CHAZAŘI III - MOHL TENTO NÁROD PŘEŽÍT DODNES?

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ale nepovídej! Takové ambice já nemám a mít nebudu. Jen mě baví dějiny a nejraději mám ty o kterých se málo ví, málo mluví a nebo se o nich nemluví schválně.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Odpověď

Příspěvek od Pravičák »

Pátrači,nechtěl jsem se Tě nijak dotknout,ale vcelku mě nadzvedlo,když jsi se v nějaké odpovědi zmínil,že píšeš článek o Změně klimatu.Tak jsem si hned vzpoměl na jednoho presidenta,který také rozumí všemu od ekonomiky až po změnu klimatu.Je to asi tím,že jsem vůči zeleným a jim podobným spolkům velice alergický.

Jinak se o vojenskou historii zajímám od roku 1968,a jen obdivuji kde na vše bereš čas.Takže vše s hůmorem
----------------------------------------------------------------------------------------
"Historie se nám může a nemusí líbit. Můžeme ji obdivovat nebo z ní zvracet. Ale nejhorší by bylo, kdybychom ji zapomínali, potom se s jistotou zopakuje."
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pravičák - inu kolego to máš asi tak. Já nerozumím klimatu ale zajímám se dlohodobě o kočovnické říše. A můj dvorní vědec co se kočovníky zabýval celý aktivní vědecký život je Lev Gumiljov. A tento člověk je autorem teorie jak změny klimatu na euroasijském kontinentu ovlivnily vývoj kočonickýh říší a jejich expanzi.

Tuto teorii jsem nastudoval v originále a jelikož doba pokročila jsou i jiné zdroje. Potom to není nic jiného než nastudovat změny klimatu podle dochovaných záznamů, podle výzkumů pohybu hladiny vnitřních moří a velkých jezer a dát k tomu do časové osy dějiny a pohyby kočovnických říší.

Není to žádný zázrak jen práce s literaturou a hlavně: není to práce o změnách klimatu ale o možném ovlivnění vývoje kočovnických říší právě klimatickými změnami.

A abych tě dorazil, tak už jsem dokonce první část zpracoval a zveřenil právě na Palbě. Najdeš to zde:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3186
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Radu
Příspěvky: 2
Registrován: 24/6/2011, 15:59

Příspěvek od Radu »

Neuvěřitelné, všechny tři díly. Ještě je musím přelouskat jednou, důkladně a tak nějak si to všechno sesumírovat. Je to věc, o které se učitelé ve škole sotva otřou, debaty se a články na netu či mezi kamarády se o nich příliš nevedou/nepíší a filmových dokumentů či knih je oproti jiným dobám a říším také pomálu - alespoň tedy těch, které jsem já potkal.

Proto bych měl jednu prosbičku. V článcích se kromě Chazarů zmiňují i jiné kmeny/národy, o některých aspoň něco vím, o jiných téměř nic, ale srovnat si je vedle sebe a udělat si v nich pořádek se mi nedaří. Mohl bych poprosit o nějaký jednoduché a krátké srovnání dob, území a nejdůležitějších skutečností o Oghuzech, Kumánech, Pečenězích, Bulharech (a tady tápu úplně - jak je to těmi od Dunaje a od Volhy?) a Alanech.

A jsou někde tu na Palbě nebo jinde nějaké články o těch známějších - Hunech, Avarech, Mongolech - ze kterého bych se o nich dozvěděl to nejdůležitější a jsou to pravdivé informace?

Díky moc za každý odstavec či odkaz.
Vím toho málo, méně než bych si přál. Proto jsem zde, abych se něco dozvěděl.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Radu - no to víš že zde mále ledacos Třeba tady:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3186

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2811

A další. Je to v cekci Středověk. Když si to proserfuješ, budeš se divit.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
strojmir
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 871
Registrován: 19/3/2011, 22:23

Re: CHAZAŘI III - MOHL TENTO NÁROD PŘEŽÍT DODNES?

Příspěvek od strojmir »

Pár let zpoždění, ale co...výborné čtení. Zaujal mě závěr o kozácích. Možná bych věděl o někom, kdo by k tématu kozáků mohl vědět velice mnoho. Tím je PhDr. Josef Dolejší. Znám jej osobně a ačkoliv jsem se s ním nesetkal několik let je to člověk na kterého se nezapomíná, tento člen Řádu maltézských rytířů, sběratel chladných zbraní je vynikající historik vojenství. Pokud vím je v poslední době velmi zaujat historií právě kozáků a jak už to u něj bývá, tématu věnoval tolik, až mu sami kozáci udělili titul esaul. K tématu kozáků se podílel na knize Letopisy kozáctva Kozáci v Centrální Evropě. Ještě přidám odkaz na jeho článek: http://www.militaria.cz/cz/clanky/valky ... ozaci.html
Pokud by byl zájem, mohl bych se pokusit požádat jej o práci na téma historie kozáků...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: CHAZAŘI III - MOHL TENTO NÁROD PŘEŽÍT DODNES?

Příspěvek od Rase »

strojmir: To by bylo skvělé! Zájem by určitě byl
Jinak zajímavý by byl i nějaký menší článek o kozácích ve střední Evropě, hlavně na rané období.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: CHAZAŘI III - MOHL TENTO NÁROD PŘEŽÍT DODNES?

Příspěvek od Pátrač »

To kdyby se podařilo, to by byl mazec. Dej se do toho strojmire.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
strojmir
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 871
Registrován: 19/3/2011, 22:23

Re: CHAZAŘI III - MOHL TENTO NÁROD PŘEŽÍT DODNES?

Příspěvek od strojmir »

Uvidíme jak to dopadne, pokusím se mu zavolat a domluvit si schůzku. On kromě knih publikuje zatím asi jen do Militarie, kam asi dříve publikoval i do tištěné verze. Tak záleží na tom, zda bude mít zájem rozšířit pole působnosti. Tedy kromě toho, zda mám ještě aktuální telefonní číslo :-D
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4075
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: CHAZAŘI III - MOHL TENTO NÁROD PŘEŽÍT DODNES?

Příspěvek od jarl »

Pátrač píše: Na závěr bych zde dal něco pro zpestření. Kozáci, zvláště ti, kteří bojovali proti Tatarům a nakonec proti Osmanům čili Turkům, chránili obrovské prostory Ruska proti přílivu muslimů. Jejich boj byl nekonečný a vedený velmi tvrdě. Obě strany se soustředily na nekonečné přepady, plenění a vyhlazování vojáků strany druhé. Milost se neudělovala - a nikdo to ani nečekal.
Pro zpestření k tomuto tématu přidám píseň Ruská bajka od skupiny Vlak na Dobříš:

ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Odpovědět

Zpět na „státy a říše“