U-534

Lodě Bismarck, Tirpitz a další, ponorky, ponorkové základny.

Moderátoři: Zemakt, jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

U-534

Příspěvek od El Diablo »


Podívejte se, jak se rekonstruovala tajemná německá ponorka
U-534 je po mnoha stránkách unikátní plavidlo. Vůbec poslední německá ponorka potopená za 2. světové války dnes slouží jako muzeum. Kam plula a proč se nevzdala? Otázky stále zůstávají.

Tomáš Chalupa

21. 01. 2015 | 00:03

Válka byla u konce a do podpisu kapitulace zbývaly jen dny. Přesto 2. května 1945 vyplula vůbec poslední ponorka z Německa na misi, jejíž cíl je dodnes nejasný. Její kapitán Herbert Nollau o dva dny později neuposlechl rozkaz admirála Dönitze, aby se všechny ponorky na moři vzdaly spojencům. Ponorka ležela v tu dobu ponořená na dně u dánských břehů. Je možné, že zprávu nepřijala, ale je to spíše méně pravděpodobné, protože zpráva byla několikrát opakována. O den později ponorku na moři potopilo hlídkové letadlo RAF. Naštěstí se z lodi podařilo uniknout téměř celé posádce, zemřeli jen tři muži.
http://extrastory.cz/podivejte-se-jak-s ... norka.html
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: U-534

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Jenže ten článek je hooodně zavádějící... a v některých údajích rozhodně nepravdivý...

Rozhodně to není poslední německá potopená ponorka... Ještě 6. května byly potopeny další ponorky... Ve Skagerraku byla potopena ponorka typu XXI U-3523... Ponorka byla potopena hlubinnými bombami z Liberátoru od 86. perutě. všech 58 členů posádky zahynulo... V severním Atlantiku byla potopena ponorka typu IXC/40 U-881... Potopena byla americkým torpédoborcem USS Farquharem a zahynulo všech 53 členů posádky... Torpédoborec USS Atherton společně s fregatou USS Moberly potopily další IXC/40 U-853...

Stejně tak ještě 3. května 1945 vyplouvá z Wilhelmshavenu na hlídku ponorka typu XXI U-3008 (což byla asi poslední ponorka, která vyplula z Německa na misi - několik dalších ponorek vyplulo na misi ale už to nebylo z Německa... )

Nesnáším tohle překrucování faktů jenom aby dostal článek punc exkluzivity... Samotné vyzvednutí ponorky a její rekonstrukce je dle mého dost úžasná a obrovská událost a nemusí být přikrášlována přívlastky jako "Ta úplně poslední ponorka"...

BTW: To není samozřejmě nic proti El Diablovi... Ten článek má svou informační hodnotu a jsem rád, že ho sem dal... Naštval mě Tomáš Chalupa jako autor článku...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: U-534

Příspěvek od El Diablo »

Jsem rád že jsi to upřesnil, ono těm pisálkům není radno moc věřit, nicméně snímky rozhodně stojí za pozornost.
BTW zajímalo by mě čím to tak pěkně rozřízli...
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: U-534

Příspěvek od Aaron Goldstein »

To nevím čím to fikli... Ale na plamen mi to přijde moc "čistý" řez, na kotouč moc velká plocha řezu a jestli dokáže vodní paprsek řezat ocel vůbec netuším... Je to řez jak ze sci-fi filmu od nějakého laseru...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: U-534

Příspěvek od skelet »

pochopitelně, že vodní paprsek může řezat ocel
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: U-534

Příspěvek od Aaron Goldstein »

v tom případě mi (naprostému laikovi) přijde jako nejpravděpodobnější...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: U-534

Příspěvek od Mirek58 »

Podle snímků bych řekl, že řezali lanem, jako Kursk.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: U-534

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Vidíš... lano mě nenapadlo...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
slavik
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 14/4/2010, 19:31
Bydliště: ceska lipa

Re: U-534

Příspěvek od slavik »

Byl jsem se tam podívat v roce 2002,ještě než jí rozřízli.

http://slavikk.rajce.idnes.cz/muzeum_lo ... n20007.jpg
QVAK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 31/10/2009, 10:02
Bydliště: Praha

Re: U-534

Příspěvek od QVAK »

Mirek58 píše:Podle snímků bych řekl, že řezali lanem, jako Kursk.
Vodní paprsek řeže ocel této síly tlakem 580 - 750 Mpa. Jeho energie se utlumí v 1 m vody ve vaně stroje......
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3891
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: U-534

Příspěvek od HONZIK11 »

Vodní paprsek , sice řeže ocel ale ne samotný , slouží jen jako medium k podávání řeziva,abraziva.http://www.pkit.cz/rezani-vodnim-paprskem.php
A v žádném případě by neprořezal celý průřez ponorky i s vybavením ale jen první plech, pak dochází k rozptylu i TRYSKA musí být dost blízoučko k řezanému materiálu A NEMŮŽE SE NOŘIT DO ÚZKÉHO ŘEZU .
To lano je velmi pravděpodobné.
QVAK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 31/10/2009, 10:02
Bydliště: Praha

Re: U-534

Příspěvek od QVAK »

Nebudeme zde řešit do detailů technologie. Jinak abdazivo ztrácí energii ve vaně rychleji než voda. Nesmíte si promítat běžný stroj vz. řezání Kursku. Existují i speciální aplikace které jsou schopny řezat trup po "slupkách". Přesto je řezání diamantovým lanem dle mě technologicky podstatně výhodnější (lacinější, rychlejší).
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: U-534

Příspěvek od Alfik »

QVAK píše:Nebudeme zde řešit do detailů technologie. Jinak abdazivo ztrácí energii ve vaně rychleji než voda. Nesmíte si promítat běžný stroj vz. řezání Kursku. Existují i speciální aplikace které jsou schopny řezat trup po "slupkách". Přesto je řezání diamantovým lanem dle mě technologicky podstatně výhodnější (lacinější, rychlejší).
A hlavně vyzkoušené a osvědčené. Už pračlověk řezal svazkem rostl. vláken, a v dodnes si tak obyvatelé jižnějších částí světa řežou kokosy cukršpagátem. Výhodou je rovný, čistý řez, zvl. oblých předmětů (ať už valounů nebo těch kokosů) a technologická jednoduchost. A že se to dá udělat i pod vodou (vodou pod vodou by se fakt blbě řezalo).
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: U-534

Příspěvek od El Diablo »

Raising of WWII German Submarine U534
Vyzvednutí německé ponorky U534 z druhé světové války


U-534 byla zachráněna v roce 1993 a od února 2009 je vystavena v Birkenheadu v Anglii jako součást U-boat Story. Ponorka je jednou z pouhých čtyř německých ponorek z druhé světové války v zachovalém stavu, které zůstaly na světě. Bombardér Royal Air Force ji potopil 5. května 1945 v Kattegatu 20 kilometrů severovýchodně od dánského ostrova Anholt.
Odpovědět

Zpět na „Kriegsmarine“