Pravěké fortifikace na našem území díl 5: Keltové

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Thór, Hektor

Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Alchymista-no proto jsem tak nějak nesouhlasil se Sašovou formulací-logickégo,smysluplného a správného rozhodnutí. Podle mě Vercigentorix skutečně udělal několik po sobě jdoucích fatálních chyb. Není přece rozumné, stáhnout se do oppida byť strategicky dobře umístěného jako Alesie s cca 60 000-80 000 mužů (dáme střední velikost 50 000), navíc když mám zásoby na 30 dní. To je limitující faktor, přes který vlak nejede. Dle mě se tímto vzdal operativnosti a co se týká obléhání Caesar předvedl své kvality u Avarika. Saša má Řím zmáknutý daleko víc než já, ovšem s jeho vývody co se týká Alesie a Vercigentorixe nesouhlasím. Co víme z historie, Vercigentorix byl zřejmě vynikající vůdce, který pro sjednocení Galů přišel v pravou chvíli, ovšem co také dále vyplývá, vojevůdce nebyl nic extra. Caesara mohl zničit, ovšem jeho vojevůdcovských kvalit nedorostl. Ovšem prezentuji tím jenom svůj názor, se kterým může habaděj Palbáků nesouhlasit :)
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Dodané obrázky jsou prima. Uvědomil jsem si totiž jednu zásadní věc. Na českých a moravských hradištích a oppidech nebyly nalezeny stopy po vlčích jámách. Tedy po těch nálevkách na jejichž dně byl zaražen ostřený kůl.

V branách některých nalezen předsunutý příkop ale kůly na jeho dně nebyly prokázány. Navíc se zdá, že na našem území asi do doby hradišní nikdy neproběhly podobné obléhací operace jako mezi legiemi a Galy v jihozápadní a západní Evropě.

Co se týká bojů mezi Vercigentorixem a Caesarem myslím si že rozhodnutí stáhnout se do Alesie vůbec nebyl špatný nápad. Proč:

- obrana vlastní pevnosti plně žen a dětí obránců tyto musela vysoce motivovat

- vždy je lepší protivníka uvést do statického postavení a pomalu ho fyzicky, morálně a početně oslabovat obranou neš se s ním utkat v otevřené bitvě kde by ukázněné a skvěle vycvičené legie neměly konkurenci

- pokud plán zněl: my si natáhneme Římany na sebe, budeme s nimi bojovat - což se dělo, a vy přijdete do určené doby a udeříte jim do zad , byl to dobrý plán a není důvod Vercigentorixe za něj považovat za hazardéra.

30 dní je dost dlouhá doba, aby bylo možno svést několik bitev mezi obleženými a obléhateli a hlavně dost dlouhá na to aby dorazilo vyprošťovací vojsko.

Dopadlo to jak dopadlo, lepší, progresivnějsí a hlavně pracovitější vojáci vyhráli.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 11/12/2009, 09:09, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Saša
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 25/9/2008, 06:44
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saša »

- rozpor medzi údajom Asiniusa Pollia a Caesara v počtoch padlých v bitke pri Farsale môže byť spôsobený aj formuláciou. Pollio zrejme uvádza skutočne padlých, tj. zabitých, presnú formuláciu Caesara nepoznám, kľudne však môže znamenať aj celkové straty Pompeiovho vojska, teda padlých, ranených, zajatých a i dezertérov a prebehlíkov - boli to boje medzi rimanmi, takže počty prebehlíkov, zvlášť pri nepriaznivom vývoji bitky či vojenského a politického vývoja konfliktu, nemuseli byť práve zanedbateľné a prebehlíci mohli počítať s istou zhovievavosťou druhej strany a na vtedajšie pomery "slušným zaobchádzaním".
Hele, já mám diskusi rád. Ale mám taky rád, když má určitou úroveň. Je fajn, když si člověk, který chce zpochybnit nějaký názor, nejdříve zjistí co možná nejvíc dostupných informací a udělá to teprve pak (jako to třeba udělal Thor, když nastudoval Caesarovy Zápisky a díky tomu zjistil v mém příspěvku nepřesnosti). Caesar píše, že padlo 15 000, do zajetí se dostalo více než 23 000 (Caes. B.C. III.99), ostatní se rozprchli. Vzhledem k tomu, že ranění, kteří nedokázali uprchnout, se jistě taky dostali do zajetí, můžeme odvodit, že Caesar skutečně tvrdí, že na Pompeiově straně bylo 15 000 mrtvých. Jo a jen upřesnění, podle Asinia Polliona padlo 6 000 Pompeiových legionářů, ne 5 000, jak jsem z hlavy psal předtím. Jak jsem se teď díval, můj výše uvedený argument o rozporech v číslech je možné zpochybnit jinak (opět, když si získáš informace) - to je výzva, ne? Jdi na to! Jde to.
- galskej "poľnej" armáde celkom zreteľne chýbali ďalší vyšší velitelia Vercingetorixovej kvality a autority. Celkom otázna je aj kvalita bojovníkov, ktorými galská "poľná" armáda disponovala. Osobne statočný a odvážny bojovník, ale bez riadneho výcviku, nepredstavoval pre vycvičeného rímskeho legionára rovnocenného súpera a prevaha rimanov sa prejavovala ešte výraznejšie v nasadení skupiny či jednotky.
Ano, římská armáda byla podstatně kvalitnější než galská. Nicméně galská armáda předtím dokázala několikrát římské vojsko porazit a to pravděpodobně i s podstatně menší převahou, než tomu bylo u Alésie (nemám teď čas to ověřovat). Římská armáda ZDALEKA nebyla neporazitelná... Ostatně Galové nebyli zase špatní válečníci – dlouhá léta se Římané Galů velmi obávali. Thor obhajuje, že Galové mohli mít převahu až 4:1 a kdybychom věřili Caesarovi, bylo by to ještě víc. Možná jsem divnej, sorry, ale převaha 4:1 mi připadá dostatečně velká, aby mohl Vercingetorix oprávněně věřit, že s ní zvítězí.
- Pokiaľ nebol útok "poľnej armády" a vojsk v Alésii na rímske oblihacie opevnenie kordinovaný a hlavne riadený podľa okamžitého vývoja situácie, nemal veľké šance na úspech - na to bol Gaius Iulius Caesar až príliš dobrý vojvodca.
Nemyslím si, že neměl šanci na úspěch. Samotné boje před Alésií ukazují, že i přestože ta koordinace dost vázla a Galové dělali chyby, bylo vítězství Římanů jen velmi těsné. Kdyby koordinace nevázla a Galové chyby nedělali (nebo kdyby jich jen udělali méně, nebo prostě jen měli trošičku víc štěstí), pravděpodobně by Římany rozsekali. Jenže to na začátku samozřejmě Vercingetorix tak nějak nemohl tušit, že bude mít den blbec, všechno se to takhle nebetyčně pokazí, a on nedokáže porazit ani 4x menší vojsko, že...

- podľa informácií z článku nebola Alésia príliš vhodná ako útočisko ani na stredne dlhé obliehanie, hlavne pre malé zásoby a veľký počet "civilov" i priveľký počet bojovníkov, ktorý sa do nej stiahli.
Alésia v tomto konkrétním případě nemohla vydržet dlouho, protože v ní bylo málo zásob. Pokud by se řádně připravila (tzn. snesly se zásoby apod.) tak byla velmi vhodná i na dlouhé obléhání. Zásadní je, že Alésia v tomto konkrétním případě ani nemusela dlouhé obléhání snést. Vercingetorix neplánoval, že se tam zavře a bude držet. Vercingetorigovi stačilo jen vydržet dostatečně dlouho, než mu přijde na pomoc vojsko, se kterým rozdrtí Římany. Vojsko přišlo, Římany (proti všemu očekávání) nerozdrtilo. Nic to nemění na tom, že Alésia i v tomto konkrétním případě uspěla. Splnila svůj účel. Vydržela dostatečně dlouho, než přišla osvobozovací armáda. To, že se pak nepovedlo legie porazit už je jiná věc. To ovšem na začátku tak nějak nemohl nikdo předpokládat.

Není přece rozumné, stáhnout se do oppida byť strategicky dobře umístěného jako Alesie s cca 60 000-80 000 mužů (dáme střední velikost 50 000), navíc když mám zásoby na 30 dní. To je limitující faktor, přes který vlak nejede.
Viz výše.
a co se týká obléhání Caesar předvedl své kvality u Avarika
Ano, a Galové předvedli u Gergovie, že je možné Římany při obléhání odrazit a zvítězt ;-)

Pátrač - souhlasím s tebou.

Saša
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Pokud se to pokusíme shrnout, tak jak psal Pátrač, vyhrál ten progresivnější a pracovitější voják s tím, že to bylo vítěství těsné. Souhlasím i s názorem, že Vercingetorix neudělal chybu, když se uzavřel do Alesie. Poskytnul tak šanci Galům se shromáždit a zaútočit na vojsko, o kterém přesně věděli kde leží a nemuseli jej tak hledat a ztrácet drahocenný čas a potraviny, které by tak obrovské (až 250.000 mužů) vojsko vyžadovalo. Navíc nehrozilo, že Římané potáhnou krajinou a zanechají za sebou jen spálenou zem. Takhle pustošili "jen" okolí Alesie, s čímž se ale dalo počítat a tak se civilní obyvatelstvo mohlo včas stáhnout.

Během vlastního obléhání pak Galové udělali řadu chyb, které jsou už výše od jiných pisatelů zmiňované. Dalším faktorem s kterým, nemohli Galové počítat, je důmyslný a důkladný fortifikační systém, který Římané zbudovali. Nikdo z nich nic takového nikdy neviděl a ani si ve svých snech nedokázal představit, co se dá zbudovat a navíc během tak krátké doby. Proto možná ani Vercingetorix na Římany neútočil, protože si nemohl představit, co dokážou postavit za veledílo. Byl si jist, že s osvobozeneckou armádou Římany smetou a proto asi nechtěl zbytečně přicházet o své bojovníky. To že myslel na svůj lid dokazuje i jeho akt poddání se Caesarovi.

Výsledek obléhání Alesie byl tedy ten rozhodující souboj o dobytí Gálie, kde se mysky vah neustále přesouvali tam a zpět. Protože síla Galů byla obrovská, stejně jako houževnatost a vynalézavost Římanů. Otázkou zůstává, jak by se vedlo Galům, pokud by se jim Caesara podařilo porazit. Mám obavu, že podle informací, které mám, by Galové vykrváceli. Bylo by to pro ně jen Pyrrhovo vítezství a Římané by se oklepali a vrátili v čele další armády.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Saša - logika vojenství je příliš jednoduchá na to, aby to mohlo být jinak. Já bych přál vítězství Galům ale to mi nebrání vidět celou situaci z pohledu vojáka.

Mám navíc jistou výhodu, kterou Vercingetorix ani Caesar neměli. Já vím jak to dopadlo. A to Vercingetorix nemohl vědět ani druidi mu to z něčích jater nemohli vyvěštit.
Proto posoudit reálnost plánů je jednodušší.

Thór - bojuješ dobře :up: ale vyhrát nelze.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-mě o vítězství nejde, obhajuji jenom svůj názor :wink:
Stotožňuji se s Vámi v tom, že Caesarovo vítězství bylo o prsa. Však jsem taky v jednom z předešlých postů psal, že Galové Caesarovu obranou/uzavírací linii prolomili a nebýt obchvatu Tita Labiena tak to dopadlo jinak. Já Galy také obdivuju ovšem stejně si myslím, že do Alesie Vercigentorix neměl uzavírat celou svojí sílu. Byť vyčkával posil, jednal staticky a Caesarovi tím přenechal strategickou výhodu. Tím že sledovali z hradeb Alesie, jak je Caesar obkličuje fortifikací plnou pastí pro pěšáky, na které posléze Galové krváceli a umírali, je podle mě chyba. Nevím ( a to už nikdo nezjistí), zda-li byl Vercigentorix natolik zaskočen ztrátou svého jezdectva, ve které Galové vkládali velké naděje, ale tím že se do Alesie stáhl-prosím a to si uvědomme, Caesar na Alesii neútočil, postavil dvojitou fortifikaci a na oppidum neútočil-čekal až Galové zaútočí na něj. To přece není klasické obléhání, nikdo netahal žebříky, aby ztekl hradby. Caesar nechal Galy vykvasit a počkla si až budou muset zaútočit na něj. Pro Vercigentorixe, byla dle mého chyba, že nechal římany dostavit prstenec opevnění. Pokud by tuto chybu neučinil, Caesarovy ostatky a s ním i ostatky jeho legií by hnily u Alesie. Howg.

.............a nevzdám to...... :up:
Naposledy upravil(a) Thór dne 11/12/2009, 12:54, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Nechcete si raději založit nové vlákno? Jak vidím je tu dost odborníků na obléhání Alesie, tak co tomu dát nějakou správnou fazónu? Tak kdopak se toho ujme, aby mohla pak diskuse pokračovat?:-)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

kacermíra-já bych rád, ale dneska to nezvládnu, večer jdu do služby :(
Aby to k něčemu vypadalo, tak by to chtělo post konkrétně o bitvě. Když tam bude co jí předcházelo a jak dopadla + dokumentace, tak to je docela obsáhlý post.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pavel R
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 6/12/2009, 18:26
Bydliště: Plzeň

OPPIDUM VLADAŘ

Příspěvek od Pavel R »

"Přímo na temeni hory je v menším sopečném kráteru jezírko"
OPPIDUM VLADAŘ
Nevím zda to sem patří, ale archeologickým výzkumem (asi tak 2 roky stará záležitost) je zjištěno, že jezírko na Vladaři je, ne přírodního, ale umělého původu a šlo patrně o rezervoár vody pro hradiště.
Jenom tak poznámka pod čarou :)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ano je to pravda. Tuto skutečnost jsem ověřoval - byl by to poměrně neobvyklý stavební počin, jinde něco takového nebylo prokázáno. Psal jsem o tom v tomto vláknu.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3806

Jinak Vladaři jako takové se někdy budu věnovat více. Je to asi dílo, které by šlo nazvat pravěkou superpevností a obsahuje i další hydrologická díla.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

I když to nedělám často, že bych za svůj vlastní příspěvek psal další, v tomto případě udělám výjimku. Jde o to, že se mi podařilo narazit na něco zajímavého se vztahem k problematice Keltů.

Jak jsem psal bylo zjištěno, že některé prokazatelné lokality Keltů na našem území byly prokazatelně zničeny požáry a jiné volně opuštěny. U těch zničených požárem se předpokládalo, že byly dobity v boji a při těchto bojích zapáleny.

Může to tak být a může to být také jinak. Našel jsem náhodou dávno ztracený svazek vystřižků, kde jsem si chovával Caesarovi Zápisky o válce galské.

Při jejich pročítání jsem zjistil, že Keltové všech kmenů které Caesar znal osobně nebo z doslechu, měly zajímavé řešení problémů. Pokud zjistily, že destinace kde žijí jim nevyhovuje, byly na základě rozhodnutí duchovních a vladařských elit schopni ukončit svůj pobyt i po dlouhých desítkách let a vyrazit na cesty.

Podel znalosti Caesarových to vypadalo takto:

- vypálili sami všechna svá opevněná sídla, dvorce i neopevněné vesnice pod oppidy a hradišti.

- vzali si potraviny na 3 měsíce cesty a všechny osatní potraviny zničili ohněm

- vzali si a velmi pečlivě pečovali o potřebné osivo a domácí zvířata.

- vše co měli a nemohli Keltové odvést s sebou zničili.

Bylo to i proto, že potom jim návrat zpět nemohl přinést nic jiného než to, co je čekalo tam, kam se vypravili.

Takže ať to bylo jak bylo, toto je další možnost a velmi pravděpodobná. Bylo to zcela jistě rozhodnutí krizové a muselo být asi prosazováno silou ale dělo se to i jinde v Evropě. Proč tedy ne u nás.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Pavel R
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 6/12/2009, 18:26
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Pavel R »

Zajímavý příspěvek. Výklad archeologických stop je vždycky problematický a ke každé teorii lze vymyslet další. Žárové stopy nemusí vždy znamenat důkaz boje, nebo nehody- požáru. Tohle je úplně nový druh výkladu některých žárových stop, o kterém jsem neměl potuchy. Jakési řešení „vnitřně-rodových sporů“ dočasným opuštěním sídla. Otázka je také, zda Césarovi Zápisky nejsou psány tendenčně a Římské ničení není záměrně připsáno na vrub tohoto jevu? Dovedu si také představit, že se některá hradiště stala krátkodobě neatraktivní (z mnoha různých důvodů), byla opuštěna a při opětovném návratu se zarostlá lokalita s rozpadlými valy zapálila, aby se usnadnila obnova. A zároveň to mohla být forma rituálního očištění místa a zakládajícího rituálu nového sídla. Obdoba zakládání pole žďářením. Při řešení záhad opuštění některých lokalit, by pomohla znalost výkonnosti tehdejšího zemědělství, zda se lokalita ekologicky nevyčerpala. Např. Vladař byl částečně opuštěn 250let před. nl. A po 50 letech byl znovu osídlen a v mezidobý proběhl požár.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pavel R. - kolego je to možné. Proto jsem naspal, že je to pouze pohled jinýma očima. Ale na druhou stranu Caesar by se za to, že dobil a vypálil opevněný dvorec, hradiště či oppidum nestyděl. Naopak by se tím pochlubil. Zápisky jsou psané tak, že od sděluje co ujistil a co slyšel.

Proč to udělali, tedy Keltové a proč se rozhýbali tak, že se demografická mapa Evropy během 100 let změnila podobně jako v době stěhování národů se neví. Mohlo to být více vlivů ale já bych se přiklonil názorům, že to byl problém, který vycházel ze dvou věcí:
- vliv bojechtivého okolí
- klimatické změny.

Zvláště ty klimatické změny stojí za úvahu. Třeba se na to někdy podívám. Už jsem zde takovou práci udělal. Bylo to na téma klimatické změny a pohyb národa Hunů do střední a západní Evropy. Nějaké prameny mám a další čekám.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Pokud by měl někdo chuť dále rozvíjet obležení Alesie římským vojskem G.I.Caesara, tak podrobný článek je vytvořen ZDE: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4648

Ale abych se vrátil k původnímu textu, tede ke Keltům na našem území. Možná málo kdo ví, že dne 12.června 1771 sedlák Jan Koch řečený "Janota" z Podmokel na Plzeňsku našel na svém políčku u potoka keltský poklad. Toho dne ráno se vypravil podívat se na pole, jaké škody napáchaly deště v uplynulých dnech na jeho majetku. Když přišel k potoku, který se vylil z břehů, uviděl, jak se cosi bliští v bahně. Nalezené "mosazné knoflíky" dal svým dětem ke hraní. I další sedlák si na břehu nasbíral tyto blištivé knoflíky,a šel s nimi za místním kovářem, aby mu z nich ukoval novou přesku k botám. Náhodou mu cestu zkřížil místní hostinský Patzner, který si knoflíky prohlédl a s úžasem zjistil, že to není mosaz, ale čisté zlato. Samozřejmě se tato zpráva rychle po vsi roznesla a vyvolala doslova lokální zlatou horečku. Všichni se hrabali v bahně na břehu potoka, když tu narazili na velký bronzový kotel až po okraj plný zlatých mincí "duhovek". Jenomže k újmě sedláků se zpráva šíří dále a donesla se až k místnímu správci Ondřejovi Militovi. Ten je toho názoru, že poklad patří vchnosti. Biřicové se tedy rozjednou do Podmokel a dům od domu, chalupa od chalupy jsou prohledávány a pod hrozbou přísných trestů se jim podaří ze sedláků zlaté mince dostat. Celkem se jich tahle podaří vymoct na 1260 kusů. To ale pořád byl jen asi 1/3 celkového pokladu, protože zbytek stále byl uvěznen v bronzovém kotli. ten se vojákům podaří nakonec vykopat, ale kotel se při tom rozpadne. Celkový nález pak byl cca 5000 kusů mincí o hmotnosti 30-40 kg zlata!!! Bohužel většina mincí je ještě v červenci 1771 v pražské mincovně roztavená. Do dnešních dnů přežil jen zlomek z původního keltského pokladu. Jaká škoda:-(
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Snad to není moc OT, když ještě doplním, že výše uvedený keltský poklad nalezený na našem území nebyl jediný. Napříkald v srpnu roku 1877 byl ve vsi Stradonice na Berounce nalazen další poklad. Místní kopec "Hradiště" lákal pozornost místních již dlouho dobu, protože se zde zřejmě kdysi dávno strhla ěnjaká velká bitva a tak se zde nacházeli kosti, zbraně, hroty šípů atd. Toho dne 2.srpna 1877 mladý dělník Liborin Lebr z blízkého Nižboru, šel vykopávat staré artefakty, když asi v hloubce jednoho metru na severení straně "Hradiště" narazil na cca 200 zlatých mincí (zřejmě původně zabalených v nějakém koženém či látkovém vaku, který už byl dávno ten tam). Samozřejmě zpráva se rychle roznesla a zanedlouho so do místní lokality sjel zástup zlatokopů. Ti kopec provrtají skrz a skrz. Jámy, které hloubí jsou až do hloubky dospělého muže. Některým se skutečně podaří ještě pár mincí najít. Celkem tato zlatá "horečka" vynesla dalších více jak 40 keltských duhovek.

Nejen tyto dva zlaté poklady, které jsem zde popsal...vedly řady historiků a archeologů k názoru, že v Čechách museli Keltové mít nějaký zlatý důl. Vzhledem k bohatosti nálezů, hustotě oppid atd. Možné to je. Samozřejmě nelze si představovat zlatý důl v podobě Mayovek ze Severní Ameriky, ale jak víme, Čechy byly na drahé nerosty bohaté i o mnoho staletí později. Řada potoků a potůčků v neprostupných pohraničních hvozdech byla stříbro a zlatonosných. Ostatně řeky jako Otava, Jizera a Ohře získali svá jména právě od Keltů, přičemž napřík Otava, neboli Atawa znamená "Bohatá řeka". Je asi téměř jasné, po čem řeka získala své jméno. Rovněž potok Zlatý, který se vlévá do Blanice nezískal své jméno jen tak náhodou. Není tedy vyloučeno, že oba zlaté keltské poklady pocházejí z místních zdrojů (spíše je to téměř jistota). To by jen podtrhávalo důležitost keltského etnika žijícího v Čechách. Zřejmě se nejednalo o žádné chudé příbuzné Keltů například z Galie, kterou v prvním století př.Kr. dobýval G.I.Caesar a který žasl nad obrovským množstvím zlaté kořisti, které se běhěm Galských válek zmocnil. Zlata bylo tolik, že v Římě se trh se zlatem téměř zhroutil. Význam Keltů v Čechách kromě jiného dokládá i hrob etruské kněžny, která byla provdána za nějakého keltského předáka na jeho hradiště (oppidum) do Hradiště u Písku. Dvě místní mohyly jsou bohužel roku 1858 zničeny, ale část cennovstí se přeci jenom podaří zachránit a dnes jsou uloženy ve Vídni (Muzeum dějin) a Praze (Národní muzeum).
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Pravěké fortifikace na našem území díl 5: Keltové

Příspěvek od jarl »

Nejnovější stavební záměry v lokalitě národní kulturní památky keltského oppida Závist vyvolaly odpor členů spolku Svědkové času: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pora ... .seznam.cz
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Pravěké fortifikace na našem území díl 5: Keltové

Příspěvek od Polarfox »

Kdyby jenom jich. To (nejen) tady nadzvedlo mandle naprosto všem...především ta štěrkovo-betonovo-barvičková plocha je prasárna non plus ultra. Kdyby chtěl někdo alespoň maličko přispět: https://www.petice.com/sos_oppidum_zavi ... u?a=196467
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Pravěké fortifikace na našem území díl 5: Keltové

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

taky mě to pěkně štve :( od malička jsem tam běhal v rozvalinách (vychytal jsem jako děcko období, kdy to bylo v 90. letech ještě odkryté) chodil jsem tam běhat s vodákem, stavěl lajny na kolo (mimo turistické trasy).
30 let si tam nikdo nedovolil ani prdnout a najednou, bez vědomí veřejnosti, tam Pepík Pleskot vyšvihne tohle. S tou rozhlednou nemám zas takovej problém. Shodou okolností jsem se tam byl včera v noci podívat.
Chtěl jsem přespat ve žďáráku na vrcholu vyhlídky, ale ještě to není dokončené, schody vedou cca do 3/4 rozhledny - mimochodem, už teď nádherný výhled 360 stupňů na celou Prahu)

Ale ten zbytek? co to k sakru je??? ty betonové "něco"....proč?? kamarád, taky Zbraslavák, rozjel petici, řeší to i s arcibiskupstvim, já to zkoušim přes MMR, kde mám díky zaměstnavateli poměrně slušně otevřené dveře.
S rozhlednou už nepohneme, ale ještě je šance zvrátit ten uměleckej paskvil, který má nad nejstarším oppidem vzniknout. Nemám moc v lásce takové ty potižisty, co se snaží i přes zájem veřejný sabotovat určité
projekty, ale tohle....souzním s kamarádem a rád petici (jako spoustu dalších) podepíši.

EDIT:
zatím ale, co mi říkal šéf - bývalý náměstek MMR, bývalý starosta velmi renomovaného města. Pepík Pleskot, přátelé, Pepík Pleskot je ve veřejných zakázkách magické slovíčko. Stejně jako ty (admini prosím
odpustí), sračky od Jiřího Davida a ostatních rádoby umělců ukazujících moderní trendy.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Pravěké fortifikace na našem území díl 5: Keltové

Příspěvek od Polarfox »

Já jsem tam skoro každý týden (naposledy v pátek) a s rozhlednou se udělá kulový a taky jí ještě kousnu...ta vyrostla před očima jak z vody rekordním tempem. Trošku se bojím, aby to podobně hopem nevzali i s tím betonovým paskvilem a nezkusili to udělat dříve, než se kdokoli rozkouká a postavit před hotovou věc. Alespoň že přinejmenším zima tomu teď dá stopku.

PS: Rozhledna...pohledem od ohrazení mi nepřijde, že by ten tubus/schodiště byl/o nějak široký. Vzhledem k tomu, že není nejnižší, tak bude asi sranda se tam vyhýbat...aby se jim tam nezačali hromadit horníci..teda výletníci...
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Pravěké fortifikace na našem území díl 5: Keltové

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

těch článků začíná být čím dál víc.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/be ... i-40379762

Kamarád Tomáš Vrána, děkuji ti! z vlastní iniciativy posílá typy novinářům, do Černých ovcí atd., už byl i na Arcibiskupství.
Jsem rád, že mu to není jedno.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní národy“