Pražská rychlice - komorová puška (15.století)

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

strojmir
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 871
Registrován: 19/3/2011, 22:23

Příspěvek od strojmir »

Já bych ještě dodal literaturu ke studiu husitské taktiky. "Staré letopisy české"jsou jedním z hlavních zdrojů pro poznání dějin husitského hnutí a také době před a po husitské. Vřele doporučuji, různé bitvy a šarvátky jsou zde popsány až překvapivě detailně. Žižkovy manévrové boje jsou zde skutečnou lahůdkou. Dokázal skvěle využívat terén a například eliminovat nepřátelské dělostřelectvo takovým způsobem, aby při pokusu o odstřelování nepřátelé přestřelovali. Já mám z antikvariátu vydání z roku 1980. To že dělostřelectvo tehdy umělo vyhrávat bitvy je nepochybné. Například o bitvě u Ústí n.L. se zde mimo jiné píše : "...Setkali se s nepřáteli před polednem, ale Čechové se nechtěli bít v nedělní svátek. Němci se domnívali, že Čechové se jich polekali a chtějí prchnout, a tak se na ně vyřítili, přestože byla neděle, dorazili až k vozům a už jich jednu sešikovanou řadu převrátili. Teprve tehdy Čechové spustili pokřik a stříleli na ně z vozů z houfnic a tarasnic, až v jejich šicích nadělali široké cesty a průchody. Když viděli, že Němci běží, tehdy vyskočili z vozů a bili je hlava nehlava a hnali je od toho bojiště u Ústí až k míšenským horám, že mrtví leželi hustě jako snopy o žních na poli. " Je zde také zmíněno, že husité při této bitvě ukořistili mimo jiné na sto osmdesát děl. Takže i Němci disponovali slušnou artilerií.

Ještě přidávám ze Starých letopisů českých jeden příběh, který se týká obléhání a využití děl při něm.
"Téhož roku oblehli táboři a sirotci pana Hynka Bočka na Poděbradech a děly i praky usilovně dobývali hrad. Boček se odvážně bránil a působil jim veliké škody, mnoho jich zabil střelbou a výpady. Jednoho dne, když kněz kázal a bratří seděli kolem něho a poslouchali, zabil jich jediným výstřelem z děla jedenáct. A když nemohli Poděbrady dobýt, ačkoliv je obléhali třináct týdnů, s hanbou odtáhli pryč. Pan Boček brzy nato dobýval město Nymburk a byl zabit před Velelibskou branou spolu se svým písařem, když za ním zavřeli závoru a jeho družina utekla a nepřispěchala mu na pomoc. Jiní říkají, že s ním kůň neúmyslně vběhl mezi závory před městem, protože byl jankovitý."

Inu neměl to tehdy jednoduché nikdo :-)


komentáře sloučil: kacermiroslav 19/5/2011
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Josefg: Já jsem nad tím kdysi (v mladších letech) taky popřemýšlel, a napadlo mě tohle: Na "vině" může být tradičně vysoká řemeslná zdatnost. Mohlo jít o to, že "kusy" vyráběné českými řemeslníky měly mnohem lépe vyřešenu ráži. Jednak že byla opravdu kruhová, a ne různě šišatá či bramborová, a druhak že mohla být rovná, tedy přímá, bez zahnutí.
Oboje by mnohem zvýšilo jak přesnost tak i razanci. Vzpomeňme, že teprve objev horizontální vyvrtávačky jednak způsobil možnost efektivní výroby houfnic (a jak se český název ujal, žejo :D ) a také způsobil "století páry", neboť možnost výroby přesných válců k parním strojům (jednak že byly kruhové a druhak že byla vůle mezi nimi a pístem konečně menší než 1 centimetr) se zvýšila účinnost parního stroje cca 10X.
Snažil jsem se tehdy najít k tomuto nějakou literaturu, ale tehdy, v 80. letech, nebyla. A pak jsem měl jiné starosti :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Odpovědět

Zpět na „Výzbroj, technika, taktika, armády“