. A to do značné míry i v popisu východní fronty, kdy některá díla vydaná na západě postrádají relevantní obdobu v Rusku, kde se spíše soustředí na jejich očerňování. Glantz by mohl vyprávět a přitom nedělá nic jiného, než že se snaží naplnit ruské (sovětské potažmo komunistické) "Nic není zapomenuto, nikdo nebude zapomenut".
Ostatně i zde máme ukázky nové ruské snahy "přepsat dějiny", kdysi tu bylo nasdíleno video, jak ruský historik vysvětluje, co to vlastně bylo to "odkulačení".

Ale jinak máš naprostou pravdu, všude se najdou poplatní historici (nebo jak přesněji píšeš "historici"), kteří publikují jen s cílem zisku za cílem co největší senzace. Je to potom o tom, se mezi nimi orientovat a vyhýbat se jim. Jen mi poslední dobou přijde, že v Rusku se navracejí v historii do časů SSSR před zrušením cenzury (opět se objevují zprávy o založení týmu proti falzifikaci dějin atd.).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Barrymore »

Tak co se týká "Putinovo badatelů", mám na ně svůj názor. Situace v RF je slušně řečeno "specifická", kdy mají badatelé do archivů přístup odstupňovaný podle souladu publikační činnosti s oficiální státní linií. To kulacké video s Julinem jsem viděl. Pořad Rozvedapros sleduju celkem pravidelně a Julin v něm předvádí docela názorové a interpretační výkyvy. Celkově na mě působí dojmem, že je to historik, co se snaží dělat svou práci a aby se dostal mezi ke zdrojům, tak musí zpívat píseň toho, jehož archiv čte. A když se občas splete a propere s Pučkovem téma, co se zrovna asi nelíbí, tak se tam delší dobu neobjeví a návrat oslaví absolutně ulítlým výstupem. Uvidíme, jestli se časem bude situace v Rusku zlepšovat, nebo přituhne a časy SSSR se budou velebit (pardon, bude se o nich zase říkat "pravda") ještě víc. Obecně to na mě působí tak, že se Putinova parta snaží postupně obnovit svaz v původních hranicích a tohle je taková psychologická masáž, jak to bylo všechno v podstatě v pohodě, když jsme byli spolu a Ti, co nám ho rozbili, se nás společně se západem snaží jenom rozeštvat a pomlouvat ten žalář sovětských národů.

Ať nejsem úplně off topic - Tohle plně platí i o filmech a dokumentech. Zlatá éra, kdy to ještě dělali ve stylu osmdesátek se svobodou devadesátek, už minula.
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Dzin »

Mě na tomhle dost mrzí, že v Rusk uje hodně velmi schopných filmařů, kteří předvádí (předváděli) opravdu vynikající filmařskou práci. Za všechny vzpomenu naprosto nepřekonatelného mistra davových scén Bondarčuka. Nebo co obecně dokázali s kompozicí záběru, třeba na jeden záběr natočená pobitevní scéna v "Jeřábi táhnou" (stejně dobrou jsem viděl snad jen v "Nejdelším dnu"). Jejich filmy jsou řemeslně naprosto vynikající v nejlepším možném slova smyslu a po všech stránkách. A potom do toho narvou něco jako úlitbu straně a vládě a úplně bije do očí ta hrozná nevyváženost. Klasicky třeba zobrazování Hitlera jen jako neurotického, vyšinutého (a až komického) psychotika, který se zmůže jen na prskání, poskakování a mávání rukama. To už i v komedii "Zítra vstanu a opařím se čajem" působí vyváženěji. To je obecně slabost většiny sovětských válečných filmů, slabí resp. nevýrazní záporáci (Němci). O to větší zážitek je, když se objeví film, kde opravdu působí jako nefalšovaná hrozba, kterou je se třeba i obávat (a ne jen proto, že jich je desetkrát více).
Když odbočím od sovětského/ruského filmu, třeba náš Maratón se mi svého času v tomto moc líbil, kdy jak české, tak sovětské i německé charaktery si byli naprosto rovnocené. Ale mohl bych jmenovat i další, které v tomto porůznu vyčnívají.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Mirek58 »

Všetečný dotaz:
Jakou má souvislost přístupnost sov archivů s " Panfilovci"?
( jak dlouho např visí informace o šetření prokuratory na internetu? A kdy se začal točit film?)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Barrymore »

Mirku, na netu nevím, ale co vím, tak prokuratura to za mýtus uznala už v roce 1948 a tiskem vyšel ve Vojenno-istoričeskom žurnale v roce 1990 článek Čužaja slava snažící se uvést mýtus na pravou míru. Ani jedno tehdy, ani teď, nepatřilo mezi nepřístupné zdroje.

Edit: http://militera.lib.ru/periodic/0/v/voe ... 990-09.pdf od strany 71
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Matej12
Příspěvky: 4
Registrován: 4/12/2016, 11:09

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Matej12 »

Nema to prosim nekdo aspon s titulkama? (Allegro s ohněm ) Dekuji predem
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Martas2411 »

Zdravím pánové,zítra na Prima Max ve 20.00 dávají ruský film-A jitra jsou zde tichá ,rok 2015.Kdysi velmi hodně dávno,jako puboš jsem viděl původní verzi.Viděl jste někdo tu novou?Dá se na to koukat? Docela jsem zvědav.Z té staré se mi akorát vybavuje,jak tam sestřelí onen výsadkařský letoun a rozstřílí rychlopalným kanonem jednoho výsadkáře či pilota a poté nějaké mlhavé vzpomínky z onoho pronásledování německých paragánů.
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1403
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od danny1691 »

Jo viděl. Celkem se to dá. Ale s původním filmem to nemůžu porovnávat neboť jsem ho neviděl.
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
lasib
rotný
rotný
Příspěvky: 83
Registrován: 6/6/2014, 13:29

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od lasib »

Martas2411 píše:Zdravím pánové,zítra na Prima Max ve 20.00 dávají ruský film-A jitra jsou zde tichá ,rok 2015.Kdysi velmi hodně dávno,jako puboš jsem viděl původní verzi.Viděl jste někdo tu novou?Dá se na to koukat? Docela jsem zvědav.Z té staré se mi akorát vybavuje,jak tam sestřelí onen výsadkařský letoun a rozstřílí rychlopalným kanonem jednoho výsadkáře či pilota a poté nějaké mlhavé vzpomínky z onoho pronásledování německých paragánů.
... Viac sa vyzliekaju herecky ... A pod vodopadom ... a hlavny hrdina je mlady sympos, typicky remake
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Martas2411 »

Tak to jo,na hezké slovanky a k tomu vojandy se rád podivam :razz:
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“