Pobití Ruských vlků 1917

Moderátor: Tkuh

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Pobití Ruských vlků 1917

Příspěvek od Rase »

finnish_wolf.png

Pobití Ruských vlků 1917

Na podzim 1916 se Německé síly na Východní frontě probojovaly až do oblasti dnešního Běloruska a Litvy. Když přišla zima, došlo k velice nečekanému zvratu. V okolí litevského Kaunasu totiž docházelo k masovým útokům hladových vlků na vojáky. Vlci prakticky znemožnili činnost předsunutých hlídek obou bojujících stran. Němci i Rusové tedy byli nuceni uzavřít lokální příměří a po postřílení několika stovek vlků se situace uklidnila. Obě strany se tak mohly vrátit do zákopů a opět zahájit bojovou činnost. O pobití ruských vlků se krátce zmiňuje i malý článek v New York Times, publikovaný 29. července 1917.
Pokud jde o Rusko, tak tento příběh velice připomíná dění v Jakutské provincii na Sibiři o sto let později. Ačkoli se Jakutsko rozkládá na ploše tří milionů kilometrů čtverečních, žije zde jen necelý milion obyvatel, většina z nich je soustředěná v několika větších městech. Právě do nich se začali vlci stahovat. V roce 2013 doslova zaplavili vlci obydlené oblasti ve snaze najít nějakou potravu. Prezident republiky Jegor Borisov v této souvislosti vyhlásil v oblasti stav ohrožení. Do terénu se tak vydávají i příslušníci speciálních jednotek, kteří mají spolu s lovci za úkol vlky zastavit. Úřady kvůli tomu dokonce prodloužily loveckou sezonu na celý rok. Kdo z lovců se prokáže nejvíce zabitými jedinci, a tedy největším počtem odevzdaných vlčích kůží, získá prý šesticifernou finanční odměnu, napsal britský list The Daily Telegraph. Podobnou dramatickou situaci museli roku 2012 řešit ve městě Verchojansk, který obléhalo přibližně 400 vlků. Podle odborníků vyrážejí vlci na lov vždy ve smečkách o šesti až sedmi jedincích. Jestliže jich je víc, znamená to, že trpí velkým nedostatkem potravy a rozhodli se zaměřit i na větší kořisti, než jsou obvykle zvyklí. Tehdy prý ubylo zajíců, které vlci normálně loví, a to by tedy mohl být důvod, proč se z hor stahují do měst. Zoufalá zvířata tehdy naštěstí nenapadla žádného člověka, nicméně jen v roce 2012 usmrtila přes 16 tisíc sobů a více než 300 koní. Tehdy lovci zabili celkem 730 vlků.
Pokud se tedy před sto lety vlci odhodlali k útokům na vojáky, musela být jejich situace opravdu zoufalá. co si ale budeme povídat, situace na frontě musela vojáky velice děsit a poměrně připomíná řádění Gévaudanské bestie (francouzsky La Bête du Gévaudan) která v 60. letech 18. století terorizovala provincii Gévaudan v jižní Francii. Výsledkem útoků bylo okolo sto mrtvých lidí a desítky zraněných. Původně se věřilo, že jde o obrovského vlka, který se specializoval na lidskou kořist. Není vyloučeno, že útoky prováděli vlci dva či dokonce ve smečce. Vlci jsou však velice plaší a svědci útoku, kteří vlky z okolích lesů znali, vyloučili, že by se jednalo o jednoho z nich. Dnes se většina historiků přiklání k názoru, že šlo o jednoho nebo více kříženců vlka s nějakým velkým psem. Ještě přidám podobné příběhy z historie:

V letech 1693 a 1694 došlo ve francouzské obci Benais k sérii útoků nezvyklé vlčí smečky, které si vyžádaly minimálně 74 obětí. Tito vlci měli nápadně široký čenich a svým temperamentem a absencí strachu z lidí připomínali spíše psy. Útoky ustaly samy v roce 1694, aniž by se podařilo ulovit jediného člena smečky. Mezi lety 1731 a 1734 zabila bestie z Trucy, či také z Auxerre (La Bête du Auxerre) celkem 28 lidí. Svědci zvíře popisovali jako velkého vlka, psa, hyenu, či dokonce tygra. Toto zvíře lovilo dokonce i v ulicích. Ludvík XV vypsal za její dopadení finanční odměnu. Ačkoliv se nepodařilo toto zvíře ulovit, útoky v roce 1734 ustaly. V roce 1817 došlo v této oblasti k druhé vlně útoků, které trvaly několik měsíců. Zvíře (možná několik různých zvířat) podobné Gévaudanské bestii známé jako Orleánská bestie (La Bête du Orléans) opakovaně zabíjelo ženy a děti ve venkovských oblastech Orléans v průběhu 18. a počátkem 19. století. Kolovaly zvěsti, že ho nelze zabít tradičními kulkami a že se ho bojí i lovečtí psi. Přestože bylo zabito několik kandidátů na Orleánskou bestii, není jasné, zda byla někdy skutečně dopadena. V létě roku 1766 došlo v oblasti Périgord k několika útokům záhadného zvířete, které si vyžádaly více než 25 obětí. Při velkém lovu na tohoto tvora byl zabit vlk nakažený vzteklinou, který byl poté oficiálně uznán zodpovědným za tyto útoky. Veřejnost se s tímto závěrem nespokojila, útoky však ustaly.

Zdroj:
https://andresrdc.com/tag/russian/
https://zpravy.idnes.cz/vlci-v-rusku-oh ... anicni_tss
https://cs.wikipedia.org/wiki/G%C3%A9va ... %A1_bestie

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
oblasti řádění vlků v letech 1916 až 1917
Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“