Navigace ?

Odpovědět
Beda
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 28/7/2012, 02:01

Navigace ?

Příspěvek od Beda »

V hospode se vzpominalo na pracovni uspechy v Tesle Pardubice..... :D Kolega jako sef vyvoje anten dostal za ukol antenu do ruskeho OT. Typ nevi.... Byl v tom rusky pristroj ktery se pred vyjetim sesteloval s mapou a po ceste to na mapu malovalo. Bylo to rizene gyroskopem. O necem takovem mluvil i kolega co slouzil u protiletadloveho kanonu. Nezna to nekdo ??
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Navigace ?

Příspěvek od Franz Trubka »

Nevim, jestli to bude ono, ale v polovine sedmdesatych let byly ve vyzbroji CSLA tzv. Topogazy. Oznaceni auta si uz nepamatuji, ale byla to tipicka sovetska dodavka GAZ 4x4 . Uvnitr vsak bylo pomerne na tu dobu presne a sofistikovane zarizeni.
Pred vyjezdem se do mapy zavedly zname souradnice pevneho bodu,z ktereho se vyjizdelo a "navigace" se odcitala od pohybu prednich kol. Mapa byla ulozena na stole,ktery byl vyrovnavan tristupnovym gyroskopem. Pokud se nepletu ,volne ulozeny gyroskop po roztoceni miri stale na sever, takze pisatko na mapu zaznamenalo odchylky cesty od severu.Na kolech byly i nejake snimace prokluzu, takze to fakt bylo docela presne. V armade jsem se s tim nepotkal, ale do Lybie to s nasimi RM slo.
A ted kdyz jsem to dopsal ,tak premyslim, k cemu by takove zarizeni potrebovalo specialni antenu z Tesly Pardubice.
Pravdepodobne na spojeni s politrukem. Asi jsem vedle jak ta jedle
:razz:
Je to vic jak 35 roku, snad si to pamatuji presne. Urcite ma nekdo dalsi , doplnujici informace
Naposledy upravil(a) Franz Trubka dne 17/12/2013, 03:59, celkem upraveno 4 x.
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Beda
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 28/7/2012, 02:01

Re: Navigace ?

Příspěvek od Beda »

Tu antenu montovali k tomu OT-cku s vysilackou vyrobenou v Tesle. To zarizeni tam bylo namontovane. Kdyz u nas do neceho pro armadu davali vysilacku a antenu, tak s tim potom jezdili po republice a delali se zkousky dosahu. To bude ono. K cemu to OT-cko melo slouzit asi nevedeli.
Odpovědět

Zpět na „Obrněné automobily“