Dunkirk

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Sian
svobodník
svobodník
Příspěvky: 23
Registrován: 14/1/2017, 17:44

Dunkirk

Příspěvek od Sian »

Tak jaká pánové? Kdo už viděl? Já na to jdu zítra podruhé :) Dle mého velmi povedený snímek. :wink:
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Dunkirk

Příspěvek od kenavf »

Sian píše:Tak jaká pánové? Kdo už viděl? Já na to jdu zítra podruhé :) Dle mého velmi povedený snímek. :wink:
No,ja asi na to nepôjdem pretože:
USA Today, film chválí také, nezapomněli zde vyjádřit svůj nesouhlas s „ostudným nedostatkem diverzity a rovnosti. V novinách prostě nechápou, proč je ve filmu tak málo žen a menšin.
Skrátka je tam málo černochov a LGBT v hlavných úlohách tak to bude neautentické a o ničom.
https://stredoevropan.cz/2017/07/19/v-n ... -novinari/
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Dunkirk

Příspěvek od Franz Trubka »

kenavf,skoda,ze misto Tveho hodnoceni toho filmu vytahujes takove kraviny...
Toto vlakno se jmenuje DUNKIRK,ne co pisi US Today
:lej:
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
stetula
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 154
Registrován: 25/7/2014, 17:52

Re: Dunkirk

Příspěvek od stetula »

Dunkerk za mě dobrý, jenom je to trošku přitažený za vlasy , ale to už u těchto filmů chodí :D
Obrázek
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2528
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Dunkirk

Příspěvek od palo satko »

Obrázek
zenith0009
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 578
Registrován: 6/9/2012, 22:33

Re: Dunkirk

Příspěvek od zenith0009 »

Letecký scény jsou teda dost digitální, zlatá Bitva o Británii/Tmavomodrý svět... Místy to není moc realistické. Jinak je to dost subjektivní film, viděn očima třech (?) aktérů. Žádný popis situace či zobrazení bitvy v něm nehledejte, ve filmu dokonce (kromě úplně poslední scény a letadel) nevystupuji žádné německé postavy. Až to někdy uvidím podruhé a budu vědět co od toho čekat, užiju si to - čistě jako film - mnohem víc.

Btw. když jsme u Dunkirku, výborný je francouzský film s Belmondem -Víkend na Zuydcoote - podle předlohy Roberta Merleho.
Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11458
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Dunkirk

Příspěvek od Dzin »

Víkend mě napadl jako první, když jsem si o Dukirku četl. :-) Podle popisu mi to přišlo podobné, nezaměřovat se toliko na samotnou bitvu, ale spíše na osudy několika vojáků v obklíčení. U nás film dávají v srpnu, tak se doufám na něj dostanu.
Naposledy upravil(a) Dzin dne 27/7/2017, 12:12, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
lasib
rotný
rotný
Příspěvky: 83
Registrován: 6/6/2014, 13:29

Re: Dunkirk

Příspěvek od lasib »

Aj mňa .... A Belmondo tam hrá bravúrne, úplne človek zabudne že je komik
Uživatelský avatar
Sian
svobodník
svobodník
Příspěvky: 23
Registrován: 14/1/2017, 17:44

Re: Dunkirk

Příspěvek od Sian »

Dnes jsem na tom byl podruhé a musím říct, že požitek byl opravdu o dost silnější. Už jsem věděl co se bude dít tak jsem se zaměřil na detaily a všechno začalo dávat větší smysl. Nolan je geniální! :)
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1368
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Dunkirk

Příspěvek od p3tris »

zenith0009 píše:Letecký scény jsou teda dost digitální, zlatá Bitva o Británii/Tmavomodrý svět... Místy to není moc realistické. Jinak je to dost subjektivní film, viděn očima třech (?) aktérů. Žádný popis situace či zobrazení bitvy v něm nehledejte, ve filmu dokonce (kromě úplně poslední scény a letadel) nevystupuji žádné německé postavy. Až to někdy uvidím podruhé a budu vědět co od toho čekat, užiju si to - čistě jako film - mnohem víc.

Btw. když jsme u Dunkirku, výborný je francouzský film s Belmondem -Víkend na Zuydcoote - podle předlohy Roberta Merleho.
Letecké scény digitální? Já mám ten pocit, že zrovna na ně Nolan žádné CGI vůbec nepoužil. Jen oblepil IMAX kamerama upravený Yak-52. A Buchona honily ve vrtulníky s pohyblivou kamerou v nose. Co se týče Stuk a dalších Mezků, byly to RC modely.
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2528
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Dunkirk

Příspěvek od palo satko »

Ten film je uplne mimo. Osoby sa nespravaju ako ludia, ktori žili v roku 1940, ale ako "bruselski Europania". Ešte aj to zufale označenie Nemcov univerzalnym slovom "ENEMY", len aby tvorcovia náhodou nepripomenuli vtedajšiu rivalitu a nacionalnu neznašanlivost medzi Britmi a Francuzmi na jednej strane a Nemcami na druhej. Proste ked žiaden Angličan nepoužije vyraz "Hun", alebo "Fritz", ked na neho padaju nemecke bomby, tak je uplne zbytočne niečo pisat o užasnom realizme. Proste natočili politicky korektny fim o dobe, ktore vobec korektna nebola.
Obrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Dunkirk

Příspěvek od kenavf »

palo satko píše:Ten film je uplne mimo. Osoby sa nespravaju ako ludia, ktori žili v roku 1940, ale ako "bruselski Europania". Ešte aj to zufale označenie Nemcov univerzalnym slovom "ENEMY", len aby tvorcovia náhodou nepripomenuli vtedajšiu rivalitu a nacionalnu neznašanlivost medzi Britmi a Francuzmi na jednej strane a Nemcami na druhej. Proste ked žiaden Angličan nepoužije vyraz "Hun", alebo "Fritz", ked na neho padaju nemecke bomby, tak je uplne zbytočne niečo pisat o užasnom realizme. Proste natočili politicky korektny fim o dobe, ktore vobec korektna nebola.
Podobne, už len politicky korektne a hlavne rasovo vyvážene, natočili posledné diely krimiseriálu Vraždy v Midsomeru.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dunkirk

Příspěvek od Tempik »

palo satko píše:Ten film je uplne mimo. Osoby sa nespravaju ako ludia, ktori žili v roku 1940, ale ako "bruselski Europania". Ešte aj to zufale označenie Nemcov univerzalnym slovom "ENEMY", len aby tvorcovia náhodou nepripomenuli vtedajšiu rivalitu a nacionalnu neznašanlivost medzi Britmi a Francuzmi na jednej strane a Nemcami na druhej. Proste ked žiaden Angličan nepoužije vyraz "Hun", alebo "Fritz", ked na neho padaju nemecke bomby, tak je uplne zbytočne niečo pisat o užasnom realizme. Proste natočili politicky korektny fim o dobe, ktore vobec korektna nebola.
A stejně ho ještě neomarxisti osočili, že je to málo korektní. Tak si vyber.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Dunkirk

Příspěvek od Mirek58 »

Umíte si představit tu reakci, kdyby ve filmu použili autentické výrazy???
ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11458
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Dunkirk

Příspěvek od Dzin »

To jsou zase věci k řešení... To je jako byste vytýkali filmu o středověku, že se v něm nemluví archaickým jazykem. Každý autor si film přizpůsobuje době a to hlavně z hlediska výrazu, kdy používá ten, co je zvyklí a který je obecně divákovi nejblíže. Spoustě lidí vůbec na mysl nepřijde to co tady vytýkáte, protože to ani nevědí. Kolik lidí třeba ví, že milost gladiátorovi se v cirku dávala prstem dolů a smrt znamenal prst nahoru? A budou snad kvůli obrácení filmy s gladiátorskou tématikou špatné? Takže vytýkat filmu, že se v něm lidi nechovají jako lidi z daného období je mimo mísu. Musí se chovat tak, aby to bylo blízké divákovi a on se s nimi mohl stotožnit.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Dunkirk

Příspěvek od skelet »

film jsem ještě neviděl. Ale nečekejte, že v dnešním filmě se bude používat výraz "Hun" nebo "Fritz". To jsou archaismy, u kterých omladina neví o co jde.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2528
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Dunkirk

Příspěvek od palo satko »

Skelet, lenže to je film o vojne. Ked už vo filme nie krv a nevidiš jedineho Nemca. Ked už sa z neho nedozvieš prečo Anglani utekaju, ked Francuzi bojuju? Ked namiesto 300 000 sa tam prezentuje 300 vojačikov. Ked plaž vyzera akoby tam nik nebol. Ked armadu pride zachranit cca 10 lodiek, tak minimalne dialogy by mohli byt "naozaj".
Obrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Dunkirk

Příspěvek od kenavf »

Dzin píše:To jsou zase věci k řešení... Každý autor si film přizpůsobuje době a to hlavně z hlediska výrazu, kdy používá ten, co je zvyklí a který je obecně divákovi nejblíže...
No,potom to dopadá takto:
V novém seriálu o dobytí Tróje bude Achilla hrát černoch.
Seriál se ještě nezačal natáčet, ale již vzbuzuje jednu zásadní otázku: PROČ? Proč má roli hrdiny starověké Evropy, Achilla, kterého v posledním filmovém zpracování věrně zpodobnil světlovlasý Brad Pitt, hrát černý herec David Gyasi? Proč má roli jeho stejně plavovlasého přítele Patrokla hrát jiný černoch Lemogang Tsipa? A proč má roli starého evropského boha Dia hrát Nigerijec Hakeem Kae-Kazim?
https://stredoevropan.cz/2017/07/28/v-n ... t-cernoch/

P.S. Len aby to nekolidovalo s novým trendom na západe kde sa začína zakazovať "kultúrne privlastňovanie".(Dredy môžu nosiť len ľudia z Jamajky, a pod...).Belocha by teda podľa tej teorie mal hrať len beloch a určite by mal byť grék. https://en.wikipedia.org/wiki/Cultural_appropriation

P.S.2
A keď sa tvorcom filmov dá dostatočná volnosť v ich umeleckom rozlete tak o chvíľu budú všetky deti vedieť že krava je modrá.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Dunkirk

Příspěvek od skelet »

palo satko: jak jsem psal výše, film jsem zatím neviděl, takže ho nehodlám pitvat. Jen ze slov na označení Němců mají současní scénaristé omezený výběr - Němci, nepřátelé a náckové. Jiným slovům prostě generace 15-30 neporozumí. Generace 30+ zná slova Fritz a Hun především ze starých válečných filmů a v případě ČSSR ještě z komiksů ABC :-?

kenavf: jistě je to na palici, když jsem nedávno viděl seriál BBC Richard III s Benedictem Cumberbatch, tak mě tam strašně rozčiloval jeho arabský pobočník a černoši mezi středověkou pěchotou. Ale pak mi docvaklo, že Briti tak nějak němají na výběr. Proč? Oni do nich prostě musí natlouct to napojení na britské dějiny, aby je začali brát za své.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11458
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Dunkirk

Příspěvek od Dzin »

Vemte to i z druhé strany. V Ghost in the shell hraje Scarlet Johanson a film byl kritizován za to, že vychází z Mangy a proto by měla hlavní roli hrát Asiatka... Podle mě se tohle zbytečně moc řeší. Připomíná mi to kontraverze kolem prohlášení, že na Idris Elba bude hrát severského boha Heimdala v jedné z Marvelovek. Část fanoušku ho za to málem ukamenovala, aby se nakonec ukázalo, že je pro tu roli výborná volba. A asi to zabralo, protože když nedávno Elba namluvil Šer Chána v nové Knize džunglí, nikdo ho nekritizoval za to, že je málo pruhovaný. :-D

Pro producenty je hlavní motivací zisk. A proto se musí snažit oslovit co nejvíce cílových skupin. Proto se na rozličných postech objevují rozliční příslušníci všech etnik a pohlaví. Třeba v seriálu "Jak prosté" se z doktora Wattsona stala doktroka Wattsonová a hraj ji Lucy Liu. Evidentně to fungovalo, seriál má úspěch.

Film mohu hodnotit ze spousty hledisek, ale základní by mělo být, zda se jedná o dobrý film. Pokud ano, mohu mu prominout i různé prohřešky proti historii, logice atd. A samozřejmě, ne každému se musí film líbit, jen mi přijde plytné kritizovat film za to, že to není dokument.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“