Anglický dlouhý luk

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Anglický dlouhý luk

Příspěvek od Bleu »

grimm - otázka zni jak moc byly hroty - bodkiny - zastoupeny. Z nálezů známy každopádně jsou.
K onomu anglickému lukostřelci - Tady se bavime o střelbe z blízka. Za druhy srovnávat to jeden na jednoho je kokotina, protože na bojišti to tak nikdy nebylo a není. Vždy je to o množství proti množství.
Nikdo netvrdí, že by anglický dlouhý luk byla špatná zbraň. Pouze se tvrdí, že nen ítak užasná jak se občas objevuje.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Als
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 16/5/2011, 20:17

Re: Anglický dlouhý luk

Příspěvek od Als »

Bleu píše:grimm - otázka zni jak moc byly hroty - bodkiny - zastoupeny. Z nálezů známy každopádně jsou.
Bodkiny byly určitě hojně zastoupené. Jindřich V. vydal nařízení, aby byly dělány z kvalitní oceli, protože je šípaři evidentně šidili. Kdyby byly zastoupeny v malém množství asi by se o ně takhle přímo nezajímal.
grimm píše:Dlouhý luk nebyl s to prostřelit kvalitní rytířskou zbroj...
Tobias Capwell při svých pokusech zase dokázal prorazit hrudním plátem jen asi na pět centimetrů. Navíc ze svědectví u Azincourtu vyplívá, že se Francouzští rytíři báli, že je šípy trefí do hledí nebo pod helmu. Nebáli se ale průstřelu hrudního plátu, což při množství střel, které na ně dopadalo značí, že průstřel hrudního plátu byla velmi výjmečná událost.
Rase píše:Ještě mě napadá, že Francie byla ve středověku mnohem bohatší než Anglie...
Našel sem docela zajímavý příklad. Když jel Warwick v roce 1467 jako velvyslanec za Ludvíkem XI. putoval podél Seiny a slavnostně dostával klíče ode všech měst na ní. V Rouenu prošel s králem ozdobenými ulicemi a v Notre-Dame si spolu oba vyměnili dary. Warwick dostal zlaté a stříbrné tácy a zlatý hrnec. Jeho doprovod byl také bohatě obdarován. Ludvíkovi v oplátku darovali - psy :D
clone9cz
svobodník
svobodník
Příspěvky: 31
Registrován: 20/4/2009, 17:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Anglický dlouhý luk

Příspěvek od clone9cz »

Ač neználek, tak jsem to pročetl celé bez odkazů a můj závěr je následující.

Použití horních úhlů mi přijde u dlouhého huku a težšího šípu efektivnější oproti kuši. Myšleno bez natahovacího mechanismu.
Zmíněná matematická teorie přijde vhod. U kuší by bylo při nižší kadenci potřeba dvakrát zhustit linie pro vyrovnání učinku lučištníků, to ovšem za cenu lepšího zásahu od nižšího počtu lučištníků s vyšší kadencí. Zhuštění linie bych tedy neviděl jako adekvátní vyrovnání výhody kadence lučištníků.
Lučištníci, v menším počtu, tím zároveň dostávají výhodu lepšího prostupu jiného typu vlastního vojska, manévrovatelnosti, účinosti, znovu zapojení se do boje.
Zároveň mají lučištníci lepší přehled o bojišti, protože tráví nabíjením o 3..4 sekundy kratší čas při boji na krátkou vzdálenost.

Edit: překlepy na mobilu a lepší formulace.

Nejak mi z toho plyne, že by kuše bez štítu nemela mit na stejném prostoru šanci.
Při správném použití luku bych dovodil 2.5x větší výhodu proti kuši bez štítu.
Odpovědět

Zpět na „ostatní“