Husité

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Geo
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 134
Registrován: 27/10/2007, 08:22

Příspěvek od Geo »

Pochopitelně. Souhlas, či nesouhlas není nic v porovnání s výnosným obchodem.-)) Ale mám někdy takový pocit(šimrání v zádech), že motivace většiny takto protestujících starostů vychází ze zcela jiných motivů, než jaké se uvádějí. :rotuj: :?:
Válka není zábava. Válka je vážná věc.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Dnes se na iDnes objevil zajímavý článek související s volbou prezidenta. Je tam ale i pár větiček ze strany dnešního poslance KDU-ČSL k husitství. Takže případní zájemci si to mohou přečíst ZDE
Obrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Hansi,
to tu bylo již rozebírané dávno. Husité se neprovinili ničím proti křesťanství, ale proti církvi.
A kdo byl v právu, to může rozsoudit jen Bůh.
My tu o tom můžeme diskutovat, snažit se porovnat pro a proti, ale všichni diskutující musí mít snahu změnit svůj úhel pohledu, což je asi to nejtěžší.
Názor a ideologie je tou nejednodušší věcí, jak popudil lidi proti sobě.
Mocní, kterému tomuto světu vládnou, to moc dobře ví a využívají těchto praktik. Nejinak tomu bylo i v minulosti.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Však já se k tomu nijak nevyjadřuji - ba dokonce ani na to nemám ujasněný názor. Jen jsem to sem dal jako odkaz na názor "někoho".
Obrázek
Geo
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 134
Registrován: 27/10/2007, 08:22

Příspěvek od Geo »

Já tento příspěvek považuji za více než podnětný. Rosomák má samozřejmě pravdu, že to tu už bylo, ale možná ne s tímto úhlem pohledu a přístupem. Jak jen urvu trochu času dovolím si svůj názor.
Válka není zábava. Válka je vážná věc.
Geo
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 134
Registrován: 27/10/2007, 08:22

Příspěvek od Geo »

Nechci se tu teď věnovat husitům, protože to je poměrně dost specifické téma. Ale k onomu odkazu mohu říci toto. Vývody, které tam autor uvádí, jsou pravdivé a zároveň zavádějící. Myslím tím z dějinného hlediska.

1.) To, že je v této(západní) civilizaci zřetelný otisk křesťanské filosofie je neoddiskutovatelný fakt, to že tato filosofie obsahuje množství prvků převzatých z filosofií jiných(nekřesťanských) ovšem také.

2.) To, že naše(západní) právní systémy obsahují prvky vzešlé z křesťanství je fakt, to že však jejich jádro a základ, a tedy většina, pochází
z práva Římského, které nemělo z křesťanstvím nic společného je také pravda.

3.) Nemám nic proti desateru, vždyť v něm není téměř nic co by společnost, alespoň slovně, neuznávala.-)) Na druhou stranu je ovšem třeba říci, že až na první přikázání a část druhého jsou to pravidla která vždy platila bez ohledu na náboženskou filosofii té které společnosti. Prohlásit je tedy za křesťanská je víc známkou optimismu a víry, než reality.

V zásadě to ovšem není nic proti ničemu.

To, že každý z nás přistupuje k životu, (v našem případě k dějinám) z nějaké filozofické pozice je jasné a jinak to ani nejde.Problém ovšem nastává když se nesnažíme hledat pravdu ať už to je coko-li, ale naopak potvrzení vlastních pravd. A když pak najdeme něco co se nám nehodí prostě se tváříme že to neexistuje, nebo se to pokoušíme přizpůsobit obrazu svému.
Válka není zábava. Válka je vážná věc.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Husité

Příspěvek od jarl »

Zkuste kvíz o životě Jana Žižky a husictví: https://magazin.aktualne.cz/kviz-jak-do ... f6b220ee8/ Já měl 12 správných odpovědí z 13 možných.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Martin.K
praporčík
praporčík
Příspěvky: 320
Registrován: 30/1/2009, 00:23
Bydliště: Ostrov

Re: Husité

Příspěvek od Martin.K »

jarl píše: 13/9/2022, 16:59 Zkuste kvíz o životě Jana Žižky a husictví: https://magazin.aktualne.cz/kviz-jak-do ... f6b220ee8/ Já měl 12 správných odpovědí z 13 možných.
Stejně 12 z 13, nevěděl jsem velitele husitů po smrti Žižky.
Tvůj temný oheň ti nepomůže, plameni Udúnu. Vrať se do stínu!
Obrázek
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3507
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Husité

Příspěvek od seabee »

Nic moc, 9 ze 13. Jdu se doučovat.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 553
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Husité

Příspěvek od parmezano »

11 ze 13
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11467
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Husité

Příspěvek od Zemakt »

Borci, já 10:13
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Husité

Příspěvek od jarl »

Já vyhořel na stejné otázce jako Martin.K. Sice by to na moji odpověď nemělo vliv, ale ta otázka je podle mě chybná samo o sobě. Husité žádného jednotného velitele neměli. Vždy mězi nimi existovalo více často i znepřátelených frakcí a Žižka i na vrcholu své slávy velel pouze jedné z nich.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Odpovědět

Zpět na „významné vojenské události“