Bojove vrtulniky

Cokoliv co lítá mimo NATO a VS
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

cover72 píše:Ony se vyráběly kulovnice v ráži 30mm ? :shock:
Vždyť by to mělo strašný zpětný ráz
To bych už spíše tipoval toho Apache - koneckonců by to klidně mohla být M789, protože zbarvení odpovídá (žlutý pruh mohl být nalepený tam, co je na záběru z crashsite barva kovu a sloupl se), protože M789 je nejčastěji používanou municí do M230. Taky není jasné, co je to na té fotce vůbec zač, resp. souvislosti - IMHO by to klidně mohla být nevystřílená munice z M230 pro porovnání nebo tak - protože by se ta střela při nárazu do vrtulníku snad zdeformovala, ne?
Precti si o tom napr. na strankach BBC tady.. Ukazuje to kvalitu Cs. loveckych zbrani :mrgreen:
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Alchymista: tu sinusovku+harmonické to má právě jako celek - nebo tak si to alespoň pamatuju. Ono to ty listy vidí pořád - ale ty se hýbou, to vyvolává ten fázový posuv a tedy harmonické - takže tam ty průchody nulou jsou.

S tou deformací jsem to myslel tak, že kdyby ta střela skutečně probila Apache, musela by snad být zdeformovaná - a to dost víc, než ta na fotce. Vycházím tady z devítek na střelnici, ale když ty se rozplácnou na placku, tamta by na tom měla být podobně, kdyby byla FMJ, a pokud by byla HEI (či HEDP), tak by neměla být vůbec. Takže se přikláním k té demonstrační střele z M789.

Čemuž nahrává i ten BBC článek - tu fotku jsem poznal. Bylo o tom za války v L+K a tuším že tam psali, že posádka normálně přistála, vystoupila... a byla zajata. Asi chtěli vykonat potřebu..,

Anyway - ta fotka ani story z toho BBC neodpovídá těm fotkám na předchozí straně - to z BBC je na trávě, to na straně 2 v poušti.

P.S.: právě jsem prošel ty fotky ze strany 2 znova - a na předposlední je odmontovaný panel ukotvení M230 - na jehož místě nic není. Takže je to asi munice vytažená ze zásobníku či zbraně toho sundaného Apache.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Sice je na BBC psáno jen "Old Brno", ale podle mě šlo o klasického brněnského Mausera ráže 7,92. Těch bylo do Persie vyvezeno docela dost a Irák je opravdu jen "za rohem" ... :D.

CZUB sice vyrábí lovecké pušky ráže až .505, ale že by se něco takového dostalo do Iráku? Možné je všechno, pokud tedy tato událost není kachna....
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Jediná část, u které by bylo na rotoru vrtulníku logicky možné stabilní zaměření, je malý segment rotoru u nosné hlavy - zbytek rotoru totiž vytváří nepravidelné odrazy a navíc je ještě rozptyluje do okolí. Právě ale nosná hlava rotoru a její nejbližší okolí je u RAH-66 kryta správně tvarovaným krytem.
Na to to len rýchla odpoveď. Radar z vozidla 2S6 používa pri sledovaní vrtuľníkov vo vise Dopplerovský frekvenčný posun od rotujúcej vrtule. Na základe neho dokáže určiť 3 koordináty. Pokým si pamätám, tak Američania prezentovali schopnosť RAH-66 dostať sa k cieľu 5x bližšie, ako AH-64. To znemená, že v prípade Tungusky by to bolo na 4-5 km a v prípade TORu - 5-6 km. A to som zobral do úvahy len Americké tvrdenia.

Mimochodom rad. stanica z bojového vozidla 9A330 zo systému Tor, je schopná detekovať stojací vrtuľník na zemi so spusteným rotorom na vzdialenosť 6-7 km.
Uživatelský avatar
Sturmovik
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 212
Registrován: 23/4/2008, 14:45
Bydliště: SVK

Příspěvek od Sturmovik »

A neviete naco sluzi Ka-60? Tiez je zaujimave ,ze nema dvojity rotor ako u vsetkych Kamovov a ten zadny je spraveny ako u Commancha, tiez podla rabovho obrazka nebolo pouzite nejake velke mnozstvo ocele a titanu.

Obrázek
Uživatelský avatar
Sturmovik
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 212
Registrován: 23/4/2008, 14:45
Bydliště: SVK

Příspěvek od Sturmovik »

1911 píše:
odkial mas info o seriovej vyrobe Mi28 od 1987?? ja pochybujem ze sa vobec poriadne rozbehla...
no ako som cital v ATM do roku 2015 maju Mi-28N nahradit stroje Mi-24, tak neviem ci tych 300 nebude malo...ale myslim ze Hindy z armady upne nezmiznu
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Ka-60 Kasatka je určený ako náhrada za predovšetkým morálne zastaralé Mi-8/Mi-17. Prepravná kapacita je 16 vojakov alebo 6 ranených, náklad do 2000kg vo vnútri alebo 2750kg na podvese (teda niečo na úrovni UH-60 alebo Eurocopter Dauphin, na ktorý sa Ka-60 dosť podobá). Je predurčený ako transportný v zóne bojovej činnosti, pátracie a záchranné činnosti, môže robiť prieskum a hliadkovanie, prípadne aj palebnú podporu.
Je to prvý vrtuľník OKB Kamov v klasickej schéme.

Fenestron alebo fantail (ventilátor, doslova francúzky "okienko" alebo "vetracie okno", "vetrák") bol predovšetkým francúzka špecialita - používa ho Aérospatiale Gazelle a Eurocopter Dauphin.
V porovnaní s klasickou vyrovnávacou vrtuľou má niektoré výhody - predovšetkým vyššiu bezpečnosť pre osoby pohybujúce sa okolo vrtuľníku, významne menšiu hlučnosť, menšiu/výhodnejšiu rádiolokačnú signatúru, ale aj niektoré nevýhody - vyššiu konštrukčnú hmotnosť a zložitosť, vyššie požiadavky na výkon motoru pre vytvorenie rovnakého ťahu.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Tenhle vrtulník už je zavedený do výzbroje? Vypadá to že kvůli finančním potížím ho rusové nezavedli.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
1911
četař
četař
Příspěvky: 70
Registrován: 7/5/2008, 11:53

Příspěvek od 1911 »

ja si tiez myslim ze nie je zavedeny do vyzbroje a ak ano - tak stylom 2 stroje len aby to mohli predavat ako stroj zaradeny do vyzbroje...:-) Inak neviete preco kamov opustil koncepciu koaxialnych rotorov?? mne sa namorne patracia a dopravne Kamovy Ka-27(resp 29, 32...) celkom pacili...

A este jeden dotaz - preco Mi-24 a myslim aj dalsie ruske gunshipy mozu niest podvesene "zelezne" bomby?????
nejsem novacek, kdysi jsem tu byl "znam" jako "sketch"....:-)
Uživatelský avatar
Sturmovik
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 212
Registrován: 23/4/2008, 14:45
Bydliště: SVK

Příspěvek od Sturmovik »

Ako som cital na warfare.ru maju 7 kusovKa-60, takze ich zacali zavadzat len teraz. V sucastnosti su hlavnymi vrtulnikmy- bojove Mi-24 ,prepravne mi-8/17, (a tych modernejsich Mi-28, Ka-50... maju spolu zatial cca 40kusov), . Takze do buducnosti Hindy nahradia Mi-28 a Ka-52 a Mi-8/17 zase Ka-60. Malo by to byt do roku 2015.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Musim říct že mně se ta koncepce taky líbí. Na druhou stranu, asi bude náročná na výrobu nebo bude mít nějakou jinou nevýhodu oproti klasickýmu uspořádání, když se tak masově nepoužívá. A co se týká bojového nasazení? Neví někdo jak vyšel z nasazení v Čečně. Byly s ním rusové spokojeni? Zaznamenali nějaké ztráty?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Sturmovik
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 212
Registrován: 23/4/2008, 14:45
Bydliště: SVK

Příspěvek od Sturmovik »

Tak k tym fotkam zostreleneho Apacha

Najdete ich tu:
http://www.strategypage.com/military_ph ... ache1.aspx

Na stranke pisu ze z neho vytiahli 23 mm strelu ktora pouziva ZSU-23, no vy tu hovorite ze vobec nebola vystrelena, navyse to nie je to co pisali ale strela americkej vyroby a este k tomu 30mm raze. No a tiez kabina je zakryta handrou. Ak ma k tomu nieco napadne tak iba ze chceli zakryt skutocnost ze ho sundal ,,a farmer with an old bolt action rifle,, ale asi niesu taki blbi aby tam ukazali americky naboj a tvrdili ze to je zo Shilky. :shock:
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Porovnaj spomínanú strelu s 30mm strelami pre M230 v http://www.gd-ots.com/webpdf/30mmLW.pdf a s 23mm strelami pre ZU-23 na http://www.geocities.com/Pentagon/Base/1852/25mm.html .
Ktorá zodpovedá najviac tvarom a proporciami?
ale asi niesu taki blbi aby tam ukazali americky naboj a tvrdili ze to je zo Shilky
Prečo by neboli? Kto pozná rozdiel? :evil:
Aj ja som potreboval nakopnutie od Caymana, aby som sa otočil správnym smerom...
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Ka-60, respektive to z čeho vznikl je projekt někdy z poloviny 80tých let. Měl doplnit a z části nahradit Mi-17, jelikož v Sovětském svazu chyběl vrtulník střední kategorie, v podstatě od vyřazení Mi-4. I když nevím vše, tak si nejsu vědom že by byl vyáběn a nebo že by prošel zkouškama. Výroba je možná v Ulan Ude, ale pokud vím neprobíhá. V armádě zaveden není. A ani se o tom nemluví. Byly postaveny dva prototypy. Ale už dávno. Koncem 90tých let (1998?) první.

Ka-50 je podle Janes World Air Forces 8 kusů. 6 by jich mělo být ve výcvikovém centru, ale to se můžu plést. Celkem jich bylo postaveno 12.

Mi-28 jsou podle téhož vydání 3, ale to není přesné, loni (k datu vydání) jich bylo 8 Mi-28N včetně prototypů v majetku výrobce (ale může být uveden stav na počátku roku nebo v průběhu 2006), plus původní Mi-28 a tam nevím kdo je majitelem, jestli ještě existují, asi u výrobce. Výroba se pomalu rozbíhá, ale letos půjde o jednotlivé kusy.

Jediné co se vyrábí v sérii z vrtulníků pro armádu je cvičný Ansat (má po zkouškách a je objednaný) a Mi-28N, tam sou předány první dva sériové.
Nic víc.

Ka-52 je objednán pro vojska MV, ale nevím o tom, že by byl předán by´t jeden, ale MV se nesvěřuje.



Alechyk, cayman 1+, ste všímaví, já bych to přešel :)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

K těm Ka-50, rusové jich měli objednat původně 15 v roce 1998. Pak to odložili až na rok 2003. Co jsem našel, tak v Čečně byly nasazeny 3 v oblasti Mozdoku v roce 1999.
Zatím měly jednu nehodu, právě kvůli sražení rotorů = rotor clash.

Jen mě zaráží fakt, že v Ka-52 sedí dva vedle sebe, a to i po zkušenostech jak z Afghoše tak dalších operací, a to nejen ruských, že dva za sebou sedící piloti mají podstatně lepší výhled a také stupeň ochrany je vyšší.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Pravdu máš, v Čečně nasazeny byly v rámci 344. CBP kde všechny tyto stroje prodělávají vojskové zkoušky. Tedy krom těch co zůstávají u výrobce. Právě v CBP se na Ka-50 zabil Boris Vorobjov, on byl trochu divočejší a škrtnul rotory o sebe. I když vařím z vody, respektive z hlavy, tak bych řek, že jich bylo objednáno dokonce víc, jelikož to skutečně bylo na hraně sériové výroby. Tu výrobu zastavil jen nedostatek peněz. V konkurzu s Mi-28 vyhrál Ka-50 (mimo jiné díky ceně), ale armáda objednávala, ale neplatila, tak nakonec nic. I když se dá sem tam zaznamenat informace o Ka-50 i dnes, kdy byl přijat Mi-28N, snaha prosadit ho pokračuje a to někdy dost zákulisními tlaky.

Sedadla vedle sebe mají taky výhody, mimo jiné v hmotnosti a rozměrech. Když mrkneš na Ka-50-2 se sedadly za sebou, to je v jedné kabině, tak koncepce sedadel vedle sebe je asi lepší. I když máš s nevýhodami asi pravdu. Ono ale něco ve stylu alá Mi-28 udělat nejde, bylo by to těžké a dlouhé a asi by to zamávalo s těžištěm. To by vznikl jiný stroj s horšími letovými parametry a asi o dost těžší.
ObrázekObrázek
1911
četař
četař
Příspěvky: 70
Registrován: 7/5/2008, 11:53

Příspěvek od 1911 »

redboy: preco si myslis ze tandemove usporiadanie u 50-2 nie je dobre? Iste - neposkytuje taku mieru ochrany ako samostatne kokpity u Mi-28 - ale na druhu stranu tusim ze vsetky ostatne gunshipy maju sedadla v jednej kabine... okrem Mi-24. Tak asi to az taka katastrofa nebude... Obrovsku vyhodu - okrem uzsej celnej siluety vidim vo vyhlade posadky - obaja vidia do oboch stran a pri sucasnych konfliktoch kazde oko navyse je dobre, lebo nehladas tank ale turbanistu.... ako tu vtipne niekto nazval iste etnikum...:-)

Len tak btw niekde som cital, ze kedze povodne AH1 operovali v prostredi, kde najvacsiu hrozbu predstavovali malorazove zbrane pri palbe spredu proti utociacej "kobre", tak im dali uzky prierez - povodne len 91 cm... no a tym ako sa postupne hrozbou stavali mobilne radarom navadzane AAA, PLRS, MANPADy apod tak postupne prestaval byt uzky profil natolko dolezity a vrtulniky rasti do sirky - taky Mi28 by pohodle usadil aj troch vedla seba... Mozno prave tento charakter zmenenych hrozieb viedol k umiestnenieu ppilotov vedla seba...
nejsem novacek, kdysi jsem tu byl "znam" jako "sketch"....:-)
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

cover72 píše:...konečky listů nesmí překročit rychlost zvuku, jinak by se to rozpadlo...
Tak jsem se poptal zasvěcených na ty vrtule, o kterých jsme tu onehdá diskutovali. Byl jsem docela překvapen tím, že třeba poslední vrtule, kterou daná skupina ověřovala byla testována na 4x vyšší otáčky, než jsou provozní. A to už je na jejích koncích s největší pravděpodobností opravdu hodně vysoko nad Mach 1 :). Nečekal jsem, že to bude až tolik a jsem podobně překvapen, jako při starší diskusi na téma testování letounů na přetížení.

Tedy resumé: nadzvuk by té vrtuli opravdu nijak uškodit neměl. Jen samozřejmě na ní brutálně roste odpor a sníží se účinnost. Ale záleží to samozřejmě především na normě, která byla při návrhu dané vrtule použita. Nebude problém udělat vrtuli, která se s úderem Mach 1 rozláme :)
Obrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Teď odbočím k tomu druhému vrtulníku = Mi 28. Někde jsem četl že je možné vzít na palubu další dva vojáky, třeba ze sestřeleného vrtulníku. Jenom nevím kam by se tam vešli a hlavně kudy by tam lezli.

Obrázek
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
1911
četař
četař
Příspěvky: 70
Registrován: 7/5/2008, 11:53

Příspěvek od 1911 »

mne sa zda z niekde tam kde je cislo su male dvere do toho priestoru pre naklad/evakuovanych...
Naposledy upravil(a) 1911 dne 27/5/2008, 14:23, celkem upraveno 2 x.
nejsem novacek, kdysi jsem tu byl "znam" jako "sketch"....:-)
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“