Automatická puška Jašnikov M95/15

Moderátor: Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Automatická puška Jašnikov M95/15

Příspěvek od Rase »

Mann95Yas4.jpg

Automatická puška Jašnikov M95/15

Na počátku 20. století se ukázalo, že klasické opakovací pušky neposkytují dostatečnou kadenci palby a bylo nutno, hledat řešení, které poskytne jednotlivcům lepší možnosti palby. Právě rusko-japonská válka, probíhající na Dálném Východě od února 1904 do září 1905, jasně ukázala, jak důležité jsou technologické novinky, symbolizované ostnatým drátem, ručním granátem a kulometem. Obrané boje též ukázaly, že i prostí pěšáci, rozmístěni v obranných postaveních, dokáží bojovat mnohem efektivněji, pokud jsou vybaveni zbraněmi s vyšší rychlostí střelby. Kulomety byly velmi drahé a pro nepřítele znamenaly statický cíl, na který bylo možno směřovat palbu dělostřelectva. První snahy o úpravu klasické opakovací pušky na poloautomatickou, proběhly v Rusku. Nápad byl prostý, energii výstřelu využít k automatickému otevření závěru, stlačení pružiny a vsunutí nového náboje do nábojové komory. Zbraň by tak byla automaticky připravena k dalšímu výstřelu. Upravenou zbraní byla nejprve puška Mosin Nagant M1891 (oficiálně Trechlinějnaja Vintovka Obrazca 1891 Goda). Konstruktéři ale narazili na problém s odsuvným válcovým závěrem, u něho bylo nutno vykonat dva pohyby - pootočit pákou. Výsledné poloautomatické řešení se ukázalo být příliš složité a nepraktické. Přestavbou zbraně na přímotažný závěr, by vznikla zcela nová zbraň, což nebylo žádoucí. V této době již existovaly pušky s přímotažným závěrem, byly používány v armádách Švýcarska, Kanady, Bulharska a mnoha dalších – především pak císařsko-královské armádě Rakousko-uherského mocnářství. Na začátku první světové války, se ruská armáda zmocnila velkého množství pušek Mannlicher Model 1895 s přímotažným závěrem. Nyní něco k původní pušce Mannlicher M1895. Opakovací pušky Mannlicher s přímotažným závěrem se poprvé objevily v roce 1885 a pocházely z dílny zbrojmistra Ferdinanda Karla Adolfa Josefa Mannlichera (1848-1904). Model 1885 se do výzbroje armády ještě nedostal, tak se stalo až u vylepšeného M 1886. Varianta M1886/90 vznikla úpravou pušky M1886 výměnou hlavně s hledím a používala náboje ráže 8 mm plněné slabě dýmavým prachem. Puška Mannlicher M1888 používala náboje plněné černým prachem ráže 8 mm. Její varianta - Mannlicher M1888/90 pro 8 mm náboje plněné slabě dýmavým prachem se lišila pouze přidáním stupnice pro střelbu novými náboji na boční stěnu hledí. Tyto pušky byly ve výzbroji pouze krátkou dobu, protože se projevila jejich slabina - závěr uzamčený pouze jedním ozubem trpěl brzkým opotřebením a byly brzy nahrazeny puškou Mannlicher M1895. V roce 1890 se objevila puška a karabina M1890 a roku 1895 puška M1895. Obě měly přímotažný závěr se zdokonaleným uzamykacím mechanizmem, který tvořil otočný závorník vybaveným v přední části dvěma uzamykacími ozuby. Puška M1895 používala náboje ráže 8 mm plněné bezdýmným prachem a tvořila hlavní pěchotní výzbroj rakousko-uherské armády během první světové války.

Mann95Yas1.jpg
Mann95Yas1.jpg (8.74 KiB) Zobrazeno 220 x

Ruským konstruktérům se tak dostalo velké množství zbraní, ideálních k obnovení prací na poloautomatické pušce. Jedním z nich byl zbrojmistr z Tuly, známý pod jménem Jašnikov nebo Jašinovskij. Tato zbrojovka v Tulské oblasti, s plným názvem Tulsky Oruzheiny Zavod, měla dlouhou a slavnou tradici, sahající až do roku 1712, kdy ji založil Car Petr I. Veliký. Jašnikovo řešení se vyznačovalo vnější plynovou komorou na pravé straně hlavně, aby tak píst nezakrýval mířidla. Trubice ústila šest centimetrů za ústím hlavně, díky čemuž byla energie výstřelu, částečně zachycena a využita k posunu pístu. Ten zatlačil na závěr, který se odemknul a odsunul, čímž byla pružina s úderníkem natažena. Prázdná nábojnice byla vyhozena a do nábojové komory se dostal nový náboj. Zbraň byla připravena k dalšímu výstřelu a stačilo jen opět zmáčknout spoušť. Jašnikov šel ještě dál a když šroub dosáhl konečné polohy, uvolnil pružinu s úderníkem a došlo k dalšímu výstřelu. Vznikla tak plně automatická zbraň, ale problém byl v tom, že nábojová schránka pojmula pouze pět nábojů. Váha vzrostla o 700g (20%), na 4,3kg, ale rozložení váhy, bylo kvůli přidanému pístu, značně nerovnoměrné a zbraň byla hůře ovladatelná. Celková délka činila 1059 mm, samotná hlaveň měla délku 495 mm. Úsťová rychlost 575 m/s a maximální dostřel 2200 m. Zbraň využívala původní náboj 8x50R Мodel 1893. Kvůli bezpečnější obsluze, byla za lulčíkem namontována dřevěná (pistolová) rukojeť. Díky niž se ruka střelce dostala mimo dosah, rychle se pohybujícího závěru. Kvůli přidání plynového pístu, musely být upraveny mířidla. Konkrétně musela být uříznuta muška, která pak byla usazena na konec plynového válce. Nicméně tato konstrukce prokázala funkčnost základní teorie, ale rovněž ukázala, že úprava již existujících opakovacích pušek, není pro vojenské použití vhodným řešením.
Prakticky vzato, ale většina států v této době experimentovala s úpravou standardních pušek na poloautomatické, nebo plně automatické. Zmíním Houtovu automatickou pušku z roku 1916, kterou navrhl Kanaďan Joseph Alphonse Huot. Pedersenovu poloautomatickou pušku z roku 1915. První automatickou pušku z roku 1907, kterou navrhl generál Manuel Mondragón. Britskou Farquhar-Hill z roku 1908. Charltonovy plně automatické pušky z Austrálie a některé další pozoruhodné konstrukce z ostatních států. Později došel italský konstruktér zbraní, Luigi Scotti, k obdobnému výsledku jako Jašnikov. Tedy že nová konstrukce poloautomatických a plně automatických zbraní, nemůže vycházet z již existujících opakovacích pušek a že je nutné vytvořit zcela novou konstrukci. Samotné řešení zbraně, vycházející z původního Mannlicherova řešení, bylo natolik úspěšné, že jej využívají i moderní automatické zbraně.

Zdroj:
http://www.hungariae.com/Mann95Ru.htm
http://ostrostrelci_old.stribro.net/mannlicher_m95.htm
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%A1ka_Mannlicher
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mosin-Nagant
http://www.alternatehistory.com/forum/t ... wwi.79858/
Fotografie použity z Russian Weapon Journal (Jurij Jegorov)

Mann95Yas2.jpg
Mann95Yas3.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatická puška Jašnikov M95/15

Příspěvek od Martin Hessler »

Snad bych si jen dovolil doplnit, že v rámci úprav byla odstraněna originální R-U pažba a nahrazena zkráceným pažbením z pušky (nebo karabiny) Mosin. Podle obrázků ale minimálně horní objímka zůstala původní, s kuželkou ke stavění pušek do jehlanů.

Co se týče rozdílů mezi puškami M1886, M1888, M1888/90 a M1895, bylo to trochu složitější. Do roku 1889 se náboje laborovaly lisovaným černým prachem, střela tohoto náboje měla úsťovu rychlost 530 m/s. V následujícím roce 1890 byl zaveden slabě dýmavý (přechodový) prach, ale objem nábojnice se ukázal poněkud malý. Problém byl vyřešen prodloužením nábojnice z 50,2 na 52,2 mm, čímž se podařilo dosáhnout zvýšení úsťové rychloti na 630 m/s. V souvislosti s tím byly přestruženy komory již sloužících pušek M1888 a pozměněna mířidla. Upravené pušky dostaly označení M1888/90, zbraně, jež měly prodlouženou komoru již z výroby, pak M1890. Když byl roku 1892 slabě dýmavý prach nahrazen bezdýmným, mohla být při zachování stejné úsťové rychlosti střely nábojnice opět zkrácena na 50,2 mm. Výměna hlavní (zkrácení nábojové komory není dost dobře proveditelné) u starších pušek se ale už neprováděla. Dosloužily u četnictva a finanční stráže, v armádě je nahradil vzor M1895.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Automatická puška Jašnikov M95/15

Příspěvek od Mirek58 »

Malá připomínka :
Mondragon byl patentován v roce 1887
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Automatická puška Jašnikov M95/15

Příspěvek od Rase »

Děkuji za doplnění.
Brzy bych chtěl sepsat i krátký článek o pokusných puškách Mannlicher Model 1885 a 1887. Teoreticky i něco k M1901.
Přijde mi fascinující co všechno Mannlicher navrhnul. Cizím zbraním bych se rád vyhnul, přeci jen k "našemu" Mannlicherovi je pořád co objevovat. Byť oproti jiným armádám, byly tyhle automatické pušky přestavěné z opakovacích, jen rarity nebo v nejlepším případě prototypy.

Jašnikův (Jašinův) nápad, ale měl i pokračovatele v Reiderově automatické pušce (Rieder Automatic Rifle), konverzní balíček k puškám Enfield, která vznikla na začátku druhé světové války (1940). Design je velice podobný. Všechny tady ty konverze vypadají skvěle, ale nikdy se pořádně nerozšířily. Spíš než v technických problémech, byl problém v ceně doplňků a spotřebě munice, kdy pro běžné vojáky muselo stačit pár desítek nábojů (ne stovek).

Výstřižerrrrk.JPG
Výstřwwweeeižek.JPG

Reiderův konerzní balíček na pušce Enfield (+ velkokapacitní zásobník)
Pušku bylo možno opřít o dvojnožku, která byla namontovaná na rokojeti z bajonetu (jen bez ostří)

http://www.forgottenweapons.com/rieder-automatic-rifle/
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatická puška Jašnikov M95/15

Příspěvek od Martin Hessler »

Ferdinand Ritter von Mannlicher, jeho konstrukce a technické návrhy, to by samo o sobě vydalo na knihu... Ve své době to musel být technicky nesmírně pokrokový člověk, nebál se inovací, sršel nápady.

Konverze opakovaček na samonabíjecí/automatické pušky měly asi více úskalí, a nejen technických. Konstrukce prostě nebyly dostatečně vyzrálé k zavedení do výzbroje, doba si je dosud nežádala (kulomety stačily nasytit prostor palbou víc než vydatně), pokulhávala spolehlivost zejména v polních podmínkách (nezapomínejme, že opakovací pušky byly právě na vrcholu vývoje a ani jejich konstrukční možnosti nebyly zcela vyčerpány) a byl tu i problém logistický. Spotřeba munice během prvních měsíců WW1 několikanásobně převýšila kalkulovanou spotřebu (ve Francii 2,2x, v Británii to bylo obdobné, Rusko na tom bylo nejhůře - jeho muničnímu hospodářství doslova hrozilo zhroucení, chybělo prakticky vše: střeliviny, barevné kovy, výrobní kapacity i pracovní síly, mnozí vojáci koncem roku 1915 fasovali po dvou nábojích!!!). Nedivme se, že byť i jen představa pušky schopné chrlit jednu ránu za druhou způsobovala armádnímu velení vyrážku. Navíc průměrný pěšák mohl nést nanejvýš 200 nábojů - je to asi 6,5 kg, a i při tomto množství už při rychlosti palby z opakovaček mohl být do půl hodiny bez munice. Nemluvě vůbec o potřebě stáhnout pušky od již vyzbrojených útvarů, provést nákladné konverze a následně přecvičovat vojsko v jejich obsluze.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Automatická puška Jašnikov M95/15

Příspěvek od Rase »

V tomhle mi právě přijde skvělé období mezi světovými válkami, zvlášť těsně před WW2 (cca 1941). V Británii a domíniích měli sklady pušek Enfield a méně náročná přestavba na automatické zbraně se přímo nabízela (pro domobranecké jednotky atd.). Zájem o ně byl. Přeci jen vedle Riederovy automatické pušky (1940), vznikla i obdobná přestavba od Charltona (1941), Houtova automatická puška (1916), Howellova automatická puška (?):
https://en.wikipedia.org/wiki/Charlton_Automatic_Rifle
https://en.wikipedia.org/wiki/Huot_Automatic_Rifle
Byly to v podstatě lehké kulomety a pocházely většinou z míst, kde měli dost pušek Enfield, ale byl problém sehnat lehké kulomety. Dalším problémem bylo jak píšeš zásobení municí, samotná cena přestavby, čas přestavby a problémy se spolehlivostí (která by musela být v bojových podmínkách hrozná).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatická puška Jašnikov M95/15

Příspěvek od Martin Hessler »

Rase píše:V tomhle mi právě přijde skvělé období mezi světovými válkami, zvlášť těsně před WW2 (cca 1941). V Británii a domíniích měli sklady pušek Enfield a méně náročná přestavba na automatické zbraně se přímo nabízela (pro domobranecké jednotky atd.). Zájem o ně byl. Přeci jen vedle Riederovy automatické pušky (1940), vznikla i obdobná přestavba od Charltona (1941), Houtova automatická puška (1916), Howellova automatická puška (?):
https://en.wikipedia.org/wiki/Charlton_Automatic_Rifle
https://en.wikipedia.org/wiki/Huot_Automatic_Rifle
Byly to v podstatě lehké kulomety a pocházely většinou z míst, kde měli dost pušek Enfield, ale byl problém sehnat lehké kulomety. Dalším problémem bylo jak píšeš zásobení municí, samotná cena přestavby, čas přestavby a problémy se spolehlivostí (která by musela být v bojových podmínkách hrozná).
Což o to, zajímavé konstrukce to určitě byly a měly i své klady. Ono je pořád levnější konvertovat než vyrobit celou zbraň od začátku. Hlavní problém asi opravdu byl v penězích. Hospodářská krize, neochota přiznat si, že "Velká válka" rozhodně nebyla poslední a že momentální uspořádání Evropy není navždy (stejné je to ostatně dnes) atd., ale i ona zmíněná spolehlivost a životnost. Takové výrobní tolerance jsou nenápadná, ale veledůležitá věc. Automatická zbraň je obecně musí mít výrazně větší než opakovací (proto se odstřelovačky většinou konstruují jako opakovací zbraně), už kvůli znečištění střelbou a tepelné dilataci. Takže upravit závěr, přestružit komoru, a s tenkostěnnou hlavní neuděláš prostě nic. Usilovná palba z opakovací pušky dokáže hlaveň rozpálit tak, že ji nelze držet v ruce. Automatická střelba při stejné tepelné jímavosti hlavně způsobí její vyhřátí a zkroucení.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Automatická puška Jašnikov M95/15

Příspěvek od Rase »



nahoře Houtova automatická puška (vyrobeny 4 kusy) a pod ní Charltonova konverze
(v tomhle případě Lee Metford, ale měl i konverzi k puškám Lee-Enfield)


ps. děkuju za hodnotné doplnění
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatická puška Jašnikov M95/15

Příspěvek od Martin Hessler »

To nahoře je nepochybně konverze kanadské pušky Ross-Enfield, měla přímotažný závěr, takže se k podobné úpravě celkem hodila. Tuhle věc už za Velké války kanadští vojáci na západní frontě dost ochotně vyměnili za Enfield SMLE. ne že by Rossův systém byl špatný, ale tak choulostivý na špínu, že flanderské bláto ho totálně přemohlo. Jak je vidět, tvůrce konverze se zabýval chlazením hlavně (takže na mnou předpokládaný problém narazil a řešil jej), puška má ejektorový chladič podobný jako u kulometu Lewis Mk. I. Ano, tahle věc by mohla celkem dobře fungovat... Jak moc dobře a jak dlouho, to si netroufám posoudit, záleží to na mnoha okolnostech.
Puška Charlton: Vypadá to, že její autor věnoval pozorný pohled Thompsonovu samopalu. Také on zjevně došel k přesvědčení, že hlaveň vyžaduje chlazení. Neznám detaily konstrukce závěru, zdá se, že od původného se bude poměrně dramaticky lišit, válcový útvar pod hlavní vypadá jako plynový píst. Zkusím nastudovat nějaké podrobnosti o mechanismu.

EDIT: Takže podle snímku řezu mechanismu pušky Charlton (link: https://www.google.ie/search?q=farquhar ... MbSBP9M%3A ) to vypadá, že píst s dlouhým chodem uložený (z pohledu střelce) vpravo pod úrovní hlavně přenášel svůj pohyb na ocelovou kulisu se šikmým výřezem,do nějž zapadal palec nahrazující původní kliku otáčivého odsuvného závěru. Oproti Jašnikovově konstrukci to bylo o hodně vyspělejší, ale také nutně složitější, dražší a výrobně náročnější. Možná do té míry, že by se vyplatilo začít od začátku a vyrobit celý kulomet tak, aby byl skutečným kulometem. Na druhou stranu to vcelku mohlo odpovídat americké koncepci "palba v pohybu", jež dala vzniknout puškám B.A.R.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj a dělostřelectvo“