Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Odpovědět
Uživatelský avatar
Stepan.honved
četař
četař
Příspěvky: 78
Registrován: 18/6/2013, 10:03
Bydliště: Holoubkov
Kontaktovat uživatele:

Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od Stepan.honved »

Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Obrázek
maďarské tančíky 37 M Ansaldo s osádkou

Za první světové války Rakousko-uherská armáda žádné tanky nevlastnila a proto žádné tanky nemohla zdědit ani Maďarská královská armáda. Navíc po porážce v první světové válce nesměla mít Maďarská armáda těžké dělostřelectvo, letectvo, obrněné automobily a samozřejmě ani tanky. Navzdory tomu už v roce 1920 byl pod záštitou státní policie vytvořen základ maďarských obrněných sil. Kromě dvou starých obrněných automobilů, které později doplnily ještě další vozidla vznikla ještě utajená tanková četa tvořena tanky LK II. K těmto pěti tankům později přibily další stroje a to převážně dodané z Itálie. Nákupy se mohly uskutečnit hlavně díky vstřícnému kroku Itálie a Rakouska. Obě země se zavázali kupovat maďarskou pšenici za dvojnásobnou cenu a Maďarsko na oplátku mělo odebírat průmyslové výrobky.


Kamufláž, označení a znaky jednotek do roku 1939

Tanky byly kamuflovány trojbarevnou kamufláží, kde základní barvou byla khaki se skvrnami olivově zelené a okrové. Až do roku 1942 byly barvy nanášeny štětcem, takže skvrny byly ostře ohraničené. Velikost a druh barevných skvrn byl rozdílný. Armádní předpis definoval pouze jaké kamuflážní barvy mají být použity. Národní označení na vozidlech do roku 1939 nebylo žádné zavedeno. Na tančíkách se objevili první znaky jednotek v roce 1936. Na výcvikových vozidlech Hajmáskéru a Táborfalvě se zavedly bílé trojúhelníky. V září roku 1938 během mobilizace si každá jednotka zvolila svůj vlastní barevný znak. Pozdější předpis specifikoval používání jednoduchých geometrických tvarů a zakázal používat lebku, křídla a maďarskou korunu. Lebku a křídla používaly jiné jednotky a koruna byla součástí národního znaku.


LK II

Maďarsko se na jaře roku 1919 dohodlo s Německem na dodání 14 tanků LK II vylepšené verze. Oproti původnímu tanku měla přední část opačný sklon a tělo tanku bylo také mírně upraveno. Válcovitá věž byla vyzbrojena jedním kulometem Schwarzlose 7/12M ráže 8 mm. Konstrukce podvozku se nezměnila. Takto upravené tanky byly dodány na jaře 1920. Není jisté kolik se jich nakonec přesně podařilo zprovoznit. Na podzim 1927 jich bylo v pojízdném stavu jen sedm. Dva z nich musely být později použity jako zdroj náhradních dílů. Tanky byly od podzimu 1932 zařazeny do nově zreorganizované automobilní skupiny do roty lehkých tanků. Druhou četu tvořily tanky FIAT. Žádný z tanků nebyl nikdy bojově nasazen. Všechna vozidla nakonec pravděpodobně skončila stejně jako italské Fiaty jako terče pro dělostřelectvo nebo jiné cvičné účely.

Registrační čísla: I až XIV, později dostaly přeživší stroje čísla: H-1 až H-7


Obrázek

Obrázek
pravděpodobně maďarské tanky LK II


Technické údaje:

Obrázek


FIAT 3000

Italský tank Fiat 3000 vychází z francouzského tanku Renault FT-17, ale od svého vzoru se dost liší. Narozdíl od svého vzoru má FIAT devítistěnou věž, u FT-17 je věž osmiboká. Italský tank má výfuky na obou stranách. Pásy jsou na rozdíl od FT-17 složené z menších a jinak tvarovaných článků. Rozdílů je samozřejmně mnohem více, ale cílem článku není popisovat italský tank. Prakticky se jedná o úplně jiné vozidlo, které je pouze inspirováno FT-17. Tento stroj s typovým označením FIAT 3000 Modello 21 se začal vyrábět roku 1921. Jako pohon sloužil motor Fiat o výkonu 50 hp. Tank byl vyzbrojen dvojicí italských kulometů ráže 6,5 mm. Celkem bylo vyrobeno 100 tanků typu FIAT 3000 Modello 21. Roku 1930 byl tank Fiat 3000 modernizován a označen jako FIAT 3000 Modello 30. Motor Fiat měl výkon 64 hp, hlavní zbraní tanku se stal kanón 37/40 táže 37 mm. Celkem bylo vyrobeno 52 kusů typu FIAT 3000 Modello 30. Italská armáda poprvé použila tanky Fiat roku 1926 v Libyi, když oddíl tanků úspěšně podpořil italské dobytí oázy Giaralub 7. února 1926. Roku 1935 bojovaly v Habeši, za druhé světové války na Balkáně proti Řecku a Jugoslávii v roce 1940-1941. Při vylodění spojenců na Sicílii roku 1943 s tanky Fiat 3000 ještě bojovaly dvě italské roty. Italská armáda nebyla jediným uživatelem těchto tanků. Několik strojů bylo exportováno například do Etiopie, Lotyšska, Albánie a Maďarska.

Obrázek
Italský FIAT 3000 Modello 30


Maďarské Fiaty

Maďarsko zakoupilo v roce 1930 pět kanónových vozidel, ale jejich děla nebyla nikdy namontována. Tanky byly do Maďarska tajně dopraveny vlakem, rozmontované a zabalené mezi náhradní díly pro hospodářské stroje. Vozidla byla vyzbrojena kulometem Schwarzlose 7/12M ráže 8 mm. V roce 1930 byl tento typ tanku už značně zastaralý. Tanky byly od podzimu 1932 zařazeny do nově zreorganizované automobilní skupiny do roty lehkých tanků. Druhou četu tvořily tanky LK II. MWG (Maďarská vagónka a strojírny) původně plánovala postavit 50 těchto tanků v licenci, ale k tomu nikdy nedošlo.

Obrázek
maďarské tanky FIAT

Nasazení

Tanky se po celou dobu používaly převážně k výcviku. Poprvé byly bojově nasazeny 15.-18.března 1939 při obsazování Podkarpatské Rusi. Všech pět tanků bylo součástí mobilní skupiny Gyorshadtestu (mobilní oddíly jízdy, motorizované pěchoty a cyklistů). V zápětí byly tanky nasazeny při bojích na východním Slovensku 23.-25.března 1939 při tzv. Malé válce. Není známo jestli se tanky účastnily ještě dalších operací, ale pravděpodobně byly poté používány už pouze pro výcvik. V roce 1942 byly pro svojí zastaralost používány jako terče pro dělostřelectvo.

Obrázek


Technické údaje:

Obrázek


37 M Ansaldo
Obrázek
velitelský tančík 37 M, Východní fronta 1941

Vývoj:

Carro Veloce 29

Carro Veloce 29 byl italský tančík vyráběný v letech 1929-1930 na bázi britského stroje Vickers Carden Loyd Mark VI. Od něj se lišil pouze širšími pásy a použitím kulometu domácí výroby Fiat model 14 ráže 6,5 mm. Celkem bylo vyprodukováno 21 kusů. Tančík byl používán v prvních letech druhé světové války.

Obrázek
tančík CV-29


Carro Veloce 33

Na základě CV-29 pak v roce 1933 vznikl nový italský tančík Carro Veloce CV-33. Korba tančíku CV-33 se vyznačovala hranatými tvary, pancéřování bylo spojeno nýtováním.V zadní části korby byl uložený motor SPA o výkonu 43HP. Podvozek sestával na každé straně z hnacího kola vpředu, sedmi pojezdových kol a napínacího kola vzadu. Prvních šest pojezdových kol bylo společně spojeno rámem, první a poslední dvojice těchto kol byla ve společném vozíku. Jednotlivé vozíky pak byly společně vypruženy vždy se zbývajícím kolem z této šestice. Sedmé pojezdové kolo bylo u tančíků první série spojeno rámem s napínacím kolem, u pozdějších vozidel bylo již zavěšeno samostatně. Tančíky postrádaly věž, výzbroj tvořil vodou chlazený kulomet Fiat 35 ráže 6,5mm (později nahrazen vzduchem chlazeným kulometem Breda 38 ráže 8mm) uložený v čelním pancíři nástavby korby.

Obrázek
italský tančík CV-33


35 M Ansaldo – maďarská verze

Maďarsko zakoupilo jedno vozidlo v roce 1934. Stroj byl dodán v červnu 1934 a byl vybaven domácími kulomety Gebauer 34 AM. Tančík sloužil pro výcvik řidičů pro novější vozidla 37 M. Vozidlo bylo označeno 35 M Ansaldo s registračním číslem H-168.


Carro Veloce 35

S rychlým zastaráváním tančíků CV-33 bylo na tomto typu provedeno několik úprav, které měly zpomalit tento trend. Mírně bylo zesíleno pancéřování a zvýšen dojezd. Úprav doznala výzbroj, která byla zesílena na dva kulomety Fiat 35 ráže 6,5mm nebo Breda 38 ráže 8mm. Oba kulomety se nacházely v miniaturní věžičce uložené v čelním pancíři.


37 M Ansaldo – Maďarská verze

Itálie dodala Maďarsku 150 strojů Ansadlo CV-35 mezi zářím 1935 a prosincem 1936. Jeden tančík byl dodán v plamenometném provedení (registrační číslo H-252) a Itálie nepožadovala jeho vrácení. Tančíky byly dodány ve standartní italské tropické kamufláži světle pískové barvy. Některá vozidla měla hranaté velitelské věžičky. Tyto vozidla byla označována 37 M Ansaldo pk (pk=velitelský). Byli to první ,,moderní,, stroje Maďarské armády. Výzbroj tvořily dva domácí kulomety Gebauer 34 AM. Tančíky byly kamuflovány trojbarevnou kamufláží, kde základní barvou byla khaki se skvrnami olivově zelené a okrové. Po vyřazení ze služby v roce 1942 bylo deset tančíků předáno státní policii a dalších deset četnictvu. Osm nebo devět strojů bylo předáno Chorvatsku.

Obrázek
tančíky tankové čety 5.motorizované brigády, později 2.jezdecké brigády, pravděpodobně rok 1938-1939

Obrázek
Zničený tančík 37 M, bílé číslo 106 je číslo sběrných jednotek SSSR.


Nasazení 37 M Ansaldo

Tančíky poprvé prošly bojem 15.-18.března 1939 při obsazování Podkarpatské Rusi. Pro operaci bylo vyčleněno sedmdesát tančíků, které byly součástí mobilní skupiny Gyorshadtestu (mobilní oddíly jízdy, motorizované pěchoty a cyklistů). Dalších přibližně sedmdesát strojů bylo rozmístěno na hranici s Rumunskem. Československé jednotky pravděpodobně vyřadily dva stroje palbou z kulometu. V zápětí byly tančíky nasazeny při bojích na východním Slovensku 23.-25.března 1939 při tzv. Malé válce. V roce 1940 se účastnily nenásilného připojení severního Sedmihradska. Dalšího bojového nasazení se tančíky dočkaly při Jugoslávské kampani 11.-17.4.1941. Poslední bojovou akcí tančíků byl útok na Sovětský svaz v roce 1941. Tančíky byly nasazeny společně s lehkými tanky Toldi v rámci mobilního sboru. Tažení se účastnilo 65 vozidel, ale je jasné že tančíky neměly nejmenší šanci ani proti lehkým tankům nepřítele. V říjnu 1941 byla většina vozidel mobilního sboru v nepojízdném stavu a to včetně všech tančíků. Po návratu domů byly vyřazeny z aktivní služby. Poté pravděpodobně ještě nějakou dobu sloužily pro výcvik řidičů a jiné pomocné úkoly. Dvacet strojů sloužilo do konce války u státní policie a četnictva.

Obrázek
Tančíky předané četnictvu.


Technické údaje:

Obrázek


Další tanky

Tančík Carden-loyd Mk.VI

Maďarsko zakoupilo dva tančíky a byla jim přidělena registrační čísla: H-13, H-14.

Obrázek


Landsverk L-60

Lehký tank L-60 švédské firmy Landsverk byl objednán v březnu 1937. Vozidlo přišlo rychle a v porovnávacích zkouškách s PzKpfw. I Ausf.A a Straussler V-4 se ukázal se jako lepší. Maďarsko poté v roce 1938 zakoupilo výrobní licenci.Vozidlu bylo přiděleno registrační číslo H-004.

Obrázek


PzKpfw. I Ausf. A

Maďarsko zakoupilo jedno vozidlo PzKpfw. I Ausf.A v roce 1937 pro srovnávací zkoušky. Vozidlo bylo opatřeno maďarskou tříbarevnou kamufláží a později používáno pro výcvik řidičů. Vozidlo bylo přiděleno registrační číslo H-253.

Obrázek


Zdroje:
Kniha: Maďarská armáda 1919-1945, Kliment Ch. K., Bernád D.
http://www.palba.cz, http://www.fronta.cz, http://www.vojsko.net, http://cs.wikipedia.org, http://www.aviarmor.net, http://www.2incolor.com



http://www.honved.estranky.cz
Naposledy upravil(a) Stepan.honved dne 23/6/2016, 06:24, celkem upraveno 21 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od Lucius »

Tie prilby tankinstov na prvej fotke mi pripomínajú francúzske tankistické prilby. Alebo sa mi to iba podobá ?
Uživatelský avatar
Stepan.honved
četař
četař
Příspěvky: 78
Registrován: 18/6/2013, 10:03
Bydliště: Holoubkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od Stepan.honved »

Lucius píše:Tie prilby tankinstov na prvej fotke mi pripomínajú francúzske tankistické prilby. Alebo sa mi to iba podobá ?
Maďaři nejdříve používali helmy 37 M což jsou italské helmy model 35 a později už vlastní helmy 39 M, které vychází z italských helem.
Obrázek
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od badaxe »

Popis vzniku Fiatu 3000 je sice pečlivě opsán z české Wiki, bohužel ta kecá nesmysly. "Tento stroj s typovým označením L 5/21 se začal vyrábět roku 1921" je čirý blábol. Tank byl ve výrobě vždy označován jako Fiat 3000 s přídomkem Modello 21 nebo 30. Označení L 5/21 dostal až v roce 1940, takže v Maďarsku ho zřejmě nikdy nenosil. I tvrzení že šlo o kanonová vozidla je dost odvážné, vozy byly bez výzbroje (ta nebyla ani objednána). Stejně tak je poněkud nesprávné mluvit v souvislosti s výrobou o výzbroji kulomety ráže 8 mm. Vozy dostávaly původně výzbroj italskými kulomety (dvojicí) ovšem v ráži 6,5 mm) některé byly údajně v Libyi přezbrojeny kolem roku 1926 na kulomety Lewis ráže 7,7 mm. V příspěvku zmínění kulomety 8 mm (opět ve dvojici a šlo o kulomety Fiat Revelli 14/35) stroje dostaly až v roce 1936, takže opět v době kdy se to Maďarské dodávku už nijak netýkalo. Mimochodem, když autor píše že výroba běžela v roce 1930 (což je správně), proč v tabulce je jako rok výroby 1929?
Podobné je to i s tančíky CV (Carro Veloce), stroje z předsérie CV 29 rozhodně nebyly používány "v prvních letech druhé světové války", všech 20 vyrobených kusů bylo považováno za zkušební a byly na nic zkoušeny různé prvky pro opravdové sériové stroje a zřejmě se žádný války nedožil v provozním stavu. Opět platí že stroje se nenazývaly L 3/33 ani L3/35, toto označení dostaly až v roce 1940, tedy po splnění maďarské objednávky. Označení bylo v době výroby jednoznačně CV 33 a CV 35.
Článek je docela zajímavý a je zbytečné aby ho kazily podobné věci. Nejsem si jist jak to bylo s počty dodaných FIATů 3000, Některé italské zdroje mluví jen o třech strojích, to by samozřejmě vyřešilo pokud by byla známa registrační čísla.

to Lucius, to co mají tankisté na hlavách jsou italské přilby, na rozdíl od francouzských byl olemované dokola a měly vzadu "záclonu", francouzské přilby pro tankisty byly vlastně běžné přilby Adrian, kde byla odříznuta přední klopená část a nahrazena koženým polštářkem. Označení italské je M.35 a najdeš ji třeba tady http://www.germanmilitaria.com/OtherNat ... 44359.html
francouzské měly označení M26 a vypadaly takhle http://militaria.ee/page/1179/
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Uživatelský avatar
Stepan.honved
četař
četař
Příspěvky: 78
Registrován: 18/6/2013, 10:03
Bydliště: Holoubkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od Stepan.honved »

badaxe píše:Popis vzniku Fiatu 3000 je sice pečlivě opsán z české Wiki, bohužel ta kecá nesmysly. "Tento stroj s typovým označením L 5/21 se začal vyrábět roku 1921" je čirý blábol. Tank byl ve výrobě vždy označován jako Fiat 3000 s přídomkem Modello 21 nebo 30. Označení L 5/21 dostal až v roce 1940, takže v Maďarsku ho zřejmě nikdy nenosil. I tvrzení že šlo o kanonová vozidla je dost odvážné, vozy byly bez výzbroje (ta nebyla ani objednána). Stejně tak je poněkud nesprávné mluvit v souvislosti s výrobou o výzbroji kulomety ráže 8 mm. Vozy dostávaly původně výzbroj italskými kulomety (dvojicí) ovšem v ráži 6,5 mm) některé byly údajně v Libyi přezbrojeny kolem roku 1926 na kulomety Lewis ráže 7,7 mm. V příspěvku zmínění kulomety 8 mm (opět ve dvojici a šlo o kulomety Fiat Revelli 14/35) stroje dostaly až v roce 1936, takže opět v době kdy se to Maďarské dodávku už nijak netýkalo. Mimochodem, když autor píše že výroba běžela v roce 1930 (což je správně), proč v tabulce je jako rok výroby 1929?
Podobné je to i s tančíky CV (Carro Veloce), stroje z předsérie CV 29 rozhodně nebyly používány "v prvních letech druhé světové války", všech 20 vyrobených kusů bylo považováno za zkušební a byly na nic zkoušeny různé prvky pro opravdové sériové stroje a zřejmě se žádný války nedožil v provozním stavu. Opět platí že stroje se nenazývaly L 3/33 ani L3/35, toto označení dostaly až v roce 1940, tedy po splnění maďarské objednávky. Označení bylo v době výroby jednoznačně CV 33 a CV 35.
Článek je docela zajímavý a je zbytečné aby ho kazily podobné věci. Nejsem si jist jak to bylo s počty dodaných FIATů 3000, Některé italské zdroje mluví jen o třech strojích, to by samozřejmě vyřešilo pokud by byla známa registrační čísla.
Děkuji za připomínky a hlavně objasnění i italského Fiatu. Cílem článku ani nebyl nějaký větší popis italského stoje spíš jen nástřel o jaký stroj se vlastně jednalo. Uznávám, že jsme se tomu mohl trochu více věnovat. Co se týká údaje v tabulce tak mi to jenom ujelo samozřejmně opravím. Všude se udává, že se jednalo o kanónové vozidla jen děla nebyla objednána. Uvadím tedy jen co jsem vyčetl samozřejmně jistě to říct nemůžu a kdo taky ano? Co se týká strojů CV-29 tak jsme našel tuhle zmíňku, že byli používány. Samozřejmně asi nebyly využívany na frontě, ale je diskutabilní jestli pojizdné (přeživší) kusy nebyly nadále používany k výcviku a nebo jako tahače a nebo jiné statcké pomůcky. U italského označení jsem bohužel netušil který se používal v dané době tak jsme bohužel použil ,,špatný,, nebo-li v té době neexistující. Děkuji za objasnění opravím za vhodnější označení poplatné době. U tanků FIAT jsem nikdy nenarazil na jinou cifru než pět dodaných tanků. Nadruhou stranu na četu bylo potřeba pět tanků tak proč by objednali tři? Bohužel dnes se to asi už nedozvíme jistě.
Obrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od kacermiroslav »

Píšu jako ADMIN: Pokud je část textu opsána z WIKI, tak bych doporučil buď text přepsat vlastními slovy, nebo alespoň uvést a zviditelnit celou citaci. To abyc autor článku nebyl obviněn z plagiátorství. Dále pak bych doporučoval se podívat do sekce Obrněná technika ostatní: http://www.palba.cz/viewforum.php?f=225

je zde celá řada článků od kolegů Sa58 a Hydrostar právě na téma maďarské tanky. Je tedy podle mě zbytečné zde dublovat téma, které je již dosti podrobně zpracované.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od badaxe »

Osobně se také kloním k počtu 5, jen některé zdroje uvádí (nevím proč) jen 3. On ten rozdíl mezi kanónovou a kulometnou verzí je vlastně jen v předním pancíři věže a v držácích munice. Ty držáky zřejmě nebyli v tancích vůbec (bez kanonů neměly smysl). Teoreticky si umím představit že výraz kanonová byl použit proto, že tanky měly na věži desku pro uložení kanonu, nebo prostě desku jen s jedním větším otvorem pro maďarský kulomet. Italské tanky s kulometnou výzbrojí měly samozřejmě otvory dva. To mohlo možná někoho vést k tomuto rozlišení. Rozhodně je zajímavé nasazení FIATů i když poslední nasazení bylo asi na Sicílii (2 roty) a možná ještě někde v Itálii jednotlivé kusy. To značení u Italů se změnilo v červnu 1940, takže to už zřejmě FIATy byly mimo službu.

to kacermiroslav, myslím že to nebylo okopírováno, jen prostě byl použit tenhle zdroj s jeho chybami (dost typickými). Proto jsem napsal "opsán" ne okopírován. Wiki není příliš spolehlivý zdroj (speciálně ta česká) takže bohužel když narazím na chybu je celkem běžné že to na české Wiki najdu stejně. Nejsem si jist jestli právě tyhle rané věci tu už jsou, myslím že tu jsou maďarské konstrukce (Toldi, Turán ...) ale ten vznik že tu asi není a protože není až tak známý myslím že to je docela rozumný počin zkusit to zpracovat.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Uživatelský avatar
Stepan.honved
četař
četař
Příspěvky: 78
Registrován: 18/6/2013, 10:03
Bydliště: Holoubkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od Stepan.honved »

kacermiroslav píše:Píšu jako ADMIN: Pokud je část textu opsána z WIKI, tak bych doporučil buď text přepsat vlastními slovy, nebo alespoň uvést a zviditelnit celou citaci. To abyc autor článku nebyl obviněn z plagiátorství. Dále pak bych doporučoval se podívat do sekce Obrněná technika ostatní: http://www.palba.cz/viewforum.php?f=225

je zde celá řada článků od kolegů Sa58 a Hydrostar právě na téma maďarské tanky. Je tedy podle mě zbytečné zde dublovat téma, které je již dosti podrobně zpracované.

Ano uvedených pár vět přepíšu víc vlastními slovy a samozřejmně po upozornění kolegy upravím i uvedené chyby. Každopádně žádný z kolegů nepsal o maďarských FIATech, maďarských tančíkách a ani jiných maďarských vozidlech, které jsme uvedl ve článku já. Takže o žádné dublované téma se nejedná. Tím to článkem jsem chtěl jenom jejich dobrou práci doplnit.
Obrázek
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od badaxe »

Jinak pokud se zajímáš o předválečné Maďarsko, tak je dobré si osvojit základy italského značení, Maďarsko se na Itálii dost orientovalo a poměrně hodně zbraní od nich nakupovali. Až později se začala licenční výroba od švédů a od nás v tancích a třeba letadla stavěli jak italská tak německá. Ony ty italské Fiaty a Ansalda (CV) se dost lišily od svých vzorů, Fiat byl poměrně dost předělaných (nešlo o licenci, jen to udělali s přihlédnutím k FT které dostaly) tank byl širší a kratší, měl dost upravený pojezd a hlavně zcela jiné pády - proto měl větší rychlost. A CV byly v podstatě hodně jiný typ než původní Carden-Loyd, z tančíků patřil k těm lepším.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od Lord »

Se Stepanem jsme se o tancích bavili v jiném tématu o Maďarech. Nevěděl jsem, jak to má zpracované, ale řekl jsem mu, že by k nám něco mohl dát. Je pravdou, že jednotlivé (asi ne vše) tanky zpracoval už Sapík, který se zde bohužel delší čas neobjevil či neprojevil, ale spíše jde o to, že je tu nějaká diskuse. Stepan má vše v jednom vláknu z pohledu maďarské armády. Takže pokud má být přínos, tak opravit případně chyby a doplnit. Mohlo by toho být více, protože se nejedná o veškerou maďarskou obrněnou techniku a chybí třeba povídání o organizaci, počty a bojové nasazení. Překvapil mě rozsáhlejší článek o zajatcích, nu není vše vyšperkované. Stepane chce to ještě zapracovat, lidi by Ti možná mohli poradit další zdroje [badaxe ?], a pokud máš chuť článek rozšířit ? Předválečné, válečné období, technické problémy, značení, více o bojovém nasazení, kdo velel, atd.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stepan.honved
četař
četař
Příspěvky: 78
Registrován: 18/6/2013, 10:03
Bydliště: Holoubkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od Stepan.honved »

Pravdou je, že jsme ten článek asi trochu uspěchal. Použil jsme na to nějaké svoje starší podklady, které jsem si znova pořádně nepročetl a neaktualizoval. Na tomhle článku ještě hodně zapracuji. Bohužel informací o maďarské předválečné technice moc není. V budoucnu se budu snažit mnohem více.

badaxe: Mohu jenom souhlasit italské tančíky patří mezi nejlepší tančíky vycházejících z původního vzoru.

Jinak pro zájemce o Maďarskou královskou armádu stále scháníme nové lidi do naší jednotky kdo by měl zájem :-) http://www.honved.estranky.cz/
Obrázek
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Stepan.honved píše:
kacermiroslav píše:Píšu jako ADMIN: Pokud je část textu opsána z WIKI, tak bych doporučil buď text přepsat vlastními slovy, nebo alespoň uvést a zviditelnit celou citaci. To abyc autor článku nebyl obviněn z plagiátorství.

Ano uvedených pár vět přepíšu víc vlastními slovy a samozřejmně po upozornění kolegy upravím i uvedené chyby.
Stepan, nic neni treba prepisovat vlastnimi slovy nebo zviditelnovat citaci, staci kdyz pod clanek napises:
"Pro obtížnost a vojenskou specifičnost textu, jakož i z důvodů zachování vojenské terminologie, a také kvůli většímu zachování faktů, menší chybovosti v historické faktografii, jsem text prepsal z nasledovneho zdroje ..." v tomto pripade Wiki.
A bude to v pohode.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od badaxe »

On je problém spíš v tom že maďarština je poměrně problematický jazyk :-) Maďaři na jejich techniku vydali docela dost věcí, jenže to je většině lidí na houby. Nejsem si jist jestli v tomhle mohu pomoci, ale nebráním se tomu :-) Já jsem se tedy v Maďarsku dostal na pár míst kam asi není běžný přístup, třeba do muzea jejich vojenské vysoké školy, ale už je to pár let a pro mne bylo zajímavé spíš to co se týkalo zbraní než třeba tanky, i když Nimroda jsem si prolezl. Oni maďaři na rozdíl od nás vnímají historii trochu jinak, nemají to rozdělené na dobu dobrou a zlou, prostě bojovali proti bolševikům a pak jejich armáda byla zase pod velením komunistů. U nás se v muzeu třeba o vládním vojsku nedovíte celkem nic, maďaři tam mají jak republiku rad, tak Hortyho. Navíc když si maďaři "hrají na vojáky" je to docela zajímavé, třeba jejich "ústup od Donu" v zimě v horách na sever od Balatonu, byl pro docela drsné chlapy. Dřív jsem tam dost jezdil, ale nějak už na to nemám v posledních letech čas. Ale rozhodně to tam stojí za to.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od Lord »

badaxe píše:Oni Maďaři na rozdíl od nás vnímají historii trochu jinak, nemají to rozdělené na dobu dobrou a zlou, prostě bojovali proti bolševikům a pak jejich armáda byla zase pod velením komunistů. U nás se v muzeu třeba o vládním vojsku nedovíte celkem nic, maďaři tam mají jak republiku rad, tak Hortyho.
Takto mají uspořádané muzeum třeba i v Káhiře, skutečně někde se nestydí za svou minulost, prostě jak historie šla, tak to mají a basta. Jak to tehdy bylo, i třeba jaká byla "propaganda", tak na vás dýchne duch doby, a to není špatné.

Jinak co se týče zdrojů, pokud ne zrovna knihy, tak určitě na netu půjde něco najít. Klíčová slova např. Hungarian Army. V příloze připojuji soubor v PDF. Po překladu z toho půjdou vytáhnout jistě zajímavé věci!
Hungarian military theoretics of armoured warfare (Maďarská vojenská teorie obrněné války). V souboru jsou právě popisy předválečných tanků, Fiat, fabriky, atd.
Osobně bych v přepracovaném článku, s použitím tohoto zdroje, plus další podle uvážení, viděl Stepanův přínos.
Přílohy
hungarian_military_theoretics_of_armoured_warfare.pdf
Maďarská vojenská teorie obrněné války.
(105.41 KiB) Staženo 345 x
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od badaxe »

Já mu klidně pomohu, není problém když se ozve přes SZ s něčím co třeba je nejasné, nebo sporné a podobně. Je ale problém že ne vždy jsem k dispozici :-) občas se ztratím od netu kvůli práci, takže má odpověď nemusí být vždy okamžitá. V tom tvém materiálu Lorde, je hned na začátku veselá věc, pokud maďarská rozvědka věřila že Polsko má 6000 obrněných vozidel (k roku 1935) pak asi museli započítat i husary s hrudním plátem :-) Ale jinak je to docela zajímavé shrnutí.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Uživatelský avatar
Stepan.honved
četař
četař
Příspěvky: 78
Registrován: 18/6/2013, 10:03
Bydliště: Holoubkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od Stepan.honved »

Děkuji za nabídky samozřejmně se ozvu když si nebudu vědět s něčím rady. V klubu mám kolegu maďara žijícího v Praze takže s překladem také nemám takový problém. Kontakty v maďarsku máme docela dobrý navíc kolega z klubu momentálně působí v Budapešti. Ještě bych trochu viděl trochu problém v tom, že maďaři berou za důležité hlavně tažení proti SSSR. Boje na Podkarpatské rusi třeba berou jako celkem bezvýznamnou událost. Naopak pro nás je to podstatě jedinné vystoupení naší armády proti jiné pravidelné armádě. Takže infromací a fotek z těchto operací moc není. Pravdu máš se vztahem k vlastní historii. U nás se bohužel o zlé době moc nedovíš. Třeba jsme byl zklamaný z vytrínky o Slovenskému státu na Žižkově... ČÍslo u Polska mi taky trochu vyrazilo dech, ale u nás se trefily celkem přesně :-)
Obrázek
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od badaxe »

Myslím že ty boje v Podkarpatí a obsazení Košic, jihu Slovenska a dalších území pro ně zajímavé jsou, ale byly prostě překryty mnohem většími akcemi krátce poté. U nás se třeba také moc nemluví o bojích například v Č. Krumlově, i když tam ordneři jako snad v jediném větším městě vyhráli a přes útok našich tanků a obrněného vlaku se musela ČS armáda stáhnout ještě před odstoupením pohraničí. Pro maďary to bylo z jejich pohledu "vlastní území" a to že o něj následně přišli asi cítili dost nepříjemně. Myslím že naopak boje na Slovensku v muzeu zpracované měli (myslím muzeum na Budíně). Pokud je někdo v Budapešti, ať zkusí jestli by se nedostal do jejich vysoké školy "János Bolay Akademia", mají tam docela zajímavé věci, jednak venku (tam byl i ten Nimrod) a docela dost i uvnitř, kam se dá dostat dost problémově :-) je to nepřístupné i pro kurzanty, já měl kliku že jsem tam byl přes kamaráda co tam učil a že jsem se dokázal bavit s chlapem co to měl na starosti (mluvili jsme rusky), nakonec nás vzal do něčeho jako síň tradic (bylo to asi za 170 let zpátky) a podepisovali jsme se do pamětní knihy hned pod americkou delegaci co tam byla asi čtvrt roku před náma :-) docela to byla sranda :-)
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Adam.honved
Příspěvky: 2
Registrován: 26/9/2013, 19:43

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od Adam.honved »

Ještě dva tančíky ve velitelském provedení u Kamence Podolského (zdroj Stark T. "Hadak Útján")

Obrázek
badaxe píše: Pokud je někdo v Budapešti, ať zkusí jestli by se nedostal do jejich vysoké školy "János Bolay Akademia", mají tam docela zajímavé věci, jednak venku (tam byl i ten Nimrod)
Nimroda jsem viděl taky, minulý rok, už venku není. Je umístěn v hangáru kasáren na Kerepesi út. Probíhá rekonstrukce. Bohužel pokud člověk nepracuje pro armádu nebo ho někdo nepropašuje dostat se tam nedá, což je škoda... Jsem taky zvědavý zda ho někdy uvidíme na nějaké akci v pojízdném stavu :)

Příspěvky spojil Jarl
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od badaxe »

Myslím že Nimrod se moc předvádět nebude. Původně stál na Budíně ve dvoře tamního vojenského muzea, tam si ho i matně pamatuju někdy z poloviny sedmdesátých let. Pak protože tam dost trpěl od návštěvníků, byl přemístěn do zmíněné školy a byl svrchu zakryt. Pokud se pamatuju tak měl poprazkané torzní tyče, takže některá kola byla "volně". Byl v poměrně dost tristním stavu. Proto bylo před pár lety rozhodnuto že tento jediný zachovaný (v Maďarsku) kus tankové techniky MKA bude opraven a následně má, pokud jsou mé zprávy pravdivé, vystaven opět na Budíně (on patří pořád muzeu) ovšem už ve vnitřní expozici.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Uživatelský avatar
Stepan.honved
četař
četař
Příspěvky: 78
Registrován: 18/6/2013, 10:03
Bydliště: Holoubkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tanky Maďarské královské armády do roku 1939

Příspěvek od Stepan.honved »

Obrázek

Tady ještě Ansaldo CV-35 v Srbsku, Bělehradu
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“