Bitva u Bratislavy (907)

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Coopy - děkuji za odkaz. Skutečně se tam lze dočíst mnoho zajímavého. Hlavně mě zaujalo plánované odhalení sochy "Svätopluka, kráľa starých Slovákov". No vida. Když už pominu to "starých Slovákov", tak jsem se doteď naivně domníval, že královský titul uděluje křesťanskému panovníkovi papež nebo císař. Ale koneckonců, vloni se u nás přece utopil rómský princ - či-li syn krále, a pochybuji že jeho otec má k tomuto titulu papežskou nebo císařskou bulu :D .

Fakt ovšem je, že jsem až do této diskuze o tomto způsobu výkladu dějin u našich východních sousedů neměl ani páru. Už za to patří Milanuxyz dík.

http://www.hrnko.sk/2009/11/12/317/

P.S. Jsem si vědom toho že tento příspěvek na toto vlákno nepatří, takže jestli tady budete dělat pořádek, smázněte ho.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Milanxyz, příspěvek jsem smazal. Nemá s tématem "bitva u Bratislavy" nic společné. S tím, co jsi uvedl, se obrať soukromou zprávou na admina, například na sa58. Přeji hodně štěstí.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Má cenu na něco podobného reagovat?
Palba je poměrně svobodomyslná, maže se tu málo, já osobně nepatřím mezi příznivce mazání a BANu.

Pokud se ale bude opět vkládat něco o slovensku 39-45 do sekce Stredověk, osobně to z Palby vymetu. Existují tu nějaké pravidla, pokud chce nekdo debatovat o tomto "svobodném státu", nechť využije sekci Hospoda. Tam se příspěvky nepočítají a vetšinou jsou časem opuštěny a poté smazány. Alespoň tak nezaplevelují seriozní témata...

sa58
admin

Edit: sakra, Pátrč mně předběhl a provedl čistku...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Jo provedl a nelítostnou i vůči sobě. Takto se to narovnalo. Sapíku ale udělej to co psal mira. Od toho prvního příspěvku Milanxyz to seber a dej tam kam mira napsal. Tam to patří a dokonce to má něco a to něco moc do sebe. Já potom dopromazávám co zbylo na výmaz.

To znamené téma v hospodě raději smaž nebo někam odsuň - to nám dobré jméno neudělá.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Dolson
Příspěvky: 1
Registrován: 6/5/2010, 23:22

Příspěvek od Dolson »

Ahoj,
zajimavy clanek, kdovi jak by to skoncilo, kdyby Madari nevyhrali....jen mi nesedi ta lokalizace bitvy:
"...spolu s představiteli mnichů Gumpoldem, Hartvikem (Hartvic) a Helmprechtem postoupí až k Bratislavě (Vratislaviam) a tam postaví tábor."
Bratislava má své jméno teprve od vzniku ČSR, předtím měla spostu dalších jmen jako Pressburg, pozoň...ale Vratislaviam ?
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Bratislava měla v dobových pramenech vícero názvů. Pokud se budeme držet tématu a období 9. a 10.století, tak v latinsky psaných bavorských pramenech je Bratislava nazvána "Braslevespurch". Letopisci té doby byli většinou mniši zavření někde v klášterech, kteří popisované události zachytili na základě ústních výpovědí účastníků. A jelikož gramotnost v té době byla problém a také jazykova vybavenost, tak v jednom kláštěře mohl být z výpovědi proveden záznam názvu místa bitvy jako "Braslevespurch", v jiném klášteře pak zase v jiném opisu. Například Praha je v v 10.století v pramenech židovského arabského kupce Ibn Jakuba zvaná Braga.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

Ešte sa zvykne uvádzať aj druhý tvar "Brezalauspurc(h)".
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „významné vojenské události“