Puška samonabíjecí sovětská vz. 1940 (SVT-40)

Organizace, jednotky, gardové pluky, pěchotní výzbroj.
Odpovědět
Uživatelský avatar
rott
četař
četař
Příspěvky: 75
Registrován: 1/1/2005, 13:34
Bydliště: Slezko

Puška samonabíjecí sovětská vz. 1940 (SVT-40)

Příspěvek od rott »

V Sovětském svazu po 10 letech zkoušek zavedli do výzbroje roku 1936 automatickou pušku AVS-36 konstrukce Sergeje Simonova. Neměla ve výzbroji zcela nahradit pušku opakovačku Mosin, ale přispět k zvětšení hustoty palby pěchotních zbraní jednotek. Puška pracovala na principu odběru plynů z hlavně a střílela jak jednotlivými ranami tak dávkou. Výroba zavedena ve zbrojovce v Iževsku dala do roku 1940 celkem 65 000 kusů a Rudá armáda je použila již ve válce s Finskem na přelomu let 1939-40 a v počáteční fázi II světové války. Pro nedostatečnou přesnost a životnost součástek se dále nevyráběla a ve výzbroji ji nahradila puška Tokareva.
TTD:
Ráže: 7,62x54R Mosin
Délka: 1260 mm
Hmotnost: 4260 g.
Zásobník: 15 nábojů

Nepříliš úspěšná konstrukce pušky AVS-36 byla již roku 1938 nahrazena samonabijecí puškou SVT-38 konstruktéra Fědora V. Tokareva, střílející pouze jednotlivými ranami. Zbraň pracovala na stejném principu jako její předchůdce při zachování konfigurace jednotlivých součástí, mechanizmus však byl zjednodušen. Zásobování zůstalo stejné- odnímacím zásobníkem, tentokrát na deset nábojů. Puška byla v roce 1939 urychleně zavedena do seriové výroby v Tulském a o rok pozdějí v Iževském závodě. Část pušek SVT-38 (i následujicího vzoru SVT-40) se vybavovala dalekohledem a byla používana jako odstřelovačská puška.
TTD:
Ráže: 7,62x54R Mosin
Délka: 1226 mm
Hmotnost: 4150 g.
Zásobník: 10 nábojů..

Brzy po zahájení Sériové výroby pušek SVT-38 Tokarev svůj model technologicky zdokonalil a vylehčil, takže již v dubnu 1940 mohl být schválen do výroby jako vzor 1940 (SVT-40). Jeho výroba se rozjela ve velkém měřítku a brzy zcela nahradila na linkách předešlé vzory. V prů-
běhu roku 1941 výrobci dodali armádě více jak milion SVT-40, ale v roce následujícím výroba klesla na čtvrtinu, a pak byla zcela zastavena ve prospěch samopalu. V počáteční fázi války reagoval Tokarev na nedosta-
tek samopalů a kulometů přestavbou pušky na střelbu dávkou (typ AVT-40), ale tato ) úprava se nepovedla a nerozšířila se.
TTD:
Ráže: 7,62x54R Mosin
Délka: 1226 mm
Hmotnost: 3850 mm
Zásobník: 10 nábojů

Vzhledem že sem na netu nenašel modely AVS-36 a SVT-38, tak je jen vyobrazen model SVT-40.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
SVT-40
Uživatelský avatar
Akvaman
Prudič neodbytný
Prudič neodbytný
Příspěvky: 81
Registrován: 23/5/2006, 15:02
Bydliště: Pardubice,Česká Republika

Příspěvek od Akvaman »

Asi nejlepší odstřelovací puška.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Akvaman píše:Asi nejlepší odstřelovací puška.
To si děláš srandu?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

mňa napadla dosť "pošetila myšlienka" či Akvaman použiva na záchode prkno alebo u malej stojí, ono nemám nič proti nežnému pohlaviu ak je to v tom veď príspevky sú tu aj také ale pripomína mi to niečo v tomto smere, za každú cenu niečo pochváliť, :? ak tu už nejde o povýšenie neviem či je to vekom alebo hladom po poznaní...ale to je skor hladomor
Akvaman ...použivaj prosím japonskú taktiku..načúvaj, číhaj a pozeraj...

Obrázek
Asi ta lepší pro Akvamana
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
brano
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 277
Registrován: 5/9/2004, 20:17
Bydliště: KE

Příspěvek od brano »

Obdivujem vašu trpezlivosť s truhlíkom spamujúcim každú tému neprínosnými výlevmi...
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

brano píše:Obdivujem vašu trpezlivosť s truhlíkom spamujúcim každú tému neprínosnými výlevmi...
Brano, jak dlouho by vydržel tam u vás na *****.cz?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
brano
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 277
Registrován: 5/9/2004, 20:17
Bydliště: KE

Příspěvek od brano »

sa58 píše:
brano píše:Obdivujem vašu trpezlivosť s truhlíkom spamujúcim každú tému neprínosnými výlevmi...
Brano, jak dlouho by vydržel tam u vás na *****.cz?
Nooo,po skopírovaní cudzích článkov z iných webov by si ho vzala na starosť už "popravčia čata" a pravdepodobne by dostal okamžitý ban. Po nič neprinášajúcich príspevkoch vo faktografickom fóre,by nasledovala výstraha a ak sa nepoučí,tak tiež ban. U nás sa príspevky so faktografických tém posudzujú inak,ako tu. Tu sa vo faktografii veľa diskutuje a často to potom ide do offtopicu. Skrátka máme rozdielne prístupy.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Upozorněn byl ve fóru i SZ. Dostal hodnost spamer a žlutou kartu za kopírování. Pokud se urychleně nesrovná - následuje červená - "La banaba" a sbohem.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
rott
četař
četař
Příspěvky: 75
Registrován: 1/1/2005, 13:34
Bydliště: Slezko

Příspěvek od rott »

další fotečka
Obrázek
Dobrý detail
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Příspěvek od Tuchačevskij »

Tuhle vynikající zbran Tokarev SVT-40 vyrobenou v roce 1941 mám doma a nemohu si ji vynachválit...
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Tuhle fotku asi všichni znáte - česká odstřelovačka Marie Ljalková (snad jsem to dobře napsal). 30 potvrzených zásahů. Puška SVT-40.

Sniper Central - War Time LIST

BTW: když ji máš doma, kolik se z ní dá vymáčknout na přesnost?:-) Promiň, ale tuhle otázku jsem si nemohl odpsutit:-)[flash width=800
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tuto zbraň jsem vždy chtěl vyzkoušet ale nikdy se mi do ruk nedostala ve střelby schopném stavu. Takže by mě zajímalo pokud ji kolego T... máš opravdu doma a střílíš, jak sedí a jak moc kope.

Ahoj studente. Jak státnice?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Příspěvek od Tuchačevskij »

Tak já odpovím:Zbran sedí do ruky moc pěkně díky lépe tvarované pažbě, než má obyčejný Mosin...Také je výhodou to, že má zásobník na 10 ran a nemusí se po každé ráně natahovat jako opakovačka :-) To je dosti únavné při delší střelbě.Při střelbě se chová velice pěkně a kope tak o polovic co obyčejný Mosin.Díky samonabijecímu systému, díky kterému je pochyceno dost zpětnému rázu...Zbran celkově na pohled působí velice elegantně a co se týče přesnosti tak na 50-100 metrů je srovnatelná s Mosinem.Na delší vzdálenost jsem zatím neměl možnost vyzkoušet...Samozřejmě také záleží na přesnosti samotného střelce :-)
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Mal som možnosť si z SVT prásknuť päť rán - a zamiloval som sa. Je to silná zbraň, ale chová sa celkom kultivovane, z môjho pohľadu priateľnejšie ako Mosin i ako Mauser 98k. Keby bolo na Slovensku jednoduchšie dlhú zbraň vlastniť, tak si ju aj kúpim...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Zdravím Pátrači: státnice jsem měl dnes ZA 2!!!! takže jdu slavit:-)

Ale k tématu, bohužel jsem neměl možnost si vyzkoušet střelbu z této pušky. zkoušel jsem Mosina v úpravě pro odstřelovače a velice mě to nadchlo. Bylo to na dni otevřených dvěří, kde samozřejmě když tuto pušku každý viděl tak si chtěl vystřelit, takže se na ni stála fronta. Když jsem přišel na řadu tak byla tak zahřátá že nešel otevřít závěr po výstřelu. Takže ji chlápek vzal a klikou s ní třísknul o hranu stolu:-)

Proto se chci zeptat, je mechanismus SVT taky tak odolný a pevně konstruovaný, nebo mná nějaké mouchy vlivem konstrukce složitějšího (samonabíjecího ) machanismu za WW2?
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Příspěvek od Tuchačevskij »

S tím Mosinem je to doce normální...Hlaven nad místem, kde se nalézá nábojová komora je už po pěti výstřelech zcela rozpálená a je téměř nemožné na něm udržet holou ruku.Při používání plechových nábojnic-vyřazené armádou dochází k většímu roztahování a praskání krčku po výstřelu.Proto nejde kolikrát vystřelená nábojnice vytáhnout...Z vlastní zkušenosti bych si dovolil říct, že mechanismus SVT-40 je dostatečně pevně konstruovaný a odolný.Samozřejmě ne tolik, jako obyčejná opakovací pěchotní puška Mosin, ale je vyřešen dobře a relativně kvalitně.Můj kus je z roku 1941 a je docela i dobře povrchově i vnitřně opracován.K nevyhození vystřelené nábojnice dochází skutečně jen zcela vyjímečně.Mohu z vlastní zkušenosti říct, že je velice spolehlivá a přesná.Co se týče sborky a rozborky už je to horší.Je to docela složitá záležitost a bez tréninku činí docela problém.Proto ji na frontě dostávali pouze vojáci, kteří měli technické vzdělání a nebo vyšší hodnosti.
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

SVT má tvrdochromovaný vývrt? Resektive jak snáší ocelové nábojnice? Je mi jasné, že pro vojáky je to zbytečná otázka, ale pro tebe jakožto střelce to může být rozhodující, co se týká ceny.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Příspěvek od Tuchačevskij »

Slyšel jsem, že každá sovětská sbran i válečné produkce má tvrdochromovaný vývrt.Nemohu tohle však podvrdit.Zase tolik mě jich rukama neprošlo...Tahle má.Ocelové nábojnice snáší zcela v pohodě.Střílím jen ocelové nábojnice z důvodu nížší pořizovací ceny.Jak jsem psal.Praská jim však po výstřelu krček, ale k vyhození dochází vždy spolehlivě.
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Ahoj, mám otázku, koupil jsem si SVT-čko, 41 rok, je celá sčíslovaná a chodí jako švýcary. Ale, dneska jsem si byl trochu zastřílet a jeden človíček mě tam dal pár nábojů se žlutou špicí ať je odskouším, že má na nich hodně selhaných. Jasný, nechal je bůhví kde a oni mu navlhli. Ale ty co chodily byly úplně super. Soustřel na stovce kolem třech cm. Kultivovaný chod zbraně. No prostě pohádka máje. Netuší někdo kde by šli sehnat? A za kolik ? Abych neomdlel. Jo a jestli můžu poprosit, nevrtejte do Akvamana, možná tu zbraň má a ví o čem mluví. Netvrdím že je nejlepší. Ale je to opravdu kvalitní,dobrá a přesná zbraň. Ale potřebuje svoje. Dobrý střelivo, dobrou údržbu a pak se odvděčí dobrou službou. Já jsem si s ní trochu pohrál a nemůžu si ji vynachválit. No, trochu dost jsem si s ní pohrál, ale je fakt super. Ta původní pažba mě přišla trochu kopitoidní, ale teď už je to fakt parádní postřílení.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Odpovědět

Zpět na „Rudá armáda, pěchotní výzbroj“