Tanky s raketovou výzbrojí

Cokoliv s pancířem mimo NATO a VS
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od rabo »

Do ceny, z hlavne odpaľovanej strely sa prenáša celý vývoj a ten je ťažko vypočítateľný. Izrael ťažil z výsledkov zo ZSSR a ten bol ťažko vyčísliteľný . Sovieti dali do tohto spôsobu boja veľa, ale je to ťažko prepočítateľné na počty rakiet. V ZSSR fungovali peniaze, ale určité oblasti a to hlavne vojenské, boli mimo bežnej ekonomiky, tam išlo o dosiahnutie cieľa, ale aj tam fungovala ekonomika, zadlžovanie atď...
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od Hektor »

Zaujimalo by ma ako sa rozširil AMX 13 s SS11 a ako bol učinni. Pripadne ci mate nejaky odkaz na zdroj.
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od asija »

Do ceny, z hlavne odpaľovanej strely sa prenáša celý vývoj a ten je ťažko vypočítateľný ... Sovieti dali do tohto spôsobu boja veľa, ale je to ťažko prepočítateľné na počty rakiet. V ZSSR fungovali peniaze, ale určité oblasti a to hlavne vojenské, boli mimo bežnej ekonomiky
jako jasne, ale nebudeme puntickari, pro hroubou predstavu uplne staci kolik vedet jaka je jednotkova cena za kterou to dnes pradavaji firmy armade, nebo za kolik to prodavaji na na mezinarodnim zbrojnim trhu. Do trzni ceny si ty firmy naklady na vyvoj promitnou celkem presne (a to i v pripade ze jim to puvodne zafinancoval stat). Nepotrebuju vedek kolik stoji treba konkretne 9M14 Malutka nebo 9M112M Kobra, mi staci vedet kolik stoji typicka raketa / naboj dane kategorie co se dnes prodava na trhu.
Grif
vojín
vojín
Příspěvky: 14
Registrován: 21/10/2007, 18:38
Bydliště: Jizerské hory

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od Grif »

Dá se potom z takového kanónu pálit i běžnou municí?
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od Alchymista »

Samozrejme - u T-64, T-72, T-80 a T-90 je to štandardný 125mm tankový kanón 2A46 (D-81T) a jeho modernejšie verzie, alebo u starších verzií T-64 a T-72 125mm 2A26 (D-81), prípadne 115mm 2A21 (D-68) a 2A20 (U-5ТS Molot ), u 2S25 Sprut-SD sa používa 125mm kanon 2А75, u BMP-3 100mm zbraň 2A70, u T-55 potom dražkovaný 100mm D-10T.
Protitankový delostrelci môžu použiť 100mm 2A29 (MT-12 Rapira) alebo 125mm 2A45 (D-13 Sprut-A).
V "ruskom prevedení" rakiet odpalovaných - vystrelovaných - z kanonu nie potrebné robiť na samotnom kanone žiadne úpravy - všetky úpravy sa týkajú len zameriavacieho systému a systému riadenia paľby. Raketa sa nabíja ako normálny delostrelecký náboj pre príslušnú zbraň.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od Dzin »

Co se týká ceny ruských PTŘS odpalovaných z kanónů tanků. Střela 9M119M podle ruských údajů z prodeje pro Indii byla 37500 dolarů v cenách z roku 2012. Co se týká historie, střela 9M112 v roce 1975 stála 5000 rublů (pro porovnání, T-64A stál v té době 143 000 rublů a T-80 480 000 rublů, motor T-72 9600 rublů, motor T-80B 104 000 rublů).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od Pátrač »

V poslední válce IDF proti Hamasu v Pásmu Gazy došlo k použití modifikovaných tanků M-60 či jiných, ale nebyly to Merkavy, jako tanků s pomocnou raketovou výzbrojí. Viděl jsem i obrázek, ale nic více jsem nezjistil a obrázek jsem si osel starý neuložil.

Víte o tom někdo něco více?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od skelet »

Nejspíše tím bylo míněno, že měly k dispozici PTŘS Lahat, které se vystřelují ze 120mm kanónů (ráže NATO)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od Polarfox »

Pátrač podle mě myslí tohle:

http://bayourenaissanceman.blogspot.cz/ ... llery.html
http://www.armyrecognition.com/weapons_ ... 07143.html

Tj. Magach s 12ti násobným výklopným (?) vrhačem střel Spike NLOS.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od skelet »

Dík za info, o tomhle jsem neměl tušení.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od Dzin »

Má to být Magach 5, tedy M48A5. Už je měli mít všechny vyřazeny, takže se asi jedná o snahu prodloužit možnost bojového nasazení tanku. Zatím toho víc není, takže je těžko určit pravý stav věcí. Může to být prakticky cokoliv, včetně dezinformační kampaně.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od Pátrač »

JO POLARE toje ono. Jde o to e Izraelci se velmi neradi zbavují jakékoliv osvědčené výzbroje. Tanky M-48 jsou v boji proti protitankoým pastem Hamásu a Hizballáhu už poměrně málo odolné. Toto je pokus o jejich reinkarnaci jako silného útočného a současně doprovodného prostředku.

Jsem zvědavý, jestli seosvědčili. To ukáže čas. Pokud se objeví v dalším konfliktu proti komukoliv, tak asi ano.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od Dzin »

Mě by zajímalo, jestli jsou to stále "plnohodnotné" tanky, tedy jestli mají zachovanou schopnost palby z kanónu. Narazil jsem i na spekulace, že hlavně zůstaly zachovány jen jako kamufláž (což by nebylo neobvyklé) a tanky se tak změnili toliko na platformy pro Spike. Proti klasickým SP-ATGM by tedy měly lepší ochranu, ale vykoupeno horší pohyblivostí. Což by ale v podmínkách bojů Izraele a možnosti nasazení na větší vzdálenosti vůbec nevadilo.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od Pátrač »

Dzine jediné co jsem zachytil já je to, že snad schopnost vést palbu kanonem je zachováme, ale je omezen odměr - taková samochodka kdy to hlavní zamíříš celým strojem a doladíš mikropohyby samotného kanónu. Ale jak jsem uvedl vím toho jen málo ale je to divný nápad, takový hybrid podle mě není ideální pro nic, ale zase s určitými omezeními je to velká palebná síla a samosebou vysoce kvalitní pancéřová ochrana tomu dává dost šancí.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od asija »

Ten Spike NLOS se mi principelne velice libi - tedy presneji libi se mi princip "Non Line Of Sight long-range battlefield missile system" ... jenom mi to prijde takove polovicate kdyz si ten tank sam nese zasobu strel a sam si dela zamerovani. Mnohem logictejsi by mi pripadala koncepce kde by bylo mozne propojit nejaky obecny pruzkumny prostredek ( UAV, pozemni robot, pechota, pruskumne vozidlo, satelit ... ) a nejaky univerzalni nosic takovych raket nekde v zazemi ( ne priliz daleko - do 10 km ale v kryty terenem ).

- Pruzkumny prostredek by byl pritom maly a levny (UAV, lehke vozidlo), nebo by se naopak dal dobre opancerovat (tank), protoze by nemusel nest ty obemne (bulky) rakety.
- na druhou stranu nosic raket by byl relativne lehky a mel velkou kapacitu protoze by nebyl vystaveny primemu ohrozeni a nemusel by byt pancerovany ani mit nizkou siluetu
- samozdrejme takovy indirect fire support systemem by se nedala uplne nahradit palebna sila tanku a snad ani uplne SP-ATGM kvuli tomu ze doba letu takove rakety k cili ( 10-20km 300 m/s tj. 30-60 sekund ) by mohla byt pro mnohe situace priliz dlouha ... ale rozhodne by to vyrazne zvysovalo schopnosti napr. v situaci kdy by maly oddil pechoty nebo nejaky roboticky pruzkumny prostredek byl schopen navadet obranu proti mnohem vetsimu oddilu utocici techniky, nebo navest rakety aby znicili techniku ktera je zaparkovana nekde v zazemi nepritele.
- otazka je jake by to melo vyhody a nevyhody delostrelectvu, minometum vybaveneho presne navadenymi strelami ( ala exculiber ) pripadne raketometum typu MLRS a Smerch.
Naposledy upravil(a) asija dne 31/1/2015, 00:53, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od kozlustechnykus »

V pripade nejakeho lehkeho prostredku se uz rovnou muze vzit 8x8 podvozek (Tatra :-? ) Na to dat odpalovaci zarizeni s automatickym nabijenim a na loznou plochu se vejde raket dost a dost.
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od Franz Trubka »

Mas pravdu, nakonec dostaneme RM vz. 70 a rovnou ho vyradime z vyzbroje :D
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od asija »

tak ono nejde myslim ani tak moc o podvozek, jako o ty rakety, zamerovaci system a ze vseho nejvice o system komunikace mezi nimi
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od kozlustechnykus »

To ano, ale kdyz uz to bude nekde, kde tomu nehrozi nebezpeci, tak na nakladak tech raket nalozim vic, bude vic prostoru pro palebny/nabijeci mechanizsmus i pro elektroniku. Pokud to bude nekde, kde tomu hrozi nejake ohrozeni, tak je ta Izraelska varianta asi podstatne lepsi.
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Re: Tanky s raketovou výzbrojí

Příspěvek od asija »

kozlustechnykus > jo tak nejak to myslim, proti podvozku tata 8x8 nic nemam. Chci rict jenom to ze by se melo jednat o stejnou raketu ktera by byla odpalovana z vicero prostredku - at uz tech nepancerovanych operujicich ze zalohy ala tatra, a nebo z tech na fronte jako treba BVP nebo takovyhle upraveny starsi tank

tahle nejak si to predstavuju
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“