Rozkol pravoslavné víry

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Ljubov-četl jsem nedávno dvě knihy. Běsova tvář a Běsův brloh. Napsal to Rus (jméno už nevím). Ovšem co se týká "starých bohů" a "filtrace ruské duše", tak mě ty knihy nesmírně zaujaly. Jsou to sice takové "fantasy" knihy, ale děj se odehrává vpodstatě v dnešní době a o Ruské mentalitě jsem se z nich dozvěděl víc, než z pera renomovaných autorů.

P.S. autor v knihách uctívání "starých bohů" moc daleko za Ural nehází... :)
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Běsova tvář.. Že by Vasilij Golovačev?
Tuto knížku jsem bohužel nečetla, obsah nijak do detailů neznám. Fantasy žánry nevyhledávám, těžko se mi to posuzuje.
Slovanská božstva: Nejspíš jsem tak dlouho spekulovala, až jsem to přestřelila. Autor bude jistě zběhlejší, vyzná se v problematice lépe než já. Za sebe můžu říct jen: osobně žádného člověka, který by vyznával jejich kult neznám a třeba žijí ve stejném domě. Čert ví..
Podle mě záleží na pohledu autora, každý se snaží přijít s něčím novým, aby zaujal veřejnost. Když už tak spekuluji, myslím, že nejlépe se národ poznává z osobních kontaktů v jeho domovině. Gesta a myšlenkové pochody se špatně popisují, je lépe je vidět.
Mohu jen doufat, že nás spisovatel nevidí příliš černě..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Ljubov-Vasilij Golovačev, naprosto přesně :) Já fantasy čtu (mimo mnohé jiné) a musím říct že tyhle knihy mají v sobě něco zvláštního. Škoda že jsi nečetla alespoň kousek......mě se totiž zdá, že tyknihy nejsou ani tak o fantasy, jako o Rusech jako o lidech, jejich snech, touhách a bolestech. No ale to už je dost OT....promiň :oops:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ljubov, omlouvám se, ale dám sem tuto poznámku. Diskuse je zajímavá, snad ji tímto nenaruším.

Šamanismus je v některých částech Ruska zažitý z dob velkých přeměn, které jsou svázané s velkou stepí, ale jeho kořeny sahají tisíce let do minulosti. Osobně si myslím, že nějakým způsobem prorostl i do pravoslavné církve, se kterou koexistuje už asi tak 1000 let.

Jak píše Ljubov - jeho nejživější centra jsou u prastarých národů na Sibiři a Dálném Východě. Je zajímavý tím, že v jeho pojetí není univerzální pojem (užívaný v běžném křesťanství či jiných monoteistických naboženstvích), tedy ZLO ztotožňován s nadpřirozenou bytostí, zpravidla s ďáblem.

U šamanismu, a to zvláště v tom, který se dodnes objevuje u Evenků, potomků Ojratů a Kirkizů, se pojem ZLO transformuje na přestoupení pravidel, zákonů nebo zvyků.

Nábožensví, tedy víra v nadpřirozenou bytost je v něm nahrazeno promyšlenou přírodní filozofií. Někdy bývá přirovnáván k učení o třech světech a šamanském stromě, který je prostupuje. Šaman je pak člověk, který se dokáže uvést do extáze a v ní mezi těmito světy cestovat. Ale i ten strom je metaforou.

Pro tyto národy nahrazoval náboženství, protože pomocí dodržování zvyků, pravidel a zákonů jim umožnil intuitivní sžití s přírodou, která pro ně v neměnné podobě měla postavení a význam jako pro křesťana Bůh.

Rus, pravověrný pravoslavný křesťan, se chová podobně. Láska, a to hluboká a přímo žitá k vlasti je pro něj stejně významná jako pro křesťana láska k Bohu. Rus, jak píše Ljubov, si velice váží svého jazyka, rodiny a zvyklostí, které nerad mění - má pocit, že by se tak přiblížil ke zlu.

A z toho pramení i ruský pocit - ale i prožitek - mesianismu. Všechny tyto rysy podložené pak vírou tvoří tu literárně často citovanou ruskou duši.

Díky tomu jsou Rusové schopní udělat věci, které mohou posunout svět v před a stejným mechanismem pak přivedou na svět i naprostou hrůzu.

Toto myšlení je totiž činí velmi citlivé na manipulaci. A i to je věc, kterou Rusové umí velmi dobře. Proto jejich armády s někdy až fatalistickou odevzdaností dokáží bojovat za podmínek, které se vymykají normálnímu myšlení člověka. Možná, že jejich pověstná statečnost ani není jen pouhou statečností, ale projevem tohoto myšlení, které velí neustupovat zlu, tedy tomu, co ruší zavedený řád.

Ljubov, myslíš že píšu blbosti nebo to má něco do sebe?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-Nevím jak Ljubov, ale já mám pocit, že se pohybuješ nepříjemě blízko pravdy.............
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Ne, blbosti to rozhodně nejsou. Mnoho věcí se naprosto shoduje s mými názory a lépe bych to vyjádřit nedokázala.

"Šírá ruská duše"je pojem, který se neomezuje jen na tradiční představy, jaké kolují po světě. Co jsem se tak vyptávala, typický Váňa je menší postavy, s růžovou tváří, chlastá jako houba, moc rozumu nepobral, jenom tak sedí, kouká do dálky, rybaří, dře na poli a chodí do kostela.

Každá zná mafiánské filmy; záběry, kdy běží ruští vojáci za druhé světové války proti nepříteli a volají „Za vlast!! Za Stalina!!“; diktátorsky vládnoucí prezidenty..
Boj se zažitými předsudky je boj s větrnými mlýny. Pro vyspělé země je Rusko stále jen pustá, divoká země plná pochybných existencí a nejrůznějších šílenců. Můžu si jen přát, aby se jednou někdo zamyslel nad představou o této zemi, zajel si tam, povídal si s místními. Na venkově a odlehlých částech této obrovské země je život kolikrát těžký, zdá se, že je jako tunel bez světla na konci.

V České republice nejsou Rusové z historických důvodů zrovna oblíbení a lidé k nim mají odstup, což jim nezazlívám a chápu to. Češi mají svou představu, jak to v Rusku chodí a přitom toho často ani mnoho neví. Vlastně skoro nic.
Rusko je jako ořech. Nejprve se člověk dlouho prokousává přes tvrdou slupku, odmítají ho, nevěří mu. Když vytrvá, odmění se mu Rusko bohatě. Jde jen o to- vydržet.

Nebudu nikoho přesvědčovat o fantastičnosti a naprosté úžasnosti Ruska; je mi jedno, že jsem pro někoho pitomý přistěhovalec, který by měl raději táhnout tam, odkud přišel; ale moc bych chtěla, aby tato země nepůsobila pro Čechy jen negativně, aby věděli, že má i druhou lidskou tvář. Lidé jsou tam podobní, myslí sice jinak, ale trápí případně baví je stejné věci.
Respektuji každý názor, nemusíte se mnou nikdo souhlasit.
Neumím to napsat jinak.
Tak, a teď mě nejspíš definitivně odepíšete..

L.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Ljubov píše:Tak, a teď mě nejspíš definitivně odepíšete..
Nechápu proč by to kdo dělal? Je dobré znát co si myslí/cítí i druhá strana. Odepsal by tě jen tupoň
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Dítě milé, ty jsi tady jako na pranýři.
Vypadá to jako by jsi byla ty zodpovědná za to co se v Rusku, s Rusi v Čechách a všude jinde děje.

O chudobě Rusů mimo velká města jsem slyšel vyprávět, nikdy jsem v Rusku nebyl ale rád bych se tam podíval. Znám plno lidí kteří se tam odstěhovali ze západní Evropy a jsou tam maximálně spokojení.

"Širá ruská duše" musí být tak velká jako je matička Rus. My co máme zaprděný střed Evropy nevíme kam by jsme vrtli a s kým. Než aby jsme byli sami sebou. Ale třeba se jednou najde nějaký pořádný vůdce který Čechům zvedne hlavy a nebude z nich dělat blbce....snad.

Jenom otázka, když se tam pije vodka ze stakanu je teplá nebo chlazená?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Ljubov-odepsat Tě? Tak nějak mě nenapadá ani jeden rozumný, ba ani jeden nerozumný důvod proč by se to mělo stát!
Řeči o přistěhovalectví budu citlivě ignorovat :lol:
Víš s Čechy je to těžké, hodně z nás má silné sklony k patriotismu,ti extrémní dokonce tendence prosazovat rasovou čistotu ( tomu se směju). Čechy se v průběhu minulého tisíce let, staly "překladištěm genetických informací", díky neustálým bojům se svými sousedy, někdy i poněkud vzdálenějšími ( Švédsko). V každém případě pro přebujelé nacionální cítění není místo.
Rusko je velké,nikdy jsem tam nebyl a neznám ho.Nebudu psát, že bych se tam rád podíval, protože to bych rád na spoustu míst a Rusko nijak neupřednostňuji.
Tady jsi Palbák a nic jiného nemá žádný význam. Meritum věci tkví pouze v kvalitě Tvých postů a Tvém rozhledu. Ten máš vynikající a tvoje články o předbolševickém Rusku mě obohatili.............takže díky a jdeme dál ne? :lol: :up:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Ljubov :) Ty jsi mi prostě velmi sympatická :)
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

Milá Ljubov,

Tvé chytré a věcné příspěvky prosté jakéhokoliv fanatismu čtu velmi rád a jsou pro mě takovým pohlazením po duši. Přistěhovalců Tvého ražení bychom totiž tady potřebovali několik vagonů (teda spíše vlaků)!
Moc tě prosím, pokud narazíš na nějakého blba, nenech se otrávit, podstatná část zdejšího obyvatelstva je normální a opravdu umí rozlišovat. Přeji Ti, aby se Ti v ČR líbilo a pokud zde zakotvíš natrvalo, nechť se Ti splní všechny naděje!
Vztahy Čechů k Rusům jsou velmi složité a vrávorají mezi dvěma extrémy. Od prostoduchého panslavismu z doby národního obrození, který momentálně zažívá určitou renesanci až po akceptaci těch nejodpudivějších rasistických teorií, sesmolených v nacistickém Německu. Takto narychlo se nechci pouštět do formulování vlastního názoru, je to dost složitá záležitost, ale pokud by Tě zajímal, dám se do toho.

PS Kde jsi přišla ke své perfektní češtině? Pro řadu palbáků bys mohla vést doučovací kroužek české gramatiky, klobouk dolů!
Lom
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 24/10/2008, 10:45

Příspěvek od Lom »

Ljubov napsala:

"Češi mají svou představu, jak to v Rusku chodí a přitom toho často ani mnoho neví. Vlastně skoro nic."

A to je dobře, protože ten kdo tam byl se už nevrátí stejný jako byl.

Žádná jiná země mne tak nepoznamenala ani v nejmenším.
U nás se vždy říkalo - neraď není Ti šedesát a nebyl si v Rusku. A to sedí!!
Dokonce jsem nškde četl, že AH v rozhovoru, který se týkal jakéhosi Němce se vyjádřil "také jste si všiml, že Němec, který navštíví Rusko, se už nevrátí jako Němec?
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Mantra:
Stakan: Nedá se to přesně určit, každý ji pije jakou chce. Většinou je studená, ta teplá se skoro nedá pít, ale když už má člověk v sobě čtyři/ pět dávek, tak je mu to úplně jedno.
Pro další doplnění informací doporučuji vřele knihu od Benedikta Jerofejeva, jmenuje se Moskva - Petuški zpáteční. Obsahuje mimo jiné pár receptů, které si stojí za to alespoň přečíst. S vlastní ochutnávkou je to horší, méně zchlastaný čtenář utrpí menší šok.

Thór:
Vážně existují nějaká hnutí prosazující rasovou čistotu Čechů? Vždyť se na tomto území vystřídali Keltové, Germáni a Slované a nevím kdo ještě. To mi příjde trochu divné.

Hansi, když si odmyslím tu ironii, tak by mě vážně zajímalo, čím jsem si získala tvé sympatie. Dokonce ají mého svatého Borise by to zajímalo. No, nechám toho. :wink:

RAYTHEON:
K té češtině: Neučím se česky měsíc, každý jazyk se dá postupem času naučit, je to jen drilem. Mluvit, psát, číst, pořád dokola. Když se učí cizí řeč dítě, více toho pochytí a zafixuje si to snáze než dospělý. Beru to jako nesplacený dluh, můžu tady žít, tak musím umět česky.
Ale pořád to není takový problém přejít z ruštiny do češtiny, než do estonštiny. Kvůli velkému počtu rusky mluvících obyvatel ve všech třech pobaltských republikách, zejména v Estonsku, tam zavedli, že každý, kdo chce žádat o práci a podobně, musí složit napřed zkoušky z místního jazyka nastavené na velmi vysokou úroveň. Litevština a lotyština jsou pobaltské jazyky, estonština ugrofinský, to je jiný kmen. Nejhorší je podle mě estonština, té se snad ani nedá porozumět. V Tallinnu jsem musela zapojit angličtinu, ti jak slyší slovo rusky, zavírají dveře.

Češi: Češi jsou trochu zvláštní, nevím, čím to je. Ale je pravda, že skoro všichni v mém okolí jsou milí, pár blbů se najde všude na světě. Pár let tu asi zůstanu, musím nějak dokončit školu. Vím, že jsou tu lepší podmínky pro život a je tu dobře, ale doma je doma. Je tam bída, ale žili tak předci, tak mi můžeme taky.

Fanatismu a obdivu SSSR se snažím vyvarovat, je to diktátorský režim a myslím, že je to dokonce trestné stejně jako Hitlerovské Německo. Když jsem chodila na základní školu, tak tam nějaký kluk kreslil po lavicích hákové kříže( nejspíš ani nevěděl, jaký mají význam, někde je viděl a chtěl být v centru zájmu) a jeho rodiče z toho měli strašný průšvih.
Tvůj názor by mě samozřejmě zajímal, ale jsou i lepší způsoby, jak strávit odpoledne.

Lom:
Vážně nevím, jestli to řekl Hitler, jeho život mě nikdy nezaujal. Ale dovolím si nad tím trochu polemizovat: Je možné, že vojáci byli na východní frontě vystaveni nějakému jiného faktoru, než ti za západě a v Tichomoří, zimě, odlišnému stylu vedení války. Myslím, že to, že se vrátili jiní nezpůsobilo jen Rusko, ale celá válka.
I Hemingway se ve svých knihách zmiňuje o tom, že se voják po návratu nedokáže začlenit do společnosti, má pocit, že mu nikdo nerozumí a běžné starosti mu připadají banální v porovnání se strachem o život, který si prožil. Když se můj příbuzný kdysi vrátil z bojů na Krymu, bylo mu úplně jedno zda je Rus. Byl jen voják..

Toť zatím vše,

L.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Jenom k tomu poslednímu, taková "osobní" vzpomínka a OT.

"Němci by se měli střílet už v kolíbce."
To si napsal na sklonku války (po vylodění) do deníku ve Francii můj děda.
A to byl člověk, kterej před válkou studoval medicínu a byl ve svým okolí váženej proto, jakej je dobrák a lidumil. Byl jím i pak, jenom ne k Němcům, tam zůstala napořád už jen brutální nenávist...
Válka lidi mění a je už jedno, jestli v Rusku nebo Damašku, je hnusná kdekoliv.
válka je vůl
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Fatale: Neuvěřitelně cynické, ale vzhledem k situaci, v jaké se tvůj děda nacházel, neuvěřitelné pravdivé. Nechci křivdit Němcům a obviňovat je z veškerého utrpení ve WW2, Sověti nebyli o nic lepší.
Když to proložím neduchaplnou poznámkou z minulosti své rodiny: Jeden příbuzný bojoval na Krymu, k smrti nenáviděl Němce a druhého zatkli při Stalinových čistkách a poslali do gulagu. Přežil, vrátil se a nenáviděl Rusy. Shodli se na faktu, že téměř není možné, co udělá s normálními národy jeden blbec v čele. Kdo by raději trčel na frontě, když by mohl být v klidu doma?
Stačí mi si jenom číst ty statistiky padlých, aby mě z toho bylo zle, nedokážu si to představit naživo. Taková strašná změna, jako je boj o život, změní člověka od základů, zanechá na něm navždy šrám. Lehko se o tom mluví, když mi nic nechybí a jediný problém, jaký řeším, je co si vzít na sebe.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Je to cynický hodně, ale... nemůžu ho za to odsoudit, protože jsem neviděl to co on, mně nezastřelili před očima nejlepšího kamaráda, bráchy nenahnali do koncentráku atd.
Ten příklad z tvojí rodiny je fakt brutus, když si člověk uvědomí, že v podstatě mohli stát každej na jiný straně fronty a oba k tomu měli sakra dobrej důvod :roll:

Jinak kdo si chce trošičku vyždímat emoce co se válčení týká, ať se koukne na snnímky "War photographer" a Warriors

A tím končím s OT a už tu nebudu narušovat zajímavý téma 8-)
válka je vůl
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Myslím, že by ho za ten citát neodsoudil nikdo, kdo by tam stál s ním. Nenáviděl lidi, kteří mu a jeho blízkým ublížili, je to vlastně logické. Pořád lepší nenávidět než být k lidskému utrpení lhostejný.
Máš pravdu, vlastně mohli stát proti sobě a pocházeli ze stejné země.
Domnívám se, že by se mělo lidstvo zamyslet nad minulostí, probrat aspekty války a poučit se z nich. Vždy se může objevit nová forma "ismu" a s ní další cvok, který ji bude chtít propagovat a všechno začne nanovo. Za každou érou zla je nutné udělat tečku.
Zní to velmi vznešeně, bojovat za ideu.. Zlehčovat okupaci Československa si nemůžu dovolit, ale těm vojákům kolikrát ani neřekli, kam jednou a z jakého důvodu. Spousta z nich si myslela, že jsou na cvičení v Polsku. A potom se ten úžasný pocit, že bojuji za svatý názor, rozsype jako domeček z karet..
OT: Těch je v tomhle tématu hodně a nejvíc jich pochází ode mě.. Mohla bych konečně sklapnout a vytvořit smysluplný text.

EDIT1: Souhlasím s Hansem, prostě jsem to zvorala. Prostě se to nějak samovolně smíchalo dohoromady. Я дурак..
Naposledy upravil(a) Ljubov dne 13/11/2008, 18:48, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Teď jsem si všiml, že to tady nikdo nemoderuje a začíná se nám z toho stávat maličko off-topic (mrknul jsem se, jak se vlastně téma jmenuje). Tak se zkuste prosím případně nějakou elegantní oklikou vrátit k původní tématice. Ať z toho nejsem smutný, nešťastný a vůbec z toho nemám trápení :)
Naposledy upravil(a) Hans S. dne 13/11/2008, 18:38, celkem upraveno 1 x.
Kutuzov
praporčík
praporčík
Příspěvky: 351
Registrován: 16/11/2006, 17:37
Bydliště: Olomoucký kraj

To Fatale:

Příspěvek od Kutuzov »

Tvrzení že "Němci by se měli střílet už v kolíbce" od bývalého "fronťáka" bych nebral až tak vážně. Něco jiného je to říct a něco jiného je vzít zbraň zamířit na dítě v kolíbce a stisknout spoušť .... Viděl jsem nedávno na Primě dokument z II. světové války, kde mluvil bývalý ruský voják o dobytí Koenigsbergu ve východním Prusku (dnešní Kaliningrad), jak strašně Rusové nenáviděli Němce (tomu vojákovi pozabíjeli rodinu) a jak po dobytí města k Rusům začaly chodit opuštěné děti a prosily je o jídlo (pár jich v tom dokumentu promluvilo). Pokud se dá tomu vojákovi věřit, nikdo z nich na ty děti nevystřelil ... Je ale, pravda, že hodně záleží na člověku a na jeho charakteru ... Pro mě osobně byly strašnější ty události, které se odehrávaly na Ukrajině v době uměle vyvolaného hladomoru. Srdceryvná byla scéna, kterou popisovala jedna přeživší, kdy její vlastní matka odmítla dát skroječek červené řepy (bylo to jejich poslední jídlo) jejímu nemocnému pětiletému bratru s tím, že je nemocný a tudíž ho nemůže zachránit - jídlo přece musí dát těm silnějším a zdravějším ... Ta žena se slzami v očích vyprávěla, že ten její bratr umřel hlady ještě ten den a její polomrtvou matku hodil sběrač mrtvol druhý den na káru se slovy, že k nim přece nebude jezdit dvakrát ... Tyto hrůzy ale zná moderní a civizovaná Evropa už z dřívějška ... Podobné scény se odehrávaly v Irsku, když v v Anglii vládl Gladstone a totéž se odehrávalo v koncentračních táborech v Jižní Africe, kde vitězní Angličané věznili internované búrské obyvatelstvo ...
Naposledy upravil(a) Kutuzov dne 13/11/2008, 18:43, celkem upraveno 1 x.
Lidstvo dává veškerou svoji moudrost do knih a proto samo zůstává blbé.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Kutuzov-sami sobě, dokážeme dělat samé "krásné" věci.... :(
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Odpovědět

Zpět na „ostatní“