Poučení z bojů o Groznyj - leden 1995

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Poučení z bojů o Groznyj - leden 1995

Příspěvek od Mantra »

Boje - 1.bitva o Groznyj (leden 1995, eventuální ruské vítězství)

Po vtrhnutí do Čečny v roce 1994, Rusové ihned vyrazili na Grozny a obklíčili ho ze tří stran. Z urputných a velmi krutých bojů si Rusové odnesli následující ponaučení:

Obrázek


1. Je třeba seznámit vojáky s kulturními tradicemi a zvyky dané země a jak se chovat slušně. Rusové podcenili církevní a kulturní vazby (jako kdyby nebyli v Afghánistánu) a tak ruští vojáci zacházeli s každým koho potkali špatně a ten se vzápětí stal jejich nepřítelem.

2. Je třeba rozlišit bojovníky od ne-bojovníků. Dny kdy boje jsou vedeny v prázdném městě jsou pryč. Rusové byli donuceni k prohlížení kapes civilistů aby našli zbraně, munici, hledali otlačeniny na ramenou od zbraní, hledali zbytky střelného prachu na rukou za pomoci psů.
Obrázek

3. Psychologický aspekt války ve městě je tak veliký, že je vhodné mít zálohy a střídat jednotky, aby si odpočinuly. Když se toto děje je to dobrá cesta jak si uchovat bojového ducha jednotky po delší dobu. Když ne, tak se to v určitém okamžiku zlomí a není cesty zpět.

4. Výcvik a disciplína jsou základem. Bez tohoto není možnost splnit jakoukoliv misi. Je potřeba přiblížit výcvik co nejvíc realitě a prostředí ve kterém se bude odehrávat. Disciplína se musí dodržovat, bez ní je všechno ztraceno.

5. Rusové byli překvapeni, jak Čečenci dokázali využít mobilní telefony, satelitní telefony Motorola, improvizované TV stanice, použití lehkých – komerčních kamer a Internetu k tomu aby vyhráli informační válku. Rusové přiznali, že tuto válku prohráli hned na začátku konfliktu a zapřísahli se, že tuto chybu již nezopakují.

6. Množství a možnost použití RPG 7 byla také velikým překvapením. Čečenci je používali proti všemu co se pohnulo. Stříleli s nimi jako s minometem přes budovy, proti v předběžící pěchotě, samozřejmě proti tankům a obrněným vozidlům a popřípadě proti letectvu. Někdy bylo jejich použití koordinované, prostě jako na střelnici, a s odstřelovačskými puškami to byla JEJICH zbraň číslo 1. Rusové také čelili velmi dobře vybavenám odstřelovačům a jejich pomocníkům, kteří používali standartní vojenské zbraně. Tyto střelce bylo velmi těžké porazit a bylo k tomu za potřebí obrovskou palebnou sílu.

7. Rusové opět potvrdili potřebu velkého množství dobře vycvičených pěšáků.
Obrázek

8. Zjistili, že najít rozhraní mezi jednotkami je stále problém, ale nebyly to jenom horizontální hranice, které jim dělali problém. Stávalo se to samé jako ve Stalingradu, že první dvě patra měli rusové a další dvě byly v držení čečenců.

9. Přepady byly na denním pořádku. Měli tři úrovně. Čečenci byli rozmístěni v podzemí, v prvních patrech a na střechách. Palba byla koordinovaná a koncentrovaná jak jen to šlo. Tím pádem nebylo úniku před vícero RPG vypálenými ze třech směrů.
Obrázek

10. Nejúčinější odpověď na palebnou převahu rusů, bylo držet se co nejblíž ruským jednotkám a zastavit tuto dělostřeleckou podporu. Pak už z toho byl boj na úrovni velitelů čet, tedy těch, kteří jsou v ruské armádě těmi nejslabšími.

11. Fyzické a duševní zdraví začalo upadat ihned po zahájení bojů vysoké intenzity v Grozném. Během necelého měsíce pomalu 20% vojáků trpělo virovou hepatitidou – zánět jater. Ruští doktoři léčili hlavně tuto nemoc a choleru. Úplavice, střevní kolika, zhoubný antrax a mor byly nemoci, které se u vojáků projevily. Nedostatek užitkové vody byl zdrojem nemocí. Virová hepatitida zmizela v letních měsících ale byla nahrazena střevní infekcí. Nedostatečná hygiena měla za následek rozkvět vší.

12. Na základě pozorování asi 1300 vojáků u 72% bylo zjištěno nějaká mentální porucha! Skoro75 procent má přehnané reakce. Asi 28% má jakési neurotické reakce a 10% má silné emoční reakce. Rusové doporučili 5 různých psychologů na jeden armádní sbor, tzn.že přeci jen si vzali nějaké ponaučení z Afghánistánu, ale nečekali takovýto stav. Mnoho obětí permanentního bojového stresu bylo způsobeno nedůkladnou péčí.

13. Čečenci se neobávali tanků ani BVP. Určili týmy pancéřovníků a ti měli za úkol zlikvidovat vedoucí a poslední tank. Jakmile se toto povedlo, ostatní byli zlikvidováni jeden podruhém. Ztráty byly jak je uvedeno v tématu 1. čečenská válka -1994 - Bitva o Groznyj ZDE: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1587
pouze dodám 6 ze 6 ZSU 23 v prvních třech dnech bojů. Čečenci si vybrali místa dostatečně vysoko nebo nízko položené mimo náměr tanků a BVP. Pěchota v BVP ODMÍTLA vystoupit z BVP a často umírala uvnitř aniž by vystřelila jednu ránu. Ruští SPECNAZ na tom byli lépe, ale ze začátku měli problémy se součinností s obrněnými vozidly. Základní problém byl, že byl nedostatek vysazené pěchoty. Hodně zničených BVP mělo poloviční výsadek a někdy vůbec žádný! Čečenci byli pohybliví a přizpůsobovali se dané situaci, kdežto rusové spoléhali na brutální sílu.

14. Zranění nebo mrtvý ruští vojáci byli pověšeni hlavou dolů před okny u obranných pozic čečenců. A tak museli rusové střílet skrz jejich těla aby zasáhli „čečenské zlobili“. Ruským zajatcům byla useknuta nebo odříznuta hlava a ty byly vystaveny podél cest vedoucích do města, takže je posily měli pěkně na očích. Obě strany, v rozporu s mezinárodními konvencemi, používali mrtvoly ke zřízení nástrah.

15. Rusové nebyli překvapeni zuřivostí a brutalitou bojů čečenců, ale byli překvapeni úrovní nástrah zřízených čečenci. Kteří nastražili a zaminovali vše co se dalo vycházejíc z odpozorovaných zkušeností jak se chová průměrný ruský voják. Provádět a updatovat poučení o Minovém nebezpečí a nástrahách bylo velmi těžké.

16. Rusové byli většinou spokojeni s jejich pěchotními zbraněmi. Nechráněný tank je snadná kořist – těžkopádný, špatný výhled a špatné vybavení zbraněmi na blézkou obranu. Samohybné dělostřelectvo a BVP byli ve městě více účinné. Pro další boje byli doporučen slzný plyn a jiné Non-lethal zbraně. Použití RPO-A se ukázalo jako velmi účinné. Konečně, kombinace různých druhů vojsk se ukázala jako velmi účinná, přizpůsobivé velení a řízení znamenalo víc než zbraně jednotlivce. Obrněná technika s reaktivním pancířem přežili tam kde ostatní byli ztraceni ale střelba ze shora a z boku byla velmi nebezpečnou.

17. Spojení bylo zajištěno starými systémy a tak čečenci mohli víceméně kdykoliv rušit a poslouchat ruskou komunikaci.

Aspoň že si něco vzali k srdci.


Rozdělím to na části neboť je toho moc. Tady je první část. Když to člověk čte, tak má pocit že rusové nikdy nikde neválčili. Jak někdo psal, nadutci s heslem NAS MNOGA!
Vezmu to jak to je napsané. Je to článek od Timothy L.Thomas, který jako jeden z prvních informoval o tom co se děje v Čečně. Psal to pro americkou armádu.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Mantra
11. Fyzické a duševní zdraví začalo upadat ihned po zahájení bojů vysoké intenzity v Grozném. Během necelého měsíce pomalu 20% vojáků trpělo virovou hepatitidou – zánět jater. Ruští doktoři léčili hlavně tuto nemoc a choleru. Úplavice, střevní kolika, zhoubný antrax a mor byly nemoci, které se u vojáků projevily. Nedostatek užitkové vody byl zdrojem nemocí. Virová hepatitida zmizela v letních měsících ale byla nahrazena střevní infekcí. Nedostatečná hygiena měla za následek rozkvět vší.
Cholera, antrax či mor - to zní jako ze středověku. Antrax se mezi lidmi nešíří, tuto nákazu si lze pořídit od zvířat jako třeba prasata, koně či kozy. V Grozném se provozoval chov těchto zvířat ve větším rozsahu? Stejně tak nepravděpodobně vypadá i ta cholera a mor, jsi si jist seriosností zdroje?
Virová hepatidita neboli žloutenka je nemoc špinavých rukou, v podmínkách omezené hygieny se jí asi nedá ubránit. Jak ale souvisí s ročním obdobím, v létě je v Grozném více vody na mytí?
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Raytheon:
Ten pán pracuje pro americké armádní středisko zahraničních studií, Fort Leavenworth. Tady to je jeho originál, neboť ty další co se objevili, byli zápisky z jeho konference a tak amíci otiskli plné znění jeho poznatků.

On to tam nijak nevysvětluje, proč se ty nemoci objevili. Určitě to nebyla epidemie a v těch podmínkách v kterých tam ti obyčejní vojáci byli, byly víc než otřesné.
Hlavně myslím ve městě, kde jsou mrtvoly, potřebu děláš kde potřebuješ atd., prostě jako v chlívě, tak ty podmínky pro nemoci jsou podstatně lepší. Myslím, že město bylo odstřiženo od všech životně důležitých zdrojů a tak ani vojáci nemohli použít vodovodní kohoutky aby se večer umyli.
To je jako v Afghánistánu, tam mají vodu v některých oblastech jednou za rok když taje sníh, a jsou tam nemoci, který mi v Evropě snad v životě nepoznáme. Nám Evropanům se doporučuje nedýchat, neboť vzduch je prosycen všemi nemocemi na které si vzpomeneš a pak už je jenom na tvém těle jak se dokáže bránit těmto nemocem, a když je ve stresu, tak víš sám, že je více náchylné.
A v Čečně to určitě nebylo o nic lepší a k tomu to vyčerpání z bojů....je to na dlouhou diskusi ale chybí zdroje informací.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

K těm nemocem, je to celé rozepsané tady na téhle adrese:
http://fmso.leavenworth.army.mil/docume ... patiti.htm

Jenom ve zkratce, jak jsem psal, bylo to používanou vodou a špatnou hygienou.
Jak píší na té stránce, důstojníci odmítli pít vodu z kohoutu ale byli nakaženi z nádobí, které se mylo v nepřevařené vodě. Voda z kohoutku byla dostupná po nutných opravách ale nebyla čistá. Používali ji na mytí a čištění zubů.
95% infenkcí bylo přeneseno stylem fekál-orál (špinavý ruce). 3.7% vzduchem a 1.3% jinými způsoby?

V roce 1995 byla brigáda umístěná v Khankale neschopná boje kvůli nemocem.
Zimní období pomohlo rozšíření, neboť nebyla dostupná voda a vojáci asi byli víc uvnitř v jedné místnosti a hlídali si smrádek ale teplíčko:up:.
Ještě píší že, rusové udělali výzkum a zjistili, že virová hepatitida je nakažlivá pro všechny stejně, bez rozdílu třídy, z jakého kraje si, prostě všem rovným dílem.
Je toho na celou stránku, a docela zajímavé, asi spíš pro doktory.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Naopak - je to zajímavé i z vojensko-týlového hlediska. Ukazuje to, že se Rusové naprosto nepoučili, resp. nepřijali žádná účinná opatření. Obdobný problém měli již v Afganistánu. Zmíňěno je to v článku AFGANISTÁN 1979-89 - bilancování ZDE:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=818

tato pasáž:
Onemocnělo na inf. nemoci 415.932 lidí !!!! (epidemie žloutenky a břišního tyfu).
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Srandovní je, že ještě tehdy běžely vojenské (bio)bakteriologické výroby na plné obrátky, protože sovětští generálové považovali tuto techniku boje za velmi účinnou. Např. antraxu se vyráběly (vyrábějí?) tuny měsíčně.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

RAYTHEON píše:to Mantra
11. Fyzické a duševní zdraví začalo upadat ihned po zahájení bojů vysoké intenzity v Grozném. Během necelého měsíce pomalu 20% vojáků trpělo virovou hepatitidou – zánět jater. Ruští doktoři léčili hlavně tuto nemoc a choleru. Úplavice, střevní kolika, zhoubný antrax a mor byly nemoci, které se u vojáků projevily. Nedostatek užitkové vody byl zdrojem nemocí. Virová hepatitida zmizela v letních měsících ale byla nahrazena střevní infekcí. Nedostatečná hygiena měla za následek rozkvět vší.
Cholera, antrax či mor - to zní jako ze středověku. Antrax se mezi lidmi nešíří, tuto nákazu si lze pořídit od zvířat jako třeba prasata, koně či kozy. V Grozném se provozoval chov těchto zvířat ve větším rozsahu? Stejně tak nepravděpodobně vypadá i ta cholera a mor, jsi si jist seriosností zdroje?
Virová hepatidita neboli žloutenka je nemoc špinavých rukou, v podmínkách omezené hygieny se jí asi nedá ubránit. Jak ale souvisí s ročním obdobím, v létě je v Grozném více vody na mytí?
Antrax, neboli sněť slezinná, je původně onemocnění dobytka, kterou způsobuje tyčinková bakterie Bacillus anthracis. Antrax po celá staletí zabíjel dobytek a samozřejmě i v jeho blízkosti žijící lidi a to po tisících každý rok. Nicméně díky pokroku v medicíně a hygieně se ho podařilo v druhé polovině 19.století prakticky vymítit. Vyskytuje se tak pouze ojediněle. Ovšem na druhou stranu po něm vznikla poptávka pro výrobu biologických zbraní, protože má relativně snadnou kultivovanost, dlouhou životnost jeho spór a zároveň vysokou infekčnost a úmrtnost. U plicní formy je inkubační doba 1 až 6 dní, u kožní formy 1 až 7 dní. V prvním případě je úmrtnost 90-100%, v druhém u kožní formy, 10-20%. Do těla se Antrax dostává napříkald skrze oděrky, nebo rovnou vdechnutím. To se pak jedná o plicní formu, která má tak vysokou úmrtnost. K tomu aby se člověk nakazil stačí cca 10.000 spór, což představuje úmrtnost ve výši 80%! Méně než miliontina gramu tak dokáže do týdne poslat na věčnost i sebesilnějšího člověka. Pokud není antrax léčen, tak má v plicní formě 100% úspěšnost úmrtnosti. Američné provedli testy s antraxem jako se zbraní a podle jejich testů by stačilo z nízko letícího letadla rozptýlit nad velkým cílem v noci 100 kg antraxu, který by do týdne zabil 1 až 1,3 milionů lidí!!!
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Čečensko“