Fury

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Fury

Příspěvek od Bleu »

Fury
http://www.csfd.cz/film/339501-zelezna-srdce/
Takto trochu jiný válečný film. Viděli jste to někdo? Pro mě velmi zajímavý počin a do jisté míry novátorský (nebo jednoduše jiný) přístup k žánru. Kompozice záběrů (a velmi často i jejich symbolika) - třeba hned toho prvního (kolo fortuny jako vyšité) do značné míry připomíná grafiky Urse Grafa nebo Jacquese Callota. I samotné násilí je takové "renesanční/barokní". Bojové scény jsou jakoby scuknuté na menší prostor než by v reálu asi proběhly. Vojáci se chovají jako zvěř a je jedno za jakou stranu bojují. Jako milá perlička pak působí to, že němci používají zelené trasirky tak jak by se na konec války slušelo. Spokojenost a za mě za 4. p.s. Ayer by měl s tímhle vizuálem a přístupem natočit něco z Třicetileté války. :)
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
bat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 663
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Fury

Příspěvek od bat »

Film jsem viděl, ale mé hodnocení je neúplné. Nevydržel jsem a po nějaké době zavřel player s tím, že do kina na tohle rozhodně nepůjdu. Film plný klišé, nudný už od začátku a zřejmě až do konce... hlavní postava jistě před smrtí rozdala ještě pár mouder, chlapáckých "fucking" sakramentů, zabila stovky neschopných "fritzů" a dojala diváky, až se leckdo zakuckal popcornem - ale třeba Vás film překvapí jiným finále.
Válečné filmy ala střílečka na PC jsou v poslední době nějak u diváků v módě vizte Lone Survivor. Dle mého soudu, kde není vtip (v širším významu) a nápad, tak to obrazová stránka nezachrání.

Místo toho jsem se podíval na Dead Snow 2 a to jsem se tedy docela nasmál - trochu válečné tématiky tam je :)
Obrázek
Uživatelský avatar
Klot
četař
četař
Příspěvky: 67
Registrován: 9/10/2012, 15:15

Re: Fury

Příspěvek od Klot »

Bohužel, finální scéna ten film otřesným způsobem shazuje, nic horšího (co do logiky) jsem neviděl ani v sovětských válečných filmech blahé paměti, snad ani ve 4 z tanku a pes. A udělat z elitní jednotky SS bandu přitroublých panďuláků, kteří nabíhají v houfech jen proto, aby se nechali pokosit a popadali do elegantního kroužku...to je jak ze hry Serious Sam. Ale ani ten by nedokázal střílet stacionárním kulometem do okruhu 360°. Nechci tu spoilerovat, za vidění ten film stojí, ale je to ukrutná škoda, že ho takhle nesmyslně zkazili.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Tempik »

první 3/4 filmu velmi dobré. Vcelku hezky asi ukázáno jaký byl život tankisty.
No a poslední čtvrtina holt plná "filmových" němců. Být tam těch filmových němců 1/5, tak by to bylo celé výborné. Bleu má pravdu, že jsou boje jakoby zdrclé na menší prostor. V podstatě to chvílemi připomíná divadelní scénu. Ale dalo se na to zvyknout.
Každopádně i přes konec jeden z těch lepších válečných filmů a určitě se na něj ještě v budoucnu kouknu.
(a při natáčení používali opravdové tanky, žádné počítačové animace)
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Fury

Příspěvek od CAT »

koukám, že pro mě vrcholem filmu bude to že jsem si do tanku co "hrál" Fury vlezl na 70. výročí vylodění v Normandii a do kina na ten film nepůjdu...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Bleu »

Ono je otázka co od toho člověk čeká - ja čekal v podstatě hroznou sragoru ve stylu Red Tails. Což tohle není. Ten film je takovej celej dobře "napálenej", až teda na ten konec - ten je tak trochu přes. A vlastně není ani moc zajímavej vizuálně. Ji žádná z těch bojovejch i nebojovejch scén není realistická, ale působí naprosto perfketně a velmi, velmi syrově a tak nějak "fyziciky uchopitelně" - no prostě máte dojem, že si na ty sračky můžete doslova šáhnout. Což je navíc umocněné tím scuknutým podáním.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11458
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

Viděl jsme a u mě dobrá. Bojové scény byly natočeny evidentně podle záznamů reálných akcí (asi až na křižovatku, ale je možné, že něco podobného se mohlo třeba někde stát). Jen se boje odehrávají na větší blízkost, ale to je prostě klasická berlička filmů. Souboj s tygrem byl ukázkový. Co se týká konce, prostě hrdinové musí mít pořádnou výzvu. Ale že by to bylo nějak extrémně přepálené mi nepřišlo, spíše zase filmová reality, natáhnout čas a udělat to divácky koukatelné. Mě osobně spíše vadil trochu scénář, neměl konzistenci, jen několik příběhů z války poslepených do sebe. Nějak mě nedokázal pohltit jako třeba Ryan.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Klot
četař
četař
Příspěvky: 67
Registrován: 9/10/2012, 15:15

Re: Fury

Příspěvek od Klot »

Dzin píše:Co se týká konce, prostě hrdinové musí mít pořádnou výzvu. Ale že by to bylo nějak extrémně přepálené mi nepřišlo,
No to si teda dovoluji silně nesouhlasit.
POZOR SPOILER !!!
Chceš říct, že cca 100+ vojáků SS vyzbrojených pancéřovýma pěstma by nezrušila ten nepohyblivej Sherman během deseti minut? Stáhli by se, z rozumné vzdálenosti udělali kruh a ze vzdálenosti cca 100 metrů by ho rozsračkovali na kaši. Pokud by teda z nějakýho mě neznámýho důvodu trvali na tom, že ho musí zničit, což nevím proč. Rozumný postup by byl - stáhnout jednotku, obejít v bezpečné vzdálenosti a nazdar. A pokud by se teda musel zničit, nechat tam pár maníků v křoví s pancerfaustama a granátama ať počkaj až amíci vylezou. Jedinej chlap kterej by přeběhl tomu tanku za záda by stačil - věž nemá šanci se otáčet tak rychle, aby ho mohla sledovat. Notabéne když už později jim fungoval jen ruční pohon, při kterým se ta několikatunová věž pohybuje rychlostí asi centimetr za vteřinu.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Bleu »

Klot píše:
Dzin píše:Co se týká konce, prostě hrdinové musí mít pořádnou výzvu. Ale že by to bylo nějak extrémně přepálené mi nepřišlo,
No to si teda dovoluji silně nesouhlasit.
POZOR SPOILER !!!
Chceš říct, že cca 100+ vojáků SS vyzbrojených pancéřovýma pěstma by nezrušila ten nepohyblivej Sherman během deseti minut? Stáhli by se, z rozumné vzdálenosti udělali kruh a ze vzdálenosti cca 100 metrů by ho rozsračkovali na kaši. Pokud by teda z nějakýho mě neznámýho důvodu trvali na tom, že ho musí zničit, což nevím proč. Rozumný postup by byl - stáhnout jednotku, obejít v bezpečné vzdálenosti a nazdar. A pokud by se teda musel zničit, nechat tam pár maníků v křoví s pancerfaustama a granátama ať počkaj až amíci vylezou. Jedinej chlap kterej by přeběhl tomu tanku za záda by stačil - věž nemá šanci se otáčet tak rychle, aby ho mohla sledovat. Notabéne když už později jim fungoval jen ruční pohon, při kterým se ta několikatunová věž pohybuje rychlostí asi centimetr za vteřinu.
hey man - its just a movie...
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Tempik »

Klot píše:
Dzin píše:Co se týká konce, prostě hrdinové musí mít pořádnou výzvu. Ale že by to bylo nějak extrémně přepálené mi nepřišlo,
No to si teda dovoluji silně nesouhlasit.
POZOR SPOILER !!!
Chceš říct, že cca 100+ vojáků SS vyzbrojených pancéřovýma pěstma by nezrušila ten nepohyblivej Sherman během deseti minut? Stáhli by se, z rozumné vzdálenosti udělali kruh a ze vzdálenosti cca 100 metrů by ho rozsračkovali na kaši. Pokud by teda z nějakýho mě neznámýho důvodu trvali na tom, že ho musí zničit, což nevím proč. Rozumný postup by byl - stáhnout jednotku, obejít v bezpečné vzdálenosti a nazdar. A pokud by se teda musel zničit, nechat tam pár maníků v křoví s pancerfaustama a granátama ať počkaj až amíci vylezou. Jedinej chlap kterej by přeběhl tomu tanku za záda by stačil - věž nemá šanci se otáčet tak rychle, aby ho mohla sledovat. Notabéne když už později jim fungoval jen ruční pohon, při kterým se ta několikatunová věž pohybuje rychlostí asi centimetr za vteřinu.

Zapomínáš, že to byli němci. V příručce určitě neměli popis, jak zneškodnit vyřazený tank bránící bezvýznamnou křižovatku. Na to při plánování nikdo z velení nepomyslel. Pak se není proč divit, že se začli němečtí vojáci chovat jak počítač plnej vody :-)
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Fury

Příspěvek od Polarfox »

Bleu píše:hey man - its just a movie...
To sice jo, ale film o lumících nebo variace na Žhavé výstřely a kill-counter by to také asi neměla být. Zvláště blbé je to u filmu, který se prsí na všechny strany originální technikou, syrovostí atp. :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
1stCLJan
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 519
Registrován: 29/7/2014, 10:06

Re: Fury

Příspěvek od 1stCLJan »

Neblbněte ,vždyť je to film, copak očekáváte od filmu realitu ? a zvláště z Hollywoodu? Čest výjimkám teda ale tahle mezi ně nepatří.
Uživatelský avatar
Klot
četař
četař
Příspěvky: 67
Registrován: 9/10/2012, 15:15

Re: Fury

Příspěvek od Klot »

Já jen reagoval na konstatování Dzina, že mu ten konec nepřišel jak on říká přepálenej. Hele, mě se třeba celkem líbili Red Tails, ale to nic nemění na skutečnosti, že je totální hovadina aby někdo absorboval několik zásahů 30mm granátama do hrudníku a ještě se po tom chechtal...i když jen chvíli.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Bleu »

Polarfox píše:
Bleu píše:hey man - its just a movie...
To sice jo, ale film o lumících nebo variace na Žhavé výstřely a kill-counter by to také asi neměla být. Zvláště blbé je to u filmu, který se prsí na všechny strany originální technikou, syrovostí atp. :)
Nevim co ti na to říct, já celkem rozumím tomu proč to tam bylo, pochopím i "umělecký záměr". Ta scéna je přitažená za vlasy (jenže to celej film - on je sice syrovej, ale rozhodně mi nepřišel realistickej), zejména díky neprůstřelnosti posádky. Tascéna je natočena dobře, to zase j,o bych řekl - byť tedy ten zlej sniper bylo superultra klišé. Trošku mi přijde, že dost možná se v rámci štábu vyměnili nějaký lidi, který si to prosadily.

A ona je to jen film - nic jinýho nic, víc nic míň. A proč to řikám? Zůčastnil jsem se 2x v životě natáčení jednou jako leader pro compars (práce spočívala v ovládnutí ca 50ti lidí, kteří na to neuveřitelně srali a při scénách se střilením jsem střílel) na seriálu 1864 a pak jako "radio man" na Heavy water war (trailer zde - ačkoli měli velmi dobé poradce, tak na ně řežiséři většinou s... a zvysoka. Na 1864 jednoho i vyhodili protože radil když neměl. Na Heavy water war pro změnu odmítali pochopit, že zprávy které komando z norska posílalo byli kódované...
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11458
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

Co se týká posledního boje. Vždyť píši, klasické natahování času. V reálu by se to odehrálo daleko rychleji, ale s podobným výsledek. Poud by tam takhle napochodovali, potom by prostě zahájili hoši z Fury palbu se všeho co by měli a způsobyli by v jejich řadách masakr. SS by se postupně dostali do slepích úhlů blíže ke stroji a postupně by to zničili. Ano, navíc tam bylo to opouštění Fury a pomalá likvidace, ale když si odmyslíme tohle (což muselo být pro dramatičnost a epičnost děje) není to nic nemožného. Prostě když neměli dostatek protitankových zbraní, je tank sakra tvrdý ořišek. Ve chvíli, dky by Fury došla munice, bylo by po všem, to potom už prostě byla jen filmařská licence.

Takže jak už jsem psal, ano během deseti minut by je dostali, ale měli by velké ztráty. Panzerfaustem se musí dostat dost blízko a samotná zásah nestačí k tomu, aby zlikvidoval posádku. To bylo ve filmu docela pěkně ukázáno, když se v cestě nenachází žádní životní cíl a paprsek nemá dost energie k odrazu, tak prostě ničí jen to, co má v cestě.

Ve znázornění bojů ve filmu se používá určitých filmařských kliček. Existují dvě základní. Čas, kdy obvykle všechny bojové akce probíhají daleko déle, než v reálu a prostor kdy se všechyn boje vedou na menší vzdálenosti. Proto tanky na sebe pálí z dvaceti metrů, letouny se hodí vrtule na ocasu a vždy je čas aby si hrdinové uprostřed boje poklábosili. To jsou běžné filmařské věci a jako takové k nim musíme přistupovat. Stejně tak i další umělecké ztvárnění reality. Pokud se budeme bavit čistě o realitě, tak to tenhle film nebyl. Ale obsahuje maximální reálnost. V tom je prostě rozdíl. Proto mi vůbec nepřijde finále přepálený, je tam vše co má ve filmu být a současně to je podáno velmi realisticky. A pro jistotu ještě zopakuji, je mi úplně jasné, že takhle by ten boj určitě neprobíhal.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Bleu »

A ještě věc - co celkem dost potvrzuje moji doměnku o laděni filmu takového biblicky-apokalyptického světa (jak jsem psal i symbolikou to připomína třicítku - což tu tak nějak jen tak prošlo) - kromě toho že soundtrack je super. Tak v ůvodním songu se německy odříkává verš 22 z 21. kapitoly evangelia podle Lukáše, jež zní: Denn das sind die Tage der Rache, daß erfüllet werde alles, was geschrieben ist./poněvadž jsou to dny odplaty, v nichž se má naplnit vše, co je psáno.



No a na konci filmu pochodující SS zpívají tohle v tak trošku jiné verzi. (to jen tak mimochodem.)


edit:
no vlastně tuhle verzi.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Mauler
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 264
Registrován: 19/4/2014, 17:32

Re: Fury

Příspěvek od Mauler »

Dzin píše: Takže jak už jsem psal, ano během deseti minut by je dostali, ale měli by velké ztráty. Panzerfaustem se musí dostat dost blízko a samotná zásah nestačí k tomu, aby zlikvidoval posádku. To bylo ve filmu docela pěkně ukázáno, když se v cestě nenachází žádní životní cíl a paprsek nemá dost energie k odrazu, tak prostě ničí jen to, co má v cestě.

Panzerfaust byla kumulativní zbraň tudíž pronikal zkrz překážku(v případě tanku pancířem) pomocí ůzkého kumulativního paprsku který má několik tisíc stupňů tudíž na posádku působí žárem a náhlým přetlakem uvnitř uzavřeného prostoru tanku pokud dojde k probití + ještě velmi intezívní světelný projev vedoucí k dočasnému oslepení.Takže je ůsměvné tvrdit že když to křachne půl metru za členem posádky a nic nestojí v cestě tak se usměje a bude v pohodě bojovat bez problémů dál,v reálu by to na nějaký čas posádku paralizovalo díky tepelným,tlakovým a světelným projevům které doprovází probití pancíře a kumulativní paprsek se nikdy nedokáže odrazit ale pouze zanikne po určité délce kdy ztratí sílu,to co se odráží je kinetický projektil....
Lepší je tragický konec než tragédie bez konce
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Tempik »

Tepelným? Kdo dělá s autogenem, tak ten můžeš mít klidně 5 cm od kůže a když tě netrefí paprsek, tak ti to nevadí.
Tlakovým? Žádný tlak to v tanku neudělá. Proč by jako mělo?
To dočasné oslepení snad možná, když by do toho někdo koukal. Ale mrkací efekt je svině. Byla by to fakt náhoda, kdyby celá posádka koukala do jednoho místa přesně ve chvíli zásahu.
Zase to nedramatizujte :-)
Mauler
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 264
Registrován: 19/4/2014, 17:32

Re: Fury

Příspěvek od Mauler »

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kumulativn ... A1lo%C5%BE si přečti co to vůbec je kumulativní efekt a srovnávat to s autogenem(acetylén+kyslík) je trošku scestné a tlak uvnitř tanku je daný rychlostí dotyčného efektu který má minimálně 6000m/s tudíž zákonite dojde k rázové vlně která nemá pozitivní vliv na lidské tělo,podívej se někdy na videa na youtube když se otvírají samy poklopy při zásahu kumulativní municí a posádka je musí při kontaktu s nepřítelem mít zavřené a to tlakovou vlnu násobí jelikož nemá kudy uniknout.
Lepší je tragický konec než tragédie bez konce
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11458
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

Mauler

Kde by se v tom Shermanu vzal přetlak nebo podtlak? On nebyl hermeticky uzavřený, tohle můžeš teoreticky používat u moderních tanků s přetlakovými bojovými prostory.

Obecně se právě u kumulativní munice označuje za její nevýhody směrovost paprsku, kdy pokud se nezasáhne důležitá část prostředku, nemusí dojít k jeho vyřazení. Stejně tak je směrován i tlouk. Kumulativní paprsek je vzásadě energie vábuchu soustředěná v jednom směru. A jako energie se udsrazit dokáže, prostě kdež narazí na pancíř začně ho buď probíjet, nebo se odrazí. Odrážet se nemusí jne hmnotný předmět, ale právě i energie. Je to stejné, jako když vybucne výbušnina v uzavřeném prostoru. Do paprsku se soustřeďuje veškerá energie výbuchu, tedy i teplo a ta má tendenci zachovat směrovost. Když dojde k jejímu porušení, je to proto, že energie se ztrácí, ale potom už ji nezbívá mnoho, aby udělala něco víc, než se rozplynula. Resp. její působení na vnitřek tanku, posádku atd. bude co nejmenší.

Rázová vlna je stále soustředěna ve směru působení energie paprsku a nebude tak zásadně velká. Určitě dojde k projevu probití, ale že by byla tak velká, aby "rozmázla věž", to by se nesmělo jednat o pancéřovou pěst ale něco pořádného. Působení paprsku je opravdu hodně úzké, ve filmu byl poměrně velký. Moderní 100mm munice kanonu DT-10 má paprsek sotva centimetr a jeho působení je ohraničeno řádově několika centimetry. Už jsme to tu popisoval, je nešťastné, že na netu se objevují popisy (obrázky) účinosti paprsku tak, že po probití pancíře dojde k jeho expanzi. Ale to se nestane, paprsek má stále snahu zůstat ve směru osy svého působení. Ta tlaková vlna je opět soustředěna do dráhy paprsku a taprve pokud dojde ke kontaktu paprsku s něčím pevným v tanku, může dojít k jejícmu odrazu. Stejně tak jako s tloukem vytvořeným průchodem paprsku pancířem. Ikdyž dojde k rozptýlení paprsku, je to dáno nedostatekem energie udržet se v něm a tudíž málo energie rovná se málo škody. Už jsme to tu v jednom tématu popisoval.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“