Sovětské tančíky - díl 1

lehké, střední a těžké tanky
Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Sovětské tančíky - díl 1

Příspěvek od sa58 »

Sovětské tančíky - díl 1
...tančíky na východě...
Obrázek
Při pohledu na Palbu jsem se rozhodl, že je třeba něco udělat se sekcí sovětské obrněné techniky. Z lehkých tanků toho zrovna v této sekci mnoho není, proto se zkusím v několika dílech nastínit něco málo z této oblasti. Jen doufám, že mé chabé znalosti azbuky budou na podobný úkol stačit. K ruce mám samozřejmě skvělou publikaci pánů Pejčocha a Spurného „Obrněná technika 3“, nemíním však jen opisovat data z této knihy. „Informační dálnice“ nám naštěstí umožňuje nahlédnout na spoustu jiných zdrojů. Tento díl bude věnován prvním sovětským tančíkům.

Druhá polovina 20. let 20 století byla ovlivněna nástupem „levné obrněné techniky“, jejími hlavními „věrozvěsty“ byli tak jako u většiny obrněné techniky Angličané. Major Gifford Le Q. Marte vyvinul coby soukromá osoba malý tank, sloužící vlastně jako chráněný mobilní kulomet. Výrobu těchto tančíků (tankette) zajišťuje posléze zbrojovka Vickers Armstrong, ve světě jsou tyto tančíky známy pod označením Carden-Loyd podle jmen svých tvůrců. Použití automobilových komponentů, minimálního pancéřování a kulometné vyzbroje tak vznikají jedno či dvoumístné vozidla, schopné ve své době za relativně malý peníz zle zatopit pěchotě. Nízké náklady na výrobu však byly asi jediná výhoda těchto tančíků, špatná ochrana osádky, stísněné prostory a průměrná průchodnost terénem byly asi největší negativa této koncepce. Nicméně snad každá větší (i menší) meziválečná armáda si tato vozidla pořídila do své výzbroje. Některé armády šly cestou nákupů, jiné zakoupili licenci a tančíky vyráběli ve vlastní režii. Touto cesto se vydala i Československá armáda.

První pokus o projekt tančíku se u bývalého Velkého bratra z východu datuje na rok 1926. Mělo se jednat o jednomístný! stroj s kulometnou výzbrojí, jeho poslání odpovídá i ruské označení пулеметок сопровождения (doprovodný kulomet). Práce na tomto projektu se kryjí s projektem lehkého tanku T-16 (později T-18 či MS-1), v rámci urychlení výroby a unifikace mělo dojít k maximálnímu využití komponent tanku T-16. Tančík obdržel vojenské označení T-17.

Obrázek T-17

Po technické stránce šlo o tančík sestavený z nýtovaných plechů, používající mírně upravený podvozek T-17. Osádku tvořil jeden muž-všeuměl, mimo řízení musel ovládat i kulomet DT ráže 7,62 mm, umístěný v čelní stěně korby. Podvozek byl vzadu „prodloužen“, je tam přimontován „chvost“, ten má umožnit malému tančíku přejíždět širší zákopy. Vozidlo pohání upravený motor Mikulin, je to vlastně rozpůlený motor z tanku T-18. Jeho výkon je 18 HP. Pancéřový plech má sílu 10 mm.

Obrázek T-17 kovové pásy

Prototyp je postaven v roce 1929, zkoušky v následujícím roce ukazují, že tento tančík má lepší jízdní vlastnosti než lehký tank T-18. Z testů jednoznačně vyplyne, že jeden muž nemůže zastávat všechny funkce. Další prototyp je přestaven pro testy gumových pásů, třetí je použit pro přestavbu na dvoumístnou variantu tančíku.

Obrázek T-17 gumové pásy

Dalším vývojovým článkem byl projekt dvoumístného tančíku, využívající opět komponenty tanku T-18. Jeho hlavním úkolem měl být průzkum, označení projektu bylo T-21. Oproti předchůdci měl mít silnější pancíř (13 mm) a o nějaký ten koník výkonnější motor. Další projekt dvoumístného tančíku měl označení T-22, ale ani on se nedostal dále jak na rýsovací prkna konstruktérů. K jeho pohonu měl být použit nový motor.

Obrázek T-23

Vrcholem vývoje této řady tančíků je typ T-23, dvoumístný tančík s již plnohodnotným motorem z tanky T-18. Jeden prototyp měl podvozek vycházející z tanku T-18, druhý měl podvozek převzatý z tanku T-19. Prototyp byl poháněn motorem Mikulin z tanku T-18, počítalo se ale s nasazením motoru z tanku T-20. Tančík měl být nasazen coby doprovod pěchoty, v originále to byly большие танкетки сопровождения (velké doprovodné tančíky). Problémem byla absence otočné věže, navíc se jednalo o poměrně drahé vozidlo. A to není pro tančík příznivá konstelace, jeho hlavní výhodou má být nízká cena... Nicméně tančíkům v Sovětském svazu ještě nebyl konec.

Obrázek T-23 podvozek T-18

Obrázek T-23 podvozek T-19


Obrázek

zdroje:
http://www.battlefield.ru
Ivo Pejčoch – Obrněná technika 3
M. Smirin – первые советскиe танки
Soviet Tanks and Combat Vehicles of WWII
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

K obsahové kvalitě článku si nedovolím mít připomínky. Tak aspoň jednu neuctivou: není пулеметок zdrobnělina? Tedy kulometík?
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

No byl bych raději za nějaké připomínky je kvalitě :D ale asi to tak bude. Kulomet je пулемет, takže to asi zdrobnili k tančíku...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Tanky“