Boj o Kruty a Bachmač

Moderátor: Tkuh

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od Rase »

29214716_1776145322450226_9167824975707504640_n.jpg

Boj o Kruty a Bachmač

V únoru 1917 proběhla v Petrohradě tzv. Únorová revoluce a moci se chopila prozatímní vláda v čele s politiky Kerenským a Lvovem. V červnu 1917 reagovala na změnu podmínek v ruské politice Centrální rada Ukrajiny a vyhlásila autonomii v rámci nově vzniklé Ruské republiky. Hlavním vládním orgánem se stal Generální sekretariát, v jehož čele stanul Volodymyr Vynnyčenko. Kerenskij uznal sekretariát jako výkonnou moc prozatímní vlády nad Ukrajinou a pověřil ho správou pěti gubernií (Volyň, Kyjev, Podolí, Poltava a Černigov), které byly považovány za ukrajinské. Říjnová revoluce v roce 1917 svrhla prozatímní vládu a k moci se dostali bolševici, kteří připravili v listopadu 1917 povstání v Kyjevě. Kyjevský Generální sekretariát se pokusil povstání zabránit, ale Centrální rada se postavila za bolševiky a tak se ruská vojska sekretariátu z Kyjevu stáhla. Na konci listopadu Centrální rada vyhlásila širokou autonomii na Rusku ve stávajících guberniích a rozšířila svou působnost dále na Charkov, Jekatěrinoslav, Cherson a na část Tavrické gubernie (bez Krymu). Gubernie Voroněž, Kursk a Chełm se mohly připojit po chystaném referendu. Po krátkém příměří mezi bolševiky a Radou si Rudí uvědomili, že rada nehodlá podporovat bolševickou revoluci. V prosinci 1917 byl svolán sněm sovětských představitelů na Ukrajině s cílem převzít kontrolu nad Ukrajinou. Po neúspěšném puči v Kyjevě se bolševici přesunuli do Charkova a vyhlásili Ukrajinskou sovětskou socialistickou republiku. V té době na Ukrajinu dorazily první jednotky Rudé armády z Ruska s rozkazy podporovat místní bolševickou vládu. Následně na Ukrajině vznikly na jihozápadě Oděská sovětská republika a na východě Doněcko-krivorožská sovětská republika.

Ukrajina vyhlásila počátkem února 1918 samostatnost, odtrhla se od Ruska a požádala o ochranu Ústřední mocnosti. Týden po vyhlášení Ukrajinské lidové republiky (Ukrajinska Narodna Respublika), zkráceně ULR (УНР, UNR), překročily hranice státu rudé gardy čítající téměř 5 000 mužů. Velel jim bývalý kapitán carské armády - podplukovník Michal A. Murajev. V cestě jim stála železniční stanice Kruty, nacházející se 130 kilometrů severovýchodně od Kyjeva. Tu bránilo 500 vojáků pod velením bývalého kapitána carské armády Averkije Hončarenka. Shromáždili se zde kadeti, studenti kyjevské univerzity a mladičcí gymnázisté, příslušníci takzvaného Studentského kureně Síčových střelců. Boj trval po celý den, Ukrajinci nakonec s velikými ztrátami ustoupili ke Kyjevu, stihli ale poškodit železnici natolik, že postup rudých gard na Kyjev se zdržel o několik dní. Což dalo ukrajinské delegaci v Brestlitevsku čas uzavřít mírovou smlouvu s Německem. Dne 8.února 1918 vstupuje Murajev do města a dal naplno průchod své nesnášenlivosti vůči všemu ukrajinskému. O den dříve prohlásil Masaryk československou armádu na východě za autonomní část čs. armády ve Francii. Dne 15.února byl vyhlášen výjimečný stav v Berdičevě, kde vedle posádky československé je rovněž posádka bolševická. Zde se opět objevuje velitel bolševických vojsk Michal A. Murajev a následujícího dne dovoluje Čechoslovákům volný průjezd na Sibiř. O čtyři dny později je zahájen velký ústup československých vojsk z Ukrajiny. Od počátku bylo jasné, že Ukrajina je protektorátem závislým na vůli vítězů a Centrální mocnosti nyní musely ze svého území vyhnat bolševiky. Dne 18.února vstoupili na Ukrajinu němečtí vojáci a započali rychlý postup na východ, jaký neměl v dějinách první světové války obdoby. O deset dní později se připojili též Rakousko-uherští vojáci. Proti této přesile neměli bolševici šanci. Dne 1.března 1918 obsadili Němci Kyjev a valili se dále Ukrajinou. Dne 3.března 1918 byla v Brestu Litevském uzavřena mírová smlouva, která potvrzovala vítězství ústředních mocností na Východní frontě a Moskva musela uznat ukrajinské teritorium. Od 8.března naráží německá vojska u malého ukrajinského městečka jménem Bachmač, ležící zhruba 170 km severovýchodně od Kyjeva, na stahující se československé vojsko.
Jednalo se významnou sílu, jelikož se tehdy se na Ukrajině nacházelo 42 000 velmi dobře vycvičených a vyzbrojených mužů. Právě Bachmač byl pro ně důležitý z důvodu, že se zde nacházel důležitý železniční uzel, klíčový pro jejich ústup na Sibiř. Nečekaně rychlý postup armád Ústředních mocností hrozil odříznutím ústupových cest, zajmutí legionářů (následnou popravu většiny z nich) a cenného vybavení. První boje probíhaly od 8.března a vyvrcholily o dva dny později. Všechny útoky nepřítele byly odraženy a dne 13.března opouští městečko poslední vlak. Čechoslováci se v pořádku stáhli na východ. V bojích o Bachmač mělo čs. vojsko 45 padlých, 210 raněných a 41 nezvěstných (zřejmě padli nebo byli zajati). Ztráty na německé straně se nikdy nepodařilo přesně zjistit. Velmi realistický odhad však hovoří o více než 300 padlých a několika dalších stech raněných. Rychlý postup nepřítele ale komplikoval situaci i nepříteli. Více než měsíc od invaze na Ukrajinu trvalo, než se generálové a politici ve Vídni a Berlíně dohodli na nových okupačních zónách. Německo mělo okupovat Sever a Kyjev, Rakousko-Uhersko pak Jih, přičemž černomořské přístavy jako Oděsa měly být společné. Německá armáda v dubnu 1918 zabrala Krym.
Nyní něco krátce k hlavním postavám boje o Krut. Murajev bojuje proti československým legionářům na jaře i létě 1918, následně se ale vzbouřil a ve věku 38 let byl popraven. Hončarenko se vrátil do Kyjeva, později převzal vojenskou správu Podolské gubernie, pracoval v kanceláři Hlavního atamana Symona Petljury a mezi válkami žil v Haliči, kde se věnoval družstevnictví. V letech 1943-45 byl důstojníkem 14. granátnické divize SS Galizien a poté emigroval do USA. Dožil se 90 let. Hrdinskou obranu Krut, přestože trvala pouhý jeden den, považují Ukrajinci za slavný okamžik svých dějin - právě se o něm natáčí hraný filmu "Крути 1918" (Kruty 1918). Pokud je mi známo, tak o boji legionářů o Bachmač se zatím žádný nový film nenatáčí.

Zdroj:
http://forum.valka.cz/topic/view/14388/ ... ko-na-Rusi
https://www.valka.cz/newdesign/v800/clanek_825.html
http://nassmer.blogspot.cz/2010/10/cest ... ibiri.html
http://www.tatranci.sk/sk/index.php?clanok=12
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ukrajinsk ... _republika

29339491_1869417016401926_6282384578099281920_n.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 20/6/2022, 18:33, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
lasib
rotný
rotný
Příspěvky: 83
Registrován: 6/6/2014, 13:29

Re: Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od lasib »

Ono tie Kruty bola až do nedávna historická trauma Ukrajincov, keď boli decká bez zbraní poslané proti ukrajinským dezerterom z Cárskej armády združených do par tisicovych Červených gárd pri Kyjeve
https://etnoxata.com.ua/ru/statti-ru/ru ... -tragedii/
http://fakty.ua/157770-k-boyu-pod-kruta ... ye-shineli
... Eсли бы не бездарная политика Центральной Рады, Украине, обладавшей в конце 1917 года армией в 300 тысяч штыков, не пришлось бы в январе 1918-го посылать на защиту столицы необученных юношей ...
... Centrálna rada Ukrajiny mala na konci roka roka 1917 300 tis. armádu, vďaka svojej neschopnosti (a pre svoje prežitie na rokovaní a zbohatnutie pred útekom na zapad) poslala na obranu hlavného mesta UNR nevycvicene deti ...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od Rase »

lasib:
díky za trknutí. Ono hned jsem si vzpomněl na studentskou legii při obraně Prahy před Švédy, pak si ale říkám, že 42 000 československých legionářů přeci nemohli být tak velkou silou a UNR musela mít kapacity lepší, než aby 500 nevojáků proti 5 000 bolševikům. Co si budeme povídat, on i ten počet "vojáků" co měl Murajev není zrovna úžasný. Tak si ale říkám, že Ukrajina a Rusko byly v takovém rozvratu a neschopné sehnat "vojáky" že se nejde divit hladkému postupu Němců. Jediný kdo se alespoň nějak dal na odpor a Němcům zatápěl, byl Nestor Machno a i ten byl v podstatě jen velitelem "bandy" (byť anarchista).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
lasib
rotný
rotný
Příspěvky: 83
Registrován: 6/6/2014, 13:29

Re: Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od lasib »

Najhoršie je, že história sa tam opakuje ... A vznikajú hrdinské eposy
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od Rase »

Jako osobně dnes fandím Ukrajincům a očividně Moskva vždycky uměla vytvářet nepokoje, povstání a pak jich využít ve vlastní prospěch. Z druhého pohledu je ale nutno říct, že mě vždycky vadilo, když se neschopnost vlády (velení) omlouvá, nebo zakrývá, vyzvedáváním hrdinství, sebeobětování atd. Zkrátka nikomu se nechce umřít jen tak a kdyby vláda byla schopnější, tak těch 500 nevojáků, mohlo doplnit třeba 2-3 000 vojáků. Tedy alespoň na úrovni oněch rudých gard, které taky nebyly zrovna kvalitní. Ve výsledku tak ti hrdinové nemuseli pomřít zbytečně, mohli třeba i odrazit útok a zabránit i pádu Kyjeva (!) Je pěkné že ti lidi bojovali odhodlaně, zdrželi nepřítele atd. ale stačilo málo a nemuseli vůbec prohrát... to je stejné jako s těmi Sparťany u Thermopyl. Pokud by tam vyslali něco lepšího než "sebevražedný oddíl" vojáků na odpis, tak to taky mohlo dopadnout úplně jinak. Hrdinství je tedy spíš aktem zoufalství a důsledkem nějaké chyby, nebo pochybení někoho nahoře.

ps. hlavně tady nerozmazávejme ono moderní dění na Ukrajině, ať to tady nemusím mazat nebo zamykat - zatím dobré, ale víc už ne (díky)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od Rase »

Ještě k samotnému filmu "Крути 1918" (Kruty 1918), tak kostýmy vypadají skvěle a ti vojáci jsou opravdu vojáci - nejsou na nich herci, ale 150 příslušníků ukrajinské Národní gardy, kteří ve filmu vystupují v roli komparsistů. Bohužel v době výročí vzniku ČSR podobný film nečekejme. Film o československých legionářích už dlouho natáčí režisér Petr Nikolaev, pro nedostatek peněz se ale práce v poslední době zastavily a dokončen bude až neznámo kdy. Přitom náklady měly být "jen" 100 mil Kč.
Čs. obec legionářská oslovila například v roce 2016 stovku nejúspěšnějších českých firem, aby finančně podpořily vládní projekt Legie 100. Odpovědělo sedm firem s tím, že nemají zájem. V roce 2017 se tudíž obec obrátila na 100 dodavatelů české armády. Pět z nich zareagovalo se stejnou odpovědí. Jedna pak přislíbila 5000 korun. Tisíce drobných střadatelů pak obci každoročně posílají na projekt Legie 100 kolem dvou milionů korun. Zkrátka zde není vůle na oslavy stého výročí vůbec vybrat finanční prostředky (ne státní). Je tedy pěkně vidět jak moc lidem na republice záleží...
reálně vzato když musí Nikolaev doufat v dotace k natáčení od Ukrajinců, a podporu od Slováků, tak je opravdu něco špatně.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/pr ... 1517257986

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od Alfik »

Rase píše:Je tedy pěkně vidět jak moc lidem na republice záleží...
Pozor, tohle nepleť dohromady.
Jestli lidem záleží nebo nezáleží na republice se nikterak nedá poznat z toho, že jim nezáleží na dalším filmu, podobném těm odpadům co jich máme na několika desítkách kanálů (a fakt jsou to stoky).
A "tanečky" umělců třeba okolo každých voleb tomu fakt moc nepomáhají.
A firmy? Popravdě - co je firmě do republiky? Většina našeho firemnění se realizuje (neboli prodává) v Německu, nebo chceš-li v EU. A EU mílovými kroky směřuje k federaci s korporátněfašistickým zřízením. Tak proč by firmy mělo zajímat něco (republika), co sice trvá sto let, ale bude v nejbližší době zničeno, a když to nepůjde jinak, tak žalobami nebo přímo tanky "těch správných" států v "pevném jádru". Ostatně kolik z těch oslovených firem bylo vůbec v Českých rukách???
Takže to, že většina lidí má umělce za debily, vyžírky či přímo aktivisty (to cituji jen ty slušnější), ještě nenaznačuje žádný jejich vztah k republice. Byť ten konkrétní režizér (či producent) v tom mohou být nevinně.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od Polarfox »

Já bych to nechal natočit Trošku s Bohdalkou, protože ti jediní by mohli jako představitelé současné preferované národní kultury a kinematografie zajistit ochranu českého diváka před korporátněfašistickou EU a naši zemi před zánikem. Jen to financování bude stále problém, protože kvůli historickému pozadí legionářů bych čekal, že to Lukoil nezatáhne a dotací z korporátněfašistické EU se asi také nedočkáme, leda by jsme to odklonili ze stavební společnosti Hnízda, s.r.o.

A teď vážně - Firmám to bohužel může být zcela u zádele, protože firmy z toho nebudou mít jakýkoli profit nebo výhodu. Ta by kynula, pokud by za to firma u někoho získala uznání a nebo si obecně dělala reklamu. Vzhledem k tomu, že obyčejnému občanovi je to do velké míry šumák (=většina populace mínus těch pár, co přispívají na vývoj filmu, zajímají se o to plus nějaké drobné), tak se toto nemůže realizovat a tudíž rentovat. Kde není poptávka, nejsou prachy... A nakonec to stejně z drtivé většiny zacvakají státní a soukromé organizace, které jsou podrobovány povinně "národně hrdými" občany (=všeználky na netu a u piva, jejichž jediným řešením pro všechny situace je obvykle někomu rozbít držku nebo z něčeho vystoupit) té největší zášti a kritice. Stejně tak to platí pro herce a lidi okolo. Po 99% času póvl, pokud se jim to podaří natočit a pormítnout, tak budou možná chvíli za hrdiny, než je posléze zase český divák zaháže hnojem jako vyžírky a neumětely.

Firmy tu tak jako tak nejsou od toho, aby povinně financovaly českou kinematografii.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od Mirek58 »

No a jak se ke zmíněnému filmu, tedy jeho financování postavil stát, potažmo zmíněná republika?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od Rase »

Mirek58:
Film má být rozpočtově "komorní" a celkové náklady 100 000 000 Kč. V roce 2017 dostali 15 milionový grant od Fondu kinematografie. Téhož roku ministerstvo obrany přislíbilo 10 milionů. Významnější částku slíbila i Česká televize. Vyjednávala se rovněž koprodukce se slovenskem. Jelikož se film měl točit na ukrajině, chtěli požádat o ukrajinský grant. Zde se hodí dodat, že nemusí jít o malou částku, jeliož Václav Marhoul dostal na film Nabarvené ptáče od Ukrajinců desetimilionový grant (!)
Mě osobně to přispění státu přijde dost nízké a mělo by být alespoň dvojnásobné. Jinak se nikdy nic nenatočí, právě kvůli nedostatku financí. On i ten dvojnásobek by byl totiž jen minimum - pěkných desítek milionů si musí režisér stejně sehnat sám a jinde. Cca 10+ milionů je opravdu slabota
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od Polarfox »

Rase: To hrozně záleží na okolnostech, neboli nepohybuje se to ve vakuu. Příspěvek v řádu desítek miliónů není dle mého rozhodně málo a natočíš za to kompletně běžný lepší film. A 100 miliónů není také úplně komorní záležitost, ale na horní špici toho, co se u nás nebo v koprodukci točí. Jen málokterý film je myslím dražší. Dále si vezmi, že tu neexistují pouze legionáři, ale dostupné peníze se musí rozdělit na X projektů...předpokládám, že jen tak neodmávneš třeba pětinu nebo čtvrtinu z ročního rozpočtu na jeden projekt. Takže pokud chceš nadstandardní financování, tak musíš mít i obecný konsenzus o nadstandardním významu a prioritě takového projektu a tedy i podpoře. A tohle je sice film, který by měl být natočen, ale jestli je to taková priorita, že by to mělo jít do popředí všeho, bych se neodvažoval říci. Také bude záležet na osobě režiséra, podobě toho projektu, vztazích a spoustě jiných věcí, do kterých nevidíme a mohou hrát roli.

Na Ordinaci nebo nějakou přiblblou šou na TV Barrandov se prachy vždycky najdou, protože to lidi zajímá. Případně se vyfikne nějaká jakoby historická lovestory ala Marie Terezie. Až budou lidi zajímat legionáři, tak bude více peněz i na ně, tak trošku přirozeněji.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od Rase »

Ještě pár fotek z bojů o Bachmač. 4., 6. a 7. pluk československé legie zde sváděl boje s německými jednotkami 91. divize.

Obrázek
Nádraží Bachmač-libavské po příjezdu prvních čs. jednotek.
Poklidná atmosféra je jen zdánlivá - již byly vyslány silné hlídky na sever i na západ, odkud se očekával nápor Němců.


Obrázek
Část 6. pluku před nasazením do bojů.
Zatímco jednotky 6. a 7. pluku bojem zdržovaly nastupující Němce, podařilo se přepravit pluky I. divize na východ.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Wolf
rotný
rotný
Příspěvky: 81
Registrován: 20/3/2016, 11:56
Bydliště: Košice

Re: Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od Wolf »

Speciální číslo Legionářského směru: http://www.csol.cz/domains/csol.cz/imag ... ec_web.pdf
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od Rase »

Němečtí vojáci mašírují Kyjevem. Zda se jedná o jednadevadesátou pěší divizi - 91. Infanterie-Division, je otázkou, ale je to dost možné.
Tady je pěkný soupis nasazení této jednotky - taky toho měli dost (jen rok 1918):

18.02.1918 - 21.06.1918: Intervence na Ukrajině
25.02.1918: Czernichow, jižní Iskowost
07.03.1918 - 08.03.1918: Bitva o Charkow
09.03.1918 - 11.03.1918: Bitva o Bachmač
21.03.1918: Bitva u Romny
04.04.1918: Bitva u Kupjinacha a Gubarewka
08.04.1918: Převzetí Charkowa
17.04.1918 - 18.04.1918: Bitva u Nowo-Jekaterinoslawl
25.04.1918 - 26.04.1918: Bitva o nádraží Tscherkaskoje a Rodakowo
01.05.1918: Bitva u Müllerowo
02.05.1918 - 05.05.1918: Bitva u Gunderowskaja-Kamjonsskaja
06.05.1918: Bitva u Fedorjew
07.05.1918 - 11.11.1918: Okupace Rumunska a bitva u Smaglejewka
22.06.1918 - 15.09.1918: Besetzung der Ukraine
15.09.1918 - 28.09.1918: Transport na Západ
28.09.1918 - 11.11.1918: Obranné boje v Horním Alsasku
od 12.11.1918: evakuace okupovaného území a pochod do vlasti


Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Boj o Kruty a Bachmač

Příspěvek od Rase »

dobová rakouská karikatura z března 1918:
UKRAJINA:
"Teď, když jsem oddělila od Ruska, kdo se na mě může zlobit, když budu mít dva domácí přátele?" (míněno Německo a Rakousko-Uhersko)

29339491_1869417016401926_6282384578099281920_n.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“