Rytíř - zbraně, zbroj, taktika

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

"Encyklopedie zbraní a zbroje" uvádza řemdich/řemdih ako jedno z označení pre druh bijáku používaný v Európe, ktorý sa vyznačuje tým, že ostnatá guľa je upevnená na krátkej rukoväti pomocou reťaze.
Biják je potom definovaný tým, že úderný predmet je ku krátkej alebo dlhej rukoväti pripevnený pohyblivým kĺbovým závesom.

Z toho je zrejmé, že biják je označenie celej skupiny zbraní jazdeckých i pechotných, kým řemdich je označenie jedného druhu zbrane, používanej v určitej oblasti (v Európe).

Názvoslovie stredovekých chladných zbraní (a zbroje) je v češtine i v slovenčine zjavne nedostatočné a nepresné, čo okrem iného vyplýva aj z faktu, že neexistuje priama jazyková náväznosť medzi súčasným (moderným) jazykom a jazykom používaným v období, keď boli tieto zbrane prakticky používané. Písomné pramene sú nedostatočné pre presné popisy a identifikáciu popisovaných zbraní. Nejaké encyklopedické dielo (v použiteľnej češtine alebo dokonca v slovenčine :-) ) z obdobia, keď sa tieto zbrane prakticky používali, neexistuje, pokiaľ sa v kronikách vyskytujú popisy, názvy sú uvádzané spravila nemecky, latinsky, alebo na slovenskom území - maďarsky...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Geo
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 134
Registrován: 27/10/2007, 08:22

Příspěvek od Geo »

A co je v tom za rozpor? Jinde jsou tyto zbraně uváděny pod obecným názvem "úderné". Šlo o zbraně s různě tvarovanou hlavicí, pobité hřeby, nasazené na delším ratišti nebo zavěšené na řetězu. Ale ať už se mluví o bijácích, drtících, nebo úderných zbraních jde stále o totéž. Jsou to kladiva, palcáty, sekery s jedním koncem kladivovitým, řemdyhy, kropáče atd. Prostě nástroje, které byly schopny drtit pancíř.
Je to něco podobného jako u sudlice. Sudlice je ryze český pojem bez pevného vymezení. Pod tímto názvem (zhruba) jsou označovány dřevcové sečné a bodné zbraně lišící se od kopí.
(Doporučuji - Klučina/Romaňák Člověk, zbraň a zbroj v obraze doby)
Válka není zábava. Válka je vážná věc.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Zbrane úderné (tiež "tupé") sú zrejme širší pojem ako biják.
Palcáty a bojové kladivá všetkých druhov by som k bijákom nepriraďoval - líšia sa práve tým, že úderná časť je k rukoväti pripojená pevne, kým u bijákov pohyblivo.

(Uvedenú knihu mám, vydanie z roku 1983).
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Geo
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 134
Registrován: 27/10/2007, 08:22

Příspěvek od Geo »

Nechci být nezdvořilý, ale teď už "mlátíme prázdnou slámu".
Rozlišování jednotlivých zbraní do skupin a podskupin mi připadá kontraproduktivní a nepřesné. Autoři, kteří se věnují této problematice používají různou terminologii, ač mluví o tomtéž. A to už nemluvím o nadšencích s oblasti historického šermu, kteří si v tomto směru vytvářejí vlastní fantastický svět.(Ne že bych proti nim něco měl.)
Rozdělování na bijáky a ostatní mi připadá nesmyslné. Společnou vlastností těchto válečných nástrojů je schopnost drtit plátovou zbroj.
Se středověkým názvoslovím je to velice problematické a brát jej doslova není to pravé. Autoři často uvádějí velikosti vojsk v latinských názvech,(legium, kohortum,thrax atd.), ale při blížším zkoumání se ukáže, že je to jen ve smyslu oddí,l a např. s velikostí jednotky to nemá nic společného.
Stejně tak u názvů oblastních jsou tak velké rozdíly, že je jen velice těžko určitelné o čem autor hovoří. Např. sekera švejcarka byla v českých zemích oblíbenou zbraní, ale její název se používal pouze zde. V ostatních zemích byla daleko spíš známa jako česká sekera. Patrně právě pro její oblibu v této oblasti Evropy.
Válka není zábava. Válka je vážná věc.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11481
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Takže terminologie tedy není v tomto případě nijak evidentně striktní a není třeba si lámat hlavu s tím, kdy použiji název řemdih a kdy biják.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
asd1937
vojín
vojín
Příspěvky: 18
Registrován: 1/2/2008, 12:54

Příspěvek od asd1937 »

Přiznám se, že tohle teda rozhodně není můj obor. Z tohoco jsem vyčetl jsem pochopil, že biják je kategorie do které patří i řemdih, ale i další podobné zbraně.Takže když se řekne biják tak není dáno, že to musí být řemdih.
Geo
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 134
Registrován: 27/10/2007, 08:22

Příspěvek od Geo »

Pánové, jsem téhož názoru. :up:
Válka není zábava. Válka je vážná věc.
sego13
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 140
Registrován: 11/2/2008, 12:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sego13 »

ja by som predsa len skusil opytat sa Alchymistu, ako by slovo 'řemdih' prelozil do slovenciny :)

ja som tuto otazku riesil s kolegami v praci a neprisli sme k ziadnemu rozumnemu zaveru
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Zrejme neexistuje ekvivalent - slovenská terminológia pre stredoveké chladné zbrane a zbroj je výrazne chudobnejšia ako česká, čo je dôsledok odlišného historického vývoja na oboch územiach.
Pokiaľ by taká nutnosť vyvstala, asi by som použil takýto spôsob: biják ("řemdih").
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

ŘEMDIH (neboli Biják) - Obvykle je tvořen údernou částí, násadou a řetězem, přičemž údernou částí byla nejčastěji ostnatá kovová koule. Řetěz mohl dosahovat až metrové délky.
Výhody
- síla nárazu se nepřenáší na rukojet
- dá se jen těžko blokovat štítem
- ve stálém pohybu poskytuje uživateli určitou ochranu
Nevýhody
- potřebný prostor k rozmáchnutí
- větší pravděpodobnost ublížení spolubojovníků poblíž (v těsných řadách)
- hůře ovladatelný než u pevných ručních zbraní (přesnost atd.)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Biják je správnější označení, řemdih je jeho levnější podvarianta (místo drahého řetězu se použil kus řemene, což pro lid bylo levné a rychle dostupné).
Biják se vyvinul z cepu (ten znali již v Egyptě, na některých vyobrazeních jsou tři břevna - menší pohyblivá část - cep byl součástí insignie moci společně s berlou).
Obrázek
Biják se vzhledem k jeho způsobu použití prosadil především jako turnajová zbraň, např. u gladiátorů těžkooděnců, v novověku se po zákazu gladiátorských zápasů v roce 400 n.l. vrací v desátém století ve Francii.
Biják měl buď jeden nebo dva řetězy s koulemi, ale účinnost jedné je mnohem vyšší, větší počet koulí měl zbraň odlehčit a způsobit zranění protivníka. Ale zacházení s větším počtem volných koulí není snadné.
Také fyzické nároky jsou hodně značné oproti jiným zbraním.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

K tématu biják,řemdih, jsem zjistil toto:

Řemdih je středověká zbraň (používána hlavně v 13. až 15. st.), proslavena v Čechách zejména husity. Obvykle má řemdih údernou část (nejčastěji ve formě ostnité kovové koule, kterých může být i několik) připevněnou k násadě až 1 m dlouhým řetězem. Existují ale různé varianty. Jako řemdih je často chybně nazýván kropáč. Jako úderné hlavice se často používaly i ostré železné hranoly nebo jiné těžké části železa, které měl kovář po ruce. Anglicky se nazývá morningstar (neplést si s Morgernstern, což je jiná zbraň), má též poetický název Jitřenka. Výhody:
• Na rozdíl od meče nebo palcátu se síla nárazu nepřenáší do rukojeti.
• Je obtížného ho blokovat štítem.
• Pokud je v pohybu, tak poskytuje svému uživateli určitou ochranu.
nevýhody:
• Potřebuje místo k rozmáchnutí.
• Větší pravděpodobnost zasažení spolubojovníků.
• Obtížnější ovládání než u pevných zbraní.

Kropáč (též hvězda, morgenštern, méně obvykle jitřenka) je středověká zbraň v podobě palice s ostny. Nejčastěji má dlouhý bodec na vršku hlavy a řadu menších bodců po stranách. Existuje varianta jezdecká (jednoruční, s kratší násadou) i pěchotní (obouruční, s dlouhou násadou).
Kropáč bývá velice často označován jako řemdih, tato záměna má původ v překladu z angličtiny (morningstar), případně němčiny (Morgenstern). V obou jazycích je řemdih řazen mezi vojenské cepy (military flail v angličtině a Kriegsflegel v němčině), nicméně jako morningstar / morgenstern bývá někdy označována samotná ostnatá koule na konci řetězu řemdihu. Tak často dochází k zjednodušenému označování celé zbraně tímto názvem.

Dále jsem zjistil, že pro řemdih se také používal název biják, takže jde o jedu a tu samou zbraň.

Obrázek
kropáč.

Obrázek
řemdih.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Koniaash
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 13/5/2012, 12:04

Příspěvek od Koniaash »

Chyba pardon, nedočetl jsem veškeré přízpěvky, tak jsem opakoval,
Odpovědět

Zpět na „Výzbroj, technika, taktika, armády“