Diskuse na téma nejlepší bitevní křižník První světové války

Moderátoři: jarl, Tkuh

Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuse na téma nejlepší bitevní křižník První světové v

Příspěvek od Dzin »

kacermiroslav
Podle pobitevní rekonstrukce byla Warspite zasažena pouze 305mm střelami (pokud se bavíme jen o zásazích hlavní ráží). Důvod proč Warspite ustoupila z boje ovšem nebyl kvůli vážnému poškození německou palbou, ale poškození kormidla resp. řídící soustavy, což ale byla provozní havárie. Přečti si tu analýzu, co jsem nasdílel, je to tam dopodrobna rozebráno.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuse na téma nejlepší bitevní křižník První světové v

Příspěvek od kacermiroslav »

Dzine, to s tím kormidlem vím. Ale zároveň jsem psal to, co údajně ten velitel lodi prohlásil o míře poškození. Někde musím dohledat tu přesnou citaci, kterou uvádí Kovařík. Co se toho poškození týče, tak dle toho tvého odkazu byla HMS Warspite zasažená 2x ráži 280mm a 13x ráži 305mm.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuse na téma nejlepší bitevní křižník První světové v

Příspěvek od Dzin »

kacermiroslav
To vím, ale proto máme i další zdroje. Musíme si uvědomit, že za těch 102 let od bitvy je toho daleko více, než jen prohlášení očitého svědka po bitvě. Zdroje postupně narůstají a zpřesňují se. To co mnohdy bylo bráno dříve jako fakt může být postupně zpřesněno či vyvráceno. Proto je spoustu starších prohlášení nutno konfrontovat s dalšími známými fakty.

Je to podobné, jako když krátce po bitvě byl výbuch 3 bitevních křižníků Britů a výdrž těch německých připsán na vrub slabému/silnému pancíři. Jenže postupem času se ukázalo, že daleko větší roli v tom hráli bezpečnostní postupy a nekvalitní granáty. Jenže prvotní prohlášení zapustilo kořeny a neustále se drží, přestože lpění na nich je v rozporu z dalšími fakty. Netýká se to samozřejmě jen Bitvy u Jutska, podobné mýty přetrvávají v každé válce a jsou dány právě onou tendencí věřit více prvnímu než dalším prohlášením. Podívej se, kolik lidí je stále přesvědčeno, že bitvu o Británii prohrálo Němcům Hitlerovo rozhodnutí bombardovat Berlín. A nebo to, jak se stále dokazuje, že pancíř britských BK byl naprosto nedostatečný, přestože známá fakta svědčí spíše pro opačné prohlášení.

Takže to, že existují nějaká prohlášení ještě nic neznamená, je třeba to konfrontovat s dalšími fakty. Jinak jsem si zapamatoval těch 13 zásahů, další dva mi tedy unikly.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo“