Jazdci

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Thór, Hektor

Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Jazdci

Příspěvek od badaxe »

Tak ta představa je jen představou, původní nomádi rozhodně nefungovali jako dnešní mongolové. Ostatně nejdůležitějšími věcmi pro jízdu jsou sedlo (ne třeba tlusté gatě) protože to umožní rozložit váhu jezdce a na rozdíl od toho když sedí přímo na hřbetě (tam dochází samozřejmě k otlakům koně od zadku jezdce. Kdo nevěří ať si posadí na sebe někoho jiného a vydrží třeba hodinu). A sedlo pak umožňuje to nejdůležitější, tedy použití třměnu. Bez něj jezdec na hřbetě koně samozřejmě bez větších problémů jede, ale nemá dostatečnou stabilitu a oporu k řadě především bojových činností. Představa jak třeba jezdec s kopím do něčeho (pěšáka) bodne by asi dopadla spíš humorně, ne že by pěšáka nezabil, ale sám by se z koně zřejmě schodil. Totéž je i při třeba hlubším seku a ostatně i hod z podobného posezu je dost nejistý. Do Evropy se třmeny dostaly zřejmě až s avary a rozšířili se až ve středověku. Podobné to bylo i na středním východě. Čína byla jak je zvykem o něco dřív první doložené (figurka) zobrazení je někdy ze 4 století n.l. Ostatně právě problémy využití jezdců a problém s průjezdem vozů (a samozřejmě technické problémy s jejich provozem) vedly k tomu že třeba římská armáda používala jízdu jen jako pomocný prostředek. Takže dnešní Mongolové jsou už jezdci kteří používají sedlo a třmeny, navíc i jejich stáda a stáda starých nomádů byla dost odlišná.
Mám i značné pochyby, že by indiáni koně od španělů kupovali. Ti kteří s nimi žili (tedy třeba mexické kmeny je v podstatě nepoužívali a kmeny z plání zase prakticky nepřicházeli se Španěly do styku. Ostatně šlechtěný španělský kůň byl mnohem náročnější na "provoz" a proto se běžně používali spíše divocí koně odchycení v prérii, kteří byli jak už bylo zmíněno menší a hlavně nenároční na potravu a ustájení. Ostatně zmínění "slavní" Hataitla a Ilči jsou dost blbost a ukázka neznalostí k. Maye, Apači koně nepěstovali a ani nijak výrazně nepoužívali. Jejich hornaté území k použití koně moc vhodné nebylo, což ostatně bylo i důvodem proč se tak dlouho bránili.
Kůň dal určitě člověku mnoho možností, ale je třeba si uvědomovat i časovou a místní souslednost. V Americe koně původně žili, ovšem vyhynuli už před indiány (ať už ti přišli odkudkoli), takže s nimi lze počítat až po příchodu Španělů, případně britských a dalších osadníků v severní části Ameriky. A až po tom co se koně dostatečně rozmnožili, což je zase nějaká doba, mohli je "prérijní indiáni" začít využívat. Představa indiána s peřím na hlavě a koněm je hezká, ale týká se jen části kmenů, které žili v oblastech kde byl kůň výhodou.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Jazdci

Příspěvek od Stuka »

Trochu ses dopletl.
Že Indiáni odchytávali divoké koně. Takové v Americe nebyli, jak správně píšeš dál. Takže mohli odchytávat jenom zdivočelé koně. Takhle se ke koním dostávali, ale taky je kradli a obchodovali (třeba výměnou za kůže) jak píšu já. Co se týče Apačů a celkově o významu koně pro Indiány, tady je to dobře popsáno:
Získali od Španělů také koně. Hlavně nové zbraně a koně značně ovlivnily hodnotový systém, myšlenkový svět, způsob pohybu, lovu a boje Indiánů. Používání koně se rozšířilo poměrně rychle. Ještě před koncem 17. století se koně dostali prostřednictvím Apačů a Kiowa ke kmenům Osage a Komančů. Přes Komančů, hlavních obchodníků s koňmi, se dostaly začátkem 18. století k severním Šošonů a kmenem v oblasti horní Missouri. Následně je začali používat kmeny jako Nez Percés, Vraní Indiáni, Šajenů, Arikarovia, Arapahů, mandant, Assiniboinovia a Teton Siouxové.Vlastnictví koní v mnohém změnilo majetkovou strukturu kmenů. Sociální status bojovníka rostl množstvím vlastněných koní. Vojenské a lovecké výpravy vyžadovaly od každého muže hned několik koní a rodiny mající velké stáda si vzhledem k pozicím získaným v boji a při lovu vytvářela domněnku aspirovat na přední místo v kmeni.Získání koní vedlo k několika konfliktům mezi samotnými Indiány. Krádeže koní Indiáni doplňovali obchodováním, kdy koně prodávaly bílým osadníkům a vystěhovalcům postupujícím na západ. Mobilita jezdeckých kmenů zbližovala vzdálené etnika, vzrostl počet ceremoniálních schůzek, kterých se sbližovaly světonázory severoamerických Indiánů. Kůň jako posvátný symbol pronikl i do náboženských představ.
http://historieindianu.blogspot.sk/2013 ... eriky.html

...jak se koně postupně dostali k mnoha kmenům. Asi ke všem, protože si už jaksi nedokážu představit v pozdějších letech nějaký indiánský kmen bez koní, i kdyby žil jenom v horách. Byl by v ohromné nevýhodě. Ale žil vůbec nějaký kmen jenom v horách? Mám možná blbou představu, ale do hor je postupně vytlačili až běloši, když zabírali veškerou půdu na rovině na obdělávání a pastviny. Indiáni přece lovili bizony a ti v horách nežili, nebo se mýlím? Tudíž mnoho kmenů muselo žít na prérii a koně dobře využili. I kdyby ale nějaké kmeny žily jenom v horách i tak by koně potřebovali třeba na přesun svého majetku.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazdci

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Existoval kmen Ijesků, což byla odtěpená část Asiniboinů u­sa­ze­ná v jižní Manitobě a Saskatchewanu... Nazývali se Kamenní indiáni... A v souvislosti s nimi jsem narazil i na kmen Horští kamenní indiáni... Nic bližšího jsem o nich však nenalezl (mám jazykový handicap)... Tedy nějací indiáni v horách žili, ale jak to bylo u nich s koňmi nejsem schopen říci...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Jazdci

Příspěvek od Mirek58 »

Je fakt, že teritorium indiánských kmenů je dneska pěkně poznamenané vlivem bílého člověka.
Chtělo by to hledat v počátcích bílé invaze.
Ale jedno je jasné, pobyt kmenů se řídil sezoně vodou, teplotou a tedy i potravou. Nelze striktně dělit na výhradně horské/prérijní kmeny.
Indiáni podle všeho byly především nomádi ve svém teritoriu.
ObrázekObrázek
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Jazdci

Příspěvek od jmodrak »

Stuka píše:
...jak se koně postupně dostali k mnoha kmenům. Asi ke všem, protože si už jaksi nedokážu představit v pozdějších letech nějaký indiánský kmen bez koní, i kdyby žil jenom v horách. Byl by v ohromné nevýhodě. Ale žil vůbec nějaký kmen jenom v horách? Mám možná blbou představu, ale do hor je postupně vytlačili až běloši, když zabírali veškerou půdu na rovině na obdělávání a pastviny. Indiáni přece lovili bizony a ti v horách nežili, nebo se mýlím? Tudíž mnoho kmenů muselo žít na prérii a koně dobře využili. I kdyby ale nějaké kmeny žily jenom v horách i tak by koně potřebovali třeba na přesun svého majetku.
Indiáni- ich spôsob života - boli rôzny, ako boli rôzne podmienky, v ktorých žili. Žili v horách, v lesoch, stepiach,púštiach, v úrodných rovinách. Jedne kmene boli usadlí poľnohospodári, iný lovci zberači. Nie všetci boli prerijný lovci bizónov. Poľnohospodári a spol. z východu územia USA boli "demokratický" vyexpedovaný za Mississippi. Viac o rôznych kultúrach a spôsobe života napr. M Stingl - Války rudého muže. Čo sa koňa týka, takým Huronom, Irokézom ale Mohykánom by nebol nič platný. Kôň sa dal využiť iba tam, kde sa dokázal uživiť.
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Jazdci

Příspěvek od badaxe »

to stuka, bohužel něčí blog těžko mohu brát za relevantní zdroj, i když je hezky kytičlkově napsaný. Ano máš pravdu, že šlo o koně zdivočelé, i když je otázkou, jestli po několika generacích vývoje s podstatně jiným exteriérem a vlastnostmi je správné mluvit o koních divokých nebo zdivočelých.
To že si ty nedovedeš něco představit, je celkem jedno, třeba Irokézové (slavná indiánská konfederace) žili v lesích a tudíž koně nepoužívali, prostě se k nim jednak nedostali (kůň jak možná netušíš v lese nežije) a druhak jejich využití v lesích bylo minimální. A tvá představa jak "Indiáni přece lovili bizony a ti v horách nežili" je stejně nesmyslná jako představa jako představa Kromaňonců živících se jen lovem mamutů. Řada indiánských kmenů pravděpodobně nikdy bizona neviděla, prostě proto, že žili v místech kde nebyla prérie, ale třeba jako na Floridě bažiny (Seminolové) nebo třeba v horách (schválně se podívej na mapu kolik pohoří v Americe je, případně třeba kanadští indiáni se s ním také asi setkali minimálně, v reálu přes tvé představy a bláboly K. Maye, spousta indiánů nežila na prériích. Ono pokud nemáš solidní dopravu, je prérie docela problém, velké vzdálenosti které musíš urazit mezi zdroji potravy i vody dost brání tomu aby se tam někdo vydával (na psa moc nenaložíš a pokud vím iniáni měli spíš střední plemena, takže vše táhneš na hřbetě a kolik toho asi uneseš. i to může být (a asi je) že původní obydlí byla malá, ty smyky táhli sami. A lovit bizony pěšky a s lukem jistě jde, ale rozhodně jich neulovíš tolik, buď migruješ za stádem, což je šílená dřina, nebo si najdeš jiný zdroj a bizon je jen občasný doplněk (když stádo přijde). V reálu indiáni v lesích a těch bylo v Americe víc než dost, lovili jeleny nebo soby a další zvěř, rozhodně ne bizony. A obdobně to bylo třeba u kmenů které pěstovaly zemědělské plodiny, třeba Navajové, Mandanové a další. 5ada kmenů žila v horách bez ohledu na nějaké bělochy, prostě je tam buď vytlačily jiné kmeny, nebo tam našli vhodné zdroje, typicky kmeny z pacifického pobřeží mohly vidět bizona tak leda na obrázku když přišel misionář je obracet na víru a vybalil si sváču z nějakých novin. představa jak pár prérijních indiánů zastupuje celé etnikum je stejně blbá, jako by někdo tvrdil, že slováci se živí chovem ovcí a jsou bačové. Ve skutečnosti ti prérijní indiáni byli hůře postižitelní, co si vezmeš na někom kdo se sebere a odkočuje, proto s nimi měli američané problémy, stejně tak apači, kteří žili v poměrně nepříjemném (pro bělochy) prostředí, kam za nimi nemohla kavalerie (opět co s konem v horách) a pěchota na podstatně rychlejší a místa znalejší apače prostě nestačila.
A aby ses zbavila nesmyslných představ ze sluníčkových webů, poslední volně žijící indián byl chycen až v roce 1911 a byl z kmena Yahi bylo to v Kalifornii a s bělochy jeho kmen nikdy neobchodoval a Iši jak se jmenoval samozřejmě ani nikdy neviděl ani koně natož bizona. Představa o indiánech z četby beletrie jsou nesmysl, Když budeme brát indiány jen na sever od Mexika tedy USA a Kanadu, jde o tolik různých kmenů a způsobů života, že se ti o tom ani nesní.

to Mirek 58, to co píšeš je v podstatě nesmysl. Jedna nikoli všichni indiáni byli nomádi, třeba Navajové Hopiové a další kmeny byli zemědělci a již zmínění Irokézové a další s nimi spřízněné kmeny žily usedle a nebyli nomádi, i když hlavním zdrojem jejich potravy byl zřejmě lov. A za druhé i nomádsky žijící kmen se přizpůsobuje svému prostředí, tedy stepi, nebo lesu, případně horám a pokud to netušíš, tak i američtí etnografové dělí indiány i podle místa kde žili, proto jsou "stepní kmeny" jako Lakotové a další, ale i Lesní jako třeba ti Irokézové ale i na pacifickém pobřeží (bývají uváděni samostatně) nebo v Kanadě žijící kmeny a samozřejmě když se podíváš na pohoří táhnoucí se celou severní amerikou kde rovněž žili lidé i před bělochy, tak existovali i horské kmeny (Apači jsou jedni z těch známých). Další dělení je podle jazyků, jen jazykových skupin je pár desítek. Takže představa indiána z westernu s brky na hlavě a na koni je dost vedle. Třeba jedním z kmenů který se stkal s brity mezi prvními, byli Apalačiové, hádej co má po nich název, Apalačské pohoří :-)
Prostě ať se to těm co o tom ví houby líbí či nikoli, spousta indiánských kmenů koně nepoužívala nebo jen zcela minimálně. Také představa nákupu a případně "chovu" tedy snahy o získání nějaké vlastnosti, je vedle. Po pravdě, pokud indián něco kupoval, byla to kořalka, nějaká zbraň nebo ozdoba. Pravděpodobně i v tomhle pořadí. Díky problémům s odbouráváním alkoholu (chybí jim nějaký enzym, či co) se z nich stávali alkoholici velmi rychle. Koně opravdu získávali buď odchytem, nebo krádeží u jiného kmene a jen minimálně jinak.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Jazdci

Příspěvek od badaxe »

jModrak byl jsi rychlejší :-)
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Jazdci

Příspěvek od Mirek58 »

Myslím, že původní osa této části debaty je kůn-indián.
Tedy kmenům živícím se zemědělstvím ( Navajo a p.), je kůn na dvě věci ( pouze bude užírat z pracně získaných zásob, protože v suchu se musí pást na ohromné ploše)
Kmenům žijícím v lesích severněji (Huroni a další), je taktéž kůn na jednu věc pouze jako zdroj masa ( v zimě na sněhu stejně uhyne), navíc jako hlavní indiánské "dálnice" pro zbožní výměnu zde slouží řeky.
Tedy zbývají ostatní kmeny. A těch se moje nesmyslné názory týkají.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Jazdci

Příspěvek od Stuka »

Co se týče chovu - Indiáni se naučili rychle koně chovat a vyšlechtili několik skvělých koní.
Co se týče bizonů- právě jsem se dočetla, že pokud indiáni neměli koně, tak lov bizonů byl chabý (prý jednou ročně) a tudíž se víc zaměřili na jinou potravu. Jenže s rozšířením koní se lov bizonů stal snadnější a změnil veškerou kulturu a způsob života indiánů (i když né všech kmenů, jak jste správně všichni podotkli ). Indiáni se začali specializovat právě na lov bizonů. S koněm to šlo hladce. Takže některé kmeny se věnovaly jenom lovu bizonů a chovu koní a když potřebovaly něco jiného, šly ke kmenům - zemědělcům a vyměňovaly.

Další sluníčkový zdroj :D
http://magazinuni.cz/ruzne/fred-eggan-k ... h-planich/
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Jazdci

Příspěvek od badaxe »

Tak ještě jednou a pomalu, Kůň je na nic každému indiánovi, který žije více na severu, nebo ve vězší nadmořské výšce, důvod je jasný, kůň potřebuje poměrně solidní tepelné podmínky, talže buď by musel být ve studeném období (třeba i v noci) ustájen někde v úkrytu nebo by prostě chcípl. To je i důvod, proč kůň "došel" jen do určité vzdálenosti od Mexika odkud se rozšířil. I odolní zdivočelí koně prostě mají své přesné limity. No a indiáni z Apalačských hor nebo ze skalistých hor, případně z pacifického pobřeží prostě koně nevyužijí a nikdy neužívaly. Ve skutečnosti tvá představa "ostatních kmenů" je sice hezká, ale ukazuje že vůbec netišíš co říkáš. Indiánských kmenů byly stovky a těch "ostatních" z tvého pohledu bylo pravděpodobně menšina, takže jde opravdu o tví nesmyslné názory. Podlož je něčím jiným než pocitem. Třeba tím které kměny v Kalifornii používali koně, žilo tam asi 40 kmenů, tak máš celkem na výběr. Nebo třeba něco z Floridy :-)

Stuka to je další blbost, "šly ke kmenům - zemědělcům a vyměňovaly" ony ty kmeny které pěstovaly zemědělství žily daleko od velkých plání, kde se lovili bizoni. Takže představa jak si zajedu vedle za zemědělcema s kusem flákoty a vyměním to za kukuřici a "večer bude popkorn" je nesmysl. Ty kmeny se jednak neznaly a jednak bylo mezi nimi tak daleko že to prostě nešlo. Asi jako by sis řekla sjedu si koupit chleba do Paříže, sedla na kobylu a vyrazila plání lesem a horama :-) V době kdy už používali koně, to většina indiánů měla blíž k bílým obchodníkům, nehledě na to, že od nich stejně kupovali kovové zbraně a další potřeby. (ona představa ušlechtilého Vinetoua jak prosazuje tákon svou flintou se stříbrnými hřebíky je hezká, jenže ten indián by neuděla ani ty hřebíky, natož tu flintu).

Ale kecy o indiánech jdou poněkud od tématu, který jsou jezdci a ti se opravdu hodnotnou vojenskou silou stali právě vynálezem třmenu
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Jazdci

Příspěvek od Mirek58 »

badaxe:
Tak polopatě.
/Koni nevadí teploty pod nulou!!( v pohodě funguje i při -35st)
/Koni vadí ( podstatně) nedostupnost potravy!
( za sněhu není sob, na poušti se neuživí, na polopoušti- stepi, podle vody ( stavu vegetace), potřebuje i areál k pastvě.
/Do Ameriky byly prvotně dovezeny Iberská/Arabská plemena, tedy plemena mající za habitat polopouště/stepi. Tedy živící se travinami.
/Do Ameriky nebyl dovezen Tarpan schopný se uživit v lesích ( takový Arab si s chutí schroupá vánoční smrček, nebo oloupe listnáč, ale to dělá pro obsah Taninu v jehličnanech a kůře ( odčervení)
/Jediné, co potřebuje, je přístup k vodě.
/ Kůn je lichokopytník, tedy postrádá adhezi na velikých kamenech ( stráně mu nevadí, ale od přírody je jako každý tvor líný se šplhat do kopce, leda, že má důvod ( žrádlo, rozmnožování, útěk) Tedy strmé hory jsou pro něj nepřekročitelné.
/Kůn velice dobře plave, tedy migrace podél řek je pro něj z hlediska potravy výhodná ( i napříč toky)
/ Poušt je pro volně žijícího koně nepřekročitelná
/Močál taktéž ( shnijí mu kopyta)
A to je základ rozšíření koně v Americe.
ObrázekObrázek
Elviin
Příspěvky: 3
Registrován: 21/5/2015, 14:58

Re: Jazdci

Příspěvek od Elviin »

Učím se persky a zaujala mě jedna věc. Údajně české slovo "obr" má původ v názvu protomongolů, Avarů, se kterými se několik století Slované stýkali a potýkali.
Persky mrak se řekně ábr (ابر). Takže když se blížili Avaři, tak vlastně přicházel oblak prachu. Tu informaci o prachu, kterou dělají mnohočetné armády jsem se zase dočetl v knize o Sun'c, Umění války. Jen taková idea. Perština má hodně slov podobných např. češtině. Oba jazyky jsou indoevropské.
nine_mike
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 20/7/2014, 18:52

Re: Jazdci

Příspěvek od nine_mike »

Elviin píše:Učím se persky a zaujala mě jedna věc. Údajně české slovo "obr" má původ v názvu protomongolů, Avarů, se kterými se několik století Slované stýkali a potýkali.
Persky mrak se řekně ábr (ابر). Takže když se blížili Avaři, tak vlastně přicházel oblak prachu. Tu informaci o prachu, kterou dělají mnohočetné armády jsem se zase dočetl v knize o Sun'c, Umění války. Jen taková idea. Perština má hodně slov podobných např. češtině. Oba jazyky jsou indoevropské.
Tiež som čítal že obr/obor je od Avar, ale mne sa tie dve slová na seba zas až tak moc nepodobajú. Skôr mi to pripadá odvodené od citoslovca óó vyjadrujúce úžas nad niečím udivujúcim, velkolepým, óóbrovským, óóbdivuhodným. Na koniec aj oblaky sú obrovské a obdivuhodné, obzvlášť ak ste staroveký človiečik netušiaci čo to je, prečo to je a odkiaľ to je. Okrem toho, nemyslím že v našich zemepisných šírkach by jazdecká armáda vírila až tak veľa prachu, aj keď niekde na puste možno aj áno.
Čo sa týka názvu Avar, kedysi som videl dokument o kaukazskej kultúre a zaujalo ma že jazdci tam poháňali svoje kone zvolaním "äv" alebo len "ä". Keď to bliakali o 106 znelo to dosť podobne ako Avar.
Elviin
Příspěvky: 3
Registrován: 21/5/2015, 14:58

Re: Jazdci

Příspěvek od Elviin »

Skôr mi to pripadá odvodené od citoslovca óó vyjadrujúce úžas nad niečím udivujúcim
Nejsem historik, ani v tom nemám vzdělání, ale co vím je, že velmi často pojmenování národa, gentes, má původ mimo vlastní teritorium toho národa.
Elviin
Příspěvky: 3
Registrován: 21/5/2015, 14:58

Re: Jazdci

Příspěvek od Elviin »

Mimochodém avarští králové se označovali, údajně, bája kagan. Bája znamenal mocný, bohatý. V Rumunsku je mnoho nerostných dolů označeno jako Baia. Od toho je odvozeno naše báňský (ze slovenštiny, viz Banská Bystrica). A troufám si tvrdit, že i slovo "bájný" a jméno hlavního hrdiny "Bajaji" má původ u Avarů:) Z kaganu/kaganátu nám zůstal čagan, hůl opatřená sekyrkou.
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Jazdci

Příspěvek od Hektor »

Zaujímalo by ma koľko hospodárskej zveri je potrebnej na uživenie nejakého počtu obyvatelov.
Napríklad že na 100 obyvatleov pripadá 50 kráv a porobne. Ja si totiž neviem predstaviť že by som nemal mäso 2 dni po sebe a to už je kríza :-)
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Jazdci

Příspěvek od Alchymista »

Stuka píše: Co se týče bizonů- právě jsem se dočetla, že pokud indiáni neměli koně, tak lov bizonů byl chabý (prý jednou ročně) a tudíž se víc zaměřili na jinou potravu. Jenže s rozšířením koní se lov bizonů stal snadnější a změnil veškerou kulturu a způsob života indiánů (i když né všech kmenů, jak jste správně všichni podotkli ). Indiáni se začali specializovat právě na lov bizonů. S koněm to šlo hladce. Takže některé kmeny se věnovaly jenom lovu bizonů a chovu koní a když potřebovaly něco jiného, šly ke kmenům - zemědělcům a vyměňovaly.
V podstate celá kultúra "prérijných indiánov" - tj. kmeňov loviacich bizóny a nasledujúcich ich stáda, tak ako ju poznáme z popisov, vznikla až po príchode belochov a koní na americký kontinent.
Dovtedy problémom nebol ani tak samotný lov, hoci bez koňa to bol veľmi riskantný podnik, ale fakt, že bizonie stáda boli v neustálom pohybe - pri spásaní trávy postupovali prériou bežne 10-20 km za deň. Takže v dosahu peších lovcov boli maximálne týždeň... Kôň umožnil nielen bezpečnejší lov, ale predovšetkým zvýšil mobilitu a transportné schopnosti loveckých skupín, ale predovšetkým "kmeňov" ako takých - žien, detí, "starcov" a hlavne "inventáru".

Hektor - každodenný hlad bol večný sprievodca väčšej časti ľudí i u nás až zhruba do päťdesiatych rokov 20. storočia... "Najesť sa do sýtosti" mal kedysi možnosť len málokto - väčšina to poznala len na významné sviatky a často ani to nie...
Na "sto ľudí" počítaj u čisto pastierskych kmeňov/kultúr nie 50 ale skôr 250 a skôr ešte viac kusov veľkého dobytka.
Niekde som čítal, že v nejakom kočovníckom kmeni v severnej Afrike sa to počítalo ako "jedna dospelá ovca/koza pre tucet ľudí každý druhý až tretí deň" - teda pre jednu rodinu musí mať jej stádo ročný prírastok okolo 120-180 ovcí/kôz, čo zasa znamená, že "základné stádo" by muselo mať nie menej ako 300-400 kusov.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Odpovědět

Zpět na „Ostatní národy“