Rakousko – Uhersko
WW1

Zákopový kanón Škoda 3,7 cm během výcviku
Zákopový kanón Škoda 3,7 cm byla zbraň pro zvýšení palebné síly pěchoty v obraně zákopového boje a k likvidaci nepřátelských kulometních hnízd přímou střelbou. Za tímto účelem nepotřebovalo mít nijak oslnivé výkony. Vývoj zbraně provedla rakousko – uherská Škodovka, ale samotná výroba probíhala v ČKD ve Vysočanech a v dalších firmách monarchie. Dělo se pak začalo dodávat k vojenským útvarům v průběhu roku 1916.

TTD Zákopový kanón Škoda 3,7 cm Infanteriegeschutz M.15
----------------------------------------------------------------------------------
Ráže: 37 mm
Délka hlavně: 372 mm (10 ráží)
Výška (palná): 380 mm
Počáteční rychlost střely: 175 m/s
Dostřel: 2.200 m (teoreticky 3.000 m)
Hmotnost střely: 0,65 Kg
Rozměry nábojnice: 37x57 R
Typ munice: tříštivý / šrapnel
Délka zákluzu: 110 mm
Rychlost střelby: 20 ran / min
Max. náměr: + 45°
Odměr: 5° na každou stranu
Váha: 118 kg (včetně příslušenství)
Obsluha : 3 muži
Doprava v rozloženém stavu: 3 muži nebo soumaři
Stav rozložené zbraně:
- hlaveň 34,6 kg
- kolébka 25,3 kg
- podstavec 24,4 kg
Když první světová válka přešla do pozičních bojů, pocítila pěchota potřebu dělostřelecké podpory pro ničení opevněných bodů zákopové obrany. Polní dělostřelectvo bylo, ale pro takovéto potřeby velmi nepřesné a těžkopádné. Navíc součinnost mezi dělostřelectvem daleko za frontovou linii a zákopy nebyla vždy ideální. Proto pro tento účel byla dále vyčleněna horská děla, ale i ta byla pro tento účel těžká. Nakonec se ukázalo, že nejúčinnějším způsobem likvidace nepřátelských pozic je přímá střelba.
Proto bylo v Rakousku -Uhersku rozhodnuto o výrobě pěchotního děla pro přímou palbu. Konstrukce vycházela z horkého kanónu 3.7 cm Gebirgskanone M.13. Z tohoto předchůdce byla přebraná hlaveň. Dále musela být vyprojektovaná nová kolíbka a lafeta. V listopadu 1915 bylo dělo vyzkoušeno na jihovýchodní frontě. Testy upozornily na nutnost změny mířidel. Po odzkoušení provedených změn bylo v rove 1916 objednáno 1000 děl, dělo dostalo označení 3.7 cm Infanteriegeschütz M.15.

zaměřování periskopem
Dělo mělo ocelovou hlaveň s klínovým závěrem. Periskopický zaměřovač a bylo jako celek osazené na těžké trojnožce. Pro přepravu bylo možné dělo vybavit malými koly. Munice k dělu bylo přepravována ve speciální dřevěné skříni po 15 kusech o hmotnosti 26,5 kg. tyto zbraně byly obsluhované příslušníky pěchotních čet těžkých zbraní. V každém pěším pluku, císařském tyrolském pluku, střeleckém pluku předlitavské zeměbrany (s výjimkou císařských střelců a horských střelců), pěším pluku zalitavské zeměbrany a v každém domobraneckém pluku byly organicky začleněny dvě takové čety, v každém samostatném praporu (včetně mysliveckých) a v každém opěšalém jezdeckém pluku se nacházela jedna taková četa. Četa byla vyzbrojena dvěma zákopovými děly a pod velením důstojníka čítala 28 poddůstojníků a vojáků.
Vzhledem ke svému užití a vzdálenosti, na kterou mělo dělo vést palbu, byl při vývoji kladen důraz především na snadnou přenosnost a rychlost přesunu v zákopech. Zbraň tak byla rozebíratelná na tři části, obsluhována a přenášena třemi muži. Pokusně se zkoušelo na větší vzdálenosti i psí spřežení. Standardně se kanón do bojového prostoru dopravoval soumary.

zákopový kanón v psím spřežení

Zdroje:
Pataj Stefan – Artyleria ladowa 1872 – 1970 – Warszawa, 1975
Rakousko-Uherská armáda - Petr Jung - 2007
http://www.landships.freeservers.com