Bojové vozidlo pěchoty M2 / M3 Bradley

Tanky a jiná obrněná technika
Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Pátrači, nabízím ti to samé co kopaka
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Beru a využiji. Ale napadlo mě něco zajímavého k tématu

TonyHazard - jde o vozidlo sofistikované, bojově na vysoké úrovni. Je vyzkoušené v boji a to v různých podmínkách. Zajímalo by mě, jestli je toto vozidlo ve volném prodeji na zbrojních trzích a pokud ano, jestli ho má ve své výzbroji i nějaký stát, který není v NATO.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Co vím tak okolo 400 exemplářů má ve výzbroji Saudská Arábie.

Bradley při výjezdu z vody

Obrázek
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

No tak z toho jsem měl obavu. Dát takto moderní zbraňový systém zemi kde stačí málo a zjistí že nejlepší přítel na světě je třeba Írán, mi připadá poměrně kontraproduktivní.

No uvidíme jestli je nemá i někdo další.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Jestli mě paměť neklame, tak Saudi jsou ochránci svaté víry a jako sunnité musí potlačovat šiity (Írán)? Nebo tak nějak. No minimálně vyzbrojovali Irák během jejich vleklé války.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Bradley

Příspěvek od TonyHazard »

Vidím, že moje upozornění zabralo, žádný Stryker, máte u mě všichni červený puntík*.

Vrácím se k tématu : Souhlasím se "skeletem ", než jsem najel sem, tak jsem víc než hodinu procházel různé zdroje a mimo státy společenství NATO má pravděpodobně ve výzbroji bojová vozidla Bradley jen armáda Saudské Arábie.

Pro Pátrače : Ty fotografie nejsou žádný problém, buď si najdem čas a naučím Tě to, nebo mi vypíšeš kde jsou a já Ti je přenesu do FF, popřípadně do článků (pokud se budou nácházet v mojí sféře vlivu, z titulu moderátora).
Naposledy upravil(a) TonyHazard dne 31/1/2012, 01:08, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

K tomu Bradley, našel jsem ještě zmíňku o exportu jednoho kusu do Izraele. Dá se předpokládat, že si ho IDF jenom vyzkoušelo a vzhledem k jejich nechuti k BVP tam nepochodilo. Otázka je jestli byl vrácen nebo tam zůstal?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tak to by byla dobrá zpráva, znamenalo by to, že alespoň některé technologie zůstaly více či méně pod kontrolou majitelů tedy americké armády.

Já jsem poměrně nervozní pokud sleduji co všechno se za posledních 15 let do oblasti Středního východu navozilo. Za prvé mi není jedno jaké postavení má Izrael a za druhé mi vůbec není jedno jak si tímto vylepšují svoje vojenské možnosti arabské a celkově islámské země.

Skelet - já nevěřím na to, že by se sunnité a šiíté nedomluvily pokud by šlo společnou akci proti Izraeli či jinému společnému nepříteli, kterého si zrovna vyberou.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Nevím proč by Íránci měli mít zájem na Bradleym, když si porovnatelnou techniku (nebo lepší) mohou koupit v Rusku, či kdekoliv jinde. Ale možná jde jen o mé nenadšení tímto BVP.

OT: Nemyslím si, že Arabové by šli znovu do otevřené konfrontace i Izraelem. Kazí to totiž kšefty. Jediný kdo to nepochopil (a to kdo ví jestli) je Sýrie. Írán se chce stát vedoucím státem arabského světa, a tak verbálně útočí na Izrael. Mnohem lepší než přímý konflikt je využívání Palestinců a Hizballáhu v nasírání Izraele. Nekazí to tolik image ve světě, zlepšuje to image v arabském světě a hlavně to nekazí kšefty. Konec konců Izrael byl také dodavatelem náhradních dílů během vleklé irácko-iránské války Íránu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Je vidět, že každý preferujeme něco jiného. Někdo z vozidel M2/M3 padá na znak jiný si myslí že za moc nestojí. Takže uvidíme jak dopadne jejich porovnání jak se zde budou články na témata techniky množit.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Proč by si IDF kupovala tak drahou techniku, když by neochránila její vojáky ve specifickém prostředí. Oni raději použijí tankový podvozek a postaví si pro sebe odolné BVP...

A když jsem už u techniky, nezdá se vám náhodou BMP-3 přece jen lepší kus železa než Bradley?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Až si to sa58 přečte rabo, jiskra mu blýskne v oku a jeho duši zaleje příjemné teplo. On je o tom zcela jistě přesvědčený. Já osobně si myslím, že vývoj obrněné techniky pro pěchotu je v Rusku a předtím v bývalém SSSR na špici a vždy měli něco navíc.

Ale Bradley je poměrně vydařený kousek pancíře. Ale to co píšeš v první větě asi tak bude. Pro podmínky bojů v Izraeli by Bradley nemohl obstát. Proto mají Azchartity a v poslední době ty přestavěné Merkavy. Pro jejich podmínky, kdy se předpokládá dlouhodobé setrvání pod těžkou palbou, které nelze čelit jinak než tím že se musí strpět, by Bradley byl společnou rakví vezených vojáků.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 26/11/2008, 09:19, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Podrobnosti o důvodech exportu jednoho kusu Bradley do Izraele neznám, jen jsem narazil na export jednoho kusu. Předpokládám, že se Izrael o ně zajímal jako náhradu za M113 nebo jej zakoupili pro možnost nabídnutí modernizačního balíčku pro USA http://www.menewsline.com/article-598-I ... Armor.aspx
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

sa58 píše: A když jsem už u techniky, nezdá se vám náhodou BMP-3 přece jen lepší kus železa než Bradley?
Velký souhlas že BMP-3 je lepší. Už jen ta palebná síla, kterou má je impozantní. Otázka je jak se osvědčil v bojových situacích.

Mně osobně Bradley nesedí, je to velká krabice a dobře se do ní trefuje.
Takový britský Warrior.

Tady je poslední navrhovaný update Bradleyho.
Obrázek
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Až si to sa58 přečte rabo, jiskra mu blýskne v oku a jeho duši zaleje příjemné teplo.
Si robíš so mňa srandu. :lol:

Fakt je taký, že na rozdiel od Strykera , pokladám M2/M3 za ďaleko vydarenejšie stroje. Boli navrhnuté ako alternatíva / protiváha k BMP-1, ale prekonávajú aj BMP-2 / nie síce výrazne, ale prekonávajú. Číselne je to vyjadrené 1,69 : 1,63 / a ich efektivita v doterajších konfliktoch bola vyššia ak napr tanku M1 Abramsu . Boli výraznejší ničitelia irackých tankov ako M1 a mali ďaleko menej tech. problémov na bojisku ako M1, ale nie sú taký fešní, preto tak málo publicity.

To, že si ich považuje aj US Army, dokladá množstvo rôznych priebežných vylepšovaní a ráta sa s ním aj pre digitálne bojisko - Bradley bol jeden z prvých systémov v rámci ktorého sa to testovalo. Do M2/M3 sa plánovalo nainštalovať časti zariadenia tzv. Vetronics (Vehicle Electronics) - ide o zariadenia pre digitalizácie bojiska, ako aj samotného vozidla - nové počítače - centrálny počítač, zbernice, systémy komunikácie, navigácie,zobrazovacie jednotky, testovacie atď. To to vylepšenie sa malo uskutočniť vo verzii M2A3, ale z najväčšou pravdepodobnosťou nedošlo k jej realizácií a Vetronics si počká až na FCS.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Je fakt, že ta mašina je nabouchaná. Ale když jsi se do toho pustil tak jsou už porovnávací studie na to BMP-3 kontra Bradley?

To je to oč tu běží a co nahodil sa58. Na S....R se ptát nebudu nebo nám autor vlákna umyje hlavu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Ale když jsi se do toho pustil tak jsou už porovnávací studie na to BMP-3 kontra Bradley?
Sú, veď sa viac krát stretli v boji o zákazníka. Zatiaľ vždy vyhrala BMP-3. To však neznamená, že by bol Bradley zlý. Dovolím si napísať, že v prípade konfliktu, kde na jednej strane bude digitalizovaná US Army a na druhej strane nejaký užívateľ BMP-3 tak ten bude ťahať za kratší koniec. V surových číslach a základných ukazovateľoch je Bradley skoro vo všetkých smeroch slabší - http://www.armor.kiev.ua/Tanks/Modern/BMP3/bmp3_6.php , ale to je aj v porovnaní s modernizovanou BMP-2 , no pri začlenení do dobre fungujúceho systému C4 / command, control... / je a bude postačujúci a to je sila amerických zbraní.

Tu si dovolím ešte jednu poznámku - BMP-3 je samostatný fenomén, dokonca by sa dalo napísať, že ide o hybrid medzi ľahkým tankom a BMP a nie o "čistokrvné" BMP. V prípade nových zbraní ZSSR / Ruska nejde o výnimku, ale skôr o určitý spôsob "zlučovania techniky". Podobný príklad je aj BTR-90 - je charakterizovaťeľné ako hybrid BMP a BTR, respekt. ide o kolesové BMP.

No ale naspäť do USA.

Porovnať Stryker vs Bradley je naozaj dosť problém. Stryker je modulárna kolesová koncepcia, Bradley bol "len" pásové M2 a M3 / až na použitie podvozoka pre MLRS / . Nie je tam ani podobnosť vo výzbroji, ani v prepravnej kapacite atď. Ak zoberiem verziu Bradley M2 tak ju nemám s čím v rodine Strykerov porovnať, jedine s verziou M1126 ICV . M2 je lepšie pancierovaná a má absolútnu prevahu vo výzbroji a všetky klady a zápory pásovej koncepcie. ICV má výraznú prevahu v prepravnej kapacite a všetky klady a zápory 8 kolesovej koncepcie.
Jednou a to dosť výraznou nevýhodou vozidla Bradley, nadhodil som to už vyššie je, že jeho podvozok sa nepoužíva na nič iné - je to len BVP. V tom to smere však USA nikdy nešla cestou, ako krajiny VS, kde podvozok bol základ a naň a doň sa robil rôzne nadstavby a vstavby. Neviem zfleku číslo, ale len BMP-1 má cez 100 rôznych verzií a odvodenín u BMP-2 je situácia troška iná, tam je to len niečo cez 20, ale to nebola chyba stroja, ale iných okolností. No a aby som sa vrátil naspäť - v tej univerzálnosti podvozku má absolútnu prevahu "Stryker" nad "Bradley".
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

To co jsi popsal má dokonalou logiku. Ten relativně chudší se snaží z mála vytěžit co nejvíce-proto dlouhá rada modifikací podvozku BVP-1. Nadruhou stranu si vem, kolik modifikací má obyčejné OT M 113.

Pokud Bradley měl vykrýt mezeru v posloupnosti modernizace mechanizovaných sil tak se to podařilo více než dokonale. Je to dobrá frontová bojová mašina. A než se přežije bude část úkolů plněna vozidly jejichž název nenapíšu abych nevytáčel Tonyho. Potom nastoupí FCS a všechno bude jinak.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

rabo nemyslel jsi systém C2 - command and control? C4 je tak možná výbušnina. Oprav mě jestli se mýlím.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Pokud Bradley měl vykrýt mezeru v posloupnosti modernizace mechanizovaných sil tak se to podařilo více než dokonale. Je to dobrá frontová bojová mašina. A než se přežije bude část úkolů plněna vozidly jejichž název nenapíšu abych nevytáčel Tonyho. Potom nastoupí FCS a všechno bude jinak.
Osobne si myslím, že Bradley nahradí až FCS, dovtedy bude vyradená len časť na modernizáciu nevhodných kusov, ostatné bude čakať ešte priebežná modernizácia. Pokým nedôjde k zavedeniu verzie Strykera s výrazne silnejšou výzbrojou a možnosťou prepravy vojakov, tak nahradí Bradley len okrajovo. V poly by si musel jedno vozidla Bradley nahradiť jedným M1126 a jedným M1134. No sú misie, kde je vhodnejší Stryker, nemusíme to rozoberať, ale v nich by sa dal využiť aj starší LAV-25, ale to som už niekde inde.

rabo nemyslel jsi systém C2 - command and control? C4 je tak možná výbušnina. Oprav mě jestli se mýlím.
Ako išiel vývoj, tak sa postupne pridávali ďalšie C-čka. A už v polke 90. rokov je to command, control, communications, and computers a Bradley mal byť/bude, jedným zo základných elementov na bojisku.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“