Husité

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Uživatelský avatar
313_Husita
Příspěvky: 6
Registrován: 19/8/2010, 22:09

Husité

Příspěvek od 313_Husita »

Vážení přátelé tohoto webu,
až s velkým podivem jsem zjistil, že tu není zmínka o naši české historické události, která zahýbala středověkým světem a spustil do Evropy nový fenomén, tedy reformu církve, která byla v té dané době prohnilá a neodpovídala učení Ježíše Krista.

Jsem tady nový. Moc jsem toho tady nepřečetl. Přihlásil jsem se proto, že chci letět fiktivní rekonstrukci bitvy o Československo.
Ptám se tedy všech: PROČ SE TU NIKDO NEZABÝVÁ HUSITY?
Možná, že se mílím, ale nic jsem nenašel. Tímto se tedy omlouvám předem, zda je to jinak. Konec konců, kdo by jiný to tady měl nějak rozjet, než Husita. :D

Ano, existuje vynikající web http://www.husitstvi.cz/ na kterém člověk najde veškeré otázky na dané téma. Ale proč to tady neprobrat?

Manželka mi z návštěvy Tábora, dovezla brožurku, kde je trocha popsaná vojenská taktika Jana Žižky.
Úplně jsem čučel a z obdivem četl, jaké taktiky Jan Žižka učinil, při nájezdu do Uher.
Měl asi 7000- 8000 husitů, dostatek děl a hlavně vozů, cca 350- 400, jak pro přepravu, tak pro vytvoření hradby.
Táhl přes Moravu do Uher k Senici, pak k Nitře, dále k Narhedu a položil se u Ostrýhomu. ( Což nevím kde to je a hledat se mi to nechce. )
Tam byl asi měsíc.
Nepřítel soustředil silné vojsko a Žižka zahájil ústup. Bratr Žižka postupoval osvědčeným postupem, dle vojenského řádu husitů.
Boky , čelo, záď byly chráněny řadami vozů.
Na vozech byli děla, která odrážela útok nepřátel. V mezerách šli střelci s pavézami.
Využil maximálně terénu. Příklad: dosáhl jakéhosi jezera s lesem. Z jedné strany využil k obraně vodu, další strany ohradil vozovou hradbou. Na kopec nechal dopravit děla do vykopaných zákopů a bašt.
Tak dosáhl toho, nepřítel nemohl obsadit vrchol chlumu a pokud by na něj střílel z děl, tak by střely husity přeletovaly.
Dva dny jeho bojovníci odpočívali.
Potom musel překročit řeku Nitru. Pro každou armádu je tento počin nebezpečný. O to horší ve středověku.
Žižka nejprve nechal vytvořit zadním vojem vozovou hradbu s děly. Pak z další části voje vytvořil podobné opevněné předmostí. Vjezd do řeky nechal rozšířit a upravit tak, aby najednou mohly řeku překonat čtyři proudy vozů a lidí.
Po zahájení přechodu nepřítel husity dohonil a zaútočil. Odrazil ho zadní voj. Poté se přepravil i ten, chráněn palbou z druhé strany.

Dočetl jsem se mnoho událostí z tohoto tažení a svědčí to o tom, že bratr Žižka měl vysoké znalosti taktiky té doby a vhodně použil vozové hradby, silné dělostřelectvo, odhad a využití terénu.
Husitští hejtmané a jejich válečníci měli kázeň, vysokou morálku.
V tu dobu byl Žižka slepý úplně, ale jeho věrní velitelé mu situaci perfektně vylíčili a on je nezklamal.
Husitská taktika se naprosto vymykala tehdejšímu pojetí a způsobu boje.
O tom, jak bojovali ostatní armády se nechci moc zmiňovat, páč si myslím, že to většina z vás zná.
Nesmím zapomenout zmínit cepníky a sudličníky. Žižka věděl, že lid tyto nástroje umí ovládat a přeškolit je na mlácení nepřátel mu nedalo moc času.
Oproti feudálům, kde každý houf některého pánů válčil či bojoval samostatně, měli husitští hejtmané zavedeno jednotné velení a tak zapojovali do boje jednotlivé složky podle potřeby.

Vážení to je zatím vše, ale doufám, že se tu rozjede debata na dané téma. Je toho více, co by se dalo napsat, ale pro dnešek to stačí. Alespoň z mé strany. :wink:
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od El Diablo »

Někde sem četl (slyšel) že Žižka využíval taktiku jako Hannibal, nevíš kde se ji mohl naučit?

Připomínky:
Datum bitvy?
Nejsem grammar nazi, ale ve slově mýlím se píše ypsilon :)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pokud Ti zde chybí husitství máš volné pole. Já osobně toto vojenské třeštění beru jako něco co mělo potenciál být obrovským přínosem. Stalo se z toho vraždění, loupení a nakonec to vedlo totální devastaci velkých územních celků střední Evropy.

Málo co zde napáchalo tolik škod jako husité a jejich pohrobci. Ale nenech se mým názorem odradit. Jak píšu, máš volné pole.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

Zdravím Tě mezi palbáky. Když jsem tu začínal, taky mě překvapilo, že tu o tom ci není, ale něco jsem za tu dobu objevil:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2387
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2388
Jinak rozhodně o tom můžeš psát až do úplného upsaní se k smrti( snad nemá Kačermiroslav nic rozdělaného ).
A proč o tom tady nikdo moc nepsal? No já nevím, ale já bych se bál toho jak to minulý režim idealizoval a tím ovlivnil nejednoho člověka a možná i současného palbáka.
Pátrači potenciál to mělo, ale husité potřebovali se sjednotit. Nakonec se vlastně porazili sami.
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Příspěvek od josefg »

Pátrač píše:Pokud Ti zde chybí husitství máš volné pole. Já osobně toto vojenské třeštění beru jako něco co mělo potenciál být obrovským přínosem. Stalo se z toho vraždění, loupení a nakonec to vedlo totální devastaci velkých územních celků střední Evropy.

Málo co zde napáchalo tolik škod jako husité a jejich pohrobci. Ale nenech se mým názorem odradit. Jak píšu, máš volné pole.
Opravdu to tak bylo? Opravdu napáchali tak obrovské škody? Zabývám se tímto tématem od střední školy a netroufl bych si to tvrdit. Dočetl jsem se mimo jiné, že ačkoli mnozí mluví o úpadku tak Praha v této době bohatla a celé Čechy s ní. (Autor tvrdil že se opírá o berní knihy) Já říkám že věřím spíš na rozkvět země než na úpadek. Důvod mám ryze vojenský. Při první kruciátě se křižáci dostali až ku Praze při poslední k Domažlicím. To je 15 km od hranic. A při setkání s českým vojskem bylo u Domažlic za tři hodiny zameteno. Elita papežské Evropy zahazovala brnění a polonazí vojáci lezli na stromy nebo do liščích a vlčích děr. To Evropa nezažila. A to by nedokázal zchudlý rozvrácený stát. Všechny řeči o devastaci a úpadku beru jako doře uchycenou propagandu a když se do tohoto tématu kdokoli pustí rád mu pomůžu. Myslím že tady máme být na co hrdí a husitům zejména Žižkovi mnoho dlužíme, minimálně omluvu za řeči o lapkovství.
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Pokud chcete psát o husitství a Žižkovi, tak to uvítám.
Ale pište pravdu, jako je, že husité bojovali neustále mezi sebou, jen křižácká výprava je sjednocovala. Že přivedli zem do bídy a "slavné" spanilé jízdy byly jen výpravy za zásobováním, protože v Čechách skoro nic nerostlo, protože zemědělstvím se skoro nikdo v husitských krajích nezabýval.
Pokud někdo bude psát o Žižkovi, tak tam také musí napsat, že v bitvách, kde byl Žižka v podřízeném postavení, padli jeho velitelé. První byl v bitvě u Sudoměře. Tam Žižka velel jen části husitů, ne všem, kteří tam byli. O tom, jak Žižka obsadil východočeské města a hrady husitům, kteří vytáhli na Moravu. O tom, jak porušoval příměří a pod.
Husitství je z pohledu jedněch světlá část dějin, z pohledu druhých, jen intriky jednotlivých svazů a likvidace prosperujících Čech.

Tady je taky něco o husitství http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2332&highlight=

josefg@
Žižka lapka byl, spolu s Janem Roháčem z Dubé. Je to zapsáno ve výslechu lapky z jeho tlupy v Budějovické "smolné" knize.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

El Diablo píše:Někde sem četl (slyšel) že Žižka využíval taktiku jako Hannibal, nevíš kde se ji mohl naučit?
Od učiteľov taktiky alebo z kníh. Hannibalovu "taktiku" používal v tej dobe napr. Karol Smelý Burgundský. Aj keď nie práve s najlepším výsledkom. Na rozdiel od Žižku.
Čo sa husitov a ich vojen týka, určite mali blahodarný vplyv na celú Európu a okolie. Ohlas husitských bojovníkov a ich ideálov bol počuť až v Turecku, ale aj Francúzsku a Moldavsku. Asi jediný prípad, kedy Česi boli hybnou silou Európy. Na to mnohý český "historici " zabúdajú. Čo sa úpadku týka, poznám jedno české porekadlo " za krále Holce za groš ovce". Aj to vypovedá o vzostupe hospodárstva. Veď bolo aj z čoho investovať. :D . Aj keď na úkor Ríma.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Josefg - mě husité zajímali jen z pohledu taktiky. A byla zajímavá a řekl bych že i revoluční. Ale to asi tak vše co je na nich pokrokového. Jinak klidně setrvej na svém obdivu k tomuto hnutí, které vylidnilo české země skoro stejně jako třicetiletá válka.

Jmodrak - co se týká pořekadla týkajícího se krále Holce, měl bych něco k prostudování: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=5740

Jinak - co je k obdivu na vojácích, kteří když jejich dlouhé období loupeživých výprav, hromadného upalování lidí jiné víry, rabování a podobných kratochvílí skončilo, se dali najmout Matyášem Korvínem a podíleli se na brutálním zdevastování poloviny Moravy a celého Slezska? Jen to že to uměli - nic jiného nikdy nedělali.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Jsem příjemně překvapen (znaje svou obvyklou pozici oponenta), že zde řada lidí sdílí můj pevný názor na husismus - tedy ve smyslu jedné z největších ostud českých dějin kdy odhlédneme-li od revoluční taktiky, nebyli husité ničím jiným než hrdlořezy, vlastizrádci a válečnými zločinci. Je třeba si připomínat, že ani slabomyslné a nestravitelné Jiráskovo znásilňování dějin nemá moc přepsat minulost. Je třeba si také připomínat lež, skrze niž husismus vznikl. Sice mám katolíky kvůli jejich krvavé minulosti asi stejně "rád" jako muslimy, ale v tomto případě udělám výjimku a přikloním se na jejich stranu. Hus nebyl upálen za to co hlásal, ono už v jeho době nebylo křesťanství ve skutečnosti tak ortodoxní a spíše bylo spojováno s politickou mocí, ale za to že to kázal na půdě svého zaměstnavatele ve své pracovní době. Vás by šéf asi také zrovna nepochválil, kdybyste prostě jednoho dne usoudili že doktrína kterou firmu vede je špatná a trvali na tom, že to budete dělat po svém, realizoval svým způsobem a pod svým jménem několik kontraktů a odmítali je zrušit. Dalším faktem je, že Hus zrovna nebyl žádný liberál a lidumil. Byl to fatalistickej xindl podle jehož paradigmatu by se nám jistě "žilo fajn", protože prosazoval cosi jako křesťanskou verzi práva šaríja a slovo rovnoprávnost ve svém slovníku také zcela postrádal. Tož asi tak. Někdy je mi prostě na zvracení z toho jak český národ oslavuje šmejdy a zapomíná na skutečné hrdiny.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Hus byl pronásledován hlavně kvůli tomu, že kazil kšefty s odpustky. A jeho názor se holt rychle šířil. A měl šanci se mezi lidem uchytit.
Stejně tak jako Luther po něm. Mimochodem Luther se na učení Husovo odkazoval.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

No to je samozřejmě pravda. Nabídl jsem pravda trochu jednostranný pohled z úhlu církve katolické, ale přeci jen nelze brát na lehkou váhu.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Jinak stydět se není za co. Pochybuju, že by se Švédi styděli za Vikingy, a to byli stejná zvířata jak Husiti. Prostě obyčejná občanská válka, kterou si prožil každý stát.
Takže na články o Husitech se těším. Ať žije demýtizace! :lej:
Protože pravda je vždy uprostřed :wink:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Husité

Příspěvek od kacermiroslav »

313_Husita píše:Táhl přes Moravu do Uher k Senici, pak k Nitře, dále k Narhedu a položil se u Ostrýhomu. ( Což nevím kde to je a hledat se mi to nechce. )
Ostrýhom bude s největší pravděpodobností maďarská Ostřihom (maďarsky Esztergom, německy Gran a latinsky Strigonium).

Co se Husitství týče, tak mám sice doma řadu publikací, ale většinou jsou poplatné době, kdy byly vytvořeny. Nicméně trošku modernější pohled na Husity a Husitství by zde na Palbě neuškodil. Bohužel času mám poslední dobou málo a tak jsem se na toto téma zatím nevrhnul a tudíž nic rozpracované nemám. Proto jen uvítám pokud se na to zde někdo vrhne a tuto zajímavou kapitolu českých dějin zmapuje.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Olda Malý
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 19/2/2010, 13:48
Bydliště: Hrabová na Moravě

Příspěvek od Olda Malý »

Pátrači, to je jen půl pravdy. To Jersey.se: Velice smělé a odvážné tvrzení. Čím pak to máš podloženo? Že by pouze jen pohled katolické strany? Strana druhá to zajisté bude hodnotit jinak. Pokud nepůjdete mnohem dál než jen k husitským válkám, reflektovat situaci tehdejší církve a evropy, a nebudete vědět o podstatě křesťanství, tak se v tom budete těžko orientovat. Ostatně co to je pravda? K této otázce se bude vždy přistupovat osobně, tedy subjektivně. Poplatné době to snad bude vždy. I dnes, kdy se k tomu přistupuje v rámci jakéhosi revizionismu poplatnému jistým kruhům.
BP_Olde Obrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Problematika Husitství je velmi složitá, ale na Palbě se již detailně probírala (rok 2007). Proto by bylo lepší si prostudovat tato témata a případně pokračovat v nich. Toto téma spíše patří zavřít nebo přesunout do Hospody.
Je zbytečné, abych tu kopíroval své tři roky staré příspěvky :-?

Husité
Středověká pěchota
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Možná bych to neměl vyzrazovat, ale nějak mi to nedá. :oops:
Mám dva kamarády, kteří momentálně píšou a kreslí knižní komiks na téma "Severní Čechy a Sasko v letech cca 1410-1460". Vyjít to má česky a německy asi tak za rok a podle toho co mi zatím ukázali to bude bomba. Bude tam popsaný všechno tak jak opravdu bylo - tedy boje mezi husity a katolíky, Čechy a Němci, katolíky mezi katolíky a samozřejmě i mezi husity navzájem. Ale pozor! I když to bude hozený tak trochu do legrace, nejedná se o žádnou fabulaci, všechny hlavní postavy žily, jejich skutky jsou prokázány a na výtvarném ztvárnění hradů a měst spolupracovali i dva severočeští profesionální archeologové. Pro "námořní" kolegy prozradím, že v komiksu bude zmíněn i příběh prvního českého piráta Zikmunda z Vartenberka, který přepadal labské čluny s nákladem litoměřického ovoce mířící do Německa.
Zkrátka to bude asi práce, která v Čechách ještě nevyšla, i když třeba ve Francii je vydávání podobných historických komiksů tradiční a běžné.
さようなら。
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

skelet píše:Jinak stydět se není za co. Pochybuju, že by se Švédi styděli za Vikingy, a to byli stejná zvířata jak Husiti. Prostě obyčejná občanská válka, kterou si prožil každý stát.
Takže na články o Husitech se těším. Ať žije demýtizace! :lej:
Protože pravda je vždy uprostřed :wink:
:razz: Přesný zásah! Vikingové byli ve své podstatě mnohem větší zvířata než Husité jenže se násilí nedopouštěli pod "záštitou" žádné víry. Vikingové také potažmo nedecimovali vlastní obyvatelstvo a nesrazili ekonomický vývoj ve své zemi (nebo obecně ve Skandinávii - švédští Vikingové se sami vyloženě Vikingy snad ani nenazývali) o staletí zpět tím, že jí izolovali. Dali jí naopak řadu možností, cenných obchodních kontaktů a technických vymožeností. Nakonec, když se Vikingové poněkud vyřádili, stali se z nich díky nautickým dovednostem a kontaktům skvělí obchodníci.

Má česká část krve se prostě za Husity stydí. Zejména proto, že utlačovali své vlastní lidi.

ps. Jsem pro přesun vlákna do Hospody a pokračování poněkud otevřenější diskuze. Původní debata o Husitství je dle mého názoru vskutku dostatečná - Geo to vysvětlil dobře.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
313_Husita
Příspěvky: 6
Registrován: 19/8/2010, 22:09

Příspěvek od 313_Husita »

1. Mám moc argumentů proti tvrzení pánů jersey.se, Pátrač.
2. Jestliže je potřeba přesunout vlákno jinam, nejsem proti.
3. Žižkův nájezd do Uher byl v září 1423.
4. Vycházel jsem z brožurky od Miroslava Svobody, Jan Žižka z Trocnova, později z Kalichu.
5. Jsem rád, že se to rozjelo.
6. Díky za vlákna, která tuto dobu probírala. Mrknu na ně, přelouskám je.
7. Omlouvám se za chyby v pravopisu.
8. Další knihou kterou jsem ovlivněn je od Petr Hora- Hořejš, Toulky českou minulostí vydaná v roce 1997.
9. Nejsem ovlivněn minulým režimem, ale moc mě tato doba zajímá.
10. Husitství lze opomíjet, ignorovat, dokonce ho znevažovat, ale nelze ho z našich dějin vymazat. K husitství mnozí přistupují se skepsí, která vychází z toho, jak bylo nahlíženo na husitství v dřívějších letech. To je první extrém. Tím druhým je přesně opačný postoj zdůrazňující pouze negativní aspekty husitství, kterých nebylo málo. Objektivní a kritické hodnocení husitství se musí nacházet někde uprostřed mezi těmito dvěma extrémy a mělo by vycházet z posledních badatelských závěrů. Snaha po objektivnosti a vyváženosti nebude křečovitá a za každou cenu, jinak ztratí punc věrohodnosti.
Bod číslo 10. jsem opsal, absolutně s ním souhlasím!!!
11. Pánové, jsme malí uprostřed velkých národů. Važme si sami sebe, našich dějin. ( tím myslím i přátelé Slováky, nikdy se nesmířím s rozdělením ) Mám pocit, že právě husité byli jedni z mála, kteří tu nenechali loupit cizí armády! Ano, měli spory. Mnoho z nich opravdu loupili a znak kalichu a smysl všeho, jim prach té doby zanesl a znehodnotil. Těch se ovšem nechci zastávat. Ale pozor! Mluvíme o středověkém člověku. Myšlení , morálka té doby bylo jaksi někde jinde!
jersey.se, Pátrač, takže podle vás druhá strana byla lidská?
12. Velice rád zmíním velkého krále Jiřího z Poděbrad, krále kalichu. Za jeho vlády Čechy velice prosperovali. O tomto králi by se dalo napsat mnoho.
13. Trochu mi to připomíná historii skotského rebela Williama Wolise. U Skotů je to hrdina. U Angličanů je to vrah a lupič.
14. Proč cizí historici z husitství dělají absolutní středověké zlo? Proč tomu věří i Češi?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Jersey.se: Vikingové se mezi sebou nemlátili, jo? :mrgreen:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
313_Husita
Příspěvky: 6
Registrován: 19/8/2010, 22:09

Příspěvek od 313_Husita »

El Diablo píše:Někde sem četl (slyšel) že Žižka využíval taktiku jako Hannibal, nevíš kde se ji mohl naučit?
Učitelem Jana Žižky byl pravděpodobně Sokol z Lamperka.
Zamčeno

Zpět na „významné vojenské události“