Ruské válečné filmy

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

1stCLJan
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 519
Registrován: 29/7/2014, 10:06

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od 1stCLJan »

Nový Ruský film 28 panfilovců.
Natočený s důrazem na maximální reálnost scén, použití bojové techniky a zbraní, dokonce při natáčení byla používána ostrá munice pro dokreslení reálnosti chování ručních zbraní, které diváka vtáhnou do realistické atmosféry Rudé Armády při hrdinné obraně Moskvy roku 1941.
Opravdu povedený kousek z válečné kinematografie , vřele doporučuji.
http://28panfilovcev.com/index.php

16. listopadu vojáci 4. Roty 2. praporu, 1075 pluku, 316 divize, se postavili Německému tankovému klínu útočícímu na Moskvu.

V tomto boji, 28 Panfilovců, v pozicích blízkosti křižovatky Dubosekovo, stáli v cestě německému tankovému praporu ... a zastavili ho!!



Naposledy upravil(a) 1stCLJan dne 16/12/2016, 22:45, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Aaron Goldstein »

1stCLJan píše: 28 pantelovců
28 Panfilovců...

Osmadvacítka gardistů, kteří náleželi k 1075. pluku 316. střelecké divize Rudé armády, se proslavila při obraně Moskvy v zimě 1941/1942. Tehdy měli podle komunistických propagandistů vyřadit z boje hned 18 německých tanků, přičemž bojovali do posledního muže. Všech 28 vojáků bylo kolektivně oceněno titulem Hrdina Sovětského svazu a oslavováno až do rozpadu SSSR. 316. divize, ke které „Panfilovci“ patřili, byla později za jejich údajné zásluhy přejmenována na osmou gardovou divizi... Název získali po veliteli 316. střelecké divize, kterým byl generálmajor Ivan Vasiljevič Panfilov
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
1stCLJan
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 519
Registrován: 29/7/2014, 10:06

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od 1stCLJan »

Aaron Goldstein píše:
1stCLJan píše: 28 pantelovců
28 Panfilovců...

Osmadvacítka gardistů, kteří náleželi k 1075. pluku 316. střelecké divize Rudé armády, se proslavila při obraně Moskvy v zimě 1941/1942. Tehdy měli podle komunistických propagandistů vyřadit z boje hned 18 německých tanků, přičemž bojovali do posledního muže. Všech 28 vojáků bylo kolektivně oceněno titulem Hrdina Sovětského svazu a oslavováno až do rozpadu SSSR. 316. divize, ke které „Panfilovci“ patřili, byla později za jejich údajné zásluhy přejmenována na osmou gardovou divizi... Název získali po veliteli 316. střelecké divize, kterým byl generálmajor Ivan Vasiljevič Panfilov
Film popisuje reálnou bitvu, která se opravdu stala, ve které vojáci 4. roty opravdu zastavili útočící tankový prapor Němců cca na půl dne na přístupu k Moskvě , což byl také jejich bojový úkol. Čili žádné údajně , ale byla to realita.
Po odtajnění archivů se při přehrabování zjistilo, že jeden z údajně mrtvých panfilovců byl zajat Němci a v zajetí dokonce vykonával příslušníka policie kolaborující s Němci , za což byl po válce souzen jako za kolaboraci.

Na základě toho někteří historici zpochybňují pravdivost legendy o panfilovcích. Která tkvěla v tom že se panfilovci bránili hrdinně do posledního muže.
Nemůžou však zpochybňovat že bitva se opravdu stala, že v této bitvě opravdu Němci měli mnohonásobnou přesilu a že přesto byli zastaveni a způsobeny jim markantní škody a že teda skoro všichni vojáci Rudé Armády v bitvě padli a že se tedy hrdinně bili jako lvi.

To co spochybňují někteří historici je však nepodstatné , podstatné je to že to byla pro vojáky Rudé Armády hrdinná bitva. Takže mluvit v tom směru o propagandě je nepatřičné, jen proto že si autor článku tento v roce 1942 přibarvil k obrazu svému. Nehledě na to, že ani nemohl tušit, že byl jeden z panfilovců zajat Němci a jak zajat Němci, jestli mu nedošli náboje, nebo byl raněn, nebo běžel s bílým praporem vstříc Německým tankům, to nikdo neví. To se zjistilo až po válce.

Podstatu , kterou film 28 panfilovců vyjadřuje je tedy správná a pravdivá a navíc je film natočen opravdu realisticky.
Je to film natočený na motivy skutečné události, ne dokument!
Naposledy upravil(a) 1stCLJan dne 16/12/2016, 14:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Můj post ale spíše reagoval na to, že to nebyli pantelovci, ale Panfilovci... :D
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
1stCLJan
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 519
Registrován: 29/7/2014, 10:06

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od 1stCLJan »

Aaron Goldstein píše:Můj post ale spíše reagoval na to, že to nebyli pantelovci, ale Panfilovci... :D
to byl přehmat Arone :wink:
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od jarl »

S tou filmovou realističností bych byl opatrný. Vždyť je to přece film a v těch realita často dostává zabrat, ať už je natočil kdokoliv. Ty pochybnost o pravdivosti sovětské legendy nejsou žádnou novinkou a kdoví jak to vlastně tenkrát bylo, i když hrdinství těch sovětských vojáků je nadevší pochybnost. Podle tohoto článku mělo bitvu přežít dokonce 5 dalších Panfilovců: https://echo24.cz/a/iwdTW/pribeh-valecn ... ali-rusove
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Mirek58 »

S tou filmovou realističností bych byl opatrný. Vždyť je to přece film a v těch realita často dostává zabrat, ať už je natočil kdokoliv. Ty pochybnost o pravdivosti sovětské legendy nejsou žádnou novinkou a kdoví jak to vlastně tenkrát bylo, i když hrdinství těch sovětských vojáků je nadevší pochybnost. Podle tohoto článku mělo bitvu přežít dokonce 5 dalších Panfilovců: https://echo24.cz/a/iwdTW/pribeh-valecn ... ali-rusove
Máš nějaké konkretní poznatky o dění kolem Dubosekova 16.11.1941?
ObrázekObrázek
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Milda »

Rusové dělají velkou chybu, že točej válečné filmy alá amerika. Např. Trestný prapor, Tigr. Divadlo!! To už je jiná škola! A ti panfilovci, no, až uvidíme celý film. Hádat se zda pár lidí přežilo nebo ne, tady jde jen o to, udělat z rusů zase prolhaný trubky, nic víc, však se to všude píše neustále! Rusové přerazili fašounům páteř, umírali za celý svět, o tom se nemusí diskutovat, to se nedá zapřít.
Obrázek
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Martas2411 »

Já se na ten film těším.Tato událost se stala a byl to hrdinský čin.No a jestli někdo přežil a dal se potom do služby Němcům,to už pro mne není tak podstatné.Propaganda je propaganda a s tím nikdo nic neudělá.Já mám celkem ruské nebo i sovětské filmy rád.Když si odmyslím hodného bátušku Stalina,tak se na to dá koukat.Ohledně té bitvy jsem kdysi napsal pár vět zde-spíše to je o politrukovi Kločkovovi,a dokonce jsem si dovolil přeložit jména oněch 28 hrdinů.
http://www.vojna.net/portal/viewtopic.php?t=1458

ale zajímavý odkaz je zde
http://statearchive.ru/607

Je to z archivu Ruské federace.Nemám čas to přeložit,ale je to něco v tom smyslu o poválečném vyšetřování onoho případu,z 10.5 1948.

Hned na první straně je něco o tom,že na podzim roku 1947 v byl na základě charkovské prokuratury vzat do vazby Ivan Jefstafjevič Dobrobanin.Dále je tam psáno,že tento voják se nechal dobrovolně zajmout Němci,kterým v roce 1942 sloužil.Dále tam je psáno ,že po osvobození Valkovské oblasti Charkovského rajonu v březnu 1943,byl tento voják chycen sovětskými orgány.Sovětům opět utekl a zase byl s Němci.Při zatýkání bylo u Dobrobanina objevena kniha o 28 hrdinech Panfilovcích a ukázalo se že je jeden z nich i s titulem Hrdina SSSR.Výpovědí Dobrobanina bylo prokázáno,že v oblasti Dubosekovo on prokazatelně byl,tam se nechal zajmout.Dále bylo prokázáno,že kromě Dobrobanina zůstali živi jetě Vasiljev Ilarion Romanovič,Šemjakin Grigorij Melentjevič,Šadrin Ivan Děmidovič a Kužubergenov Daniil Alexandrovič....A tak bych mohl pokračovat dále,stránku po stránce až by z toho vznikl článek :lol:

Takže propaganda je věc jedna a bojové vystoupení i když hrdinské druhá.Každopádně to tam musela být hrůza a já se na ten film jestli bude v češtině a bude dobrý rád podívám.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od jarl »

Boj Panfilovců pochopitelně nechyběl ani v koprodukčním seriálu Boj o Moskvu z roku 1985 (cca od 40. minuty), kde byl zobrazen v klasickém kánonu, takže samozřejmě všichni hrdinně padli. Jako kluk jsem ten seriál hltal a dodnes pro mě nepostrádá jistý půvab. Ale doufám, že nový ruský film už bude opravdu o něčem jiném.

ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Milda »

Tak jsem trochu projel dvě poslední stránky a vyluštil jsem z toho dle slov ,,vyššího komandýra Kaprova,,, že u ty stanice bojovala 4 rota z 2praporu, žádných 28vojáků. 4rota bojovala velice hrdinně a umřelo ne 28 ale 100vojáků z roty. A asi to napsali o těch 28 panfilovcích z tý ,,Gazety,,. Ono těch lidí co v tom má prsty je víc. :D Neberte mě vážně, rusky jsem četl a psal před více lety. :) Takže tam nezahynulo 28lidí ale 100 lidí-hrdinů, jen jmen je víc a jiná. Takže se nic vážného nestalo, naopak, je víc hrdinů. Jestli jsem to dobře vyluštil. Zítra to ještě lehce projedu, vše, co mě zaujme.
Když to tak shrnu, tak šlo jen o propagandu pár ,,korenspodentů,, a asi nějakého politruka,tu propagandu dělali všichni a lhali ve jménu vítězství, jen se za každým prášilo. :D Viz. herr géblsák. :D
Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Dzin »

Ohledně Boje o Moskvu se ani nedivím, ono je to v určitém směru velmi kvalitní filmařské dílo. Rusové měli poměrně dobrou školu ve ztvárňování davových scén . Takže i obyčejná vítězná Žukovova procházka po Jelně je natočena velkolepěji než polovina současných válečných filmů. Podobně dokázali i docela dobře zařadit herce na role, třeba komisař Popěl na sebe strhne pozornost pětisekundovým pohledem do kamery.
Problémy spíše nastávají v oblasti scénáře, kdy konkrétně u válečných filmů se jedná spíše než o popis historie a obrovskou fabulaci. Právě nutnost podat vše v rámci klasických komunistických klišé působí mnohdy velmi rušivě. Přitom ale měli schopné scénáristy a pokud mohli, dokázali napsat poutavý děje. Například v Osvobození sledování anabáze sovětského vojáka při překonávání Dněpru byl velmi silný příběh.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Mirek58 »

Zde se prolínají dvě podstatné záležitosti.
/Omezení daném mediem, tedy konkretně filmem
/Vlastní skutečný děj/událost
Obecně:
Film je omezený časem a tím, že divák je vlastně jedinec sledující dění pouhým jedním pohledem.
Nelze smysluplně vměstnat do časového rámce filmu děj každého jedince roty vojáků.
Tento problém se řešil v kinematografii SSSR jiným druhem filmu, kde se sledují osudy jedince a na nich se dokumentuje široký děj( zmíněné Osvobození a další) v průběhu delšího časového rozpětí, než je jeden den.
Proto je ve filmu užito zkráceného počtu hlavních postav na počet daný předlohou, i když je dopředu známo, že tato předloha je už v době vzniku upravená, manipulovaná z propagandistických důvodů. Nezapomeňte, že v době vzniku předlohy se v SSSR hrálo o život.
Propaganda v té době potřebovala ukázat, že malá skupina- četa, nebo jedinec, dokáže veliké věci a nemusí se schovávat v davu.
ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Dzin »

To se nedělalo jen v SSSR, ale je to obecný filmový postup, tedy na základě sledování jedince (ideálně někoho s kým by se mohl divák ztotožnit) podat širší dění. Přeci jen, lidské uvažování je primárně konstruováno v příbězích a proto je to nejjednodušší postup vyprávění.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Milda »

Přeci jen to byla těžká doba a dá se říci až kritická. I Stalin najednou oslovil obyvatelé země bratry a sestry, i pravoslavná církev se hodila, takže i filmy musely oslovit a ,,podepřít,, morálku celého státu. Armáda se musela naučit bojovat, jen statečnost vojáka nestačila! Šlo o vše a každý to věděl! :up:
Obrázek
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Martas2411 »

Tak reklama na Panfilovce už je i v časopise Extra Válka.

Píšou tam,že tento film vznikal 3 roky,financoval stát a dokonce i běžní Rusové pomocí internetové sbírky.
U odborné veřejnosti,ale tento film budí spíše rozpaky.Již před dokončením filmu zpochybnil jeho historickou věrohodnost dnes již bývalý ředitel ruského státního archivu,který legendu o Panfilovcích označil za falzifikaci dějin stvořenou sovětskou propagandou.Ruský ministr kultury naopak v souvislosti s filmem prohlásil,že každý kdo se pokouší zpochybnit"svatou legendu o Panfilovcích" je beznadějná verbež.

Když pominu ty různé hádky mezi historiky a politiky,tak se mi líbí,že se na své historii podílí i běžní občané a stát.Událost se stala o tom není pochyb.Film je film a musí se brát z rezervou.Od toho jsou dokumentární filmy,které jak jsem se přesvědčil Rusové udělat umí.
Líbí se mi hrdost národa,kdy i po tolika letech nezapomínají.To samé lze říct i o Polácích.O tom jsem se přesvědčil,když jsem s nima dělal na šachtě.Sice by zpeněžili všechno,ale na svou historii si nedali šáhnout.
Naše národní hrdost skončila v září 1938.I když pár projektů v polistopadové době vzniklo.Viz třeba Tobruk,nebo Tmavomodrý svět.
Ale třeba bych se rád dožil obnoveného zpracování třeba o bojích v Czajankových kasárnách.Nebo nějaký vojenský příběh o bojích čs.vojáků na Podkarpatské Rusi,třeba Rozvegovo apod.Na to bych klidně přispěl.Pamatuji se,že jak byla premíéra Tmavomodrého světa,byla kolem toho taková sbírka na druhoválečné veterány-aby se o ně mohlo pořádně starat.Tak jsem jim na ten účet poslal stovku.Doufám,že tyto peníze neskončili někde jinde.Jinak já aspon finančně podporuji různá muzea čs.opevnění,kde je dobrovolné vstupné.Vždy jim tam nějakou kačku hodím.Nikdy jsem na bunkry nešel zadarmo.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Zemakt »

Již před dokončením filmu zpochybnil jeho historickou věrohodnost dnes již bývalý ředitel ruského státního archivu,který legendu o Panfilovcích označil za falzifikaci dějin stvořenou sovětskou propagandou.Ruský ministr kultury naopak v souvislosti s filmem prohlásil,že každý kdo se pokouší zpochybnit"svatou legendu o Panfilovcích" je beznadějná verbež.
Vzhledem k drobet výše proběhlé diskuzi, jsou tyto věty velmi trefné a potřebné. Soudný a historie znalý člověk zřejmě ví, jak si s takovýmto filmem v hlavě poradí. Není ho třeba do té hlavy kopat. Trocha národního patosu nikdy neuškodí, jakož té propagandy. Ale všeho s mírou, po tom je to na škodu věci. Třeba takové ty vzletné projevy před konečným finálem, pro boha za co. Američané to třeba strkají všude, snad i do reklam bo co. Včera jsem koukal na ten Spectral a bylo to prima, nicméně i v SF se prostor pro závěrečný proslov našel :???:

Marťas, to že jsi hrdý Čech není žádná novina, ale nejsi sám.
Naše národní hrdost skončila v září 1938
není třeba si srát na hlavu. Je spousta lidí tvého ražení. A Tmavomodrý svět je i po té době parádní, to že by takových filmů mohlo být víc, o tom žádná.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Dzin »

Jde ale i o něco jiného. Panfilovci je příběh, který se defakto nikdy nestal. Proběhl zde určitý boj, o němž vznikli legendy a proto byl vybrán sovětskou propagandou k posílení morálky. Jestli o nich chtějí natočit velkolepí válečný film, proč ne. Ale když někdo poukážu na výše zmíněné a rozpoutá to dost hysterické reakce, potom je to smutné.

Na tomhle příběhu je spíše zajímavé, jak tuhý kořínek má, že se na něj dá narazit i v jinak seriozní literatuře faktu. Naposledy jsem ho četl v knize "Absolutní válka" a dost mě to překvapilo, vzhledem k evidentním znalostem autora. Ale je to podobné, jako s jinými "velkými příběhy velké vlastenecké války". Třeba známí "zápas smrti" Dynama Kyjev, který také neexistoval a přesto se na něj stále dá narazit.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4131
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od Alfik »

Víte, my možná (ke své škodě) moc do těch filmů rejeme. A nejen do filmů. Možná za to může náš celkem správný odsudek Rukopisů, a s tím se pak svezlo všecko ostatní.
Podívejte se na to takhle: Všichni vědí, že u Horkých bran nebylo 300 bojovníků, ale několik tisíc. A že zdaleka ne všichni (kromě dvou) tam pomřeli. No a? Pro Řeky zdroj národní hrdosti, třista netřista. A hezké filmy, dokonce i komixy a násl. film podle komixu...
A nikdy by žádný velitel neobětoval četu vojáků (a nemálo z nich bylo jistě jediným synem své matky) na pokus o záchranu nějakého pitomého Rájena.
A Alexandr Něvský nikdy nevlákal Germány na led - už proto že se ta bitva odehrála jinde naž ve filmu... ale ten film byl mj. přelomový v tom, že právě v něm zazněl poprvé sprostý vtip! Pokud někoho zajímá, popíšu kdy a jaký :)

Jasně že na ten kopec co se jmenuje jako zelenina které se podobá, vystoupil kromě praotce Čecha ještě praotec Germán, praotec Cikán - anebo žádný praotec na žádný kopec nelezl, protože proč by to dělal. No a? Proč nenatočit historický velkofilm (a hlavně tam musí nějaký ten praotcův syneček o***t nějakou tu místní germánku nebo keltku aby bylo na co se koukat - a taky musí hrdinka umřít aby to bylo i pro roby na pobrečení... třeba v bojích o ten kopeček), proč si neupravit "historii" filmově.
Nebo třeba i něco zčásti vymyšleného - takové dobývání Wogastisburgu by vydalo klidně na ságu o třech dílech, celkem tak devět hodin jako Pán Prstenů!
Prostě, vždyť je to jen film/legenda/báchorka

Filmy jsou filmy. Pokud někdo potřebuje "fakta" z filmů jako zdroj hrdosti, no tak vezměme na vědomí, že takových lidí je spousta. Když je někdo chytrý a vzdělaný, musí být i jiní - jak by se jinak ten průměr udržel tam kde je?
My třeba víme že Panfilovců bylo víc než 28. Ale každý v Rusku to vědět nemusí. Nepotřebuje to vědět.
Ale tu hrdost by bral. Tak holt na to jsou ty filmy. Plus, ev., na to pokoukání :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Ruské válečné filmy

Příspěvek od jarl »

Tak ona ta fakta o skutečném průběhu boje jsou známá i v Rusku viz třeba heslo na wikipedii: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0 ... 1%86%D1%8B, kde se přímo píše "V letech 1948 až 1988 byla oficiální verze přezkoumána Hlavní vojenskou prokuraturou SSSR a shledána jako umělecká licence. Zveřejnění těchto dokumentů Sergejem Mironěnkem vyvolalo značný zájem veřejnosti." Proto mě zaráží ta reakce ruského ministra kultury a název toho filmu mě utvrzuje v obavách, že se místo realistického ztvárnění boje dočkáme jenom dalšího propagandistického přežvýkání legendy.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“