Německé základny v Arktidě

Moderátor: Tkuh

Odpovědět
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Německé základny v Arktidě

Příspěvek od jarl »

Ruští autoři Kovalěv a Fedorov v knize Арктическая одиссея. Как «хозяйничали» нацисты в советской Арктике tvrdí, že Němci na začátku první světové války na ostrově Ponoj založili sklad min, které později na Bílém moři potopily přes 20 lodí, a na Nové zemi měli tajnou základnu odkud operovaly jejich ponorky. Později měla být zakonzervována a Kovalěv s Fedorovem nevylučují, že tuto základnu během svého přesunu na Tichý oceán krátce navštívil i pomocný křižník Komet, protože jeho velitel znal její polohu díky službě v Císařském námořnictvu, kdy se zabýval operacemi na Bílém a Bárentsově moři. Jsou to jenom spekulace, a nebo je na tom něco pravdy?

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německé základny v Arktidě

Příspěvek od Rase »

Hledal jsem ten ostrov Ponoj, ale našel jsem jen stejnojmennou řeku (rusky Поной) na Kolském poloostrově v Murmanské oblasti v Rusku. Řeka Ponoj je 426 km dlouhá a její povodí má rozlohu 15 000 km². Ústí je až na samém konci poloostrova. Je tedy možné, že ona německá základna mohla být přímo na Kolské poloostrově na samém severozápadě Ruska, v Murmanské oblasti. Blízkost na Bílé moře taky pasuje. Takhle vypadá ústí řeky (viz satelitní snímek), pár ostrůvků tam je a tak by to mohly být ony, ale nevím, zda jsou vhodné pro stavbu základny. Ten největší ostrov v ústí řeky Ponoj, se jmenuje Popov a je dlouhý o něco víc jak 200 m. Ten menší vedle nemá ani jméno.

Obrázek
ústí řeky Ponoj

Obrázek
ostrov Popov v jejím ústí
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Německé základny v Arktidě

Příspěvek od jarl »

Také já předpokládám, že ostrov Ponoj leží někde poblíž poloostrova Kola, kde v prvních válečných letech operovaly německé pomocné křižníky a kudy vede námořní trasa do Archangelsku. Ale nějak nechápu smysl toho skladiště min. Miny tu Němci opravdu kladli, ale proč by je nejprve vykládali na ten ostrov a potom je zase nakládali a kladli do moře, když je mohly těsně před akcí přivést lodě, které je nakonec umístily na vytipovaná místa.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Německé základny v Arktidě

Příspěvek od Zemakt »

Nedostatečná kapacita minonosek? Transportní loď přiveze na místo hafo min, které jsou posléze postupně kladeny. Poněkud kostrbaté, ale co by ne.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Německé základny v Arktidě

Příspěvek od Mirek58 »

Jediné co trošku připomíná jmenovaný ostrov je : Остров Поной Британшін / Ostrov Ponoj Britanšin.
Jenže je to Encyklopedický Lexikon z r. 1855
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Německé základny v Arktidě

Příspěvek od jarl »

V té knize se přímo píše" "А на беломорском острове Поной кайзеровские моряки создали склад морских мин для их установки на Баренцевом и Белом морях." (A na bělomořském ostrově Ponoj císařští námořníci založili skladiště námořních min pro jejich použití na Bárentsově a Bílém moři). Mě ale víc zajímá ta údajná tajná ponorková základna na Nové zemi, takže kdyby měl někdo nějaké info, ať se prosím ozve.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německé základny v Arktidě

Příspěvek od Dzin »

Co vím, tak jsme na tohle nikdy nenarazil. Ještě mohu projít doma knihy, ale myslím, si, že pokud zmínění autoři neoperují s nějakým nově objeveným zdrojem informací, potom je to spíše nějaká kachna. Mají tam někde uvedený zdroj tohoto tvrzení?

Leda co si tak vybavuji, tajnou základnu měla mít na nové Zemi Kriegsmarine za WW2, ale neměla to být ponorková základna, ale základna pro námořní průzkumné letouny a byla myslím zřízena jen dočasně německou ponorkou.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Německé základny v Arktidě

Příspěvek od jarl »

Bohužel žádný zdroj neuvádějí a předkládají to čtenáři jako hotovou věc. Údajně z té tajné základny operovala ponorka U 196, která ostřelovala dnešní Polarnyj, a další nejmenovaná ponorka, která v roce 1916 potopila dvě norské lodě psané v azbuce jako Дания a Кнут Гильде a jakýsi britský transport plující v Archangelsku do Británie.

Mně osobně se existenci té tajné základny na Nové zemi nechce věřit, ale právě proto jsem tohle téma založil, abychom se pokusili něčeho dopátrat.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Německé základny v Arktidě

Příspěvek od Aaron Goldstein »

jarl píše:Údajně z té tajné základny operovala ponorka U 196
Dle http://uboat.net ponorka U-196 v té oblasti nikdy neoperovala... http://uboat.net/boats/u196.htm
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německé základny v Arktidě

Příspěvek od Dzin »

Jarl
Co se týká U 196 vzal jsem si k ruce Hrbka a ten německou ponorku s označením U 196 pro WW1 neuvádí, maximálně má U 157. Útok ponorky na Polarnyj jsem tam také nedohledal.

Myslím, že to bude opravdu nějaká kachna, ale ještě se zkusím podívat.

Aaron
To je ponorka z WW2, toto se týká WW1.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Německé základny v Arktidě

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dzin píše:Aaron
To je ponorka z WW2, toto se týká WW1.
Pardon... Mea Culpa...

Ve WWI nebyla ponorka toho čísla... Nejvyšší číslo bylo U-167 (stejný zdroj: http://www.uboat.net/wwi/boats/listing.html)
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Německé základny v Arktidě

Příspěvek od jarl »

Máte pravdu, žádná ponorka s tímto označením za první světové války neexistovala. Ono je tam takových podivností víc. Autoři tvrdí, že na Bílém a Baretsově moři narušovaly britský a ruský námořní obchod pomocné křižníky Meteor, Berlin a Groser Kurfürst, které zásoboval uhlím jakýsi rakouský parník ukrývající se někde u Nové země. Což o to, Berlin a Meteor v těchto oblastech opravdu krátce působyly, ale žádný pomocný křižník Groser Kurfürst Němci neměli, takže pokud to není úplný výmysl, muselo se jednat o nějakou menší pomocnou jednotku, ale je divné, že by jí pojmenovali stejně jako bitevní loď třídy König.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německé základny v Arktidě

Příspěvek od Dzin »

Jarl
Potom si myslím, že to zase bude nějaká senzacechtivá kniha. Je sice možné, že autoři (znovu)objevili nějaký neznámí pramen a využívají ho jako úplně první, ale potom by to měli uvést. Pokud neuvádějí zdroje nepřikládal bych jejich tvrzení velkou váhu, obvzláště když dost dalších historických faktů svědčí proti nim.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Námořní bitvy“