Rozkol pravoslavné víry

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Co vím od předků: Kozáci byli vcelku žhaví spolupracovat s Němci proti Stalinovi.
Jenže - němci během velmi krátké doby prokázali že jsou ještě krutější než komunisti... A tak se z většiny kozáků stali nadšení obránci vlasti.
Němci si to pos... hnojili sami. Tolik moji pradědeček a dědeček, budiž jim země lehká. Nevylučuji že šlo o místní zkušenost, ale vypadá to že asi ne.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Alfík-jak se stavěl zbytek "bratrstva" k těm kteří bojovali protiStalinovi? Přijali je zpět mezi sebe?
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Thór: Proč hloupou otázku? Nevím, jestli má smysl ještě odpovídat, něco sepíšu, ale nezaručuji stoprocentní pravdivost. Když tak Alfik poopraví.

Centrem kozáků na Sibiři je město Omsk, metropolí donských kozáků je dnes Novočerkassk, dále jsou slavná města Krasnodar nebo Rostov na Donu. Od 15. století je nejvíce osídlena právě oblast povodí řeky Don.
Kozáky, kteří bojovali proti Stalinovi, považují za zrádce především obyčejní Rusové, jejichž příbuzní třeba padli v Rudé armádě. Jinak v Novočerkassku se nachází škola pro mladé kadety, která má statut normální střední školy, připravující kluky na život kozáků. Funguje opět od roku 1991, nejprve měla pouze jedinou třídu, nyní ji navštěvuje okolo 140 dětí. Je o ni velký zájem, šance na přijetí je 1:90.
Kozáci pracující v obchodech mívají vyvěšené vedle štítů slavnostní prapory, vyrábějí tradiční zbraně nebo nábytek. Existuje i čestný kozácký soud, pořádají se shromáždění, jsou neustále v kontaktu.
Jinak by mě, Alfiku, velice zajímal tvůj názor na tohle téma. Jistě by to byly úžasné informace..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Lom
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 24/10/2008, 10:45

Příspěvek od Lom »

Citace Ljubov:
Když se dostal v Německu k moci Hitler, rozhodl se, že by mohl kozácké nespokojenosti využít ve svůj prospěch
Pominu slova "Když se dostal k moci" (tj. r. 1933), která považuji jen za překlep. Podle mých info. AH neměl ani potom příliš v úmyslu využívat jiné národy k dosažení úspěchu.
Židů měl plné KL. Přesto např. v Terezíně těžko sháněla židovská samospráva práci (chtěli být potřební a tím oddálit svůj osud).
V jižním Rusku to byla iniciativa zdejších německých velitelů. Ti měli problémy s obsazováním tamních prostorů a spolupráce s kozáky se jim hodila.

Jinak s ostatním ovšem souhlasím.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Ljubov-jaké vyrábějí kozáci v současnosti tradiční zbraně? Co vím tak kozácká zbraň je šavle (šaška), ale dál se nějakneorientuji. Mají kozáci nějakou tradičně nošenou dýku (třeba jako mají skoti "sgian dubh")?
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Thór píše:Ljubov-jaké vyrábějí kozáci v současnosti tradiční zbraně? Co vím tak kozácká zbraň je šavle (šaška), ale dál se nějakneorientuji. Mají kozáci nějakou tradičně nošenou dýku (třeba jako mají skoti "sgian dubh")?
My jsme měli doma jejich Kinžál nebo Kindžál. Asi 45cm dlouhá sečná zbraň a pak jednu šavli, která byla nošená obloukem nahoru, že prý se s ní dalo sekat rovnou za jízdy na koni.

Byly to staré kousky z dob Napoleona.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Mantra-doufám že zdobí vaši domácnost nadále. Tohle má svoji hodnotu. Viděl jsem někde (asi na Aukro) Francouzkou jezdeckou šavli z roku 1815, ne zrovna v nejlepším stavu a chtěl za ni 15 000 Kč.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Kinžál je pryč ale šavle je stále doma.

Já osobně držím na šavle důstojníků z první republiky.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Mantra-toho kinžálu je škoda. Určitě to patřilo k sobě. Čepel šavle je z damasku, nebo normálně kovaná?
P.S. Já spíš ty francouzské. Jsou to ergonomicky jedny z nejlepších šavlí co byly vyrobeny (jezdecké od r. 1805).
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Thór - Má pocit že technologii damascénské práce kozáci neovládali. Viděl jsem poměrně dost velké množství jejich zbraní ale vždy standart.

Nejlepší šavle co jsem kdy viděl z hlediska možného použití , byly dva kusy v orientálním muzeu v Bratislavě. Byly to mongolské čepele asi tak 1250, tedy rok. Byly to skvělé zbraně.

Narazil jsem taky na zbraň podobného typu, která byl dutá a bylo v ní nalito 0,4 litru rtuti.

Originál kozáckou šavli má tatík jednu a k nám se dostala s Malinovského armádou v roce 1945.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Sgt.Pierro
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 232
Registrován: 21/10/2008, 12:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sgt.Pierro »

Pátrači o jaký model šavle se jedná?? Má tvůj tatík šašku mod. tuším 1898, požívanou hojně i za 2. sv. války??
Veni, vidi, vici...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Sgt. Pierro - nevím, jedu k němu tento víkend na kus řeči. Máma je velmi nemocná a tatík to těžko nese. Takže když už tam budu, tak se podívám a dám vědět.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Sgt.Pierro
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 232
Registrován: 21/10/2008, 12:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sgt.Pierro »

Pátrači, tak ať se i mamka brzo uzdraví a kdyby sis náhodou vzpomněl ej tedy vědět.
Veni, vidi, vici...
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-připojuji se k přání rychlého uzdravení pro maminku. Mohu-li tě požádat...kdyby jsi mohl tu šavli vyfotit a poslat mi to SZ, nebo mailem. Díky příteli.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Asi to bude potřeba vyfotit- Tak já to blejsknu celý, Ať vidíte jaký má doma tatík muzeum. Ono co se dá dělat jiného.

Za přání pro mamču děkuji. Jste hodní .
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Lom: Jistě, moje chyba. V roce 1933 rozhodně žádná spojenectví mezi Hitlerem a kozáky neexistovala. Myslela jsem rozmezí let 1941-42 a nedošlo mi, že je to nesmysl, děkuji za opravu.

Kozácké zbraně: Co vím, tak používají šašku, o dalších nemám nějaké podrobnosti.
Šaška pochází z Kavkazu, převzali ji od tamních národů. Používá se jednou rukou, bývá velice ostře nabroušena. Řadí se mezi šavle a má mírně zakřivené ostří, bývá často zdobená. Oproti běžným zbraním jí chybí záštitný oblouk. Byly používány kozáckými jednotkami i v průběhu druhé světové války.
Sehnala jsem nějaké obrázky:

Obrázek

Obrázek
Kozák z Orenburgu se šaškou
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ljubov - nádherná zbraň. A ten kozák je taky jak ze žurnálu - široký lampas, čapka pěkně na stranu, ten správný knír. Člověk ho přímo vídí skloněného nad koňskou šíjí, se šavlí vytrčenou vpřed v rychlé atace.

POdobnou ale ne tak hezkou má můj tatík. Toto je výstavní kousek - tatík takové to řemeslnické nářadí.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Tak jistě, jsou to výstavní fotografie. Šaška je krásná zbraň, ale mně na ní zkrátka chybí číška.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Sgt.Pierro
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 232
Registrován: 21/10/2008, 12:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sgt.Pierro »

Krásná zbraň Ljubov, přesně tuto šášku jsem měl na mysli, když jsem se ptal Pátrače. Jen ne v tomto zdobném provedení...
Veni, vidi, vici...
Uživatelský avatar
Zdeněk
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 117
Registrován: 21/1/2009, 08:20
Bydliště: Vysoké Mýto

Příspěvek od Zdeněk »

Nemyslím si, že by většina Rusů vzdychala po carství. Dějiny mají svůj vývoj, ten musí plynout a když se zašpuntuje, tak to někudy vybouchne - pak dochází k výstřelům Auror a pádům Bastil. Samoděržaví bylo špuntem a protože ucpávalo víc než jakákoli jiná monarchie na počátku novověku, vybouchlo to tedy tam a ne třeba v Německu, kde měly Marxovy vize mnohem vhodnější půdu.
Ale vztah k pravoslaví je něco jiného než k carovi a samoděržaví. V ruských novinách jsem četl, že se za věřící považuje asi 40% Rusů, ale k pravoslaví se jich hlásí přes 70% (přesná čísla si nepamatuji). Tedy víc lidí uznává církev než věří, je to přesně naopak než ve většině zemí "na západě" (včetně třeba Španělska nebo Polska, kdy je možné mluvit v souvislosti katolictví o jakési národní církvi). Bolševismus se pokoušel pravoslaví nahradit a nutno říci, že mnohdy poměrně úspěšně (nedávno jsme dostali dopis od sovětského důstojníka, který sloužil v 80tých letech v Československu, snaží se nám vysvětlit, jak tenkrát uvažoval apod. a SSSR pro něj matičkou Rusí bezpochyby byl) Lenin je ostatně dodnes určitou ikonou. Ale i bolševismus je minulostí.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „ostatní“