Boeing B-29 Superfortress

Moderátor: Hans S.

Uživatelský avatar
Micuhide Akechi
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 141
Registrován: 11/10/2006, 11:13
Bydliště: Příbram

Příspěvek od Micuhide Akechi »

Alchymista píše:Ono činnosť pozemných majákov RDF je podľa všetkého dosť dvojsečná zbraň ...
... Proti Japonsku to až tak kritické nebolo - Japonské letectvo nemalo lietadlá s dosahom až do oblasti, kam by potrebovalo. Takže B-29 ich tam mohli využívať pomerne bezpečne.
Tak úplně mimo dosah americká letiště nebyla. Zrovna ta v okolí Čcheng-tu v Číně byla několikrát napadena nočními bombardéry. Ostatní pevninská letiště asi byla mimo, ale zase se z nich nedalo letět až nad Japonsko.
Mariánské ostrovy zase byly zpočátku napadány z Iwo Jimy, tomu učinilo přítrž až invaze na tento ostrov v polovině února 45. A i potom Japonci plánovali provést sebevražedný útok, při kterém měla na amerických letištích přistát dopravní letadla s vojáky a slušnou zásobnou výbušnin. K tomu ale už nedošlo, alespoň ne proti Marianám.

O radiomajáku na US letadlovkách jsem slyšel při bitvě o Midway. Docela mě to překvapilo, protože zrovna u letadlovek to může být docela nebezpečné. I když nemyslím, že by to Japonci v té době dokázali využít.
Vigilant
desátník
desátník
Příspěvky: 50
Registrován: 9/9/2010, 18:29
Bydliště: Praha

Příspěvek od Vigilant »

Farky píše: To by platilo pouze v případě, že by se bombardovací jednotky 8th AF přezbrojovaly z B-17 a B-24 na Superfortressy. Pokud by se Američané rozhodli nasadit B-29 v Evropě, určitě by nepřezbrojovali, ale prostě jen přidali skupiny B-29 k stávajícím jednotkám. Nebylo by potřeba přecvičovat letce (a mechaniky atd.), ti by přišli s letadly z USA.
Takto by se do Anglie přišli lidé co s typem pracují přímo (tj. posádky a mechanici), stále by ale různých pomocných funkcích mohlo zůstat dost prostoru na problémy.

Ještě jsem rychle prolistoval "B-29 in Action" a vypadá to, že v daném období měl celý program dost velké problémy. Výroba měla zpoždění, pořád docházelo k zasekávání věží, palivový systém při vysokých teplotách (jako v Indii, Číně, Marianách...) nefungoval a podobně. Současně rost politický tlak na zahájení bombardování Japonska. Nakonec tedy asi rozhodující byla pořeba strategického bombardéru v Pacifiku, jeho nepotřeba v Evropě a nedostatek dostupných strojů.
Micuhide Akechi píše: O radiomajáku na US letadlovkách jsem slyšel při bitvě o Midway. Docela mě to překvapilo, protože zrovna u letadlovek to může být docela nebezpečné. I když nemyslím, že by to Japonci v té době dokázali využít.
Myslím, že to je asi tak stejně nebezpečné jako zapnutý radar. A využít to šlo až ve druhé polovině války. Alespoň rychlé a malé (tak že je unesl torpédoborec) přístroje na zaměřování radiových vln (vysílání ponorek) byly až tak ke konci roku 43. Ale o tomto oboru mám opravdu jen povrchní znalosti.
spitfire.v
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 149
Registrován: 10/12/2010, 17:01

Příspěvek od spitfire.v »

Přistání na vodu a záchrana posádky
http://www.youtube.com/watch?v=Cme9JcdSepA&feature=related
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Boeing B-29 Superfortress

Příspěvek od CAT »

Chcete pomoci s restaurovánim B-29?

https://www.kickstarter.com/projects/nu ... -nuclear-m
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Boeing B-29 Superfortress

Příspěvek od Lord »

Nepovedené přistání B-29 na Iwodžimě.

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boeing B-29 Superfortress

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Vždyť se to dá dohledat...

B-29 z 504th Bomb Group havarovala při přistání na Iwojimě... Foto věnováno Marku Stevensovi ze 7th Fighter Command
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Boeing B-29 Superfortress

Příspěvek od Lord »

OK Aarone opraveno.
Souostroví Mariany se nachází přibližně 2 500 km východně od pobřeží Japonska.

Obrázek

Američané zde zřídili leteckou základnu, odkud bombardovali japonská města. Na obrázku „West Field“ na ostrově Tinian.
Z „North Field“ vzlétnula „Enola Gay“ a „Bockscar“ s atomovou bombou na Hirošimu a Nagasaki.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Boeing B-29 Superfortress

Příspěvek od CAT »

Přistávací světlo z B-29.
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Boeing B-29 Superfortress

Příspěvek od skelet »

Předstartovní příprava a vzlet nově zrestaurované B-29 "FiFi", to vše natočené z kokpitu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Boeing B-29 Superfortress

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Bojový prostor bombardéru B-29 (zde od 39th Bomb Group)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Boeing B-29 Superfortress

Příspěvek od Rase »

Sovětský těžký čtyřmotorový bombardovací letoun Tupolev Tu-4 ze stavu námořního letectva je zachycen na fotografii pořízené jedním ze stíhačů NATO, polovina 50. let.

337387045_761076922078586_4452970799011490367_n.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Bombardovací a bitevní letouny“