Rozdělení tanků do generací - diskuze

Cokoliv s pancířem mimo NATO a VS
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od arten »

Dzin píše:arten
Při vší úctě, opravdu nevíš co píšeš. Dělení tanků na generace je obecně přijímá a to, že ty to nechceš přijmout na tom opravdu nic nezmění. Snažil jsme se ti tu vysvětlit zhruba princi a nejen já, ale buď si nečteš co píšeme a nebo tě to prostě nezajímá.
Ok, tak teraz sa už naozaj začínam baviť. :rotuj:

Dzine.
Neexistuje „běžne používané dělení v odborných kruzích.“
Sem s tou "obecnou" normou. Ktorá to je? Tá tvoja, Skeletova, Skeptikova, Klingiho, SharKhanova, alebo Stetulova? :rotuj:
Stále sa necítiš trápne? :cry:

Dzin píše:protože T-80B je stále nadřazen T-64B a T-72B. Jestli ti dělá problém, že tam není tak zásadní kvalitativní rozdíl, jako mezi třeba M1 a M60, potom se s tím nedá nic dělat.
Ale nehovor? Tak definuj v čom je línia T-80 tak strašne nadradená T-64. Navrhujem začať kritériami, nie ako ty hovoríš "vytrhneš jen jeden komplex a ten porovnáváš?" :wink:
Dzin píše:Ale prostě T-80 je řazen mezi tanky 3. generace a T-64 ne.
Aha. A teda nejaké konkrétne argumenty KONEČNE budú? :mrgreen:

Dzin píše:Co se týká M1 Abramse a hlavní výzbroje, nevím kdo tvrdil, že neodpovídá době, ale jeho palebná síla byla plně srovnatelná s moderními tanky tehdejší doby.
To si už fakt musíš robiť srandu...
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od arten »

skelet píše:Arten.. vše jsem již napsal. Že nejsi schopen pochopit psaný text není můj problém.
Skelete nie si schopný odpovedať na úplne základné ano-nie otázky.
A zvhrneš to na ad-hominem argument... Smutné.
A trápne :-/
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Dzin »

arten
Ještě tedy jednou, to není moje dělení. Jasné? To co ti píši je obecně nejpoužívanější dělení tanků do generací v odborných kruzích. Jasně? Jinak prostě už jen šaškuje, protože nechápu, jak nemůžeš pochopit naprosto jednoduchou věc, jako je dělení tanků do generací. Je tedy hezké, že rádoby vtipně píšeš a dovoláváš se kritérií, argumentů a toho, jak tě to baví, ale celé je to z tvojí strany nejspíše jen nejapné, protože už nevím, jak jinak ti to vysvětlit. Mám dobrou snahu, ale evidentně s tvojí strany chybí, prtože jak jinak si vysvětlit, že stále komolíš to, co píši a naprosto to ignoruješ? Normálnímu člověku si stačí přečíst jak jsem ti jednoduše definoval rozdělení tanků do generací nazačátku a pochopí to. Já to pochopil, když jsme to četl poprvé ještě na střední škole. Takže jestli to nechápeš a evidentně ani nechceš pochopit, potom máš pravdu, je to smutné.

Ale abys neřekl, speciálně pro tebe ještě jednou
Kritérií a názorů na rozdělení tanků podle generací je samozřejmě více, my se přikloníme k nejrozšířenějšímu dělení, které zařazuje typy zaváděné do výzbroje na přelomu 40. a 50. let do kategorie tanků první generace. Do této kategorie lze zařadit např. sovětské T-44, T-54, americké M47 a M48 nebo britské CENTURION.
Šedesátá léta představují v oblasti vývoje tankové techniky další výrazné zdokonalení konstrukce. U tanků druhé generace byl hlavní důraz položen na zvyšování palebných možností cestou vyšší ráže, stabilizace kanónu a na komplex opatření směřujících ke zlepšení pohyblivosti. V centru pozornosti odborníků stál také požadavek na zvýšenou ochranu posádky proti zbraním hromadného ničení. Téměř všechny typy této generace, mezi které např. patří ruské tanky T-64 a T-72, německé LEOPARD 1, americké M60, britské CHIEFTAN nebo francouzské AMX30, se postupně podrobily rozsáhlé modernizaci. Přiblížili se tak až úrovni tanků následné generace.
Tanky třetí generace, z nichž první byly zyváděny do výzbroje vyspělých armád světa na přelomu 70. a 80. let, se vyznačují zpravidla již integrovaným systémem řízení palby, střeleckým počítačem, zdokonalenou stabilizací kanónu ve dvou rovinách vybavení tanku moderní optoelektronikou a poměrně vysokou úrovní balistické ochrany. Do třetí generace tanků lze zařadit např. německý LEOPARD 2, americký M1 ABRAMS, ruský T-80 nebo britský CHALLENGER....
...Současný vývoj tanků směřuje již ke čtvrté generaci, kam se např. podle francouzského názoru řadí již bojový tank AMX LECLERC a zřejmě i ruský tank T-90.
Naposledy upravil(a) Dzin dne 31/12/2014, 01:35, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od kozlustechnykus »

Radit tanky podle zakladniho modelu? To jako, ze M1 a M1A2 Sepv3 (tusim, ze to je ta nejnovejsi, jeste nezavedena) jsou jedna generace? Podle tohodle by prvni tank 4. generace musel dostat silove pole a lazerovou hlavni zbran.
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Dzin »

Abrams je obecně tank 3. generace. Jeho nejmodernější modifikace by se řadila do 4. generace.

Pro zajímavost, SSSR dělil střední tanky (ne lehké a těžké) do 4 generací a to jen podle data zavedení do výzbroje. 1920-45 první generace, 46-60 druhá, 61-80 třetí a 81-91 čtvrtá. Do první genetace řadil všechny střední tanky po T-44. T-54 a T-55 byly generace druhá, T-62, T-64, T-72 a T-80 generace třetí. Do čtvrté generace řadil Abramse, Challengera a Leoparda 2 a potom co se objevili zprávy o Leclercovi, byl zařazen samostatně do páté generace středních tanků přestože ji neměl definovanou.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od arten »

Dzin píše:arten
Ještě tedy jednou, to není moje dělení. Jasné? To co ti píši je obecně nejpoužívanější dělení tanků do generací v odborných kruzích. Jasně? Jinak prostě už jen šaškuje, protože nechápu, jak nemůžeš pochopit naprosto jednoduchou věc, jako je dělení tanků do generací. Je tedy hezké, že rádoby vtipně píšeš a dovoláváš se kritérií, argumentů a toho, jak tě to baví, ale celé je to z tvojí strany nejspíše jen nejapné, protože už nevím, jak jinak ti to vysvětlit. Mám dobrou snahu, ale evidentně s tvojí strany chybí, prtože jak jinak si vysvětlit, že stále komolíš to, co píši a naprosto to ignoruješ? Normálnímu člověku si stačí přečíst jak jsem ti jednoduše definoval rozdělení tanků do generací nazačátku a pochopí to. Já to pochopil, když jsme to četl poprvé ještě na střední škole. Takže jestli to nechápeš a evidentně ani nechceš pochopit, potom máš pravdu, je to smutné.
Dzine, tisíckrát opakovaná lož sa nestane pravdou, môžeš to tu postovať koľkokrát chceš.
Nie si schopný to "obecné delení" nijako podložiť.
Neexistuje lepší dôkaz, ako ten, že každý čo tu nejaké delenie postol ho mal iné...
Dzin píše:Pro zajímavost, SSSR dělil střední tanky (ne lehké a těžké) do 4 generací a to jen podle data zavedení do výzbroje. 1920-45 první generace, 46-60 druhá, 61-80 třetí a 81-91 čtvrtá. Do první genetace řadil všechny střední tanky po T-44. T-54 a T-55 byly generace druhá, T-62, T-64, T-72 a T-80 generace třetí. Do čtvrté generace řadil Abramse, Challengera a Leoparda 2 a potom co se objevili zprávy o Leclercovi, byl zařazen samostatně do páté generace středních tanků.
No a aby sme nešli ďaleko, tuto máš úplne iné delenie tankov v ZSSR:
http://btvt.narod.ru/4/generation.htm :wink:
Dzin píše:Abrams je obecně tank 3. generace. Jeho nejmodernější modifikace by se řadila do 4. generace.
Ja skutočne nechápem, v čom je potom problém jednoducho priznať, že T-64A, ktorý má s výnimkou pohonu takmer rovnakú techniku a TTD ako T-80 je skrátka 3. generácia? A T-72 jeho analóg s lacnejším motorom a elektronikou?
V čom? Podľa akého kritéria?

Lebo je to tak v nejakom virtuálnom delení, ktoré nie si schopný nijako podložiť? :mrgreen:
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Dzin »

arten
Já že lžu? Podle tebe ta citace je nepřesná? Vymyslel jsem si ji? Četl si jí vůbec, že toto tvrdíš? Četl si vůbec někdy nějakou odbornou publikaci? Jestli ano, tak mi řekni konkrétně, kde špatně cituji či kde si vymýšlím nebo kde měním text citace, abys mohl tvrdit, že lžu. Opakuji, že je to citace z knihy Tanky 1. díl, ing. Miloš Soukup, Vojenská akademie Brno, Praha 1995, str. 5-6..

Pokud budeme pokračovat, cituj mi tedy alespoň jednu jedinou knihu, ze které vycházíš a kde se píše, že T-64 je zařazen do 3. generace MBT.
Naposledy upravil(a) Dzin dne 31/12/2014, 12:21, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od klingy »

Arten, len k tomu vstahu, T-64A k T-80 ak by sme zobrali verziu T80UD vybavenu dieslom 6TD co je prijami nasledovnik 5TD pouzivany u T64 tak by sa dalo povedat, ze je
T-80UD je rozvinutim T-64 vznimat, to treba velmi z velkou nadsazkou...

Dzine, Ono sa da povedat, ze vyvoj T72 bol v 3. generaciach, pri ktorych, boli zavedene tak podstatne, zmeny, ze porovnovat T72 Ural, s T-72B a zaradzovat ich do jednej generacie sa jednoducho neda, Treba si uvedomit, ze 72 ma absolutne prepracovanu vezu, pokial viem tak doslo, k jej zvacseniu, okrem toho niektori, autori uvadzaju, ze medzi pancierovou ochranou T-72B a T-90 nedoslo k posunu, uz vobec, nevidim dovod zaradzovat, T90MS do dalsej generacie...

edit: Arten Ti tu dal delenie tankov s odkazom z mojho pohladu na seriozny zdroj btvt, ktory je na urovni odbornych poblikacii, takze neviem co riesis....
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od skelet »

Klingy o tom , tak nějak není sporu.. byť si arten myslí opak, tak dělení tanků na generace je obecné a generalizující. Není to nic exaktního a hlavně jsme si to nevymysleli já a Dzinem.. prostě část exp(e)rtů se dohodla na určitých mýlnících ve vývojích tanků, a dle toho začala rozdělovat tanky do generací. Takže tank X-1 se dostal do druhé generace, díky tomu se celá jeho větev začíná řadit mezi druhogenerační tanky, a o jeho verzi X-1B se řekne, že dosáhla úrovně tanků třetí generace. A o verzi X-1BS se klidně řekne, že dosáhne úrovně tanků čtvrté generace.
Exp(e)rti NATO budou mít jedno členění, exp(e)rti Ruska jiné členění a Čína úplně jiné..
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Dzin »

klingy
Rozuměj, tady jde o to, že v současné době máme určité hodnocení MBT podle generací. Tohle jsme si nevymyslel já, to bylo přijato v NATO postupným vývojem tanků. NATO a po něm tedy i my jako jeho součást, tedy MBT hodnotí podle generací. A protože státy v NATO jsou jedny z nejdůležitějších na zbrojním trhu, převzali toto řazení i další státy. Ano, neustále se vyvýjí a existují zde určité niance, ale stále je to nejrozšířenější rozdělení MBT, jak už jsme několikrát psal. A podle tohoto hodnocení je T-72 druhá generace.
Současně si ale tvůrci uvědomují, že probíhají modernizace tanků a že díky těmto modernizacím se tanky mohou přesouvat mezi generacema. Tedy prestože je základní typ hodnocen jako tank třeba 1. generace, jeho modernizace je hodnocena jako tank generace druhé. Takže už jsme to tu psal, ale abych tedy opět dal příklad, T-72 je tank (přesněji MBT, ale v terminologii AČR je přípustný i tank) druhé generace, jeho modernizace T-72M4CZ se řadí mezi tanky generace 3.
Je to ale víceméně orientační hodnocení, které si vyžádala potřeba zobecnění řazení tanků. Tedy je to úplně stejné, jako máme letadlové lodě jako velkou kategorii plavidel a v ní máme další menší podkategorie. Tím, že postupně došlo ke sloučení kategorií středního a těžkého tanku a vyvynul se dnešní moderní tank (MBT) došlo i k jeho jiné kategorizaci podle tzv. generací. Je to obecný standart, který je nejčastěji přebírán. Když si vezmeš třeba prospekty jednotlivých firem, materiály armád atd. obvykle se setkáš s tímto řazením. Samozřejmě i zde existují niance, viz. 4. generace tanků, řazení T-62 do druhé generace MBT vedle T-64 a T-72, ale obecná rovina zůstává shodná.
Ano, existují lokální vyjímky, ale i státy, kteří je mají, řadí své tanky podle tohoto. např. Čína svoje tanky rozděluje do tří generací, ale současně je klasifikuje i jako generace MBT. Takže Typ 96 je obecně řazen do 2. generace MBT, ale Čína ho řadí do třetí gerece svých tanků. Tam řadí i Typ 99, který současně řadí do 3. generace MBT.

Je to prosté.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Pátrač »

Možná trochu pomůže tento odkaz:

http://mainbattletanks.czweb.org/Tanky/Tt.htm

Mě osobně se to zdá velmi dobré a dokonce přesné.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Dzin »

klingy
Tohle je už ale staršího data ne? Co vím, Indové se rozhodli modernizovat jen půlku (asi 1000) T-72 ve výzbroji na standrat Ajeya-M2 a zbytek vyřadí nebo přestaví na ženijní stroje.


Pátrač
A arten se tě zeptá, proč je T-64 2,5 generace a T-80 třetí...
Naposledy upravil(a) Dzin dne 31/12/2014, 18:30, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Pátrač »

Dzin a Arten - no proč.

Protože to tam autor zařadil přesně takto a jelikož se mi zdá, že věděl co dělá, tak bych to prostě akceptoval a přestal se hádat o blbostech. Dzine já sem o tancích ledacos napsal a jsem autorem stále živého cyklu o obrněných prostředích budoucnosti, který chytřejší Palbaci občas dopňují. Mě se to zdá TIP-TOP.

Lepší klasifikaci jsem nikdy a nikde nenašel, jestli Arten cítí potřebu být vytrvale v opozici, budiž mu přáno.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Dzin »

klingy
Mě se na tom obvykle nelíbí to, že zavádění jiného typu věže, která není optimalizovaná pro danou korbu a podvozek nikdy není ideální. Je jasné, co Indové zamýšleli a musím říci, že jejich následný přístup a rozhodnutí mi přišlo jen logické.

Pátrač
Také se o tanky zajímám už delší čas a to i na odborné úrovni. A nemám problém s kalsifikacema a to i jiným, než jaká se nejčastěji používají. Je to jen obecné řazen ía takhle k němu přistupuji.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od arten »

klingy píše:Arten, len k tomu vstahu, T-64A k T-80 ak by sme zobrali verziu T80UD vybavenu dieslom 6TD co je prijami nasledovnik 5TD pouzivany u T64 tak by sa dalo povedat, ze je
T-80UD je rozvinutim T-64
Ale presne tak to je. Stačí si prejsť na začiatok tohto vlákna, alebo na vlákno T-80 a uvidíš, že oba majú základ v T-64A. Ten je vývojovým základom ďalších Sov./Ruských tankov až po dnešok. Implementovaním modernizovanej verzie motora z T-64 do T-80 sa kruh uzavrel...

1. "generace tanků jsou určeny"
Dzin píše: Já že lžu? Podle tebe ta citace je nepřesná? Vymyslel jsem si ji?
Ano. Pretože ty si necitoval Soukupa ako zdroj (generačného delenia). Ty si uviedol Soukupa ako citáciu „běžne používané dělení v odborných kruzích.“ Na ktoré si sa ďalej odvolával:
Dzin píše: že generace tanků jsou určeny a obecně přijímány.
Dzin píše: to dělení, co jsem napsal je v odborných kruzích obecně přijímané.
Dzin píše: Ještě tedy jednou, to není moje dělení. Jasné? To co ti píši je obecně nejpoužívanější dělení tanků do generací v odborných kruzích. Jasně?
Dzin píše: Ujasníme si to. Nepředkládám ti tu svůj názor. Předkládám ti tu běžne používané dělení v odborných kruzích..
Dzin píše: Máme zde zavedené dělení a to funguje... Prostě ti dělení z nějakého mě neznámého důvodu nevyhovuje, ale takhle to je. Je to obecné dělení a jako k takovému k němu přistupujeme.
Ale skrátka žiadne „běžne používané dělení v odborných kruzích“ neexistuje. Čo nakoniec priznáva aj Skelet:
skelet píše: prostě část exp(e)rtů
skelet píše: Exp(e)rti NATO budou mít jedno členění, exp(e)rti Ruska jiné členění a Čína úplně jiné..
Mimochodom, neviem o tom že by NATO malo nejaké normované delenie (postnite prípadne) a Skeletov zdroj tam priamo uvádza, že Kanada – člen NATO má iné delenie...

A postupne aj ty:
Dzin píše: Tohle jsme si nevymyslel já, to bylo přijato v NATO postupným vývojem tanků. NATO a po něm tedy i my jako jeho součást,
Takže nakoniec nie „odborné kruhy,“ ale NATO a teda my...

(V pípade Ruských tankov je zaujímavé čo na to sami Rusi a ako som písal: Hoď do gúglu T-64 танк третьего поколения koľko relevantných odkazov ti vypadne. Niektoré som tu postol. )

Korunu tomu nasadil Pátrač, keď zvýšil počet sem postnutých „obecných“ (ale rôznych) delení na 6 za posledných pár dní (Pátrači, Arten „necítí potřebu být vytrvale v opozici,“ pretože si len potvrdil čo celý čas píšem).

Čiže - môžeme hovoriť o delení podľa Soukupa, podľa NATO, podľa XY. Ale nemôžeme hovoriť, že existuje nespochybniteľná dogma. Navrhujem teda tento falme konečne ukončiť.


Prečo je to dôležité? Lebo tým konečne môžeme prejsť ku KRITÉRIÁM a povedať si, že v tom a tom prípade tank preto a preto patrí skôr do skupiny (generácie) tých a tých tankov.
Bez ohľadu na „obecně přijímané.“


2. Generačné delenie podľa prvého modelu.

Dúfam, že tiež sa môžeme shodnúť na tom, že neplatí:
skelet píše: Artene je to jednoduché.. do generací se celá rodina tanků dává dle prvního modelu.
Lebo to vlastne rozporuje Skelet sám:
skelet píše: To že další verze (T-72- pozn. Arten) patřily do třetí generace nikdo nerozporuje.
skelet píše: tank X1 bude spadat do druhé generace, a jeho další model s označením X1A může klidně spadat do třetí generace.
Aj Dzin:
Dzin píše: Abrams je obecně tank 3. generace. Jeho nejmodernější modifikace by se řadila do 4. generace.
Dzin píše: T-90AM by se mezi ně řadil (4G- pozn. Arten) díky zlepšením v oblasti pancéřování i palebné síly a přístrojového vybavení oproti verzi T-90.
Prečo je to dôležité? Opäť k preto, lebo môžeme konečne prejsť k hodnoteniu tankov podľa KRITÉRIÍ.

3. T-64A

A prejsť k tomu prečo tento flame začal. Tvrdím, že správne radenie T-64A (a T-72 podľa mňa tiež) je do tretej generácie. Prečo?

- Zoberme si toho Soukupa: "se vyznačují zpravidla již integrovaným systémem řízení palby, střeleckým počítačem, zdokonalenou stabilizací kanónu ve dvou rovinách vybavení tanku moderní optoelektronikou a poměrně vysokou úrovní balistické ochrany."
V zásade to (ak berieme do úvahy, že T-72 je downgrade lacná elektronika) tie tri tanky spĺňajú.

- Skeletové kritéria:
"balistický komp" a kompoz. pancier

T-64A ma kompozitný pancier ako T-80 a ma úplne rovnaký FCS ako T-80. Neviem či súčasťou FCS pri oboch bolo niečo čo môžeme označiť "balistický komp," ale vo všeobecnosti tam mali „analógové uďelátka“ najlepšie čo sa dalo zohnať. Obe rovnako.

Osobne si nemyslím, že vytrhnúť jeden subsystém z FCS a na základe toho klasifikovať generáciu je správne. Elektronika sa vyvíja príliš rýchlo a implementácia elektroniky do tankov predchádzajúcej generácie (čo sa deje prakticky vždy) toto kritérium spochybňuje. Ak, tak celková úroveň FCS (ale to sa hrozne zle kvantifikuje), čiže skôr by som ako kritéria preferoval:
- porovnanie s konkurenciou
- vývojový potenciál
- použitie inovácií
- koncepciu, resp. dizajn
- (obmedzene) aj faktor času

Poďme na to :

- časové hľadisko:
T-64A bol zavedený 1969 tuším. T-72 niekedy v r. 74 a T-80 v 76tom. Verzie T-64 sa vyrábali paralelne s T-80 vyše desaťročie.

- použitie inovácií
T-64 A zavádza nový kanón, resp. kaliber, ktorý úspešne pretrval do dnešných dní. Nabíjací systém a teda trojčlennú osádku, opäť v rôznych verziách pretrváva až do dneška. Kombinované viacvrstvové panciere. Elektronika môže byť diskutabilná, ale ak vezmeme do úvahy všeobecné zaostávanie ZSSR, ako aj fakt, že postupne sa výrazne zlepšovala + pribudli inovácie (ktoré napr. podľa Pátračovho odkazu charakterizujú 4,5 generáciu - a teda predbehli dobu), myslím že je akceptovateľná.

- koncepcia, resp. dizajn
Sú všetky tri prakticky rovnaké, rozdiel je jedine v pohonnej sústave.

- vývojový potenciál
to je myslím z histórie jasné, že mali všetky tri.

- porovnanie s konkurenciou
T-64A a T-80 boli rovnocenným protivníkom neskôr zaradeným západným tankom „obecne“ označovaným ako tretia generácia – M1 a Leopard 2. V dobe ich zavedenia, už ale ZSSR zavádzalo T-64B a T-80B, ktoré ( najmä vďaka PTRS) už podľa mňa západné konštrukcie „kopali do zadku.“

Sumár:

Na základe čoho by teda T-80 mal byť o generáciu vyššie ako T-64A? Keď má prakticky rovnakú výzbroj, FCS aj nabíjací automat? Vo všetkých charakteristikách sú rovnocenné. A plne porovanteľné so zápanou konkurenciou, radenou do 3.generácie.
Preto je podľa mňa radenie T-64A medzi tretiu generáciu správne.

K T-72, keďže sme v príslušnom vlákne:
Kľúčová otázka je, či downgrade týchto tankov, ich posúva o generáciu nižšie. Myslím si že nie. Bolo to politické (finančné) rozhodnutie, nie problém konštrukcie tanku. Celá história T-72 nám dokazuje, že s implementáciou vyšších úrovní nie je žiaden problém a keďže T-72 je (s elekronikou T-80) základom T-90 a následne T-90AM a tým je vlastne (paradoxne) najdlhšie vyrábanou konštrukciou zo všetkých troch.
Naposledy upravil(a) arten dne 1/1/2015, 22:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od skelet »

Sumár: artene tolik slov, a přitom jsi napsal to co ti píšeme celou dobu. Akorát jinak.. gratuluju! Vyhrál jsi bludišťáka :up:
ObrázekObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od arten »

skelet píše:Sumár: artene tolik slov, a přitom jsi napsal to co ti píšeme celou dobu. Akorát jinak.. gratuluju! Vyhrál jsi bludišťáka :up:
Ale nehovor? :rotuj:

No dobre, nechajme to. Šup k bodu 3. a poprosím konštruktívnu diskusiu :razz:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od skelet »

Co chceš furt rozebírat jak kolovrátek? :D
První model T-64 je řazen mezi tanky druhé (a půlté) generace. Následující model T-64A splňuje nároky třetí generace. Ale protože to byla až x-tá verze, tak je větev T-64 označována jako druhogenerační. A to samé platí pro rodinu T-72. Nic více, nic méně.
ObrázekObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od arten »

skelet píše: Následující model T-64A splňuje nároky třetí generace. Ale protože to byla až x-tá verze, tak je větev T-64 označována jako druhogenerační. A to samé platí pro rodinu T-72. Nic více, nic méně.
Nejaký Skelet by sa s tebou hádal: :D
skelet píše: To že další verze (T-72, pozn. Arten) patřily do třetí generace nikdo nerozporuje.
skelet píše: tank X1 bude spadat do druhé generace, a jeho další model s označením X1A může klidně spadat do třetí generace.
skelet píše:Co chceš furt rozebírat jak kolovrátek? :D
Je tak strašný problém uznať, že T-64A a T-72 sú tretia generácia?
Prípadne oponovať argumentami na základe kritérií? :wink:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od skelet »

Artene promiň, ale ty jsi furt jak kolovrátek. Dyť se nikdo nepře, že T-64A dosahuje úrovně tanků třetí generace. Ale to byl až druhý model rodiny T-64, předchůdce T-64A spadal mezi tanky druhé generace. Proto je celá rodina T-64 označována jako druhogenerační. A to samé platí i pro rodinu T-72. :roll:
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“