Hrad a zámek Jánský vrch

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Cep
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 24/4/2009, 00:39
Bydliště: Brno

Příspěvek od Cep »

Těším se na něj. Ten znám jenom z pohledu z vlaku, nikdy jsem se tam nestavoval. A kdyby jsi napsal něco o Rychlebech, bylo by to fajn. Je to pěkná zřícenina nad krásným Račím údolím. Přiznám se, že jsem umístnění toho hradu nikdy nepochopil, navíc když je neproti Pustý zámek.
Trasa do Kladska přeci vedla přes Travnou. Takže pokud nestrážil nějaké doly nebo to nebyla schovávačka v lesích, tak opravdu nevím.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Rychleby jsou pro mě osobní záležitost. Vždy mě to k nim táhlo a to natolik, že na Jenštejn jsem zašel porvé až letos. Na Rychlebkách jsem byl vícekrát.

A kolego hledat logiku v umístění hradů v této oblasti nelze - já tam žádnou neobjevil. Ona motivace stavebníků hradů byla všelijaká a často s logikou našeho druhu neměla společního nic víc než střední Evropu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Bydlím na Jesenicku s přestávkami už 25 let. Takže mě tenhle článek docela potěšil. Já osobně jsem se účastnil arch. hledání Pustého zámku, naproti Rychlebskému hradu, a věnoval jsem se též trošku Kaltenštejnu.
Že průvodci po Jánském vrch nevědí nic moc je bohužel pravda.
K logice umístění hradů bych měl něco málo: Je pravdou že dnes je Jesenicko zapomenutou oblastí, už od doby kdy tento kousek Hochschlesien připadl téhle republice. Dříve však tomu tak nebylo, a hrady stály na cestách které byly poměrně frekventovanými obchodními i kulturními trasami.
Hlavní cesta z Olomouce do Nysy vedla přes Hanušovice, Ramzovou a Lipovou s odbočkou do Freiwaldau (Jeseník), a dále přes Žulovou, Javorník, Bílý potok a Paczkow. Z Javorníka pak vedla poměrně frekventovaná větev přes Račí údolí do města Stronie Slonskie a odtud do Kladska. Někdy v průběhu 13. stol byly osídleny údolí severněji (jen přes kopec :) ), tedy Travná. A cesta byla natažena i přes ni na Ladek-Zdrój a odtud zase do Kladska.
Poté, co z důvodu odtržení Slezska a Kladska upadla důležitost cesty Račákem, byl opuštěn napřed Pustý zámek (dřevěný hrad) a poté i Rychlebský hrad.
Teprve 20. století s jeho naprosto neuctivým zacházením s lidmi a hranicemi dokázalo to, že do zapomnění upadlo celé Jesenicko. Za první republiky se to ČR nevyplatilo - bohužel, současné vlády zjevně nemají o dějepise ánunk.
Nebýt toho že zámek Jánský vrch byl církevním majetkem, asi by byl vypadal podobně jako Rychleby nebo Kaltenštejn.
Takže umístění hradů mělo železnou logiku - byly tam jako ochrana tehdy velmi frekventovaných cest.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Ještě pár drobných údajů které dokreslí to co jsem napsal:
Podle údajů z matrik bydlelo v oblasti ještě v 18. stol skoro 10x více lidí než dnes, a docela dobře se uživili. Oblasti se přezdívá Haná severu, a kámen z Vápenné a Žulové se vyvážel do celého světa. Znalci vědí, že např. koryta pro prasata v Americe byly takřka všechny ze Žulové :)
V Bernarticích (6 km od Javorníka) bylo pohanské obětiště a pravděpodobně (podle popisu z církevních análů) megalitické stavby. Kameny z něj byly použity při stavbě kláštěra :)
Obec je již v 8. stol vzpomínána jako Villa Bernardi, v 9. stol stál klášter, z nějž se dodnes dochoval vstupní portál (možná že právě jeho součástí jsou šutry mnohem starší a stejně posvátné) a v 10. století byl zde první pivovar ve Slezsku.
Takže dnes již 80 let ubíjený kraj byl v minulosti lidnatý, bohatý, a proto potřeboval i ty fortifikace :)
Už se těším na tu Žulovou :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Velmi příjemné doplnění. Ono k Rychlebkám se zítra pár větami vrátím.Práci o nich neplánuji - nemám fotky v digitální podobě a nechce se mi pracovat s normálními.

Ale ledacos co jsi uvedl jako by potvrzovalo, to co jsem psal jinde a jindy a mělo vazbu a naši nedávnou historii.

Děkuji Alfiku. Žulová je nacestě ale nějak jsem se zamotal do bergfritů a dosud nejsem hotov s první částí práce.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „fortifikace (technika)“