7TPjw vs. PzKpfw II. Ausf. A, B, C

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

7TPjw vs. PzKpfw II. Ausf. A, B, C

Příspěvek od kacermiroslav »

Německo vs. Polsko
září 1939
Díl č. 2


[align=center]PzKpfw II. Ausf A, B, C x 7TP jw[/align]

Obrázek

Obrázek

V druhém díle srovnávání polských a německých konstrukcí, které na sebe narazili během konfliktu v září 1939, srovnáme dva lehké tanky, které byly v obou armádách zastoupeny v největším množství (nejmasovější německý tank Pz I. byl pouze s kulometnou výzbrojí). Jedná se německý tank Pz II. (A, B, C) a polský lehký tank 7TPjw.

V tomto i dalších dílech budeme porovnávat jen technické parametry. Otázky způsobu nasazení a nadřazenosti tankistů jednotlivých národností, taktiky, určení konstrukce a množství techniky ať posoudí někdo jiný.

Panzer II. Ausf A,B,C
Německo – 1937 až 1940 (1.113 ks)

versus

7TP jw
Polsko – 1937 až 1939 (108 ks)

Pancéřování
Popsat kvalitu pancéřování, to je obtížní úkol a věda sama o sobě. Kvalita pancíře byla rozdílná dle země původu, správném chemickém složení, hloubce prokalení, dalším opracování a spousty dalších věcí. Nemalý vliv na kvalitu pancéřování má i doba, kdy byl vyroben. Jiná kvalita byla pancíře strojů na začátku války, jiná pak ke konci války. I toto se však stát od státu lišilo, podle toho, kdo jaký měl v průběhu války přístup k životně důležitým legovacím prvkům. Protože se tu však nechci věnovat rozebírání kvalit pancíře jednotlivých států, zkusíme se soustředit jen na základní a zevšeobecňující fakta. A to rozdíl v odolnosti proti střelám, které se docilovalo tvrzením pomocí cementace povrchu nebo takzvané homogenizace oceli, přičemž cementovaná ocel byla kvalitnější. Pro zjednodušení budeme tedy počítat, že v předválečném období byla kvalita homogenizovaného či cementovaného pancíře porovnávaných strojů přibližně srovnatelná. Přibližně tedy platilo, že 1 mm pancéřované oceli z Polska byl stejně odolný jako 1 mm pancéřové oceli z Německa.

Kvalita oceli je věc jedna a tloušťka druhá. Polské tanky 7TPjw chránil čelo korby 17mm pancíř. Předek a boky věže pak 15mm pancíř. Boky korby 13mm pancíř. Takto silná deska spolehlivě chránila před průbojným střelivem z pušek a kulometů a také proti střepinám granátů, ale nemohla odolat zásahu střely z protitankového děla.

Německý stroj Pz II. vlastnil na předních stěnách i bocích korby a věže pancéřování tlusté 14,5 mm, které chránilo před průbojným střelivem z pušek a kulometů a také proti střepinám granátů, ale nemohlo odolat zásahu z protitankového děla. Pozdější stroje Ausf.C dostaly přídavné pláty na přední stěny korby i věže, čímž tloušťka narostla až na 34,5 mm. Takto upravený pancíř měl odolat šrapnelům vystřeleným ze střední vzdálenosti z protitankového děla ráže 20 mm. Množství tanků vyrobených v provedení Ausf. C není známo.

U obou strojů kromě boků věží nebyly pláty nijak racionálně skloněny, aby lépe odolávaly střepinám. Velkým rozdílem ale bylo spojování jednotlivých desek. U 7TPjw se pláty zčásti spojovaly pomocí velkého počtu nýtů ze speciální houževnaté oceli a úhelníků a z části svařovali. Při zásahu nýtovaného spoje se někdy stávalo, že se nýt uvolnil a zranil posádku. Oproti tomu PzKpfw II měl desky spolu svařené, což částečně zvyšovalo jeho odolnost. Lepší pasivní ochranu měl nepatrně lepší polský stroj, avšak v případě verze Pz II. Ausf. C tomu bylo již naopak. Výsledek je tedy přibližně srovnatelný pro oba tanky.

Výzbroj
Hlavní výzbroj německého tanku byl rychlopalný kanón KwK 30 s délkou hlavně L/55 a ráží 20 mm. Na vzdálenost 100 m prostřelil pancéřovou desku tlustou 20 mm, na 500 m 14 mm a na 1000 m desku tlustou 9 mm.
Jeho polský protivník nesl kanón Bofors s délkou hlavně L/45 a ráží 37 mm. Proti pancéřovým cílům vystřeloval 0,7 kg protitankové AP střely rychlostí 800m/s. Na vzdálenost 300 m prostřelil kolmou pancéřovou desku tlustou 60 mm, na 500 m 48 mm a na 1000 m desku tlustou 30 mm, na 1500m desku tlustou 23mm a na 2000m prostřelil 20mm. Pokud byl pancíř skloněn pod úhlem 60°, byla průraznost na 100m 40mm, na 500m 33mm a při vzdálenosti 1000m 18mm. Oba stroje měly kanón uložený v plně otočné věži. Zaměřování Pz II probíhalo pomocí mířidel s dalekohledem (v případě nouze se použil klasický mechanický zaměřovač). U polského 7TPjw sloužil k zamíření teleskopická zaměřovač nalevo od kanónu.

Vše 60°.....100m........500m........1000m.......1500m
------------------------------------------------------------
Pz II...........20...........14..............9
7TPjw.........40...........33.............18

Proti pěchotě měl Pz II jeden spřažený kulomet MG 34 ve věži stejné ráže jako jeho polský protivník, tj. 7,92mm. Tento věžový kulomet se dal odpojit a zaměřovat samostatně.

7TPjw měl jeden spřažený kulomet TMG wz.30 ráže 7,92mm ve věži stejné ráže jako jeho německý protějšek. O možnosti samostatného zaměřování nemám informace.

Celková dotace střeliva pro PZ II byla 180 nábojů do děla a 3525 střel pro kulomet. U 7TPjw to bylo 80 nábojů pro dělo a 3960 pro kulomet.

O lepší výzbroji by tedy neměl být pochyb. 37mm kanón Bofors jasně převyšuje svého rivala téměř ve všech parametrech. Jedinou větší výhodou 20mm KwK 30 je jeho vyšší kadence.

Jízdní vlastnosti
Stroj 7TPjw poháněl dieslový 6válecový motor o výkonu 110 hp (cca 81 kW) VGLD, který měl za úkol rozpohybovat vozidlo o hmotnosti 9,99 t (to je 8,1 kW/t – 11,1 hp/t). Maximální rychlost polského stroje činila 35 km/h na silnici a dojezd dosahoval 150 km.

PzKpfw II Ausf. A, B, C poháněl benzinový motor Maybach HL 62 TRM o výkonu 140 hp (105 kW), který měl za úkol rozpohybovat vozidlo o hmotnosti 8,9 t (to je 15,7 hp/t). Maximální rychlost činila 40 km/h a dojezd na silnici dosahoval 200 km, v terénu to pak bylo 125 km. Oproti 7TPjw měl tedy německý stroj vyšší výkonový potenciál, což se muselo v terénu projevit.

Podvozek tanku 7TPjw sestával na každé straně z hnacího kola vpředu, osmi dvojitých pojezdových kol s gumovými obroučkami, napínacího kola vzadu a čtyř napínacích kladek. Zvláštní bylo zavěšení pojezdových kol. Vždy dvě dvojice byly spojeny a vypruženy listovými pery, které uprostřed opíraly o závěsný bod podvozkové skupiny. Vždy první a poslední dvojice byla navíc uchycena na kyvném rameni, která umožňovala pohyb celé podvozkové skupiny. Nejvíce namáhaný první a poslední pár kol tak byl držen zmíněným kyvným ramenem a listovými pery, méně namáhaný druhý a třetí pár držen pouze listovými pery.

Podvozek tanku Pz II měl pět relativně velkých individuálně zavěšených pojezdových kol. Odpruženo bylo každé kolo zvlášť a to listovou pružinou. Nad pojezdovými koly se nacházely čtyři podpůrné kladky, které nesly horní část pásu aby nedocházelo k jeho prověšení. Celá pásová soustava byla tradičně uzavřená vpředu hnacím a vzadu napínacím kolem.

Měrný tlak na půdu nebyl velký ani u jednoho vozidla (0,73 kg/cm2 pro Pz II; a cca 0,58-0,60 kg/cm2 pro 7TPjw).

Posádka
Polská konstrukce používala v tříčlenné osádce moderní rozložení členů osádky. V trupu seděl pouze řidič, ve věží pak velitel a střelec. Toto uspořádání bylo efektivnější pro vedení boje, velitel nebyl tolik přetěžován a mohl se věnovat pozorování bojové situace a vyhledávat cíle. Nicméně otáčení věže bylo činěno ručně ovládacím kolem a na jednu obrátku byla věž otočena o 5°. Což nebylo a prodlužovalo to dobu potřebnou k zaměření cíle a zahájení střelby.
V trupu PzKpfw II seděl také pouze řidič. Zbylí dva členové, tedy velitel a střelec v jedné osobě a nabíječ, který také obsluhoval radiostanici seděli ve věži. K vnitřní komunikaci sloužila komunikační trubice s nevalnou slyšitelností.

Obě konstrukce jsou si svým pojetím rozvržení osádky rovny.

Ostatní
Velikostně byly oba stroje podobné. Dneska by se daly velikostně přirovnat k většímu automobilu kategorie MPV nebo off road. Rozměry polského tanku byly, Délka 4,65m, šířka 2,43m, Výška 2,12m a hmotnost 9,99 T. Německý tank byl dlouhý 4,81m, široký 2,22m a vysoký 2,02 při hmotnosti 8,9 T.

Na délku byl tedy německý tank o 16cm delší. Na šířku a výšku však již byl menší a to o 15cm a 10cm. V případě vzájemného odstřelování tak byl na tom o něco lépe německý tank. Jeho malé rozměry mohly být lépe maskovány v bojových podmínkách, než bylo u jeho soupeře.

Oba tanky měly radiové vybavení. Polský tank měl radiostanici až v produkci od roku 1938. Jednalo se o radiostanici N2C, zahrnovala přijímač a vysílač pracující jak v režimu mluveném tak telegrafním. PzKpfw II vozil klasickou foniovou vysílačku Fu 5, která zprávy přijímala i odesílala.

Německá armáda měla k 1.září 1939 k dispozici celkem 1.223 tanků Pz II všech verzí. Samotného útoku na Polsko se zúčastnilo cca 1.000 tanků. Jejich ztráty za 36 dní bojů byly 83 ks.

Polsko disponovalo ve stejném období 97 ks tanků 7TPjw. Dalších 11 jich bylo dostavěno a posláno na frontu v průběhu září 1939. Celkem tedy bylo při obraně Polska použito 108 tanků.

Výsledek
V tomto případě musíme hodnotit různé verze tanků. V případě verzí tanků Pz II Ausf. A, B, je jednoznačným vítězem polský soupeř 7TPjw. Jeho kanón umožňoval likvidaci protivníka na vzdálenost 1500m. Pokud chtěl mít Pz II šanci, musel se přiblížit na vzdálenost menší než 500m ! V případě verze Pz II Ausf. C, která byla lépe pancéřovaná, pak vyznívá vzájemný souboj přibližně srovnatelně. Oba tanky se dokázali zlikvidovat ze vzdálenosti menší než 500m. V tomto případě však pro německý stroj hraje důležitou roli jeho velké množství, vyšší rychlost, pohyblivost a vyšší kadence 20mm kanónu.

Zdroje:
www.panzernet.net ; www.fronta.cz ; www.valka.cz ; http://utocnavozba.wz.cz
http://derela.republika.pl/index.htm
Naposledy upravil(a) kacermiroslav dne 19/6/2008, 09:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Přibližně tedy platilo, že 1 mm pancéřované oceli z Polska byl stejně odolný jako 1 mm pancéřové oceli z Československa.
Prosím tě srovnáváš německý tank s polským, proč tam pleteš československou ocel?
čímž tloušťka narostla až na 34,5 mm.
No myslím, že jen na 30 mm. Ale o tom se dá polemizovat.
7TPjw měl jeden spřažený kulomet TMG wz.30 ráže 7,92mm ve věži stejné ráže jako jeho československý protějšek. O možnosti samostatného zaměřování nemám informace.
Tak jako první připomínka.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Máš pravdu.....jako vždy:-) jsem rád, že to někdo aspoň čte...Mno, moje chyba. Dost toho kopíruju z jiných svých článků a občas tam něco zapomenu i když to po sobě kontroluju.

Ta síla předního pancíře......většinou se uvádí, že byla silná 30mm, ale zároveň se uvádí, že staré verze Pz byly dodatečně dovybaveny 20mm pancířem. A´t dělám co dělám, tak matematicky mi vychází 34,5 mm:-)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Právě přesně tan samý argument mám já, že se udává 30 mm, ale starší verze měly přídavný pancíř 20 mm, což by byla větší tloušťka než měly pozdější verze.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Přesně tak...pozdější verze Ausf. D až G již měli 30mm čelní pancíř. Předchozí verze A, B, C měli jen 14,5mm s tím, že Ausf. C byl dovybaven 20mm přídavným pancéřováním. Je možné, že i předchozí verze Ausf. A a B byly takto "modernizovány", ale nikde jsem o tom nic nenašel. To že pak sériově od Ausf. D byla čelní deska 30mm a ne těch 14,5mm + 20mm asi měla nějaký důvod a asi opodstatněný, když se již nezesilovala u dalších verzí (kromě Ausf L, ale ten měl úplně jiné využití a v jiné době). Řekl bych, že si uvědomili, že nějakých necelých 5mm navíc ničemu nepomůže a zbyteně se zvýší hmotnost stroje. Navíc v tý době jejich roli již přebírali PzKpfw 38(t), u kterých bylo čelo chráněno až 50mm pancéřem (u pozdějích verzí).
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

O odolnosti polského tanku 7TP svědčí i toto foto, kde je vidět jeho čelní pancíř proražený střelou ráže 20mm.

Obrázek
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“