Espignole

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Odpovědět
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Espignole

Příspěvek od vodouch »

Samopal ve středověku?

Obrázek
Espignole se zápalkovým zámkem

Již na přelomu 14. a 15. století se objevila zbraň, která vystřelila dávku několika ran z jedné hlavně. V němčině se jmenovala Klotzbüchse; později byla známa pod názvem espignole. Takovými zbraněmi byli údajně ostřelováni Turci před Bělehradem v roce 1438. V roce 1608 vyzbrojil zakladatel Francouzské Kanady Samuel Champlain espignolami (a opakovačkami, založenými na stejném principu) kmeny Huronů a Algonkinů. K pravděpodobně poslednímu známému použití espingol došlo v dánských válkách v letech 1848-1850 a 1863-1864.
V hlavni zbraně bylo nabito několik (až 12) nábojů za sebou-střídavě prachových náloží a střel. Střely byly provrtané v ose a byla jimi provlečena zápalná šňůra; ta byla zapálena předtím odpálenou prachovou náloží a přenesla oheň do další nálože.
Náboj nejblíž ústí hlavně byl odpálen běžným zámkem (zpočátku doutnákovým, na konci existence espignol zápalkovým). Další náboje vystřelily vždy s určitou prodlevou; střelec musel počkat, až vystřelí poslední náboj (nebo až některý náboj selže)-střelbu nebylo možno zastavit.
Espignoly se vyráběly i jako zadovky; náboje se nabily do trubice, která se zasunula zezadu do hlavně. Konec hlavně se uzavřel a uzamkl obvykle pákovým mechanismem.
Jeden význam slova klotz-špalík-budí domněnku, že střela byla válcová nebo oválná, aby udržovala zápalnou šňůru v poloze podle osy hlavně. Ale střela mohla být i kulatá, pokud z ní zápalná šňůra dostatečně vyčnívala. Pokud se střela flastrovala, musela se zápalná šňůra provléci flastrem-další komplikace při nabíjení.

http://nrablog.com/post/2010/08/30/Isai ... Rifle.aspx
(obrázek mohu nabídnout jen jako internetovou adresu)

Od počátku 17. století se objevují „opakovací“ zbraně na stejném principu.
Tento systém se vymyká dnešní představě opakovací pušky, u níž se po každém výstřelu ruční obsluhou závěrového mechanismu dopraví do nábojové komory nový náboj (dodaný ze zásobníku) jako náhrada vystřeleného, ale zřejmě neexistuje stručné a výstižné označení činnosti historického systému, proto bude nejjednodušší přidržet se i pro něj označení opakovačka.
Každý náboj v hlavni měl svou zátravku a pánvičku; náboje se odpalovaly doutnákovým a později křesadlovým zámkem, který se posouval od jedné pánvičky ke druhé. Vyráběly se i zbraně pro tři náboje; ty měly složitější způsob odpalování. Byly vybaveny dvěma křesadlovými zámky po obou stranách komory. Pravý zámek měl pánvičku rozdělenou vodorovným šoupátkem na dvě části; do horní části ústila zátravka k prvnímu náboji v hlavni, do spodní části ke druhému. Levý zámek odpálil třetí náboj.
V roce 1780 byl udělen v Anglii patent na opakovačku s náboji za sebou doktoru Johnu Aitkenovi. V sedmdesátých letech 18. století sestavil takovou zbraň Joseph Belton z Philadelphie v Pensylvannii a předložil ji Continental Congressu Spojených států. Kongres objednal v květnu 1777 výrobu nebo úpravu sta pušek na osm nábojů pro armádu, ale když obdržel Beltonovu nabídku, zrušil objednávku pro „nadobyčejnou částku“. Belton odešel do Anglie a nabídl svou zbraň Východoindické společnosti. Tam uspěl, soudě podle účtu za dodané zbraně a jedné dochované zbraně s výrobním číslem 124. Beltonův návrh posuvného zámku byl později zlepšený a použitý v mírně úspěšnějších návrzích, jako například u Jenningsovy opakovací křesadlové pušky.
Jenningsova opakovací křesadlová puška byla vyrobena ve Spojených státech roku 1821.
Místo pažby měla odnímatelnou skeletovou ramenní opěrku; dále měla vyměnitelnou osmihrannou hlaveň ráže .44 o délce 21 palců. Obsahovala dvanáct nábojů, zátravky byly vybaveny otočnými kryty. Odpalována byla posuvným křesadlovým zámkem. Redukovaný prostor pro prach mohl znamenat, že zbraň byla určena pro vyhloubené střely s částí prachové nálože umístěnou v dutině střely.
Jednou z posledních zbraní s náboji za sebou byl revolver firmy Walch Fire Arms z New Yorku z roku 1859. Vyráběl se desetiranný nebo dvanáctiranný-v bubnu byly dva náboje za sebou, buben měl deset nebo dvanáct pistonů. Zbraň měla dva kohouty a dvě spouště.
Užívání zbraní s náboji za sebou bylo nebezpečné. Dávky prachu musely být přesně odměřeny (zejména pro opakovačky-prostory pro prach byly určeny polohou zátravek) a dobře upěchovány a střely musely být dokonale utěsněny; pokud prošlehly plyny z hořícího střelného prachu do dalších náloží, puška se mohla roztrhnout a zranit nebo zabít střelce.
Obrázek
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od El Diablo »

Předchůdce metalstormu...
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Opravdu zajímavá zbraň, ale osobně mě nejvíc zaujala ta rámová pažba...

Obrázek

Kdybys příště potřeboval nějaký podobný nedostupný obrázek, tak se ozvi...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

tak druhá popisovaná zbraň - to je skutočný zbraňový unikát.
Veľmi zaujímavo riešené je i pripojenie hlavne k zbrani, zrejme kvôli jednoduchšiemu nabíjaniu.

PS - link, odkiaľ sa dá prehliadnuť a prípadne stiahnuť obrázkov tejto zbrane viac - http://picasaweb.google.com/NRAmedia/Is ... tlockRifle#
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Ideálna zbraň guerrily, zbraň strieľa aj keď obsluha je už dávno preč.
Na fórum už neprispievam, smerujte svoje nezmysli na ostatných členov fóra...
(Tech channel) youtube.com/user/IonorRea
(Satire channel) youtube.com/channel/UCjS5hvJT-No5zoxPKdX1qCA
Koniaash
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 13/5/2012, 12:04

Příspěvek od Koniaash »

neřekl bych, že tak draze vyrobitelná zbraň by byla vhodná pro guerilly
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Ionor píše:Ideálna zbraň guerrily, zbraň strieľa aj keď obsluha je už dávno preč.
Koniaash píše:neřekl bych, že tak draze vyrobitelná zbraň by byla vhodná pro guerilly
To první model mašinkvéru pana Maxima měl regulátor rychlosti střelby, jehož nejzazší možnost byla údajně jedna rána za minutu. Zbraň byla zásobována látkovým pásem, obsahujícím 333 náboje. Tak si spočtěte, jak dlouho trvalo šikovným průzkumníkům, než zjistili, že občasné výstřely do určitého prostoru je pouze bouda.
Obrázek
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Espignole

Příspěvek od El Diablo »

Není to espignol ale espingol!
Odpovědět

Zpět na „Výzbroj, technika, taktika, armády“