Provedu!

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1403
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Provedu!

Příspěvek od danny1691 »

Deset rekrutů přichází do vyškovských kasáren, aby zkusili zvládnout náročný program výcviku základní vojenské přípravy.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... celem-vzad
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Re: Provedu!

Příspěvek od Mantra »

to by měli zrušit neboť jsou tam vojáci kteří kazí dobré jméno armády a to jak svých chováním, tak mluvením. Opravdu hrůza podporovaná civilní částí MO. Hanba bliť
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Provedu!

Příspěvek od mrfelix »

Opsáno z druhého dílu, minuty 5:20:
"Kdo stojí tam, kde nemá?
Co tam, kurva, děláte?
Kdo dál?!
Co tam děláte?
Máte se zeptat! Pane rotmistře, vojín Blábol, jsem idiot, nevím, kam si mám stoupnout!"

Sám nemám jasno, jestli takovéto věci do výcviku patří, nebo ne. Vždy jsem to bral za kolorit válečných filmů, který je přehnáním skutečnosti. Nebo obraz dob minulých. A hle, ve výcviku současné AČR běžná součást.
Je toto nutná a vhodná součást výcviku (např. pro psychickou odolnost)?
Naposledy upravil(a) mrfelix dne 3/5/2017, 15:10, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11406
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Provedu!

Příspěvek od Zemakt »

Jistě a platí to i pro toho rotmistra.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Provedu!

Příspěvek od Dzin »

Obvykle podobné dokumenty nesleduji, ale asi se na to taky podívám.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Provedu!

Příspěvek od mrfelix »

Zemankt: Jako, že rotmistr potřebuje upevňovat psychickou odolnost tím, jak jsou vojíni natvrdlí? :rotuj:
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11406
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Provedu!

Příspěvek od Zemakt »

:D ne, upevňuje si ji tak, že si uleví při nadávkách. De facto tak zabíjí dvě mouchy jednou ranou.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Provedu!

Příspěvek od skelet »

mrfelix: Tohle vidíš i v dokumentech z výcviku nováčků USA, Velké Británie a i Cizinecké legie (v cizinecké legii i v drsnější podobě).
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Provedu!

Příspěvek od Barrymore »

Kurva chlapi, uvědomte si, že si skautíci hrajou na vojáčky 4 dny a pak si jedou na 3 dny nechat pofoukat bolístky od maminek, maželek, babiček a registrovenejch partnerů, dopiče, jeto jasný každýmu debilovi, ne! Kurva základy psychologie vy trotlové - stereotypy, stereotypy, vzorce chování a doprdele musíte vojína Štajfa přepnout z režimu kurva klempíř do režimu kurva funící bigoš za 20 minut.
Takže:
1. změna prostředí - I7 ve Vyšpointu je něco jiného, než 3+1 s maminou u plotny
2. změna vzhledu - v těch maskáčích mají všichni tak trošku vojenský vzhled
3. změna chování - pozdravy, pochod ve tvaru, bez povolení nemluv ... (pro ženaté žádný rozdíl)
4. změna společenských norem (i jazykových) - kurva, kdy se v armádě mluvilo slušně? A žádná slušnost vůči babám. Všichni jsou zelené "to", co nemá nárok na vlastní názor.
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Provedu!

Příspěvek od Mirek58 »

Ale pánové a případné dámy, uvědomte si jak se rodí voják.
/Fáze 1. jeho psychika je rozmleta na prach, za pomoci řvaní a plánovitého drcení osobnosti
/Fáze 2. ze vzniklého prachu se začne formovat nová osobnost za pomoci vojenských řádů
/Fáze 3. takto znovuzrozená osobnost, tedy voják nováček se začne učit vojenské dovednosti

Funguje to tak ve všech armádách světa od nepaměti, bez vyjímky.
ObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Provedu!

Příspěvek od kenavf »

Takže aj šikana teda bola určitá forma psychickéko tréningu? :(
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Provedu!

Příspěvek od Mirek58 »

Jistě, je to sice kruté, ale účinné.
Šlo o to zkrátit dobu, po kterou odvedenec vzdoroval na minimum.

Abych to přirovnal k životu.
Když se praštíš kladivem do palce, sakra to bolí, ale jen chvilku, když strčíš prst do svěráku a pomalu utahuješ, můžeš se nakonec zbláznit.
Zde je rozhodujícím faktorem čas.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Provedu!

Příspěvek od Barrymore »

Mirek58: V podstatě souhlas, jenže neslučitelné se z. č. 221/1999 Sb. Systém 4 dny nepřetržitý výcvik + 3 dny volno tu psychiku moc nezmění. Standardní český kočkopes. Ve všech fungujících armádách to funguje tak, že rekruty totálně odtrhnou od civilizace minimálně na šest týdnů.

Minulý týden jsem shodou okolností mluvil s absolventem toho reportážního běhu. Jeho slovy: "Dobrej skautskej tábor, pár mamánků to nedávalo, z pár zažranejch magorů jsme měli prdel, instruktoři v poho."

Jinak, jestli budu mít někdy cestu do Vyšpointu, tak si tam asi s některými exempláři promluvím. Všimli jste si, jak instruktoři zdraví? Tolik bagrů jsem neviděl ani na stavbě ropovodu Družba. Co se týče ranního pozdravu, Zákl-1, odstavec 96 mluví jasně: ... "Nadřízený, kterému se podává hlášení, zdraví vojenskou jednotku jejím názvem a slovem: "NAZDAR!" Příslušníci jednotky odpovídají: "ZDAR!"... Tak jaký "Vojáci, dobré ráno! - Dobré ráno", kurva!

Při loučení je postup i pozdrav stejný.
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Provedu!

Příspěvek od Mirek58 »

Zák č. 221/1999 Sb.
To je ten největší osobní podraz, který mohli politici vojákům provést.
Zavádět něco jako -lidská práva do vojenství- je cesta do pekel.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Provedu!

Příspěvek od Barrymore »

kenavf píše:Takže aj šikana teda bola určitá forma psychickéko tréningu? :(
Šikana je potvrzením pravidla, že nudící se voják je chodící mimořádka.

Jinak je za šikanu zhusta považováno i vystavování psychické zátěži při výcviku, což by v civilu bylo označeno za "bossing". V armádě je to jediný způsob, jak můžu jako velitel u jednotky odlišit slabší kusy od tažných a podle toho se pak zařídit. V základním kursu je to jedno ze sít, kdy slabší kusy odejdou "z osobních důvodů".
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Rozemletí osobnosti

Příspěvek od mrfelix »

Mirek58 píše: /Fáze 1. jeho psychika je rozmleta na prach, za pomoci řvaní a plánovitého drcení osobnosti
/Fáze 2. ze vzniklého prachu se začne formovat nová osobnost za pomoci vojenských řádů
/Fáze 3. takto znovuzrozená osobnost, tedy voják nováček se začne učit vojenské dovednosti
A proč je to právě takto? Je to tak, že civila (tedy například mě) by nic vojenského naučit nešlo?
Co přesně by mi jako vojákovi chybělo, kdyby mě na začátku nerozemleli?

Myslím tu otázku vážně. Nerýpu. Psychologie a vzdělávání mě vždy zajímaly. Vím, že ve veškerém ostatním vzdělávání a výchově se rozemletí už dávno nepoužívá. Protože se zjistilo, že (například pro zaměstnání) je lepší osobnost člověka nechat takovou, jaká byla. Rozemletí se snad tedy kromě armády používá už jen u kriminálníků nastupujících do gangu a nikde jinde.
Z čehož by mi vyplývalo, že armáda je takový krimigang.
Obrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozemletí osobnosti

Příspěvek od Aaron Goldstein »

mrfelix píše: A proč je to právě takto?
IMHO:
Je to kvůli tomu aby se odstranilo přemýšlení o základních povelech... Obrazně řečeno aby při povelu "Vpravo v bok" voják nepřemýšlel proč zrovna vpravo a proč vůbec ten velitel chce aby se otočil.... Aby se prostě automaticky (téměř instinktivně) otočil...

Ostatně princip armády je postaven na tom, že míra "žádoucího" přemýšlení je od nuly (prostý voják, který nemá přemýšlet nikdy a o ničem) postupně dle funkcí až k přemýšlení o všem (GŠ)... V ideálním případě by velitel na každém stupni měl přemýšlet pouze o jednotkách (jednotlivcích) jemu podřízených... Protože o něm samotném (a výš) to dělají nadřízené stupně velení...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Provedu!

Příspěvek od Barrymore »

Teda, Aarone, já se tady vypisuju s románem, a ty mě zatím předběhneš. No co, nechám tady, co jsem zatím napsal:

Protože armáda je gang až sekta. Přísně hiearchicky řízená organizace, kdy jednotlivec obětuje vše, včetně vlastního života, ve prospěch gangu. Pro vlastní individualitu v ní není místo. Kolik znáš civilních zaměstnání, ve kterých tě pošlou někam, kde ti hrozí dost reálné riziko úmrtí? Podobné, ale méně vyhrocené to je u hasičů a policie. Armáda je extrém, tedy se v ní lidé extrémně chovají.
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Provedu!

Příspěvek od Mirek58 »

AG vystihl přesně jádro problému.
Jde o to, že normální život je naprosto rozdílný proti vojenskému.
Neexistuje aby voják s voj dovednostmi přemýšlel podle normálního/civilního vzoru. Byla by to jeho smrt, nebo jeho druhů.
Každý si musí uvědomit, že jde v principu o dva naprosto rozdílné světy, někdy protichůdné, někdy se pouze míjející.
Edit:
Dodám konkretní příklad.
Když má civilista zbraň, dozví se, že v žádném případě nesmí mířit na jiného člověka. Může ji namířit teprve po pozitivní identifikaci "nepřítele".
A voják?
Jde na stojku se zbraní a je cvičen tak, že na případného jiného člobrdu nejdříve míří hlaveň. Ta se odkloní až po pozitivní identifikaci " přítele".
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Provedu!

Příspěvek od Barrymore »

No, a právě z výše uvedených důvodů se mi vcelku nelíbí, co tam ti roťáci občas předvádí. Jaký bobani, pro Alláha! Instruktor v KZP má být ta nejzakomplexovanější gumová guma na Zemi a v blízkém vesmíru. Prostě rtm. Nusle: "Na Štěpána rozehnal koledníky útokem na bodák, v pokoji měl zákop, kde přijímal hosty, a po uzavření domu si otevíral dveře granátem. Do schodů se pohyboval pouze přískoky. Ve volných chvílích shromáždil rodinu a promítal zpomalené válečné filmy, a vrhaje se co chvíli k plátnu ukazoval naběračkou chyby vojevůdců." Vojáci se před ním mají třást a on je má 3x denně zjebat do bezvědomí a když se proberou, tak ještě jednou. Ale všechno podle zákona a řádů bez nejmenších odchylek, aby se nadrilovaly základní návyky.
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“