Spartská výchova

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Thór, Hektor

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Spartská výchova

Příspěvek od kacermiroslav »

Historické dokumenty

Spartská (Spartanská) výchova


autor: Xenofón
V ostatním Řecku ti, kdo údajně vychovávají své syny nejlépe, svěřují je hned, jak chápou mluvené slovo, do péče vychovatelů-otroků a už je posílají k učitelům, aby se naučili čtení, psaní a počítání, hudbě a tělocviku. Kromě toho obouvají dětské nohy sandály, takže zchloulostivějí, tělo jim rozmazlují navlékáním plášťů a jejich žaludek mají za míru jídla. Lykúrgos namísto toho, aby si každý soukromě dělal z otroků vychovatele, ustanovil jednoho z mužů, jimž se svěřují nejvyšší úřady, aby na ně dohlížel… Tomu dal pravomoc shromažďovat chlapce (od 7 let) a dbát o přísné potrestání, kdyby si někdo počínal lehkomyslně. Poskytl mu také muže s biči, aby je trestali, kdykoli bude třeba; proto tam vedle sebe žije velká úcta a velká poslušnost… Nařídil otužovat je chůzí bosky, … místo rozmazlování pláštěm přikázal oblékat se po celý rok jediným šatem, v domnění, že tak budou lépe připraveni i na mráz, i na horko. Nařídil, aby eirén jedl u společného stolu jen tolik jídla, aby ho nikdy nezmáhalo přesycení a nechyběla mu zkušenost se skromnějším živobytím; myslel totiž, že takto vychovaní lidé by byli v případě nutností schopnější snášet námahu…Ale…připustil, aby kradli všechno, čím by se chránili před hladem… Je zřejmé, že kdo zamýšlí krást, musí v noci bdít, ve dne podvádět a strojit léčky, a kdo se chce něčeho zmocnit, musí mít také špehy… Někdo by tedy namítl, pročpak, když považoval krádež za něco správného, dával chycenému vyplácet mnoho ran. To proto…, že všem, čemu lidé vyučují, se trestá, když to někomu nejde. (…)

Když shledal, že Sparťané jídají doma jako ostatní Řekové, věda, že to bývá nejčastěji příčinou rozmařilosti, přenesl Lykúrgos společné stolování na veřejnost v domnění, že tak se budou nařízení překračovat nejméně. (…) Smísil věkové skupiny, protože mladší se mohou mnohému naučit ze zkušeností starších. A také je tam zvykem, že se při společném stolování probírá, co kdo ve státě vykonal krásného; proto se tam vyskytuje nejméně zpupnosti, výtržnictví, hanebných činů i řečí (…) Opačně než u většiny Řeků rozhodl i toto: V ostatních státech vládne každý nad svými dětmi, otroky a majetkem; Lykúrgos však ve snaze dosáhnout, aby si občané neškodili, ale aby měli jeden ze druhého prospěch, zavedl, aby každý vládl stejně nad svými i nad cizími dětmi… Kdykoliv je některý chlapec bit od cizího muže a žaluje otci, je hanba nedat mu je další výprask. (…)

V ostatních státech se všichni snaží se vší silou vydělávat; jeden obdělává půdu, druhý se plaví po moři, další obchoduje, někteří se živí řemeslem. Ve Spartě však Lykúrgos zakázal svobodným zabývat se čímkoliv, co souvisí s výdělkem, a nařídil jim, aby považovali za své pouze ty činnosti, které přinášejí státu svobodu…



Zdroje:
Evropa do roku 1914, Historie v dokumentech – Jan Kvirenc – Dialog 2005

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jistě není bez zajímavosti se trošku poučit jakým způsobem popisují starověcí historici výchovu v legendární Spartě. Mezi jedny z takových historiků patří i příznivec této výchovy Xenofón, který jej popisuje ve spisu Lakedaimonské zřízení z 80.-70.let 4.století př.Kr. Spartská výchova nebo též Sparťanská se nevyhýbala ani ženám a svým pojetím položila základy k silné válečné historii Spartské vojenského státu.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Řecko“