TK-3/TKS

Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

TK-3/TKS

Příspěvek od Peters »

Tančík TK-3

Obrázek

1.Vývoj

Předchůdcem tohoto stroje byl tančík Carden-Loyd Mk VI od anglické firmy Vickers. Polsko zakoupilo nejdříve jeden, ale po kladných zkouškách bylo zakoupeno dalších 10. Tančíky nicméně vykazovaly při delším provozu poruchovost, takže bylo rozhodnuto, že proběhnou určité technologické změny, například zlepšené odpružení, vedení pásu. Pokus zaznamenal určitý pokrok, ale bylo jasné, že pro masovou výrobu bude potřeba připravit rozsáhleji rekonstruované vozidlo.
Šéfkonstruktérem programu se stal Ing. Wladyslaw Trzeciak, spolupracující s rtm.Edwardem Karkozem a mladým Ing.Edwardem Habichem, jednou z nejvýraznějších postav předválečné konstrukce. Trzeciak se nakonec výroby svého výtvoru nedočkal, již 14. ledna 1931 zemřel. Państwowe Zakłady Inżynieryjne (Národní inženýrské závody) obdržely zakázku na výrobu dvou prototypů, pro zkušební účely postavené z obyčejného plechu. Prototypy představovaly dvě možná řešení inovací Carden-Loydu, ale navzájem se lišily.


2.Prototypy

TK-1 měl podobně jako britský originál otevřený vršek bojového prostoru, pohon zajišťoval benzinový motor Ford T. Podvozek byl tvořen čtyřmi pojezdovými koly malého průměru, hnacím a napínacím kolem a čtyřmi kladkami, napínajícími vrchní část pásu. Odpružen byl systémem listových per. Zajímavostí tančíku bylo umístění převodovky do zadní části vozu.
Osádku tvořili 2 muži, řidič a velitel, který rovněž obsluhoval jedinou zbraň tančíku, kulomet wz.25 ráže 7,92mm. Pro kulomet se ukládalo 1200 nábojů.

TK-2 se odlišoval jen minimálně, měl silnější motor, modifikovanou elektroinstalaci a jiné zavěšení kol. Po letních zkouškách obou prototypů bylo rozhodnuto je rekonstruovat, přičemž mezi nejvýznamnější prvky patřilo zakrytí bojového prostoru. Na třetím prototypu, označeném TK-3 byly uplatněny všechny změny provedené na obou prototypech.
TK-3 měl již převodovku s hnacím kolem vpředu, neboť u prototypu TK-1 odbornou komisi nepřesvědčilo. Dne 14. 7. 1931 podepsal náčelník generálního štábu oficiální přijetí do výzbroje.

3.Výroba

TK-3 spočíval na podvozku zahrnujícím čtyři malá pojezdová kola s gumovou bandáží, hnací a napínací kolo a čtyři kladky. Osy kladek byly spojeny ocelovou lištou, další lišta spojovala závěsy pojezdových kol.Ta se sdružovala po dvou na společné závěsy, jejich odpružení řešil systém listových per. Stroj spočíval na pásech o šířce 140 mm. V nevelkém a nepříliš pohodlném bojovém prostoru vedle sebe seděli řidič a velitel, obsluhující jedinou zbraň, kulomet wz. 25 ráže 7,92 mm. Lafeta kulometu byla chráněna nevelkým plechovým štítem oblého tvaru. Zásoba munice byla 1800 kusů střeliva. Trup tančíku se skládal z ocelových válcovaných plechů, spojených nýty. Přední a zadní pancíř měl tloušťku 6-8 mm, boční 8 mm, strop 3-4 mm a dno 4 mm. Z tohoto výčtu je jasné, že pasivní ochrana byla jen proti ručním zbraním. Do vozu tankisté vstupovali poklopy na střeše trupu. Pohon zajišťoval čtyřtaktní čtyřválcový motor Ford A, chlazený vzduchem. Dosahoval výkonu 40 koňských sil při 2200 otáčkách za minutu, jeho obsah činil 3285 ccm. Převodovka disponovala třemi rychlostmi vpřed, a jednou vzad.
První 15 kusová série byla armádou odebrána 11. - 13. srpna 1931, a posloužila ke zkouškám a výcviku. Plnohodnotná série tančíků TK-3 byla dodána mezi 24. dubnem a 15. srpnem 1932, kdy bylo dodáno 185 tančíků.


Technická data tančíku TK-3:
Hmotnost:2,43 t
Délka:2,58 m
Šířka: 1,78 m
Výkon motoru:40 HP
Dojezd:150 km
Max. rychlost:46 km/h
Osádka:2
Výzbroj:1x kulomet 7,92 mm.

Obrázek

Tančík TKF

Tančík TKF se od svého předchůdce příliš nelišil, hlavní změnou bylo zavedení nového, čtyřtaktního šestiválce Polski Fiat 122B o výkonu 46 koňských sil. Není přesně známo, kolik tančíků TKF vzniklo, čísla hovoří mezi 18 a 22 tančíky.

Obrázek

Tančík TKS

Na jaře roku 1933 začaly práce na vývoji nové modifikace, která měla odstranit nedostatky dosavadních TK-3. Hlavním designérem se stal Ing. Edward Habich po smrti Wladyslawa Trzeciaka. Prvním, a hlavním požadavkem bylo zesílení pancíře. Pancíř byl mírně zesílen, takže u prvních sérií TKS byl přední pancíř silný 6 - 10 milimetrů, boční 8 milimetrů, stropní 3 milimetrů a podlaha 5 milimetrů. Pozdější produkce dostávala silnější pláty, takže vpředu, vzadu a na bocích dosahovala síla pancíře 8 - 10 milimetrů. Motor Ford byl nahrazen novým motorem Polski FIAT 122AC o výkonu 42 koňských sil a obsahu 2516 ccm, později s novým typem převodovky. Základ prototypu tvořil původní TK-3, přestavěný do podoby TKS. Výzbroj prototypu tvořil kulomet wz.30 ráže 7,92 mm s charakteristickým chladičem hlavně.
Na rozdíl od prototypu i prvních vozidel nesla sériová produkce jinou výzbroj, a to kulomet wz.25 stejné ráže. Ukázalo se totiž, že kulomet wz.30 není vhodný pro použití v obrněném vozidle.
Stroj byl podroben intenzivním zkouškám, ve kterých uspěl, a na základě právě zkoušek byl přijat do výzbroje a schválena jeho sériová výroba. Do března 1937 bylo vyrobeno 262 těchto tančíků.

Obrázek

Tančík TKS - kanonový

Několik měsíců před vypuknutím druhé světové války řešili polští odborníci otázku, co s tančíky dále. Kulomety jsou proti obrněné technice protivníka naprosto neúčinné. Bylo tedy rozhodnuto, že bude pár desítek tančíků přezbrojeno automatickým kanonem ráže 20 milimetrů. Koncem roku byly testovány kanony firem Solothurn a Madsen, ale nepřesvědčily o svých kvalitách polské odborníky. Proto se přistoupilo k vývoji vlastního kanonu. Během roku 1938 byly testovány prototypy kanonů na tančících TK a TKS. Po úspěšných testech kanonů je rozhodnuto přijmout kanon wz.38 do výzbroje polské armády. Kanon probíjel ze vzdálenosti 500 metrů ocelovou desku o tloušťce 20 mm.Zásoba munice v tančíku činila 250 nábojů. Počítalo se s přezbrojením 80 tančíků TKS a 70 TK-3, nicméně, do začátku druhé světové války bylo dokončeno mezi 20 a 24 tančíky.

Obrázek

Nasazení

Polské tančíky se účastnily těžkých bojů již od prvního dne války. Je zřejmé, že jediné, kulometem vyzbrojené vozidlo se těžko mohlo postavit německým lehkým a středním tankům. Poláci tváří v tvář nepříteli bojovali s ohromnou odvahou, povedlo se jim dosáhnout určitých úspěchů, především proti živé síle. Po polské kapitulaci byla většina pojízdných tančíků vlastními osádkami poškozena, aby nepadla do rukou nepřítele provozuschopná. Vedle polské armády používaly TK a TKS i další obrněné síly. Jediný předválečný export byl realizován do Estonska, jehož armáda zakoupila 6 TKS v roce 1934.
Ve velkém je využívali i Němci, kteří je využívali jako tahače kanonů a podobných nákladů. Některé bojové jednotky je používaly krátce po obsazení Polska, poté policejní a protipartyzánské formace.
Na padesát tančíků různých verzí ukořistila i Rudá armáda, ale o jejich použití nejsou informace.

Technická data tančíku TKS 20mm:
Hmotnost: 2,8 t
Délka: 3 m
Šířka: 1,76 m
Výkon motoru: 42 HP
Dojezd: 180 km
Max. rychlost: 45 km/h
Osádka: 2
Výzbroj: 20 mm kanon wz.38

Zdroje:
I.Pejčoch - Obrněná technika 5
http://derela.republika.pl/tk_pl.htm
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Tančíková mánie 30. let minulého století a jeden z jeho představitelů.... Má cenu vůbec nějak komentovat vyhazování peněz daňových poplatníků poddaných) za podobné přibližovadla. Oproti tomuto je pragovácký AH-IV tank s velkým T, jediné, co z tančíků šlo udělat byl posléze nějaký ten dělostřelecký tahač...

Add ochrana proti ručním zbraním - nechtěl bych v tom sedět a nechat po sobě střílet průbojnými střelami ráže 7,92....
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Kdysi jsem někde četl, že nějaký borec s TKSkou zničil/poškodil tři německé tanky respektive bývalé LT vz.35. Nasázel jim to ze zadu z křoví, když jely kolem v koloně. Asi využil jedné z nemnoha výhod těchto strojů, možná jedinou a to, že jak to bylo malinký tak se to asi dalo snadno přehlídnout. Rozhodně musel mít velký srdce!
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

Ano,to se opravdu stalo,jeho výhoda byla v tom,že byl malý,pohyblivý a rychlý.A zezadu zničil pouze jednoho z nich,zbývající dva zničil z boku.
Obrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Co se počtu vyrobených TK týče, tak podle jiných zdrojů jich bylo od roku 1931 vyrobeno něco kolem 300 ks (z toho cca 260 bylo verze TKS). Po roce 1942 obdrželo spřátelené Chorvatsko několik přeživších strojů řady TK-3.

TKD
Další pokusnou variantou byl model TKD, což byla přestavba z TK-3. Jednalo se o odstranění původní pancéřové nástavby, čímž vznikl zhora otevřený prostor, v kterém pak byl lafetován kanón ráže 47mm. Takto byl přestaven pouze jeden prototyp. Předpokládá se, že prototyp byl použit při obraně Varšavy.

TKS-D
Dva tančíky TKS byly pokusně vybaveny kanónem ráže 37 mm (Bofors). Opět se jednalo pouze o prototypovou přestavbu, které měla zvýšit bojovou hodnotu tančíků. Do výroby se tato verze již nedostala. Předpokládá se, že prototypy byly použity při obraně Varšavy.


C2P
Na korbě tančíku TKS vznikl dělostřelecký pásový tahač C2P. Za tím účelem byla odstraněna pancéřová nástvba, kde tak vznikl otevřený přepravní prostor. V polské armádě pak tyto tahače používaly k tažení protiletadlových 40 mm děl Bofors.
Zemakt píše:Kdysi jsem někde četl, že nějaký borec s TKSkou zničil/poškodil tři německé tanky respektive bývalé LT vz.35. Nasázel jim to ze zadu z křoví, když jely kolem v koloně. Asi využil jedné z nemnoha výhod těchto strojů, možná jedinou a to, že jak to bylo malinký tak se to asi dalo snadno přehlídnout. Rozhodně musel mít velký srdce!
Jednalo se o seržanta polské armády Orlika, který měl podle svých údajů na svém tančíku s 20mm dělem zničit dokonce 7 tanků LT-35 za dobu své působnosti, přičemž v jednom dni zničil ty tři výše uvedené tanky. Ovšem mohlo se v některých případech jednat pouze o poškození LT-35. Údaj je pouze z jedné strany a není ověřen.
Naposledy upravil(a) kacermiroslav dne 3/7/2009, 12:01, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Co se Orlíka týče, tak je to z větší části nepodložené. Protože by zničil víc tanků LT vz. 35 než bylo skutečně poškozeno nebo dokonce úplně zničeno. A také není ověření z druhé strany. Ještě je vhodné dodat, že úspěchu dosáhl na verzi TKS vybavené 20mm kanonem.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

Add ochrana proti ručním zbraním - nechtěl bych v tom sedět a nechat po sobě střílet průbojnými střelami ráže 7,92....
Upřímně řečeno, nechtěl bych v tom sedět vůbec. To už bych rovnou mohl vyjet do bitvy v plechovým kontejneru na komunální odpad. Klaustrofóbií rozhodně netrpím, ale takovéhle levné pokusy nahradit tanky nějakou miniaturou byly v opravdovém boji daleko nejspíš hrob pro posádku. Slušně se tomu říká "slepá ulička vývoje"...
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

No, všechno je relativní.
Většina tehdejších tanků neměla o moc silnější pancéřování a pokud ano, bylo to na úkor pohyblivosti. Navíc šlo o mnohem větší cíle.
U všeho záleží na způsobu použití a rozhodně si myslím, že kterákoli Polská jednotka byla ráda, že je podporuje aspoň něco, hlavně pokud se jednalo o verzi s 20 mm kanonem...
A slepá ulička, podívej se kde končil vývoj tančíků u nás:
Obrázek
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2494
Pokud se na to budeš dívat jako na samohybný protitankový kanón, je to už opravdu někde jinde.
Ostatně po bojištích 2.světové války se pohybovalo tolik " plechovek " ve kterých bych rozhodně nechtěl sedět( nebo aspoň bojovat, sednul bych si celkem rád :D ).
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

Je pravda, že Poláci na tom v roce 1939 byli s tankovou (a vůbec obrněnou) technikou velice bídně. Stejně jako s letectvem.
Ale tanketky opravdu představovaly slepou uličku. Asi nejdál to dotáhli Britové se svými Bren-carriery (vznikly spletitým vývojem z vozidel Carden-Lloyd), ale ti je nenasazovali jako klasické tanky, spíš jako obrněné transportéry nebo průzkumná vozidla.
Vývoj obrněné techniky mnohem více ovlivnila německá koncepce, která, ať si o Němcích myslíme co chceme, byla životaschopnější. Takový, co já vím, Challenger nejspíš nezapře konstrukční a ideový prapůvod v PzKpfw VI :-))
30. léta byla víceméně obdobím hledání.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Možná bych trochu poopravil předchozí tvrzení, podle mě je vrcholem vývoje tančíků u nás jednoznačně Surinův tančík Praga AH-IV
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=394

Ten škodovácký Škoda Š-I-j tu někdo srovnával se StuGem, to je už trochu úlet...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

Ale tanketky opravdu představovaly slepou uličku. Asi nejdál to dotáhli Britové se svými Bren-carriery (vznikly spletitým vývojem z vozidel Carden-Lloyd), ale ti je nenasazovali jako klasické tanky, spíš jako obrněné transportéry nebo průzkumná vozidla.
No, výhoda těch Bren-Carrierů byla v tom, že se daly přestavět na nosiče lehkých zbraní, tj. minomety, lehké kanony...

Například mírně přestavěný Bren-Carrier sloužil jako nosič lehkého 2-liberního kanonu. Motor se posunul doleva dopředu, takže na zádi vznikl prostor pro instalaci děla.
Obrázek

Nebo namontování minometu ráže 76 milimetrů do mírně upravené zádě Bren-Carrieru. Uprostřed, ve vozidle, vznikla "točna", díky níž se mohl minomet otáčet o 360 stupňů.
Obrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

sa58:
Možná bych trochu poopravil předchozí tvrzení, podle mě je vrcholem vývoje tančíků u nás jednoznačně Surinův tančík Praga AH-I
Jenže to zase nejde až tak moc srovnávat, přece jen se už začíná jednat o dvě rozdílné kategorie. Praga AH-IV dospěla k tančíku, který už byl smysluplně použitelný. Škoda Š-I-j se dá považovat za samohybné protitankové dělo, případně stíhač tanků. Do stejné kategorie by se s trochou odvahy dal zařadit i TKS - kanónový.
Pokud to chcete trochu srovnat, stačí se podívat, co zaváděli Němci v roce 1940...
Panzerjäger I
Obrázek
Je pravda, že posádka už byla tříčlenná, jenže jen minimálně krytá.
Prostě má tohle vozítko do pozdějších Marderů ještě dost daleko, asi tak jako Škoda Š-I-j do Stugu.
Já osobně považuji za vrchol vývoje tančíků u nás jak Škodu Š-I-j, tak i Pragu AH-IV.
Pokud jde o nasazení tančíků všeobecně,původní kulometné se opravdu nehodili na nic jiného než na výcvik a do kolonií, případně pro přestavby a získání zkušeností. Jenže na celém světě se je pokoušeli použít jako náhradu nedostatkových tanků a výsledek tomu odpovídal. Pokud by se Škoda Š-I-j i Polský TKS - kanónový opravdu používaly jako stíhač tanků, určitě by jen tak snadno neskončily
Sa58:
coby potrava pro PT kanóny.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Ještě bych přidal, že k tančíkům existoval přepravní podvozek s pohonem od tančíku...
Obrázek
Obrázek
A taky železniční podvozek, tento sloužil jako doplněk obrněného vlaku...
Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

V praxi se tento vozík moc neosvědčil. Namáhal zřejmě příliš motopřevodové ústrojí. Druhou vadou byla neskladnost. Posledním problémem byl špatný výhled z tančíku. Sjede, ale co potom s tím vozíkem? Z toho plyne, že v praxi se příliš neužíval.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Příspěvek od Tuchačevskij »

Podle mého názoru, když by se tančík zakopal a dobře zamaskoval, tak by mohl docela dobře sloužit jako lehce pancéřované kulometné hnízdo...S tím se možná i počítalo.Používat ho však při útoku muselo být pro osádku zcela smrtící.Pancéřování bylo opravdu nedostatečné
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Tuchačevskij píše:Podle mého názoru, když by se tančík zakopal a dobře zamaskoval, tak by mohl docela dobře sloužit jako lehce pancéřované kulometné hnízdo...S tím se možná i počítalo.Používat ho však při útoku muselo být pro osádku zcela smrtící.Pancéřování bylo opravdu nedostatečné
Tak to je opravdu "levné" kulometné hnízdo... Pár pytlů s pískem a polní lopatka je určitě levnější, navíc v tančíku jsou pozorovací schopnosti... no slušně řečeno velmi omezené.

Sověti šli ještě dále a postavili PPG (podvizhnoe pulemetnoe gnezdo) - samohybný kulomet. To se nedá snad ani okomentovat, do toho bych asi nikdy nevlezl...
http://www.battlefield.ru/content/view/52/48/lang,ru/
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

Podle mého názoru, když by se tančík zakopal a dobře zamaskoval, tak by mohl docela dobře sloužit jako lehce pancéřované kulometné hnízdo...S tím se možná i počítalo.Používat ho však při útoku muselo být pro osádku zcela smrtící.Pancéřování bylo opravdu nedostatečné
No,kdyby se zakopala verze s 20 mm "kanónem",tak by to malou "paseku" udělat mohlo.
Obrázek
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

Peters píše: No,kdyby se zakopala verze s 20 mm "kanónem",tak by to malou "paseku" udělat mohlo.
Zakopávat tank je dosti kotraproduktivní - asi jako zkusit použít k boji letadlo na zemi. Smysl to má jedině tehdy, pokud je, např. z důvodu rozbitého motoru tank imobilní a není šance ho opravit. Jinak je to jen plýtvání.
Nebát se a nekrást!
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Letadlo se ale blbě zakopává :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Neodsuzujme tančíky jako vysloveně nevhodnou zbraň. Stačí vědět, jak a na koho ji použít. Bylo, nebylo. Německá vojska při potlačování SNP získala několik Tančíků vz. 33 z nihž byl minimálně jeden provozuschopný. Tento tančík aktivně použili v boji jako kulometné hnízdo schopné změnit své působiště. Tančík se dal jednoduše ukrýt a střílel vlastně ze zálohy. Pokud byl objeven, tak prostě zmizl. Tuto taktiku použili několikrát během ústupových bojů. Dokonce je i pravděpodobné, že se tento tančík vrátil do země svého původu s německými jednotkami.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“