Adolf Hitler: Deníky

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od michan »

NIc takového se nekoná.
Uspořádal , jako poslední britský historik - sir prof. John Keegan.
Vydalo Nakladatelství BVD, překlad ( z volných listů) Jana Divíšková.
Tady stále někdo nerozumí co je Ochrana zdroje - Ještě několikrát je si třeba přečíst můj příspěvek a Editorial.!!!!
A znovu si v Editorialu v souvislosti s Ochrana zdroje přečíst poslední větu Editorialu..... Není to žádná běžná klasika, ale prostě to exisuje!
Tohle ale není v ČR první kniha, těch jsou desítky.... Je třeba se do knih koukat.
Uvedu aspoň jednu další ukázku - Hitlerova armáda - Vývoj a struktura německých ozbrojených sil v letech 1933-1945 - Sborník článků odborných redaktorů časopisu Command. Nakladatelství.....atd.

My jsme jen většinou příliš zvyklí na klasiku( originál, Autor a překlad, ale jsou i jiné varianty, když chcete ochránit zdroj, který čerpá někde kde by neměl, či je zakázané - jak by vycházeli v USA dokumenty od bývalých pracovníků CIA - všichni podepisují, že 20, 30... let nepromluví, nebudou publikovat...a pod.? To se netýká pochopitelně jen USA, ale i ostatních států) a jiné nás překvapuje ( mě to již před lety také překvapilo, ale protože tam právě bývá mnohé schované tak jsem tomu i přivykl).
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Lord »

Nevím, jestli co nyní napíšu, pochybovače přesvědčí nebo jim dá naopak vodu na mlýn. Dodám, že Weinberg je původem židovský němec, ale působí v Americe a dostal zřejmě americké občanství, rád se hrabe v archivech, takže má na to kvalifikaci. Mimo jiné objevil údajně „Druhou knihu“ - druhý díl Mein Kampf, o nacistické zahraniční politice.
Více na Hitlerova druhá kniha

Pokud někdo nevěří, že Hitler měl osobní archiv, pak to můžu doprovodit videem z Obersalzbergu, Berchtesgadenu, Berghofu, Alpské pevnosti, Orlího hnízda, názvy se v literatuře někdy používají jako synonyma, i když každé znamená trošku něco jiného. Obersalzberg je oblast u Berchtesgadenu. Adolf si zde v roce 1928 pronajal dům Wachenfeld. V létě 1933 si tento dům koupil za honorář, který obdržel za vydání knihy Mein Kampf a přejmenoval ho na Berghof. Po uchopení moci se na místě postavila nová rezidence. Od roku 1937 se oblast rozvíjela jako druhé centrální sídlo moci, Hitler v zdějším krásném prostředí rád relaxoval. V době války se začaly budovat tunely a podzemní úkryty.

Private Motion Pictures of Adolf Hitler and Eva Braun
https://catalog.archives.gov/id/43461

Právě v jednom z nich objevili amíci Vůdcův archiv - Privat archive v podzemí …

Takhle nějak mohly vypadat Hitlerovy poznámky u textů… zkoumáno, typ psacího stroje, je to věda! Zde u připravované knihy "Mein Kampf" psané ve vězení v Landsbergu.

Obrázek
Zdroj: schriftexperte.de

Sir John Keegan autor knihy. Stuka uvedla, dílo není vidět v seznamu jeho literatury na wiki, na druhé straně mohl mít některé věci rozpracované - volné listy… Michan píše o ochraně zdroje. Sice nevím proč by ještě dnes bylo nutné chránit své zdroje, působí to skoro jako konspirace, ale možné je všechno. Není to tedy z originální knihy, paní Divíšková přeložila z volných listů, je to tedy česká prvotina?
Hitlerovi se spousta osobních věcí rozkradlo, třeba do soukromých sbírek, desítky roků se držely v tajnosti věci AH, a teprve jak se otevíraly archivy ( 10,20,30...50,60 let) tak lezly ven věci, jako fotky - Hitler v krátkých kalhotách, apod. Na netu je dnes vidět spoustu fotografií, tak filmových záběrů, kdysi neznámých. Stejně tak to bylo i s písemnostmi. Nejprve minimum, které v čase narůstalo.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od jarl »

Lord píše: Sir John Keegan autor knihy. Stuka uvedla, dílo není vidět v seznamu jeho literatury na wiki, na druhé straně mohl mít některé věci rozpracované - volné listy… Michan píše o ochraně zdroje. Sice nevím proč by ještě dnes bylo nutné chránit své zdroje, působí to skoro jako konspirace, ale možné je všechno. Není to tedy z originální knihy, paní Divíšková přeložila z volných listů, je to tedy česká prvotina?
No to je jedna záhada za druhou. Osobně mám z toho špatný pocit. Když se jedná o peníze, tak každý zákazník ocení maximální otevřenost a tohle mlžení ze strany nakladatele ve mě vzbuzuje obavy z podvodu na zákazníka. To mi snad chce někdo tvrdit, že nakladatelství BVD bude první na světě, které tu knihu vydá? Pokud ano, tak je to další důvod k obavám, protože mě nikdo nepřesvědčí, že by se k něčemu takovému český vydavatel dostal jako první.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od michan »

Protože si to lidé, kteří ty dokumenty ( zřejmě ve svém, stejně jazyčně mluvícím světě, podepsali zákaz publikace - asi tušíš v jakém jazyce né) měli prostě nepřejí - to je přece jasné.
Mě se to nechce psát na plné pecky. Nějaký čas to nejde v nějakém jazyce a v jiném ten zákaz neplatí - v češtině se muže ochránit zdroj tak, že neuvedeš jméno a vydáš to pod nakladatelstvím....!!!
Celou dobu to naznačuji a v Editoriálu je to napsané - přečíst několikrát - Něco museli podepsat!

Pravděpodobně také museli podepsat závazek, že tyto historické
dokumenty nesmí nikdy komerčně využívat.
Posledním mužem, který dochované materiály sestavil do podoby, kterou
uvádí tato kniha, byl známý britský historik Sir prof. John Keegan
(1934–2012).
Stejnou nebo ještě větší zásluhu na výběru a především ověření
hodnověrnosti použitého materiálu mají dva významní američtí vědci,
jejichž jména jsou známá, ale po dohodě s nimi je nebudeme zveřejňovat."
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od michan »

Víte - na první pohled vypadá - Ochrana zdroje - jako něco hanlivého, nemorálního a zavrženíhodného.
Někdy ano, někdy né a vždy je vše relativní. Samotný zákaz Nikdy nepoužít komerčně, je někdy také nemorální, zavrženíhodný. Proč není možné použít komerčně třeba po letech - 20ti, 30ti. Co je to za Zprávu - ta už snad ohrožuje život člověka?
Někdy se za podepsaným zákazem ve státní službě - nebudeš nikdy publikovat - schovávalo a schovává pěkné svinstvo.
V USA mají velmi špatné zkušenosti novináři a publicisté již mnoho desítek let z dob třeba Nixona.
Vypěstovalo se proto ono - Ochrana zdroje - Respektování zdroje, že nechce být jménem a příjmením spojován s onou zprávou, článkem, knihou.
Respektujme rozhodnutí Nakladatelství BVD, že chce Ochránit zdroj.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Polarfox »

jarl píše:To mi snad chce někdo tvrdit, že nakladatelství BVD bude první na světě, které tu knihu vydá? Pokud ano, tak je to další důvod k obavám, protože mě nikdo nepřesvědčí, že by se k něčemu takovému český vydavatel dostal jako první.
Přesně tak, tohle mi na tom také vadí nejvíce. Zvláště pokud je to menší nakladatelství.

Tohle je přesně ten typ bariéry, za kterou se dá schovat a provést prakticky cokoli. Tím netvrdím, že to tak je, ale nepůsobí to prostě dobře.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Lord »

Myslím, že už to není potřeba více komentovat :shock: Může to tak být, nebo taky vůbec nemusí! Rovněž k tomu můžou mít pádné důvody. Právo na ochranu zdroje je ve společnosti sice kontroverzním tématem, ale není to zase nic tak neobvyklého a nepouživaného, jak už uvedl Michan. Pokud tady na Palbě máme „svobodomyslné jedince“, tak to jistě dokáží pochopit! Česká republika je poměrně malé hřiště, pokud někdo chce přeci získat nějakou kešenku, a má zákaz publikace v anglicky či německy mluvících zemí, jinde si může trošku přilepšit. Ve Velké Británii či USA jsou tyto zákony respektovány.
My to tady nevyřešíme, knihu si můžete koupit i jinde, jinde s tím problém nemají, po ničem nepátrají, dají to jen do nabídky. Tady máte všechno na stříbrném podnosu, a řešíte to, takhle se Palba monetizovat asi nedá :(
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od jarl »

Lord píše:My to tady nevyřešíme, knihu si můžete koupit i jinde, jinde s tím problém nemají, po ničem nepátrají, dají to jen do nabídky. Tady máte všechno na stříbrném podnosu, a řešíte to, takhle se Palba monetizovat asi nedá :(
Já bych v tom rejpání zas takový problém neviděl. Nakladatel chce přes Palbu prodávat knihu, u které tají autory a původ rukopisu a tím ty pochybnosti sám vyvolává. Naopak mi to příjde vůči případným zájemcům poctivé; ať si to tu každý přečte a rozhodne se sám. Jinak platí to, co jsem napsal včera: koupí Deníků přes Palbu každý přispěje na její rozvoj, takže kdo má o ten titul zájem, ať si jej tu určitě objedná.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Alfik »

Klíííd Michane. To přece není útok na tebe :)
Jinak: S "ochranou" tohoto typu je obecně problém. To je jako říci, že autor určitě napsal pravdu, protože je důstojníkem KGB, a ten by jistě nelhal. Nebo CIA. Nebo je to sám Kerhoff, velitel tajné služby republiky San maríno - či snad Bob Sen Klár?
Prostě - je to jak s firmama a politikama: Buď má gule a nese svou kůži na trh, nebo je to šmejd co se schovává za "ochranu" a nenese žádnou zodpovědnost.
K té knize: Každý si může přečíst tuto diskusi, a na základě ní si sám rozhodnout, zda tuto knihu chce či ne. Podle mě je to fejk jako prase, konkrétně tentýž jak už tu bylo Stukou a jinými poukázáno. Myslím že to byl původně jen další pokus o to, zrelativizovat zlo - a udělat z Hitlera and his boys chudinky co jim celej svět ubližoval. A teď jen vysavač na šušně z kapes těch co si to koupí. I tak to může být pro někoho přínosné.
PS: Zavádět zde éšop by asi přineslo víc problémů než užitku - posuďtež sami kdož na Palbě makáte a o ni se staráte. Jak jsem psal ve vlákně o příspěvcích, pokud potřebujete, mohu znovu přispět, cca stejnou částkou a možná i vyšší (ovšem o to míň pak prochlastám na srazu :D ).
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Polarfox »

Aby nevznikla mýlka, tak není naším záměrem to dílo nuceně zdiskreditovat, ale u nás si prostě člověk musí dávat bacha. Jsme malý hřiště, sto let za vopicema a odtržený od světovýho proudu. Povědomí o zahraničních dílech je u nás dost malé, drtivá většina nemainstreamových publikací je dosud nepřeložena, kontakt se zahraničními recenzemi a tam obecně známými informacemi taktéž na houbeles a vůbec je to obecně naprosto ideální podhoubí pro věšení bulíků českým lidičkám na nos.

Takže když někde vidím věty o tom, co vše zase nového úžasného vyplulo z archivu, doposud nepublikováno atd., tak radši bystřím. Přidejme k tomu dost mlhavé pozadí (autor neznámý, reálný rozsah Keeganovy účasti neověřen, žádné informace o reálných zákazech a jazycích v případě komerčního využití, zvláště pokud tam figurují obraty jako "patrně" atd.) a docela překvapující skutečnost, že to vydá menší nakladatelství, no a máme zaděláno na pár otázek a pochybností. Což ale neznamená, že to nemůže být zcela nebo převážně ok, jen je lepší být opatrný.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Lord »

Jak jsem pochopil, Michan má nyní knihu doma a může si jí celou proštudovat, a udělat si názor na to, zda je to fake nebo ne. Hodnotit to takto od PC, když jste to pořádně ještě neviděli je ošemetný. Pokud je tam i něco od Heinricha Hoffmanna – ten Hitlera fotil skoro všude a byl s ním, takže minimálně tyhle postřehy můžou být zajímavé.
K tomu třeba ještě tento odkaz.
Pro někoho není Keeganova autorství dostatečně ověřeno. Každopádně tenhle historik se taky hrabal v archivech druhé světové války.
Zná někdo knihu Hitlerova válka od Davida Irvinga? Víte z čeho čerpal? Jsou nutné stále husté poznámky pod čarou? Každý si může nyní na trhu vybrat co mu sedí víc :) Z jakého úhlu pohledu se chce podívat na válku, rozhodování či postřehy čelních představitelů. A kdyby to náhodou pravda nebyla, tak pro někoho dobrá beletrie :lol:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Bleu »

Lord píše: Jsou nutné stále husté poznámky pod čarou?
V tomto případě?, ano jsou.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Lord »

A víš Bleu, že jsem Michana péroval, jestli by se nakladatelství nenabídnul, aby knížku opatřil poznámkovým aparátem, když jsem ještě myslel, že je "v přípravě". Nyní se nedá už nic dělat, je to venku!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Bleu »

Lord píše:A víš Bleu, že jsem Michana péroval, jestli by se nakladatelství nenabídnul, aby knížku opatřil poznámkovým aparátem, když jsem ještě myslel, že je "v přípravě". Nyní se nedá už nic dělat, je to venku!
To je samozřejmě jen a jen dobře - ale takhle, - já na nějaký tajný, a super tajný, a nepublikovaný, a nemůžou zveřejnit jména atd., v případě ww2 a Němců speciálně tak nějak nevěřím.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Lord »

Bleu, já můžu věřit jen slovu nakladatelství, které jsem dostal. Nikdo nepsal, že to je supertajný, ale že nějakou dobu po válce to bylo tajný. Za další už to Keegan nemusel stihnout dokončit a opatřit třeba i tím poznámkovým aparátem, nebo mu to prostě sloužilo jako podklady pro jiné historické práce.
Třeba právě zmíněný Irving je poznačován za kontravezního, hlavně za zpochybňování holocaustu, takže to finálně odprdlo celý jeho dílo zákazem, protože jaksi neodpovídá „normě“. Proč to píšu, třeba i to může být jeden z důvodů, proč tajit své zdroje. Jak už jsem psal, dovedu si představit, že potomci zesnulého Keegana si chtěli přilepšit na pozůstalosti. I ostatní historici mohli poskytnout podklady, ale sami jako dílo by to prostě nevydali, aby si nezkazili svou pověst nějakou rychlokvaškou. Na druhou stranu to lze vysvětlit, jak už někteří naznačili, že se to svede na mrtvýho, který už mluvit nemůže, dokonce se to zdá pravděpodobnější. Z těch ukázek co jsem sem dal, a opatřil komentářem mi to však vyloženě jako blábol nepřijde. Sedí jména, čas, souvislosti, sedí mi do určité míry styl. Samozřejmě kdybych měl k dispozici celou knihu a Michan mi jí pošle, tak můžu hodnotit dál. Pokud ostatní nechtějí vyhazovat peníze za něco pochybného, je to jejich názor, jejich postoj, a jejich věc. Já si minimálně procvičím mozkový závity, když to budu číst a porovnávat s tím co vím. Pak můžu třeba napsat, že to je více či méně povedené. Či řeknu tato pasáž je falzum, nějak mi to nesedí, apod. Někteří můžete naskočit do „rozjíždějícího vlaku“ nyní, nebo čekat až přejede :wink: Můžete být úzkoprsí dvorní vykladači, nebo to pranýřovat jako kolosální podvod, ale bez knihy to jsou jen neurčité výkřiky do tmy. Ano, pak můžete třeba slavnostně napsat, já už to psal předtím, nebo to vůbec neřešit. Každý podle svého naturelu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Ja navrhuji propagovat tuhle knihu - Adolf Hitler: PROJEVY.
Mislim, ze je to hodne kvalitni kniha, ktera nesmi chybet ve sbirce zadneho skutecneho historika.

A dalsi kniha, do ktere je treba jit:
Mírové dílo Adolfa Hitlera "Autor knihy se ptá, zda mohl mít Adolf Hitler vůbec zájem na tom, toto v rekordně krátkém čase vykonané „mírové dílo“ kvůli válečným podmínkám nejen ohrozit ve svém pokračování, ale především jej vystavovat riziku úplného zničení válkou."

Hitler osvobozuje Sudety - "Heinrich Hoffmann znovu pobýval v nejtěsnějším okolí Vůdce a tak dokázal děni fotoaparátem zachytit tak, jak jej viděl Vůdce."

No a diky tehle nove vydane knize, Adolf Hitler Deniky, bude ma zbirka opet o neco bohatsi o pravdiva fakta, kterym vsak dnesni doba bohuzel nepreje.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Franz Trubka »

Nechci se Vam motat do diskuse, pokud se to bere jako komercni zalezitost, tak snad, mozna.
Pak se tu ale nemusi rozebirat kvality te knizky.
Osobne na nejake "nove, tajne, prvne zverejnene veci a atd", moc neverim.
Je to vic jak 68 let, co se Hitler picnul. Svet by si od neho mohl pomalu odpocnout.
Pravdepodobne je vsak jeho jmeno na kseft porad dobre...
To je jenom muj osobni nazor, nechci urazit ani autory, ani lidi, kteri se na Palbe o to zacali starat.
Spojeni Palba a distribuce knihy o Hitlerovi mi prijde dost nestastne a nepatricne.
Ale to uz je na Vas v stredu Evropy :razz:
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od michan »

Lord chtěl, abych do knihy nakoukl. A tak jsem "Nakoukl" , a několik hodin jsem si četl a prohlížel fotky.
Mé dojmy asi do 3/4 knihy, až za fotky:


Předem říkám, že kniha není pro každého.
"Neználek", který četl o 2. světové válce pár úvodníků, či si pamatuje těch pověstných přibližně 10% řečeného ze školy, z knihy nebude mít nic a bude dál nevěřit. I když hloubavého by mohla kniha nabudit, aby si řečená fakta ještě někde ověřil, seznámil se s nimi. Už jen třeba na str. 24. je málo známý fakt - AH si k 26. srpnu 1939 zapsal:
"Dnes jsme měli začít".
Ano! Rozkaz k útoku na Polsko zněl na 26. srpna 1939.
K 27. srpnu si AH zapsal:
"Nástup se podařilo zastavit na poslední chvíli. Doslova uprostřed skoku".
A skutečně - byl problém se stažením rozkazu na celé Polsko-Německé frontě a na jednom místě se dokonce nepodařilo rozkaz doručit včas, neboť útočné komando již vyrazilo a mělo pak ztráty a muselo se vrátit!
Válka skutečně začínala 1. září 1939....
Lze si ověřit zde: http://www.palba.cz/viewforum.php?f=196&start=120

Věřte, že jsou tam napsaná fakta autentická, včetně dat a událostí v knize předkládaných. Říkám to s plnou váhou toho co jsem o 2. světové válce za 40 až 50 let přečetl, viděl na různých obrazovkách. Pro mne je tam však stejně mnoho nových věcí.
Kdo je na tom tak, že mnohé historické i memoárové knihy o ww2 četl, nebo se dlouhodoběji historickou problematikou zabýval si přijde na své.
Je tam velká Hoffmanova fotografická příloha plná i mě neznámých fotek z ww2.
Jsou tam poznámky AH, kterými čtenáři ukazuje své nejbližší spolupracovníky až formou pomluvy. Jejich slabosti. "Kreslí" - popisuje "fetišistu" Göringa, který se prý neumí ani příležitostně obléci, ale stejně grotesně popisuje až pomlouvá své další spolupracovníky.
Jsou tam pomluvy jeho generálů a maršálů. Zásahy do jejich práce a všechny jejich slabosti.
AH se cítí přes svou ideologii víc než jsou nějací generálové a maršálové.
Je tam popis slabostí AH i jeho velikášství a Osud a Prozřetelnost, která ho nakonec zahubí.
Je to fakt sestaveno tak jak je uvedeno v Anotaci a Editoriálu.
Kdo se chce zasvěceně bavit ať si knihu koupí, pomůže tím i Palbě.


Každý má dvě moznosti:

1/ koupit.

2/ nekoupit.


Tím, že koupí pomáhá Palbě 70ti korunami.
Tím, že nekoupí se nic nestalo - zapomeňte.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Polarfox »

michan píše:Už jen třeba na str. 24. je málo známý fakt - AH si k 26. srpnu 1939 zapsal:
"Dnes jsme měli začít".
Ano! Rozkaz k útoku na Polsko zněl na 26. srpna 1939.
Pokud znáš informaci číslo 2, není problém vytvořit informaci číslo 1. Zvláště pokud není uvedeno (nebo alespoň předpokládám, že není), kam a proč si to vlastně zapsal. Jestli na okraj nějakého dokumentu a nebo kus hajzlpapíru. A pokud se původ všech těhle věcí pohybuje někde v mlhách, tak se nemůžeš divit, že vznikají pochybnosti. Neznámých fotografií bloudí na světě také spousty a vůbec nemusí pocházet z nějakých supertajných archivů...zaprvé je veřejně známa jen menší a nejprofláklejší část a za druhé se informační toky stále vylepšují, což zvyšuje dostupnost zdrojů. To že tu fotografii v ČR z dostupných publikací neznáme, neznamená, že musela vypadnout z nějakého trezoru, kde ležela 60 let v módu přísně tajné.

Mě osobně by opravdu nejvíce zajímal fakt, jak probíhala cesta této potenciální bomby k nakladatelství BVD...od mezinárodní skupiny renomovaných historiků se zainteresovaným Keeganem k pidi nakladatelství v pidi zemi uprostřed Evropy.

Ale jak tu bylo napsáno...kdo chce ať koupí a nenechá se odradit, pořád je tu šance, že dostane něco extra a nebo přinejmenším něco, z čeho aspoň vyzobe nějaká jemu doposud neznámá fakta.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Lord »

No vidíš Polare a to je právě co se bohužel nedozvíš :) K tomu si přičti, že to nemají jednoduché ani po zvýšení DPH a jde některým možná o existenci, že se musí otáčet, že hledají cesty, aby objevili „svatý grál“. Takže náš slavnej stát se snažil prozřetelně šetřit na vzdělanosti zvýšením nákladů na ni. Češi si tím pádem méně kupují knihy, včetně relativně specifického oboru vojenské historie. Pak to znamená, že kvalitnější edice, o kterých sníš stojí dvakrát tolik, okolo 600 Kč, a mohl bych pokračovat, ale to není mým cílem.
Polare je možná dobře, že tě to zajímá, to už tady píšeš ostatně od začátku, možná i na tom něco je, ale jak vidíš debatu lze vést různě a různě i argumentovat, jde jen o úhel pohledu.
Já bych však raději hodnotil samotnou knihu, radši bych tady viděl konkrétní recenze a co ti případně přesně neštimuje.

Mě třeba například chybí informace – Ano je hezké, že "Nástup se podařilo zastavit na poslední chvíli. Doslova uprostřed skoku".
Ale už zde zřejmě není Ádova poznámka, proč se ten nástup rozhodl zastavit. Zde by se asi měla uvést poznámka, a Michan to píše přesně zde http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=45280#p45280
Každý den okolo a v III. dekádě srpna 1939 byl hektický. Svědčí o tom i telegram, který zasílá dne 19. srpna 1939 o svém jednaní s Molotovem von Schulenburg do Berlína, cituji:
"Když jsem během první rozmluvy uváděl svěřené mi informace, usiloval jsem mnohokrát přesvědčit Molotova, že cesta říšského ministra zahraničních věcí do Moskvy je jediným prostředkem, jak dosáhnout vzhledem k politické situaci žádoucího uspíšení. Molotov uznal pozitivní dopad navrhované cesty, zdůraznil, že sovětská vláda rozumí a oceňuje s touto cestou spojené záměry, nicméně zůstává přesvědčen, že nyní se nehodí určit byť i jen přibližně datum cesty, neboť je nutné ji důkladně připravit. Platí to jak o paktu o neútočení, tak o současně dopracovávaném protokolu…
Na mé mnohokrát a s velkým důrazem uváděné důvody ke spěchu Molotov odpověděl, že do současnosti nebyl učiněn ani první krok při dokončování hospodářské dohody. V první řadě je třeba podepsat hospodářskou dohodu a uveřejnit ji… "

Jinak napsáno Hitler byl natlačenej válku zahájit a proto vydal pokyny k pochodu vojsk, ovšem pak si to zřejmě rozmyslel, protože čekal na výsledky jednání se Sověty.

Takže pokud si někdo nechce kupovat knihu jen kvůli obrázkům, fotografiím, které ostatně dávají dobrý průřez Hitlerovou válečnickou kariérou. Michan už poctivě napsal: Předem říkám, že kniha není pro každého. "Neználek", který četl o 2. světové válce pár úvodníků, či si pamatuje těch pověstných přibližně 10% řečeného ze školy, z knihy nebude mít nic a bude dál nevěřit. I když hloubavého by mohla kniha nabudit, aby si řečená fakta ještě někde ověřil, seznámil se s nimi.
Knihu zatím nemám, ale z těch útržků je můj názor podobný. Prostě pokud to není více sesumírované vysvětlené, atd. není hodnota knihy taková. To ale neznamená, že zde uváděné informace nepochází skutečně z archivů. Každopádně to musel uspořádat někdo erudovaný. Ovšem učit z ní lze těžko. Pokud ovšem někdo schání „surový podpůrný dokument“ může to být pro něj přínosné. Může to pojmout jako orální historii. Hlavním cílem je tedy individuální sdělení, osobní prožitky, rozhodování ve složitých i každodenních situacích či osobní motivace Vůdce. Tento model se používá spíše v žurnalistické a laické praxi. Na akademické půdě či chcete-li knihu vydávat za seriózní si renomovaní historici toto neodváží prezentovat a svou duší propagovat. To však neznamená, že nemůžou mít jiné aktivity, melouchy či paštiky, který jim sice nezaberou tolik práce, ale berou to jako přivýdělek. A jak už jsem psal, kdyby to dali třeba i Michanovi, aby to doplnil komentáři, mohlo to mít o něco větší platnost. No nic, možná až v druhém vydání!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“