Vojenské události spojené s druhým stavovským povstáním

Moderátoři: jarl, Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Johan
podporučík
podporučík
Příspěvky: 604
Registrován: 12/8/2007, 22:27
Bydliště: Praha

Vojenské události spojené s druhým stavovským povstáním

Příspěvek od Johan »

:lol: Představit bych si to dovedl. Ale nedovedu si představit, jak dlouho by pak zůstal učitelem :lol: Vona-státní školní inspekce je holt státní :twisted: :evil: :twisted:
Buhele
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 14/2/2009, 21:35

Příspěvek od Buhele »

Někde jsem četl,že v Praze byl připraven žold pro stavovskou armádu.Ten měl být ovšem vyplacen až po bitvě aby se ušetřilo na padlých.......
Je na tom něco pravdy?

Nemohla k stavovské porážce přispět zvolená taktika?
Osobně mi přijde španělská sestava pro stavovské vojsko výhodnější nez nizozemská.
Při nízké morálce a různorodosti vojska by několik větších formací mělo být snáze ovladatelnější než větší množství menších.
Navíc aby se u nizozemské sestavy uplatnily její výhody-větší mobilita a palebná síla bylo třeba dobře vycvičených a disciplinovaných vojáků.Mám pocit, že ani jednoho se stavovským knechtům nedostávalo........ Zákonitě se tedy musela projevit větší úderná síla sevřených tercií.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Rosomak - na RPG fóru mi jeden člověk - jinak velmi dobrý a renomovaný právník řekl, že je vidět, že se nejlépe cítím pokud jsem v menšině. A měl pravdu. Palba je fórum které má pravidla ale dává volnost myšlence a nebojí se kontroverzí, pokud jsou k věci a mohou donést nové myšlenky a nové pohledy.

Když mi kolega Johan navrhl abych se podílel na tomto dvoudílném projektu, věděl jsem dopředu, že to nebude mít nic moc společného s tím co se uči v hodinách dějepisu. A to je pro mě světlo za kterým jdu.

Je zvláštní, že vše co jsme uvedli v obou pracích je v dostupné literatuře ale není dostupné v učebnicích , přednáškach a jinde, kde by se to dostalo do všeobecného povědomí. Je to jakoby pro uzavřený klub lidí, který tyto informace aktivně vyhledává a zabývá se jimi v naprostém nezájmu oficiálního výkladu dějin. Ale dostupné ty informace jsou.

A Johan vám je sem dodal - sebrané, ucelené a s výkladem. Je to pouze doplnil vojenskou otázkou která je pro stavy nelichotivá jako ta politická, morální a sociální.

Je na nás jak s nimi naložíme.

Hlavně ale je potřeba vidět jednu zásadní věc. I když z mých textů v této práci zaznívá jistý despekt k celé rebelii, není to despekt zlý - jen uvědomění si pravdy. Ale pořád si myslím, že náš národ se v té skrumáži neztratil a svoje místo na Slunci i v dějinách si nejen udržel ale neustále rostl. Jen to nebylo tak vidět. Koneckonců jsem to vyjádřil ve své práci o zemích Koruny české v boji proti Turkům a to jak na poli bitevním tak i diplomatickém.

Jarosslaw - nic o fortifiakcích v této době v plánu nemám. Ještě jsem nedodělal hrady a tak si v tom nebudu dělat další binec. Ale kdy se na ty hrady dostane, to skutečně nevím.

Kolik jakých zbraní bylo v jednotlivých jednotkách nevím - nikdy jsem po tom nepátral a ani to nemám v plánu.

Všem děkuji za příspěvky do diskuse k mé práci a těším se na případné dalš přírůstky.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Buhele píše:Někde jsem četl,že v Praze byl připraven žold pro stavovskou armádu.Ten měl být ovšem vyplacen až po bitvě aby se ušetřilo na padlých.......
Jo, to je docela dost dobře možný. Tehdejší praxe byla taková, že pluk byl majetkem plukovníka, který fasoval peníze na plný početní stav. A když někdo umřel nebo dezertoval, peníze dostal automaticky plukovník a bylo jen na něm jak s nimi naloží. Většinou si je nechal, jen ti slušnější aspoň část rozdělili mezi svý muže.
さようなら。
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Destroyman to napsal správně. Je to vysoce pravděpodobné. A v tom nepořádku co v tom stavové měli bych řekl že i jisté. Ale nebyl to problém jen stavovské armády. Koneckonců i tato praxe byla jedním z důvodů nekonečného rabování a kořistění.

Žoldnéř nebojoval za dobré slovo.Bojoval za peníze a když jich bylo málo, hledal si cestu jak si pomoci.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Na téma stavovské rebelie doporučuju knihu "Povstání na Moravě v roce 1619" z korespondence moravských direktorů - Libuše Urbánková - TEPS 1979. Malá ukázka za všechny:

25.července 1619
Moravským klášterům: žadají o dodání koní a vozů k odvážení munice.

Na kláštery níže psaný strany vozů a koní psáno:
1. do novej Říše o 4 koně a vůz,
2. opatu louckému o 12 koní a 3 vozy,
3. opatu hradištskému o 12 koní a 3 vozy,
4. do Tišňova o 4 koně a 1 vůz,
5. do Rejhradu o 4 koně a 1 vůz,
6. na Velehard o 12 koní a 3 voze,
7. k sv.Petru do Brna o 8 koní a 2 voze,
8. k sv. Anně o 4 koně a 1 vůz,
9. do Králova kláštera o 8 koní a 2 vozy,
10. sv. Tůmu o 8 koní a 2 vozy,
11. na Zábrdovice o 8 koní a 2 vozy,
12. Kartusům do Nové Vsi o 4 koně a 1 vůz.
Do všech klášterů jest podle notule níže psané do každého kláštera obvzláště psáno.

poněvadž toho nevyhnuteldnýý potřeby ukazují, abychom k obhájení země této lidu našemu válečnému co nejspíše všelijakej munice válečnej dodali, k odvežení pak jak koní tak vozův nemálo jest potřebí, protože Vám mocí sobě od J.Mtí pánův stavův a obyvatelův Markrabství tohoto moravského danou poroučíme, že sem do města Brna ihned dnem i nocí, jak Vás toto psaní naše dojde, ničím neprodlévajíc, N vozů a v každým 4 koně hodný a silný i s čeládkou k nim správnou odešlete. Kdož by se pak tak nezachoval, tehdy ihned aby pokuty za každý 4 koně 100 dukátův položil, sám pak osobně se sem do Brna postavil, a z toho, proč jest takovejch koní a vozů nevypravil, práv byl. Jiné naděje nejsouce, nežli že se tak zachováte, s tím milost pána Boha s námi býti ráč.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
raia
Příspěvky: 1
Registrován: 10/8/2010, 14:28

Příspěvek od raia »

Ahoj,
slušný článeček. Informací k těmto událostem je určitě více, jen je najít.

Každopádně primárně si prosím opravte informaci, že takticky vítězové užívali Nizozemské řazení a obránci španělské tercie - je to přesně naopak
:wink:

Co se týče počtu mušket X pík, tak je to v tomto období zhruba 50% - jak pro tercie, tak nizozemské útvary.
V pozdější době byl poměr 3m X 2p a koncem 17.století již pikenýři téměř nebyli (užívaly se střelné zbraně s bodáky).
Odpovědět

Zpět na „významné nebo zajímavé vojenské události“