Dobytí Jeruzaléma 1099

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od Pátrač »

Argonatus - bez ohledu na celou tuto diskusi cítím potřebu sdělit, že u nás uvádět zdroje ze kterých se vycházelo není tak docela norma, ale spíše zvyklost. Patří to tak nějak k dobrým mravům. Sám zde publikuji hodně, moje práce jsou příšerně dlouhé a seznamy zdrojů někdy zrovna tak.

Mě to třeba zajímalo z toho důvodu, že pokud najdu čas, občas si něco ze zdrojů prací uvedených autory vypůjčím a prostuduji si to sám.

Jelikož zde na Palbě ohledně středověku jsem zpracoval několi prací o Mongolech, cyklus o říši krále kněze Jana, o "Křížové výpravě" Mongolů za osvobozemím Svateho hrobu a další, zdroje podobně časovaných prací mě zajímají o to více. Takže doplnění základu literatury a studií vítám.

Jakákoliv práce je je zde vítána. Autorů nikdy není dost a my Palbáci jsme poměrně zvídaví, přiměřeně ješitní a také hašteřiví a občas otravní. Ale jsem uznalí a ledacos víme. Tady se Ti Argonate bude líbit.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od jarl »

t.hajek píše:Ano hradby byly pobořeny, aby Jeruzalém nemohl být použit jako opěrný bod. To co stojí dnes je mamlúcké opevnění, téměř identické s opevnění Damašku.
Nicméně jeho průběh se oproti původním linii příliš nezměnil.
Ale jejich výška se od dobytí města křižáky změnit mohla, takže je otázkou jestli lze dnes přímo v Jeruzalémě získat nějaké relevantní údaje srovnáváním výšky nových hradeb s výškou terénu, jak psal Argonantus. Ale určitě je výhoda si vše prohlédnout přímo na místě a nespoléhat se jenom na převzaté údaje a nákresy.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od Argonantus »

Dnes jsou na místě samém hradby trochu jiné a modernější, s jistými odchylkami i v půdorysu (zejména Sion - ten byl starými hradbami opevněný, nové hradby je vynechaly).
Také je přehozená jedna brána - jedna stará je zazděna, jedna nová vytvořena (takže jich je stále sedm).
Nové hradby stavěli Turci právě proto, že ve 13. století byly ty staré záměrně znehodnoceny pomocí průlomů.

A to všechno nás vůbec nezajímá v roce 1099. Zajímavý je ten terén, který se nezměnil a který naprosto vylučuje útočit obléhací věží z některých stran. To je jako když kouknete na Pražský hrad - je na první pohled jasné, odkud lze útočit obléhací věží. Navíc ty směry útoku, které uvádím, korespondují s popisy v literatuře; zaujalo mne, proč tyto záznamy vynechaly Damašskou bránu a drží se spíš těch rohů. Mé vysvětlení je spekulativní a je možné, že existuje jiné.
Jiný zajímavý fakt jsou ty souběžné útoky na více stranách; i když se zdůrazňuje, že křižáci měli zoufale málo lidí, lze to vysvětlit jedině tím, že na tom byli obránci ještě hůře.

Tripolis v roce 1099 křižákům nijak nepomáhal. Popisujete stav, který následoval po skončení první výpravy, kdy se stabilizovaly křižácké státy (a Tripolis ostatně křižáci zanedlouho dobyli). Opět to nijak nesouvisí s první křížovou vyýpravou; tehdy byli křižáci totální zjevení, útok mimozemšťanů, úspěšný tím, že ho část muslimů vůbec nebrala vážně. A nesvornost tam byla taky; všechny protiakce byly zoufale nekoordinované a zmatené. To se změnilo až za Zengího a za Saladina.

1500 rytířů u Antiochie je docela možné, a docela by nahrávalo počtu 1200 u Jeruzaléma. A je to něco drasticky jiného, než 1200 koní či jezdců. Od počátku tvrdím, že je to problém překladu.
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od t.hajek »

abych tak citoval sám sebe: http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=257&t=4772

"Dne 14. ledna, emír ibn Munqidh ze Šejzaru poslal vyslance k Raimondovi a nabízel zásoby. V únoru, emír Homsu, Janah ad-Daula, poslal Raimondovi ušlechtilého koně. V Tripolisu vládl jako qadí (soudce a místodržící) egyptských fátimovců Jalal al-Mulk Abu'l Hasan 'Alí ibn Muhammad ibn' Ammar, ale po úpadku moci Egypta prováděl fakticky samostatnou politiku. S příchodem Franků s nimi navázal diplomatické kontakty, poslal jim dary a vyzval k jednání ve městě. Současně jim poskytl volný průchod svým územím, zásoby a na důkaz spojenectví propustil zajaté křesťanské poutníky. Za to se křižáci zavázali chránit jeho majetek a Jalal své statky označil standartami Raimonda. "


tomu já neříkám nijak nepomáhali :wink: Tripolis padl v roce 1109 po šestiletém "obléhání".

1200 rytířů 1200 jezdců to samozřejmě není a nemusí být to samé ( stejně tak může :D ).
Jde o to, že bylo cca 1200 jezdeckých koní a na nich byli nerovnoměrně zastoupeni rytíři a lehcí jezdci ? Že tedy rytířů bylo výrazně méně než 1200 ?
V čem je ten problém, zejména pokud se jedná o obléhací válku ?
ObrázekObrázekObrázek
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od Argonantus »

T. Hájek
Aha, tak především děkuji na upozornění na práci, která je pěkná a která se týká prakticky stejného tématu.
Z toho je vidět, že se jako cizinec na Palbě totálně nevyznám - a také není úplně snadné něco najít (matoucí je například ten "euro-asijský" charakter křížové výpravy; týká se zjevně obou oblastí).
Je možná na zvážení moderátorům tohle téma přesunout, kam správně systematicky patří.

I s vaší poznámkou o Tripolisu, kdybych ji vzal jako hotový fakt, je zřejmé, že vysvětlit tímto způsobem zjevení 1200 koní je stále naproto mimo realitu; je to obrovské množství v neslýchané ceně. Stačí si projít, kolik měli křižáci koní za ideálního mírového stavu. To je jako koupit snadno a rychle během vojenské operace 1200 tanků v moderní době.
Rozhodně si nemyslím, že by případná pomoc Tripolisu byla takto bombastická; vaše zpráva ostatně mluví o daru 1 ušlechtilého koně pro samotného Raimunda z Toulouse, což je dar, který stylově zapadá zcela do představy arabské ušlechtilosti. 1200 koní by znamenalo likvidaci vlastní jízdy a je vůbec otázka, jestli měli tolik koní v Tripolisu k dispozici.
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od t.hajek »

Tady se asi musíme vrátit k tomu co vlastně řešíme, tedy:

Číslo 1200 uvádí Raymond D'Aguilers kronikář Raimonda z Toulouse při bitvě u Askalonu krátce po dobytí Jeruzaléma.
Je problém s počtem jízdy absolutní oněch cca 1200 nebo že je armáda prakticky bez jízdy oproti výchozímu stavu nebo podle západních zvyklostí?

Jízda existovala stále i přes značné ztráty na koních, které byly jen těžko nahrazovány - kořist po vítězných bitvách, plenění, dobytá města
(přiznávám, že toto doplňování je moje představa bez opory v pramenech a literatuře)

"pomoc" Tripolisu a spol. - obchod probíhal, a z již získané kořisti se nějaký ten kůň dal koupit.

Ne 1200, ale k tomuto číslu bychom se díky všem výše uvedeným způsobům mohli přiblížit, ne-li jej překročit.
ObrázekObrázekObrázek
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od Argonantus »

Máte pravdu, že se trochu ztratila téze, co je předmětem sporu.
t.hajek píše: Číslo 1200 uvádí Raymond D'Aguilers kronikář Raimonda z Toulouse při bitvě u Askalonu krátce po dobytí Jeruzaléma.
Ano, a odtud to opsali i Hrochovi a leckdo další i při dobytí Jeruzaléma, což je o kousíček dříve, než Askalon.
A tvrdím, že je to od počátku naprostý omyl a holá nemožnost, vzhledem k předchozím událostem. A že kronikář měl na mysli rytíře (nyní opěšalé), nikoli jezdce.

Neboť, jak přesně pravíte,
armáda byla prakticky bez jízdy oproti výchozímu stavu nebo podle západních zvyklostí
Máme jasně prokázáno, že tento stav nastal v Antiochii během ročního dobývání, kdy všechno snědli a nebo to chcíplo samo, pročež také bitvu vedli - v rozporu s tehdejší vojenskou představou - pěšky i rytíři. Jestli měli alespoň několik málo zbylých koní pro velitele, to nevím a nemám jak zjistit - ale jistě ne normální jízdu, tedy 1200 koní.

Následně, pokud důvěřujeme zákonu o zachování hmoty, či jeho speciální aplikaci - zákonu o zachování koně - není žádný způsob, jak by se jízda v šíleném množství 1200 kusů mohla u Jeruzaléma zjevit. Je to zhruba síla normálního státu (Čechy, Provence nebo tak něco). Zemská hotovost krále Jeruzalémského v době třetí křížové výpravy - najdu přesně, bude-li zájem - činila něco přes 2000 koní či rytířů, v optimálním mírovém stavu, kdy už existovaly obchodní vazby, příspěvky z celé Evropy, řád templářů a johanitů. Mimochodem, francouzský král Filip August okolo r. 1200 měl něco přes 3000 rytířů.
Jízda existovala stále i přes značné ztráty na koních, které byly jen těžko nahrazovány - kořist po vítězných bitvách, plenění, dobytá města
projděte si ta dobytá města mezi Antiochií, a rozvažte, kolik se tam tak mohlo najít koní. Kteří nebyli při boji rovnou zabiti nebo jejich majitelé na nich neuprchli.
Uvažte, kolik měli pánové na cestě peněz a kolik si toho tak mohli v Tripolisu koupit (vaše zpráva nabízí čestný dar 1 koně). Stejně tak to nespasí těch několik lodí, co byly rovnou rozebrány na stavbu obléhacích věží. Svědčí to o trvajícím stavu bídy a vetchého zásobování (máme dochovány problémy s vodou, jak jinak v Izraeli).
Dotyčnou zemi jsem viděl a o její úrodnosti mám značné pochybnosti (opravdu to vypadá hodně jinak, než v Evropě; zaručeně se tam žádný kůň volně nepotuluje. Možná snad velbloud nebo osel, a i ti představovali pro majitele značnou hodnotu). K rytířskému boji se moc nehodí a kronikáři o nich mlčí.

Takže, nemohu vyloučit, že nějaká jízda u Askalonu už zase existovala (ještě se pár koní mohlo najít v Jeruzalémě), ale kronikářovo číslo 1200 jezdců je v této souvislosti dokonale šílené. Přebývají mi tam asi tak dvě nuly.

Je to stejná záhada, jako vstupní nesmírně nízká čísla vojsk, zcela nekorespondující s průběhem událostí a vyprávěním té byzantské princezny. Opět se to liší o nulu i hůře.
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od t.hajek »

Můžeme se vrátit i na začátek, to bude možná jednodušší.
Podle toho co jsem našel, měli kontingenty na začátku výpravy následující počty:

Raimond z Toulouse
1 200 rytířů a 8 500 pěších vojáků

Godfroi, Eustach a Balduin z Flander
1 000 rytířů a 8 000 pěších vojáků

Bohemund z Tarenta
500 rytířů a 3 500 pěších vojáků

další oddíly nejsou tak podrobné

Jenom jestli to chápu dobře - tyto počtu jsou podhodnocené, ale u Askalonu je naopak 1200 koní moc?
ObrázekObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od Mirek58 »

To je fakt těžké.
Do bitev s první kř. výpravou ( franky) vyjížděli tu Turci, onde Fátimovci s počty jízdních v desítkách tisíc, ale chudinky frankové holt mašírovali po svých.
Nejspíše to byli života neschopní vrahouni, co si nedokázali obstarat nějaký ten "chlupatý benzín", kterým si vylepšovali pohodlíčko všichni kolem nich.

Problém je ve skutečnosti, že frankové čirou náhodou neobsazovali pustou zemi, kde jen tak z plezíru se z čistajasna vyskytlo pár měst ( kořist z těch dobytých se počítala ve tunách zlata), ale zemědělsky nejúspěšnější a nejúrodnější krajinu tehdejšího světa.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2531
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od palo satko »

no jedno zo zakladnych diel vojenskej historie http://www.amazon.com/The-Harper-Encycl ... 0062700561 uvadza 12000 križiakov pri dobiti jeruzalema.
Obrázek
Bublifuk
praporčík
praporčík
Příspěvky: 353
Registrován: 2/9/2008, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od Bublifuk »

t.hajek píše:Dotyčnou zemi jsem viděl a o její úrodnosti mám značné pochybnosti
Článek zajímavý, debata rovněž, ale zrovna tento argument je dosti mimo. Nelze jen tak srovnávat situaci dnes a nějakých 900-1000 let zpět. Egypt také býval obilnicí starověkého světa, přitom dnes by to už nikdo neřekl a není to vůbec dáno jen Asuánskou přehradou. Klimatické změny jsou holt klimatické změny. Ta dnešní neúrodná země byla zkrátka poněkud jiná v době, o níž píšete.
Obrázek

Nemůžeš tvrdit, že civilizace nezaznamenává určitý pokrok, neboť v každé další válce Tě zabijí novým způsobem.
W.Rogers
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od t.hajek »

to Bublifuk:
to jsem nepsal já, ale Argonantus :wink:

Izrael jsem neměl to potěšení navšívit. Jen Sýrii a Jordánsko.

Já zastávám myšlenku, že pobřežní pás byl v této době úrodný a bohatý, koneckonců i dnes je v Sýrii "zeleno" od pobřeží nejméně po hory Nusaiyrah tj. pás široký cca 50 km. U Hamy a Homsu úrodná krajina sahá až za řeku Orontes, tj. dalších cca 50 km.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2531
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od palo satko »

o krajine existujú zazmnamy: daniel rusky klerik v roku 1107 píše že okolie jeruzalema je členite a suche. pred samotným prichodom križiakov moslimovia otravili studne a v krajine nič nerastlo. a že križiaci trpeli hladom doklada aj to, že prezerali aj okolite jaskyne v kopcoch. na smolu jeruzalema tam Tankred mašiel 400 zabudnurých doskák z ktorých postavili obliehacie veže
Obrázek
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od Argonantus »

t.hajek píše:Můžeme se vrátit i na začátek, to bude možná jednodušší.
Podle toho co jsem našel, měli kontingenty na začátku výpravy následující počty:
Raimond z Toulouse
1 200 rytířů a 8 500 pěších vojáků
Godfroi, Eustach a Balduin z Flander
1 000 rytířů a 8 000 pěších vojáků
Bohemund z Tarenta
500 rytířů a 3 500 pěších vojáků
další oddíly nejsou tak podrobné

Jenom jestli to chápu dobře - tyto počtu jsou podhodnocené, ale u Askalonu je naopak 1200 koní moc?
Chápete to naprosto přesně. Ten logistický problém funguje jako cesta na Měsíc; na začátku máte gigantické počty všeho, a průběžně to jenom ubývá, protože není kde doplňovat. To, co vyčíslili ti kronikáři ohledně jádra šlechtické výpravy bude zřejmě jen vršek ledovce z celkového počtu, co se na výpravu vydalo. To platí až do Konstantinopole, kde svědkyně - princezna viděla gigantické vojsko (zvyklá na zřejmě statisícové počty samotných obyvatel Konstantinopole).
A pak to jde strmě dolů - Nikomédie - rozprášení lidové části výpravy (nevím, co to přesně znamená). Několik docela tuhých bitev. A nakonec ta Antiochie, podle všeho velmi katastrofální.
Vzhledem k popisovanému úbytku vidím rozpor mezi tím, co je na začátku vysláno a co na konci zbylo; myslím, že to je stěží reálné. Vysvětlení jsou různá; například ve všeobecném podcenění velikosti té "lidové" části výpravy a jejích rozměrů i významu. To by leccos vysvětlovalo.
Minimální počty jsou při tom také dané, protože Jeruzalém a zejména Antiochie mají jasnou a konečnou velikost, danou hradbami. Pokud byste měl méně oblehatelů, než obránců, dobytí města je zhola nemožné. Problém Antiochie a Jeruzaléma vězí v tom, že jsou právě na konci té akce, kdy bylo vojsko nejvíc zdevastované.

Stran koní je věc pro mne naprosto jasná a počty, které uvádějí kronikáři na počátku ukazují dost jasně, co si mohly docela bohaté země, plně srovnatelné s českým knížetcvím, dovolit poslat na takovou akci. 1200 jezdců je rekord a poslal to nikoli náhodou Raymund z Toulouse, majitel země podstatně větší a bohatší, než Čechy.
Prokázaná úplná ztráta jízdy u Antiochie nebyla a nemohla být ničím nahrazena.

Bublifuk:
Dotyčnou zemi jsem viděl a o její úrodnosti mám značné pochybnosti
Tohle jsem psal já a T. Hájek je v tom nevinen. Podle mých informací byla situace v roce 1099 podstatně horší, než dnes.
Jinak ten pobřežní pás je skutečně asi nejúrodnější část země, je ale velmi úzká, a také plná umělých zásahů, které to značně vylepšují (dnes). Pak máte ale sto kilometrů dost problematických písečných oblastí, které jsou v nejlepším stavu přímo v Jeruzalémě, díky jeho nadmořské výšce. Jsou tam stromy a křoví, ale ne tráva, jak jsme zvyklí u nás. Za Jeruzalémem je prostě totální poušť a byla vždycky.
Představa volně ložených 1200 koní v takovéto krajině je nesmysl. Nesebral byste je takto narychlo ani v Evropě, viz výše.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od Mirek58 »

Argonantus:
Prosím tě , zkus mi tedy odpovědět, kde se tedy v následující bitvě u Askalonu vzaly ty tisícihlavá stáda zvířat, na které nejprve narazili křižácké útvary v úvodu bitvy.
Když podle tebe byla všade dokonalá poušt.
To ti přežvýkavci chroupali písek?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od t.hajek »

K Antiochii- ke se vzalo tvrzení, že jízda zmizela?

Pročítal jsem Raimondův popis bitvy (bohužel anglicky, originální text jsem nenašel) a o koních tam toho tedy moc není, ale..

Bohemund řadil vojsko do několika linií, kdy první byli pěší bojovníci a za nimi rytíři (prosté řazení, bez bližšího popisu stavu rytířstva).

Před vlastní bitvou se snesl krátký deštík, který značně posílil sebevědomí křižáků, občerstvil je a: "Koně, kteří dlouhou dobu byli živi jen o lístích stromů, byli tak posílani, že při pronásledování na konci bitvy stačili dostihnout rychlé koně nepřátel" Samozřejmě tam může být nějaká licence, ale vzhledem k tomu, že Raimond osobně nesl kopí sv. Longina a byl skutečně přítomen na bojišti, věřil bych mu. Navíc, pokud by bylo koní skutečně minimum, předpokládám, že Raimund by se o této anomálii zmínil.

Tj. koně -
1) byli
2) bylo jich dost na pronásledování a zničení nejméně jádra Korbughova vojska

Na druhé straně arabský kronikář Ibn al Athír (narodil v roce 1160 a zprávy měl zprostředkované) píše, že: "Frankové zůstali v Antiochii po jejím dobytí 12 dní, po které nenašli nic k jídli. Vznešení páni pojídali své koně a chudí mršiny a listy ze stromů." Nakonec popisu bitvy u Antiochioe uvádí: "Frankové jich (Turků) pozabíjeli tisíce a ukořistili potraviny a jmění, výstroj a koně a zbraně, které nalezli na poli."

Dobytá a obsazená města:

Albara
Ma´arrat an Nu´mán
Hisk al Akrad
Tortosa
Jaffa
Ramla

vyplenění okolí Kafartabu, Arky
nadto výpalné z Bejrútu a Akkonu
smlouvy o spolupráci s Šejzarem, Hamá, Tripolisem
(u Šejzaru stejně ukořistili velké stádo dobytak, které pak na trhu ve městě prodali místním..)

Naopak si myslím, že krajina u pobřeží byla úrodnější - více stromů, lesů atp., které padly za oběť kácení a válkám ve 12. a 13. století.

Tedy shrnuji svůj názor, číslo 1200-1500 U Jeruzaléma, Askalonu mi přijde reálné.
1) koně po bitvě u Antiochie ve vojsku byli v počtu větším něž malém, napatrném
2) při plenění, dobývání, obchodu na cestě do Jeruzaléma mohl být obstarán relativně velký počet koní. Nemluvím o 1200, ale o doplnění jádra.
3) 1 darem od emíra v Šajzaru :D
4) ponechávám stranou kolik koní měli rytíři na počátku výpravy, zda válečného a cestovního nebo jen jednoho, stejně tak jací koně byli doplňováni, samozřejmě bez "rytířského" výcviku, Malí "Arabové" , tažní ? atp. ale předpokládám, že se hodilo cokoliv - to je moje spekulace
ObrázekObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Dobytí Jeruzaléma 1099

Příspěvek od Mirek58 »

Ještě si dovolím se vrátit k obléhacím konstrukcím pod Jerusalémem.
Potom pomohl zázrak – jak se alespoň tvrdilo; rozhodně alespoň mimořádné štěstí, které přálo výpravě vždy v nejkritičtější chvíli. V přístavu Jaffo, předtím snadno a prozíravě dobytém, se objevilo 10 lodí, 6 od janovského piráta Guynemera a 4 anglické. Lodě měly cenu zlata; v krajině, kde je nejvyšší rostlinou olivovník, byly najednou zdrojem kvalitního stavebního dříví, dokonce už zpracovaného na trámy. Takže z nich křižáci postavili dvě obléhací věže; navíc museli dřevo dopravit asi 60 km daleko, po cestách, které vlastně spíš neexistovaly, bez zvířat, jen lidskou silou. To všechno trvalo asi měsíc.
Podle kroniky (Historia francorum qui ceperint Jerusalem), devět z deseti lodí ,které přistály v Joppe ( Jaffa), byly ukořistěny Fatimovským námořnictvem. Desátá lod uprchla.
Protože posádky spolu s oddílem, který byl křižáky vyslán na jejich ochranu si dávali do nosu na oslavu vítězství nad asi 600 muslimy zmydlenými před Joppe.
Obléhací stroje stavěli muslimové (Saracéni) a velitelé za ně řemeslníkům museli zaplatit hezky na dřevo ze svého měšce.
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „významné vojenské události“