Letecká archeologie,fotografie - porovnání přes propast času

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Thór, Hektor

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Letecká archeologie,fotografie - porovnání přes propast času

Příspěvek od Pátrač »

OBRAZOVÝ DOPLNĚK K LETECKÉ ARCHEOLOGII, ČÁST DRUHÁ
Výběr fotografií které pomáhají ke studiu opevňovacích aktivit našich předků a něco navíc


Když jsem před nedávnem zveřejnil svoji práci o letecké archeologii , kterou jsem původně dělat ani nechtěl, tedy ne pro Palbu- připadalo mi to sem na Palbu ještě více mimo než jiné mé práce, tak mě nijak nepřekvapil relativně malý zájem. U hory IPF to pokračovalo ale není to až tak důležité. Za poslední dobu se mi podařilo trochu postudovat a udělal jsem pro vás výběr několika dvojic obrazů a obrazů jednotlivých, které ukazují jak je někdy tato složka archeologie důležitá pro výzkum vojenských prvků života lidí v různě hluboké minulosti. Takže se na to podívejte pokud na to budete mít náladu a třeba to práce o letecké archeologii zde na Palbě maličko rehabilituje.

Stonehenge, Amesbury, Wiltshire.

Obrázek první: Obrázek Obrázek druhý: Obrázek
První obrázek ukazuje snímek pořízeny RAF v roce 1922, obrázek druhý ukazuje
poskytovaný aplikaci Google Earth v listopadu 2007. Snímky jsou orientovány
stejně, v obou případech je sever vpravo. Družicový snímek podává v tomto případě méně plastický obraz, ale je možné i na něm identifikovat několik dalších příznaků památek a navíc je vidět dost změn, jimiž krajina v bezprostředním okolí tohoto megalitického monumentu za posledních devadesát let prošla

Hod Hill, Stourpaine, Dorset.

Obrázek první: Obrázek Obrázek druhý: Obrázek
Jedná se o hradiště z doby železné, druhotně využité v 1. našeho letopočtu římskou armádou pro stavbu římské pevnosti vložené do původního opevnění.
První snímek ukazuje stav v roce 1924, kdy jej pořídil pan Crawford. Druhý snímek ukazuje stav v roce 2007, na družicovém snímku pro Google Earth. Oba snímky jsou velmi zajímavé a poskytují o archeologické památce hodnotnou informaci.

Housesteads, Northumberland, řimská pevnost v Hadriánově valu.

Obrázek rvní: Obrázek Obrázek druhý: Obrázek
Obrázek první je z roku 1971. Obrázek druhý nás potom přenáší do dnešní doby a je to opět družicový snímek dostupný na Google Earth. Byl pořízen v prosinci 2007.

Malham, North Yorkshire.

Obrázek první: Obrázek Obrázek druhý: Obrázek
Tyto dva obrázky ukazují pochodový tábor římské armády z flaviovského období Je to snímek šikmý a linie fortifikace je zviditelněna stínovými příznaky. Kamenohlinitý val uzavírá poměrně velkou plochu 8,2 hektaru.Snímek byl pořízen v lednu 1967. Druhý obrázek je také družicový, kolmý záběr zachycuje aktuálni stav dohledatelný na Gogole Earth a je z prosince 2007.

Cottam, Humberside.

Obrázek
Půdní příznaky, odhalující celý půdorys vojenského záložního letiště z let druhé světové války. Na snímku jsou patrné stopy tři zpevněných vzletových a přistávacích drah a řady stojánek pro letouny. Původně zde stal rovněž jeden hangár a cihlová kontrolní věž. Do obrázku jsem vložil popis co je na něm možno podle půdních příznaků identifikováno. Družicový snímek dostupný na Google Earth byl pořízen v roce 2005.

Lokalita Lindholm Hoje, Dánsko.

Obrázek
Zde vidíme nádherná letecký snímek kde je Vikinský pohřební areál z 8.až 11. století našeho letopočtu K vidění jak jinak na Gogole Earth. Snímek byl pořízen v roce 2005.

Sagang, Mangalay území státu Barma.

Obrázek
Pagoda Kaung Hmu Daw ze 17. století, Tento nádherný obrázek byl pořízen v průběhu bombardovaní japonských pozic za druhé světové války.

Tento výběr se mi podařilo získat díky skvělé publikaci. Je to:

Mapování archeologického potenciálu pomocí leteckých snímků, autor Ladislav Šmejda.
Publikace je výstupem výzkumného záměru „Opomíjena archeologie“ a grantu Hledáni konkrétních archeologických struktur.
Grafická část je tvořena za pomoci fotografií M. Bálka, M. Gojdy, L. Šmejdy, společnosti Google a kreseb D. N. Rileyho.
Vydavatel: Západočeská univerzita v Plzni, roku 2009.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Mně to moc zaujalo. Doufám, že budeš pokračovat a najdeš nějaké ještě jiné objekty a hlavně to porovnání - z minulých let a současnost. Dovolím si připojit leteckou fotku irského armádního sboru z r. 1924 - kopce Tara v Irsku a fotku z r. 2004.
Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní národy“