„Deus le volt“ aneb 1. křížová výprava

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Bublifuk
praporčík
praporčík
Příspěvky: 353
Registrován: 2/9/2008, 16:20
Bydliště: Praha

Příspěvek od Bublifuk »

Tedy Pátrači - smekám. Hutné, jasné výstižné. Pod Tvé komentáře bych se klidně podepsal. V případě první křížové výpravy bych o podvodu opravdu nehovořil, ten náboženský motiv osvobození svatých míst byl rozhodující hybnou silou. Pravda, podvedeni se cítili Byzantinci, protože s vytvořením samostatných států tak nějak nepočítali. Ale zábor a následné ovládnutí dobytého území bylo v té době běžnou praxí a pokud vládce neměl dosti sil a autority na vynucení si poslušnosti leníka, pak měl vždycky problém, a to i v západní Evropě.
Další křížové výpravy, to už je věc jiná. To je skutečně značně odpudivá kapitola (tedy pro mne), i když racionálně nutno podotknout, že i pod vyplenění Konstantinopole se značně podepsali samotní Angelovci.
Téma zajímavé, dobře zpracované, už se těším na pokračování! :up:
Obrázek

Nemůžeš tvrdit, že civilizace nezaznamenává určitý pokrok, neboť v každé další válce Tě zabijí novým způsobem.
W.Rogers
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

V jakém smyslu odpudivá?
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Pátrač píše:To přece nešlo. Navíc zde vznikla možnost získat vlastní ministáty a tím pádem i moc, majetek a úctu. Jak se jim muselo ulevit když jejich králové byli najednou daleko a nebylo je třeba poslouchat.
To byl přesně ten kámen úrazu, který také nakonec stál u konce existence křižáckých států. Jejich moc a chtivost s vědomím, že od evropské církevní i světské elity jsou daleko, jim dala pocit něčeho vyjímečného. K tomu se jim ještě do krámu hodil nedávný církevní rozkol mezi východem a západem, a tak bylo možno se postupně obohacovat i na úkor Byzantské říše. Ostatně i samotné složení křížových výprav bylo věsmes vedeno touhou účastníku po nalezení něčeho nového, především pak bohatství. Řada rytířů pocházela sice z dobrých rodů, ale jejich ekonomická situace byla mizerná a tak když viděli, jaké bohatství leží na Východě, neváhali se k němu dopracovat všemi možnými i nemožnými prostředky. Trošku bych to přirovnal k tomu, jako když se Velká Británie zbavovala svého času svých trestanců, které vyvážela do Austrálie. Stejně tak se Evropa zbavila (alespoň částečně), svých různých "černých oveček". Kázeň, soucit atd. pak bylo v jejich řadách těžko hledat. Možná i proto takové složení vojska mohlo docílit toho, čeho dosáhli. Jejich postupy mnohdy šokovali tehdejší východní svět. Dalších křížových výprav se už účastnila částečně evropská elita, která nehodlala tolik riskovat, protože měla i doma dobré bydlo a v boji se Saracény, by tak zbytečně riskovali svou kůži. Proto se postupně rozhodli raději přenést boj tam, kde to nikdo nečekal, do Byzance (1206), což byla osudná chyba, která odsoudila křižácké státy k jejich konci (oslabení moci jedné i druhé strany, nejednotnost atd.). Nepřítel, tak zatím mohl křižáky studovat a připravovat se na závěrečný boj.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Podle mého to vidíš až moc racionálně. Duchovní stránka zde určitě hrála také podstatnou roli. Neodvažoval bych se určovat, jak moc velkou,ale jestliže to co si popsal bylo v celkovém pohledu velmi silným stimulem zúčastněných, potom víra byla neméně silným motivem.

Dále nesouhlasím s tím, že První křižácká výprava měla nízkou kázeň. Opak je pravdou, dokonce můžeme spekulovat, že co se kázně a morálky týká, byla asi nejvýkonější. Ostatním toto více či méně scházelo (v obecné rovině, existoval i opak, ale vždy to bylo krátkodobé a spíše se jednalo o vyjímky potvrzující pravidlo) a jen s námahou se dokázaly zaměřit na dosažení nějakého konečného cíle. Právě vysoká morálka a soudržnost, ochota až nevídané spolupráce bývý často přisuzována vysokému náboženskému (sou)cítění. A rozhodně na tom něco bude, stačí se podívat co s tímhle dokázali nijak oslnivě vyzbrojení a vybavení mohamedáni při své expanzi...
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Já bych spíše řekl, že první křížová výprava využila momentu překvapení a proto dosáhla takových úspěchů, jakých dosáhla. Tou nekázní jsem měl na mysli především zacházení s obyvatelstvem, i když i mezi šlechtici to slušně vřelo (viz. situace po pádu Jeruzeléma). Prostě vrthli na toto území a byly neochvějně přesvědčení, že je s Boží pomocí nikdo a nic nemůže zastavit. Ostatně jak dopadlo obyvatelstvo Jeruzáléma roku 1099? A poté, jak se hádali vůdcové o to, kdo se stané pánem Jeruzáléma? Kdyby nevyšla z Egypta armáda proti křižákům, kteří se tak museli chtě nechtě zase sjednotit, tak kdoví jak by to vše dopadlo.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Shodou náhod jsem se dal cca po roce opět do znovupřečtení série knih Rytířské bitvy a osudy od Jiřího Kovaříka a tam je hned na úvodu kapitola o Bohemundovi z Tarenta a první křížové výpravě. Vždycky se mi líbil jeho čtivý a lidský styl a jestli je tam něco vidět, tak ta lidskost.

Náboženské vytržení určitě hrálo svou roli, v některých fázích je vedlo i dál, kam by jinak už nešli, ale zároveň tam byla spousta bojovníků, co to brala převážně jako možnost urvat něco pro sebe a chovala se zcela racionálně a vypočítavě.

A ohledně soudržnosti...jak se to vezme. Měli mezi sebou spory jako každý jiný, nevražili na sebe a usmiřovali se, navzájem si vyfoukávali kořist a nebo se dělili, klidně se v řadě případů rozdělili a spojili až když jim byla hanba a nebo když to něco neslo.

Myslím, že je nutné se vyhýbat jak extrému vidět to pouze racionálně, tak tomu druhému vidět v tom všem jen náboženství. Zlatý střed platí i zde.
kacermiroslav píše:Já bych spíše řekl, že první křížová výprava využila momentu překvapení a proto dosáhla takových úspěchů, jakých dosáhla. Tou nekázní jsem měl na mysli především zacházení s obyvatelstvem, i když i mezi šlechtici to slušně vřelo (viz. situace po pádu Jeruzeléma). Prostě vrthli na toto území a byly neochvějně přesvědčení, že je s Boží pomocí nikdo a nic nemůže zastavit. Ostatně jak dopadlo obyvatelstvo Jeruzáléma roku 1099? A poté, jak se hádali vůdcové o to, kdo se stané pánem Jeruzáléma? Kdyby nevyšla z Egypta armáda proti křižákům, kteří se tak museli chtě nechtě zase sjednotit, tak kdoví jak by to vše dopadlo.
Přesně. A největší štěstí měli počítám u Antiochie.
Bublifuk
praporčík
praporčík
Příspěvky: 353
Registrován: 2/9/2008, 16:20
Bydliště: Praha

Příspěvek od Bublifuk »

to Bleu: No, odpudivá mi přijde zejména IV. výprava, kdy opět pod rouškou osvobození Svatých míst byl v první řadě oblehnut a následně vypleněn Zadar, římskokatolické město, které bylo ale bohužel obchodním rivalem Benátek v oblasti Dalmácie. A poté Konstantinopol - rozsah plenění zde byl enormní i na tehdejší dobu a překonal i Turky v r. 1453. Proti Seldžukům už poté ani nevytáhli a rozdělili si rovnou území Byzance - Latinské císařství, Soluňské království, achájské knížectví atd. Využít tažení proti nevěřícím v podstatě jen pro likvidaci (křesťanské!) obchodní konkurence, to mi přijde odpudivé. Ovšem připouštím, že to byl mistrovský tah starého Dandola.
Ale asi to vlastně není jen můj pocit, že šlo o cosi nekalého - rozporuplně to působilo již tehdy, vždyť papež Inocenc pohrozil těm, kdož se zúčastní obléhání Zadaru, exkomunikací (u Byzance pochopitelně ne, ortodoxní křesťané byli také odpornými jinověrci).
Tož asi tak :)
Obrázek

Nemůžeš tvrdit, že civilizace nezaznamenává určitý pokrok, neboť v každé další válce Tě zabijí novým způsobem.
W.Rogers
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Příspěvek od t.hajek »

4. výprava byla také "státotvorná" a budu se jí podrobněji věnovat po sérii článků o křižáckých státech v Levantě
ObrázekObrázekObrázek
Bublifuk
praporčík
praporčík
Příspěvky: 353
Registrován: 2/9/2008, 16:20
Bydliště: Praha

Příspěvek od Bublifuk »

t.hajek: pardon, nechtěl jsem Ti do toho kecat, jen jsem reagoval na dotaz. Budu jen rád, jistě to rozebereš, lépe a důkladněji, než já pouze v krátkém komentáři. A kvalitně, jak je vidět i z této první práce.
Obrázek

Nemůžeš tvrdit, že civilizace nezaznamenává určitý pokrok, neboť v každé další válce Tě zabijí novým způsobem.
W.Rogers
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Napadla mě taková skoro kacířská myšlenka.

Doufám, že za její vyřčení na mě nebude poslána další kruciáta. Pokud ano, vězte, že "Kdož jsů boží bojovníci" mám ve svém zpěvníku a rychle se učím.

Je totiž docela dobře možné, že zde byla ještě jedna motivace, proč vyrazit do Svaté země a pokusit se osvobodit svatá místa křesťanů, která kupodivu byla svobodná a osvobození vůbec nepotřebovala.

Myslím si totiž, že bylo potřeba najít nějaký ventil, který by odčerpal část agresivní energie, kterou oplývala franská šlechta. Zhusta šlo o početné rodiny, kde však dědil nástupnictví, a tedy i nosnou část majetku, prvorozený syn. A co tedy s jeho bratry? Tato šlechta byla popudlivá, namyšlená, agresivní a vybíjela se tím, čím uměla jediným vládnout. Tedy pouze kopím a mečem. Provokovala nekonečné množství šarvátek a jelikož nic jiného neuměla, nakonec vždy rozhodoval meč.

Nájezdy na pozemky sousedů, týrání jeho poddaných byly stejně časté jako u barbarů všeho druhu před mnoha staletími. Násilí tedy bylo přítomno všude a stalo se běžnou součástí života. Díváme se na historické filmy a tak víme, že i většinu sporů které se dostaly k soudu nakonec rozhodoval souboj nebo nějaká podoba boží zkoušky často spojená s trýzněním některého účastníka.

Snaha tuto nekonečnou mikroválku mezi šlechtou, která přinášela mnoho škod a ve finále ohrožoval příjmy samotné církve vedla její špičky k tomu, že se tomu pokoušeli zamezit. Moc toho ale v možnostech nebylo:
- zákaz konání všech náboženských obřadů tedy interdikt ve farnosti kde to přesáhlo snesitelné meze
- exkomunikace, tedy vyhnání z občiny církve

Později se objevili další vychytávky jako třeba Boží mír, kdy se pod hrozbou uvržení do klatby zakazovaly násilnosti v době významných církevních událostka svátků. Prostě tato bratrovražedná válka neměla konce. Jak se muselo papeži líbit, když viděl, že Normané tyto volné bojové síly využívali k boji proti muslimům a vytrvale na nich získávali další a další území.

Když tedy papež Urban II dorazil do Clermontu, kde se měl setkat s třemi sty biskupů na koncilu. Měl asi v hlavě ledacos. Je tedy podle mě docela dobře možné, že celé to náboženské třeštění, které mělo i jiné podhoubí, které nám kolega autor dokonale popsal, mělo i jeden vyloženě prozaický cíl - odvézt co nejvíce těchto druho- třeti- či čtvrtorozených potomků mimo jejich normální prostředí a jejich energii dobrou propagandou obrátit k cíli z papežského pohledu ušlechtilejšímu. Místo plenění majetků souseda a znásilňování jeho nevolnic měli tito lidé vyrazit přes polovinu světa a plenit a užívat si jiné kratochvíle tam, kde to mohlo být církvi k užitku – ve Svaté zemi. Tím velké množství nařvaných halamů zmizlo ze země.

Možná že Bůh žádal i toto – nebo snad ne? Inu to je jen takový malý neumělý doplněk ke skvělé práci.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 5/8/2011, 06:55, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Bublifuk: Hele, není Bleu spíše "ten" než "to"? Ikdyž je fakt, že bychom ho mohli brát jako neosobní internetovou přezdívku. :-)
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Pátrač - no asi máš pravdu. Přeci jen byli relativně odříznuti od akčních zón v Evropě (španělé bojovali proti pyrenejským muslimům, němci se dívali k východu, češi k pohanskému prusku, angličané měli zájem v británii na skotech). Ve všech těchto případech se jednalo o oblasti které byly více méně pohanské a které bylo legální dobývat, nebo s nimi alespoň válčit. V případě Francouzů tu ale byl problém. Mohli válčit tak akorát s angličany nebo němci, kteří ale byli stejně dobrými kresťany jako byli oni sami. Papež si asi uvědomil že není zrovna nejlepší aby boje mezi křestany přerůstaly kritickou hanici mocenských šarvátek (spory o Akvitánii atd.) a napadlo jej že by situaci mohlo uklidnit, pokud by našel pro Francouze nějakou "zábavu". Středomořští Normané sice měli mocenské zájmy v Albánii a balkáně, ale jejich mužská populace byla poměrně početná a několikrát papeži zachránili existenci (za což se usídlili v Neapoli a Sicílii) ale především věděli jak bojovat proti arabům (jako jedni z mála v Evropě). Fungovali tedy jako takoví velice užiteční průvodci. Papež tedy vymyslel dobré vyžití pro Francouze a místní šlechtu, ale pouze pro ně. Když se chtěli k výpravě připojit i pyrenejští šlechtici, tak byli odmítnuti (!) Z teoretického hlediska bylo nežádoucí aby se k tažení připojovali i sedláci a lůza, ti totiž byli potřeba na polích a byl jich nedostatek. Lidové výpravy sice pozděj vznikly, ale také byly náležitě rozháněny (třeba vojensky v Uhřích) s tichým svolením papeže. Samozřejmě by bylo lepší aby křížová vojska obsadila severní Afriku, nebo Balkán, tady ale chyběl onen náboženský faktor jakým bylo město spojené s životem Krista. V tomto případě bylo velice snadné apelovat na náboženské cítění francouzské šlechty (které se neprávem podceňuje) a odtrhnout je tak z místních šafrvátek a najít pro ně nějakou zábavu, co možná nejdál od Francie. Troufám si říct že papež možná i doufal v nějakou provizi od přepravce (Janova nebo Benátek), nebo alespoň v oslabení byzantské moci na východě (v to že brzy křižáci obsadí i Kontantinopol patrně ani v nejmenším nepočítal). Celkově se domnívám že i samotný papež musel být překvapen, v jaký úspěch se onen "vojenský letní tábor" zvrtnul.

Ps. Nedávno sem četl podobnou zběsilou myšlenku a to, že křížové výpravy v Čechách byly neúspěšné i z příčin velice špatného stavu infrastruktury (cest) v tehdejších Čechách. Cesty nestály za nic ani v dobách po husitských válkách (viz zmínky různých diplomatů z časů Jagelonců). Tam bych možná hledal i příčinu proč velká část moravy tíhla spíš k Vídni a Uhrám než k Praze (pro Pátrače: prostějovský rodák Jan Filipec to dotáhl v době Vladislava Jagelonského až na uherského kancléře). Vliv demografie na historii mě velice baví
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Příspěvek od t.hajek »

Ano, ano.. zanechání válek a bojů mezi sebou navzájem papež ve svém iniciačním proslovu přímo zmiňuje. Jen si nejsem jistý, zda ho to opravdu trápilo nebo to jen nevyužil k lepšímu dokreslení situace. Osobně jsem skeptický ke snaze papeže dělat cokoli pro prosté lidi, na které tyhle války dopadaly nejvíc.

Přetlak šlechticů opravdu existoval a zpětně se divím, se že jsem tuhle kapitolu vůbec nezmínil. Naproti tomu podle novějších studií v druhé polovině 11. století ještě nebyl plně vyvinut systém dělení rodinného majetku a své postavení měli druhorození a další synové. Oproti dříve předkládaným argumentům to nebyl nijak zásadní motiv, ale samozřejmě, řada pouhých šlechticů se chtěla vyšvihnout na něco lepšího.
Jihoitalským Normanům výzva určená nebyla a s trochou nadsázky si jí všimli až když jim křižáci táhli Apůlií.

"Španělé" měli bojovat proti Maurům a nevysilovat se zbytečně pochodem na východ. Koneckonců ješte uvidíme, že ve chvíli kdy Aragon dosáhl Středozemního moře, expandoval na východ a kromě Sicílie ovládl i Atény.

P.S. vložena Edessa
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

No uvádí se to i jako důsledek zformování západní Evropy, kdy se panství konečně trochu ustálila a nebylo moc co dobývat, takže druhorození a vícerození už takový prostor k rozletu neměli a v této výpravě se dalo získat nějaké to území. Takže Pátrači určitě.

Také při první příležitosti ti, co toho doma moc neměli vyrazili do všech stran si něco pro sebe urvat :D A upřímně by mě zajímalo, kolik křižáků by vyrazilo, kdyby to byla čistě duchovní záležitost.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

A upřímně by mě zajímalo, kolik křižáků by vyrazilo, kdyby to byla čistě duchovní záležitost.


Já ti nevím, podle mého se tehdejší "duchovní záležitosti" až přehnaně podceňují. Asi to bude tím že se snažíme na tehdeší duchovní život dívat z dnešního pohledu. Tehdy sice byla pro celou věc zapálená jen církev a lůza (tedy drtivá většina obyvatel), ale nesmíme zapomínat že náboženství hrálo velkou roli v i šlechty (tady ale poněkud upozaděnější mocenskými zájmy). Dám jako příklad opět ony Normany, tentokrát ale severofrancouzské. V době kdy stavby klášterů všude okolo stagnovaly, tak v Normandii se stavěly velké moderní kláštery a ty nejmodernější katedrály v novém stylu - do výšky hnaném románském stylu (takový zvláštní předchůdce gotiky). Celkově by se dalo říct že Normané byli velice silně nábožensky zapálení (jinak by si u papeže asi nepotřebovali vydupávat svolení k tažení do Anglie z roku 1066, které bylo první křížovou výpravou, prostě by anglii dobyli i bez těchto serepetiček). Je ale fakt že Normané byli možná až moc zapálení i na tehdejší dobu
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Nemusíš se na to dívat z dnešního pohledu, protože za ty lidi většinou dost jasně hovoří činy. Tam je to zkreslení velmi malé. Pokud srovnáš to, jak by se měli chovat dle tehdejšího údajného všeobecného náboženského zanícení a jak se chovali, tak je tam dosti často diametrální rozdíl.

Mě se hodně líbí exkomunikace...a že si jí prošlo takových panovníků a šlechty :D A pokud si dáš dohromady okolnosti, tak to byl v 90% případů politický nástroj, když se bylo třeba někoho účelově zbavit. A ti co volání proti obžalovanému vyslyšeli, byli už buď připraveni, protože to bylo často na objednávku a nebo se prostě vrhli jak hyeny na jeho země a majetky :)...ovšem samozřejmě z boží vůle, ne z vypočítavosti :D

Doma se pak do toho zkusím trochu ponořit a dát konkrétní příklady.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

t.hajek píše:Přetlak šlechticů opravdu existoval a zpětně se divím, se že jsem tuhle kapitolu vůbec nezmínil. Naproti tomu podle novějších studií v druhé polovině 11. století ještě nebyl plně vyvinut systém dělení rodinného majetku a své postavení měli druhorození a další synové. Oproti dříve předkládaným argumentům to nebyl nijak zásadní motiv, ale samozřejmě, řada pouhých šlechticů se chtěla vyšvihnout na něco lepšího.
Jihoitalským Normanům výzva určená nebyla a s trochou nadsázky si jí všimli až když jim křižáci táhli Apůlií.
S tím přetlakem "křížáků", který tu nastínil Pátrač musím souhlasit. Bylo to dáno tím, že za Karla Velikého (+814) a jeho předchůdců, se Franská říše, jako hlavní říše Evropy, obohacovala na vrub sousedů, tedy vojenským tažením. Jen když si vezmeme jeho výpravu přes Čechy proti Avarům, které se zůčastnilo na 30.000 lidí, tak jak dále uspokojíš potřebu velmožů a šlechticů a jejich potomků a potomků jejich potomků, když už není co dobývat? Bylo tedy potřeba nalézt nová působiště pro tyto kořistníky a jako jedno z řešení se jevila právě Svatá země.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

mě tak napadlo sem do přihodit dobovou resp doboě se tvářící hudbu.

Palästinalied
http://www.youtube.com/watch?v=LMO9NXdZ ... re=related

a zpívaná Palästinalied
http://www.youtube.com/watch?v=lbs3HEzHbhs
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Odpovědět

Zpět na „významné vojenské události“