V Sýrii se již používaly chemické zbraně, poprvé před 1 700

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Thór, Hektor

Odpovědět
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1871
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

V Sýrii se již používaly chemické zbraně, poprvé před 1 700

Příspěvek od El Diablo »

V Sýrii se již používaly chemické zbraně, poprvé před 1 700 lety
5. září 2013 22:12
Občanskou válkou ničená Sýrie má jedno nezáviděníhodné historické prvenství: je místem prvního nasazení chemických zbraní, které lze doložit. Došlo k němu v boji o město Dura ve 3. století.
Zdroj: http://technet.idnes.cz/prvni-utok-chem ... enstvi_pka
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: V Sýrii se již používaly chemické zbraně, poprvé před 1

Příspěvek od Lord »

Obrázek

Zajímavý článek, jak Římany vykouřili v tunelu v Dura Europos. Složení síra a bitumen. Spolu se sírou musel při hoření produkovat dusivý a jedovatý kouř, který dokázal každého v tunelu velmi rychle ochromit či zabít.
Originál na http://judithweingarten.blogspot.cz/201 ... ropos.html
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Chemický útok přes kanály

Příspěvek od Lord »

Chemický útok přes kanály

Ještě jeden poznatek, který tak úplně nesouvisí, i když možná více než myslíte :idea:

Vojenský expert zdůrazňuje, že výsledkem možného scénáře je spojení obou variant. USA a Francie mají pravdu v tom, že tzv. "útok" sarinem začal až po ostřelování syrskými vládními vojsky.
Jenže jejich průbojné granáty nenesly chemické zbraně, ale přivedly k výbuchu sarinové granáty či kontejnery, které měli povstalci uskladněné ve svých opevněných (a uzavřených) podzemních prostorách.

Zdroj: news.e-republika.cz

Nebo v kanálech jako krysy. Prostě proběhla možná plynová deratizace (plynování). Co se stane ?

Obrázek

Granát vybuchne a kanalizační sítí se tlačí plyn – tlaková vlna smíchaná s chemikáliemi povstalců, které tak zamoří klidně širší okolí, protože vyjdou sběrači vody na povrchu. Další exploze dělostřeleckých granátu pod tlakem rozšiřují oblak dál.

Povstalci používají toxické chemické látky – chlór, monoethylenglykol a polyethylenglykol. Z toho je možné namíchat prostředek RSDL (směs polyethylenglykolu s butandionmonoximem) jako dekontaminační suspenze s chlórem, či bojové látky proti sarinu. Čili způsobit chemický útok a snažit se ho i zahladit.
Zdroj: veteransnewsnow.com

Obrázek
Tohle zajímavé udělátko už použili v minulosti.
Ten modrý soudeček - mohlo by se jednat o RDX, Hexogen – což je silná trhavina, kterou teroristé vyrábí na ničení obytných bloků a plašení obyvatelstva. Pro nitraci se používá téměř bezvodá kyselina dusičná, která se normálně těžko shání, nebo kyselina sírová, dále hexamethylentetramin, močovina, aceton, uhličitan sodný.
Ale rebelové používají asi hlavně chemikálie: hexamin, 99% kyselina dusičná, dusičnan amonný. Nebo vůbec jiné postupy.


Pro teroristický útok se hodí látky s vysokou akutní toxicitou, které splňují požadavky na dosažení hromadného vraždění. Z hlediska psychologie útoku je třeba se zabývat zejména látkami způsobujícími okamžitou smrt, kdy lidé budou umírat během pár minut přímo na ulici. Základ je vytvořit toxický oblak. Pro relativní hustotu je obtížné udržet jeho koncentraci v přízemní vrstvě kontaminované atmosféry. Ovšem to není problém v uzavřeném prostoru kanálu, odkud zplodiny vychází hezky dírami ze země a inhalovat. Odpařování látek z kanálu taky probíhá postupně.



K tomu si přidejte možnost použití nástražných systémů, tzv. fugasů. O tom už psal Josef a já tady.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=148262#p148262
Jednak je mohli mít rozmístěné po budovách, ale také v kanálech a získáte zcela jiný obrázek, než o kterých se nás snaží přesvědčit amíci. Jenže to vyžaduje detektivní práci a přemýšlet, podobně jako v tom článku, co jsem postnul Diablo.

No a snadné je mít kyanid draselný a kyselinu chlorovodíkovou. Po smíchání se uvolní prudce jedovatý kyanovodík. Kyanovodík není sice ideální bojový plyn, protože je lehčí než vzduch a rychle vyprchá do okolní atmosféry, ale nebezpečné jsou uzavřené neodvětrané prostory a blízké okolí místa malého úniku. Velké úniky však mohou vytvořit přízemní mrak, který je ve městě smrtelně nebezpečný.
Takže pokud se u Damašku nejednalo o Sarin, tak klidně kyanovodík mohl být oním zabijákem.

ObrázekObrázek
Piktogram CORROSIVE – znamená žíravina. Typickými žíravinami jsou silné kyseliny (kyselina sírová, chlorovodíková, dusičná atd.) a zásady (hydroxid sodný, draselný atd.).
Ingredience rebelové mají. Podle odborníku křeče či pěna kolem úst, které jsou vidět na záběrech ze Sýrie, může klidně vyvolat i kyanovodík. Šíření jedovatých a žíravých par tlakovou vlnou je nebezpečné.

K výrobě sarinu se pak používá izopropylalkohol. Existuje několik receptů pro sarin, ale všechny vyžadují smíchání některých kombinací chemických látek. A to je kyselina chlorovodíková, isopropylalkohol, fluorovodík, fosfor, chlorid a difluoromethylphosphonate. Uchovávány odděleně, některé z těchto látek představují malé riziko, ale smíchání do směsi je velmi nebezpečné. Isopropylalkohol je snadno dostupný. Difluoromethyl už asi tak snadno neseženete.
Míchání sarinu je vlastně poměrně jednoduchý proces. Jedna nádoba je naplněna difluoromethyl phosphonate a druhá kombinací isopropylalkoholu a chemického katalyzátoru isopropylamin.
Např. v roce 1997 sekta Óm šinrikjo vyrobila a v tokijském metru pak i použila po domácku vyrobenou chemickou zbraň.
Třeba amíci mají proti chemickým zbraním speciální bomby, které nevytváří velké exploze. Například naváděné pumy CBU-107 Passive Attack Weapon.
Tyto 450 kilogramové pumy před dopadem na zem vymrští mračno téměř 4 tisíc krátkých šipek ze železa a wolframu. Následující kovová smršť pak proděraví prakticky všechno v okruhu několika desítek metrů.
Pokud by zasaženým místem byl například sklad sarinu, nebylo to přímo v mateřské školce a nefoukal by vítr, tak by ani nemuselo dojít k žádným obětem ani v obydlených oblastech.
Slunce a vzduch by se o sarin v dohledné době postaraly.

Více na http://www.osel.cz/index.php?clanek=7104
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní národy“