Organizace a způsob použití malých jednotek USA v 60. letech

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Organizace a způsob použití malých jednotek USA v 60. letech

Příspěvek od Pátrač »

Organizace a způsob použití malých jednotek USA v 60. letech- pěší(mechanizované) jednotky a tankové jednotky do stupně rota.

Šedesátých letech armáda USA dislokovaná na území NSR patřila k nejlépe vycvičeným a nejlépe vybaveným zahraničním kontingentům vojsk USA jako celku. V tomto příspěvku se pokusím popsat její organizaci, taktické zásady vedení obranného i útočného boje a vybavení zbraněmi a materiálem do stupně rota. Než se pokusím dát dohromady vyšší stupně, popíšu zajímavou organizační bojovou jednotku zvanou pěší bojové skupení.

A.Pěší (mechanizované) družstvo.
V šedesátých letech bylo pěší družstvo tvořeno 11 osobami. Velitel družstva byl v té době vždy profesionální voják, v hodností rotného podle naší klasifikace. Dále bylo tvořeno dvěma skupinami po 5 vojácích. Skupiny se nazývaly teamy a byly značeny A (alfa) a B (bravo)
Teamu velel voják v další činné službě a byl v hodnosti četaře podle našeho značení.

A a B - teamy byly tvořeny velitelem, dvěma střelci ze samonabíjecí pušky, střelcem z lehkého kulometu a nosičem střeliva, který je zároveň třetí střelec z pušky.
Zbraně a technika:
8 kusů 7,62 mm samonabíjecích pušek M1
1 kus odstřelovací puškou M1C
2 kusy kulometů M1918A2 ráže 7,62 mm
2 kusy puškových granátometů
Pokud šlo o mechanizované družstvo mělo 1 kus OT M-59 nebo M 75, od roku 1963 pak začaly přicházet nové OT M1113. Pak byl počet vojáků 12.

Jenže na začátku šedesátých let byla u pěších jednotek jistá roztříštěnost ve vybaveností zbraněmi. Byla i družstva - takzvaná útočná vyzbrojená samopaly 11,43 mm M3A1 a u 3. AS se objevovala i družstva se samočinnými karabinami M2.

Proto od roku 1963 byla výzbroj unifikována novou sestavou zbraní. Samopaly, karabiny a puška M1 byly nahrazovány 7,62 samočinnou puškou M14. Lehké kulomety M1918A2 byly nahrazovány puškou M15, což byla modifikace pušky M14. Měla těžší hlaveň i pažbu, úsťovou dvojnožku a na botce pažby měla vyklápěcí závěs.

Pro ničení živé síly protivníka –v okopech , jámách a v troskách budov používal,puškové granátomety. Typ jsem nedohledal, zjistil jsem pouze dostel cca 180 metrů, hmotnost 320 gramů. Granát byl vybaven stopkou , ta se vložila do hlavně pušky a pomocí speciálního náboje byl vystřelen na cíl. Střepiny mohli usmrtit živou sílu až do 50 metrů.
V boji proti útočící pěchotě měli k dispozici obranné a útočné granáty. Pro boj s nepřátelskou pěchotou pak používali chemické a zápalné granáty.

Způsob vedení boje.
Přesuny po vlastních: americké družstvo se přesunovalo v pořadovém tvaru buď:
zástup s řazením: velitel družstva, velitel A-teamu,střelec, střelec, kulometník, nosič střeliva, velitel B-teamu nosič střeliva, kulometník,střelec a střelec nebo
dvoustup s řazením: velitel družstva a za ním A-team a vpravo nebo vlevo B-team

Útočný boj: pěší družstvo zpravidla vedlo boj v sestavě čety. Útočilo v šířce 60 až 70 metrů se vzdáleností 8 až 10 kroků od sebe. V boji nebývalo zesilováno. Palbou ho podporoval z místa nebo za jízdy velkorážový kulomet 12.7 milimetru organického OT
Samostatně pěší mužstvo plnilo úkoly jako:
-pochodové zajištění při přibližování k nepříteli.
-při průzkumu
Bojová sestava byla uspořádána do tvaru:
rojnice - při postupu k přednímu okraji slabě bráněnému nebo pod silnou palebnou přípravou,
kosočtverec - při plnění úkolu čelní nebo zadní pochodové záštity a v dobře přehledném terénu. Jednotlivé strany byly tvořeny jedním střelcem z kulometu a jedním střelcem z pušky. Velitelé šli uprostřed tohoto tvaru. Tento tvar se lehce rozvíjel do rojnice , do kruhové obrany či do dvoustupu
dvoustup - sestava viz odstavec přesuny. Používala se při překonávání minových polí, v rychlému přesunu bojištěm a při překonávání vzdálenosti mezi jednotlivými objekty útoku.
Organický OT se pohyboval podle pokynů velitele družstva.

Bojová sestava družstva tvořená dvěma stejně silně silnými teamy umožňovala vedení útoku s velmi dobrou kombinací pohybu a paleb.
Například A-team zalehl a vedl na objekt zteče palbu a B-team prováděl přiblížení nebo obchvat. Poté zalehl, převzal velení palebného útoku na cíl a A-team zahájil pod palebným krytím postup vpřed. Velitel družstva z pozice mírně vzad koordinoval postup a palebné působení. Termín zteč s obsahem jako znala ČSLA armáda USA neznala. Tento způsob vedení útoku a také myšlení považovala za plýtvaní živou silou.

Obrana: Pěší družstvo v obraně budovalo a bránilo postavení v šířce 60 až 100 metrů široké. Nebývalo posilováno. Pokud plnilo důležitý nebo samostatný úkol – bojové zajištění, zajištění v mezeře – bylo posilováno 1 až 2 kulomety a 1 až 2 tarasnicemi.
Postavení bylo tvořeno souvislým zákopem. který býval doplněn:
-stanovišti střelců jednotlivých střelců,
-palebnými stanovišti kulometů
-úkryty
-záložními a doplňkovými okopy.

Palebná stanoviště byla volena tak, aby kulomety ostřelovaly všechny přístupy k přednímu okraji obrany po celé šířce postavení. Palebné sektory zbraní se musely překrývat a před postavením musely vytvořit souvislou palebnou clonu. Družstvo zahajovalo palbu na povel velitele na vzdálenost cca 450 metrů.
Organický OT byl buď začleněn do sestavy cca do 100 metrů od předního okraje a nebo byl odsunut do shromaždiště techniky mimo boj.

A.Pěší (mechanizovaná) četa
V šedesátých letech byla pěší četa tvořena 47 osobami. Byla tvořena těmito celky:
- velitelství: velitel čety –s hodností poručíka, zástupce velitele čety, spojka
s vozidly1 kus motocykl, 1 kus automobil osobní terénní
- 3 pěší družstva podle výše popsané organizace
- družstvem zbraní
Družstvo zbraní bylo tvořeno 11 nebo 12 vojáky pokud byl družstvu zbraní přidělen OT.
Šlo o :
Velitele s hodností rotného podle naší klasifikace,
Dvě kulometné skupiny ve složení: kulometník a pomocník střelce z kulometu
Dvě tarasnicové skupiny ve složení: střelec z tarasnice, pomocník střelce z tarasnice a nosič střeliva.
Výzbroj a technika:
2 kusy tarasnice M20 ráže 88,9 mm
2 kusy lehké kulomety M1919 A6 od roku 1963 nahrazované novým kulometem M60
1 kus granátomet
3 kusy pušky
8 kusů pistolí M1911A1
1 kus OT M 59 nebo M 75

Prostým součtem se pak dopracujeme celkové výzbroji pěší čety.

Četa v útoku.
V útočném boji pěší četa armády USA útočí v úseku širokém do 270 metrů. Zpravidla bojuje v rámci pěší roty a to buď v prvním nebo druhém sledu.
Útočí –li v prvním sledu mohla být posílena:
-družstvem 106 mm bezzákluzových kanónů M 4 A1
-družstvem 81 mm minometů M 29
Bojová sestava čety byla členěna buď:
- do jednoho sledu, kdy družstva bojovala vedle sebe a družstvo zbraní bylo umístěno za prostředním družstvem a z pozice za linií na rozkaz nebo dle vlastního rozhodnutí podporovalo palbou pěší družstva.
Použití: tehdy pokud je známo rozmístění protivníka . Umožňovala vytvořit v krátkém čase velkou hustotu palby a rychle překonávat prostory do kterých vede protivník palbu.

Nebo do dvou sledů. Zde bylo několik variant a ty jsou takticky zajímavé tak je popíšu.

[B]Sestava úhlem vzad:[/B] dvě pěší družstva v prvním sledu mezi sebou měl mezer do 100 metrů. V mezeře do 50 v zadu se pohyboval rojnice družstva zbraní a do dalších 50 metrů vzad postupovalo třetí pěší družstvo.
Použití:tehdy pokud velitel potřeboval s družstvy volně manévrovat a přitom si zachovat potřebnou hustotu palby.

Sestava úhlem vpřed: jedno pěší družstvo postupuje v předu v rojnici. Do 100 metrů za ním postupuje linie dvou pěších družstev a družstva zbraní, které je ve středu linie.
Použití : tehdy pokud se nevědělo přesně jak je protivník rozmístěn a jak je silný nebo pokud četa působila na samostatném směru.

[B]Sestava stupňovitě vpravo nebo vlevo[/B]: tři pěší družstva tvoří linii kdy druhé je posunuto 50 metrů vpravo a zároveň vzad za první a třetí stejně za druhé. Družstvo zbraní se pohybuje na straně této linie od nepřítele ve středu.
Použití: tehdy pokud četa neměla krytý bok.

Pokud byla četa vyslaná jako čelní pochodová záštita byla vždy posílena bezzákluzovými kanóny a minomety. Její sestava byla taková:
Na čele pochodovalo samostatně pěší družstvo jako čelní hlídka. V mezeře veliké 250 až 300 metrů se pohybovali dva pozorovatelé a velitel se spojkou.
Za nimi s mezerami do 50 metrů pak pochodovalo druhé pěší družstvo, družstvo zbraní a třetí pěší družstvo. Na konci sestavy pochodovala posilová družstva s minomety a kanóny. Celý tento celek se pohyboval 500 až 700 metrů před čelním odřadem což byla zpravidla zesílená pěší rota.

Četa v obraně.
Obsazovala postavení široké 300 až 500 metrů, ze kterého se předpokládalo že dokáže ubránit úsek široký 450 až 800 metrů. Hloubka obranného postavení býval do 200 metrů.
Zaujímala obranu zpravidla v sestavě pěší roty a to v jejím prvním nebo druhém sledu. Obsazovala a bránila opěrný bod který byl součástí rotního opěrného bodu.
Pokud byla v prvním sledu byla zpravidla posílena:
1 až 2 družstvy minometů
Jedním družstvem bezzákluzových kanónů a několika tanky.

Pokud byla obrana budována mimo dotyk s nepřítelem, mohla být druhosledová četa poslána 1,5 až 2 kilometry před přední okraj do zajišťovacího pásma jako bojové zajištění. Vždy však vysílala do 500 metrů před přední okraj pozorovací, naslouchací a strážní hlídky jako přímé zajištění.

Pěší (mechanizovaná )rota.
Jednalo se už o poměrně silný celek , který disponoval velkou palebnou silou. Byla tvořena:
Velitelstvím: bylo tvořeno velitelem s plánovanou hodností kapitán, zástupcem velitele roty v hodnosti poručíka který řídil písaře, spojku, dva telefonisty a dva radisty - řidiče, a výkonným seržantem, který řídil zásobovacího, proviantního poddůstojníka a šest kuchařů.
Celkově se jednalo o 19 vojáků

Četa zbraní.
Velitelství bylo tvořeno velitelem čety, zástupcem velitele čety třemi pozorovateli, třemi počtáři spojkou a čtyřmi radisty. Dva radisté byly současně řidiči.
Dvě protitanková družstva tvořená velitelem, střelcem z kanónu, nabíječem a řidičem
Tři minometná družstva tvořená velitelem, střelcem-miřičem, pomocníkem-nabíječem a dvěma nosiči střeliva u nichž jeden je současně řidičem. Celkově se jednalo o 36 vojáků
Zbraně a materiál-vozidla.
3 kusy minomet 81 mm
2 kusy 106 mm bezzákluzový kanón
26 pušek
7 puškových granátometů
3 kusy automobil ¼ tuny-dva s namontovaným kanónem a jeden u velitelského družstva
4 kusy automobil ¾ tuny- tři u minometných družstev a jedno u velitelského družstva

Tři pěší čety, složení viz výše.

Rota celkově měla tuto výzbroj a vozidla.
42 kusů pistole
165 pušek
12 odstřelovacích pušek
24 lehkých kulometů M1918A2 anebo pušek M15
8 lehkých kulometů M1919A6 anebo M60
41 puškových granátometů
12 tarasnic
2 bezzákluzové kanóny
3 minomety
4 ¼ tunové automobily,
4 ¾ tunové automobily
6 automobilů osobních terénních
2 automobily terénní střední pro přepravu rotního materiálu
Dále pak 17 rádiových stanic, 2 telefonní přepojovače. 13 telefonů, 1 retgenometr a 7 radiometrů.
Pěší rotu tvořilo 243 vojáků.
Pokud rota byla převedena do statutu mechanizované, byla vyzbrojena dále 14 kusy OT a měla tak o 14 vojáků více.

Rota v útoku
Pěší rota útočila na frontě široké 500 až 800 metrů, z pravidla v sestavě pěšího bojového uskupení. Mívala stanoven bližší a konečný objekt zteče.
Sestava byla členěna zpravidla do dvou sledů. V prvním sledu mohly útočit 1 až 3 čety.Druhý sled se pohyboval cca 500 až 100 metrů za čelními rojnicemi.
Rotě bylo přidělováno až:
3 tankové čety
Četa minometů 105 mm
Sekce 90mm samohybných protitankových kanónů
1 ženijní četa.
Podporována mohla být další četou minometů 105 mm a až rotou tanků.

Rota v obraně.
Bránila úsek široký 900 až 2 200 metrů a hluboký 900 až 1800 metrů. Nezaujímala celou šířku ani hloubku rovnoměrně . Obrana byla tvořena samostatnými opěrnými body čet a mezery byly pokryty palbou nebo v případě nutnosti se z nich protivník vytlačoval protiztečemi.
Druhosledová četa se umísťoval 900 až 1100 metrů od předního okraje. V obraně mimo dotyk se vysílalo bojové zajištění cca 1000 až 2500 před přední okraj a na vzdálenost 500 metrů přímé zajištění s poslechových a vidových pozorovatelen.
Posilové prostředky byly určovány ve stejné sile jako při útoku. Zde tanky plnily úkol protitankové zálohy a prováděly protizteče.
Pokud se očekává masivní útok obrněné techniky protivníka je navýšen počet sekcí protitankových samohybných kanónů až na dvě sekce.

A něco navíc:
Armáda USA v té době používal zajímavý taktický bojový celek, který byl nazýván pěší bojové skupení. Jednalo se o bojový celek, který na rozkaz velení brigády plnil podle potřeby některý s těchto úkolů:
-průzkum bojem proti neznámému průběhu a síle obrany
-vytvoření lokálního průlomu v obraně protivníka a jeho obchvat
-vedení boje na zdrženou při odchodu vlastních vojsk na čáru obrany v hloubce.
Byl zřizován dočasně a byl složen z jednotek vyčleněných z jednotlivých plnokrevných částí pěších(mechanizovaných) brigád.

Optimálně se předpokládalo že bude tvořeno:
-velitelstvím, štábem a velitelskou rotou
-až 4 pěšími rotami
-posilovou baterií 105 mm minometů.
Velitelská rota byla silný logistický a zabezpečovací celek. Obsahovala velitelství a štáb a tyto sekce:
- osobní sekce
- zvukoměrné družstvo –dva vojáci a zvukoměrná stanice GR-6
- zdravotní četa
- ženijní četa
- průzkumná četa – 39 vojáků, velitelství, a tyto jednotky:
+ průzkumná sekce tvořená dvěma průzkumnými družstvy, po šesti vojácích a dvou terénních průzkumných automobilech.
+ tanková sekce tvořená 8 vojáky a 2 lehkými tanky M41A2 Walter Bulldog
+ klasické pěší družstvo vždy vybavené OT, tedy 12 mužů
+ minometné družstvo převážené na OT
- podpůrná četa má 29 vojáků a je tvořena velitelstvím a dvěma sekcemi protitankových samohybných kanónů M56, po dvou družstvech tedy i dvou prostředcích.
- baterie minometů. Velmi silná jednotka. 145 vojáků tvořena velitelstvím a dvěmi palebnými četami. Každá četa měla 4 minometné sekce po jednom minometu ráže 105 mm a sekci palebné podpory, kde hlavní zbraně byly 3 tarasnice a 3 lehké kulomety.
-spojovací četa
-a četa pro zásobování a technické zabezpečení.

V polovině šedesátých let se měla rozběhnou reorganizace velitelské roty tak, že podpůrná sekce protitankových kanónů měla byt zrušeny a nahrazeny četou PTŘS SS-10, po pěti palebných družstvech PTŘS . Každé družstvo mělo disponovat 25 řízenými střelami, tedy celková síla byla 125 kusů PTŘS - to je něco s čím se muselo počítat.
Dále měla být doplněna radiolokační sekcí s 7 kusy pozemních radiolokátorů.

Takto koncipované skupení mělo vysokou mobilitu a značnou palebnou sílu a v obou druzích boje bylo schopné ničit velké počet různorodých cílů. Nasycenost PTŘS po reorganizaci byla extrémní.
V případě války byla schopna každá pěší (mechanizovaná) divize těchto skupení postavit pět.

Něco na vysvětlení. Do roku 1962 byl požíván armádou USA pro jednotky převážené na pokladních vozidle nebo skutečně pochodujících pěšky což ale nevyl problém vojsk v Evropě. Název pěší. OT nebyla počítána do bojových sestav ale požíval se termín trvalé přidělení. Od roku 62 tyto přecházely v rámci přezbrojování na OT M113 do organických tabulek počtů a termín pěší jednotky v Evropě začal mizet. Byl zaveden název mechanizované jednotky a ten zůstal v platnosti doposud.
Proto to zdvojování názvů a dopočítávání řidičů k běžným stavům jednotek.

B. Tankové jednotky.
Zde je to trochu jednodušší. Tankové jednotky armády USA j v šedesátých letech byly soustředěny na třech prvcích:
-tankové roty tankových praporů pěších (mechanizovaných) divizí
-tankové roty tankových praporů obrněných divizí a
-tankové roty zařazené v tankových praporech lehkých obrněných pluků

Ponecháme stranou lehké obrněné pluky, těm bych se pokud vás to bude zajímat věnoval později.

Tanková rota tankového praporu pěší (mechanizované) divize
Měla 103 vojáků. Byla složena ze tří tankových čet a velitelství roty.
Velitelství mělo 43 vojáků a mělo tyto sekce:
- velitelskou,
- ochrannou
- technického zabezpečení
- administrativní a
- zásobovací
Tanková četa měla 20 osob a byla tvořena velitelským tankem, kde byl velitel čety-zároveň velitel tanku, pomocník velitele čety –zároveň střelcem z tankového kanónu, řidič a nabíječ.
Dále zde byly 4 tanková družstva ve složení 1 tank, a osádka ve složení velitel, řidič, střelec z tankového kanónu a nabíječ.
Platila zásada že velitel 4. tankového družstva byl zároveň zástupce velitele čety.

Takto postavená tanková rota byla vyzbrojena :
17 kusů středních tanků M48 A2 nebo M60
3 kusy tarasnic
18 kusů pušek
39 kusů samopalů 11,43 mm M3A1
82 kusy pistolí
2 kusy OT
1 kus vyprošťovacího vozidla
11 kusů osobních a dopravních vozidel - pojízdné dílny, muniční vozidla, proviantní vozidlo, prostředek pro doplňování PHM.

Dále pak měla 23 rádiových stanic různých typů včetně výbavy tanků, kabelová pojítka, rentgenometr a 5 radiometrů.
Předešlu, že celý divizní tankový prapor pěší(mechanizované) divize měl 5 tankových rot, tedy 89 středních tanků.


Tanková rota tankového praporu obrněné divize.
Zde se musím omluvit, nedohledal jsem jestli se tyto divize v šedesátých letech už takto nazývaly. Proto se domluvme že tento název budu používat, i když bez záruky.

Měla 87 vojáků. Byla složena ze tří tankových čet a velitelství roty.
Velitelství mělo 42 vojáků a mělo tyto sekce:
- velitelskou,
- ochrannou
- technického zabezpečení
- administrativní a
- zásobovací
Tanková četa měla 16 osob a byla tvořena velitelským tankem, kde byl velitel čety-zároveň velitel tanku, pomocník velitele čety –zároveň střelcem z tankového kanónu, řidič a nabíječ.
Dále zde byly 3 tanková družstva ve složení 1 tank, a osádka ve složení velitel, řidič, střelec z tankového kanónu a nabíječ.
Platila zásada že velitel 3. tankového družstva byl zároveň zástupce velitele čety.

Takto postavená tanková rota byla vyzbrojena :
14 kusů středních tanků M48 A2 nebo M60
3 kusy tarasnic
16 kusů pušek
32 kusů samopalů 11,43 mm M3A1
56 kusů pistolí
2 kusy OT
1 kus vyprošťovacího vozidla
9 kusů osobních a dopravních vozidel - pojízdné dílny, muniční vozidla, proviantní vozidlo, prostředek pro doplňování PHM.

Dále pak měla 19 rádiových stanic různých typů včetně výbavy tanků, kabelová pojítka, rentgenometr a 4 radiometry.

Tanková rota v útoku.
Útočila v sestavě tankového praporu příslušné divize nebo může být přičleněna k k pěšímu bojovému skupení k přímé podpoře.
Před zahájením útoku je rozmístěna v předbojových sestavách v prostorech soustředění a zde si 10 až 15 kilometrů od předního kraje provádí kompletní prověrku stavu a obnovu bojeschopnosti.
Na povel vyrážela po stanovených pochodových osách v proudech tankových čet se vzdálenostmi 200 až 300 metrů mezi četovými proudy a 50 až 80 metrů mezi jednotlivými tanky v proudu do výchozího postavení 2 až 4 kilometry od vlastních čelních jednotek.

Na povel se přiřazuje k bojové sestavě pěších(mechanizovaných) jednotek a přechází do útoku.

Bojová sestava může být podobná jako u výše popsaných pěších jednotek. Tedy:
-linie
-proud
-úhlem vpřed či úhlem vzad
-stupňovitě vlevo nebo vpravo

Šířka fronty tankové roty mohla být až 1200 metrů. Tanky měl překročit pěchotu na čáře zahájení útoku, společně sní proniknout do postavení protivníka a zde ničit živou sílu, palebné prostředky a techniku protivníka.
Pokud to podmínky boje dovolovaly neměly se zastavovat ale pokračovat do hloubky nepřátelských postavení. Přitom měly udržet v rámci součinnosti s pěchotou maximální vzdálenost od ní do 400 metrů.
Po splnění bojových úkolů se technika tankové roty soustředila v rotních shromaždištích kde se zahájily práce na obnovení plné bojeschopnosti.

Tanková rota v obraně.
Tanková rota vedla obranný boj buď v sestavě tankového praporu nebo se přidělovala pěšímu bojovému skupení k zesílení jeho protitankové obrany.
Zde se přiděloval po četách jednotlivým pěším rotám k zesílení protitankové obrany jednotlivých opěrných bodů pěších rot.
Jednotlivé tanky se rozmisťovali cca 150 až 200 metrů od sebe. Bylo li možno byl zakopány do věžových postavení nebo se k tomuto krytí využilo terénních nerovností. Každý tank měl jedno hlavní na až dvě záložní postavení.
Při odrážení nepřátelského útoku se v:
-první řadě zaměřovaly na ničení tanků,
-druhém pořadí OT a
-třetím pořadí na ničení těžkých zbraní
Někdy se tanková rota nechávala v záloze s úkolem v součinnosti s vyčleněnou pěchotou z druhých sledů pěších bojových skupení provádět protizteče.

Tolik jednotky do stupně rota armády USA v šedesátých letech. Jakmile se dostanu k tátovi kde mám podklady, doplním do armády USA další stupně.

Stejně bych dokázal zpracovat armádu NSR a Francie, i když tu poměrně chudě oproti tomu co je zde dnes. Uvidíme. Jde o t zda to bud palbáky zajímat.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 5/11/2008, 16:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Měl bych jen jednu technickou poznámku, místo přepočtu palcové ráže .45 na 11,43 mm bych raději navrhoval používat originální označení.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Dobrá, generále. Budu na to pamatovat. I když u vyšších jednotek už těch citací ráží bude méně.
Je ale zajímavé že třeba v příručce pro poddůstojníky vydané v roce 1957 je ráže uvedena v palcích, z roku 1962 v milimetrech a roku 1974 zase v palcích.

Já si kdysi zvykl na milimetry a tak to moc nehlídám.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Ten přepočet na milimetry spoustě lidí nic neřekne, ale US pětačtyřicítka je snad známější označení
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Pátrači, dobrý.
Podle mě, udělej to NSR a Francii ať je tohle téma kompletní. Ostatní státy podle všech hodnocení nesplňovaly americké limity na vyzbrojení a vybavení. lavně ty na křídlech.
Budeš dělat i protějšky z VS? Teda jestli tady už někde nejsou.
Mě by jsi potěšil, kdyby jsi to doplnil obrázky, jsem zbraňový neznaboh, který toho moc z 60.let nezná a některé označení techniky je mi úplně cizí a nevím co si pod tím představit, hlavně ty ruční zbraně.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrači, z kvality tvých příspěvků, jsi neuhnul ani o milimetr.Je to výborný. :up: :lej:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Odpovědět

Zpět na „Doktrína, strategie, taktika a organizace NATO“