Potopení obrněné lodě Victoria

Moderátoři: jarl, Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Admiralitní soud přiřkl veškerou vinu za katastrofu viceadmirálu Tryonovi a naopak kontraadmirála Markhama sprostil obvinění v celé šíři. O absurdnosti vztahů velitel – podřízený v britském námořnictvu svědči i výrok soudce že by pro životní zájmy Royal Navy bylo velmi škodlivé potrestat Markhama za to, že provedl rozkaz svého nadřízeného který byl osobně přítomen.
Pověry v námořnictvu jsou jistě zajímavé, stejně jako fakt že většina námořníků v 19. stol. neuměla plavat. Mě by však spíše zajímaly názory "palbáků" k výše citovanému. Osobně mi připadá, že kontroverzní by bylo jakékoli rozhodnutí Admiralitního soudu.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
VGR_j4ck41
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 448
Registrován: 1/9/2010, 10:23

Příspěvek od VGR_j4ck41 »

no kdyby Markham byl potrestanej za to ze uposlechl primy rozkaz tak by to zcela urcite kontroverzni bylo - Admiralita by tim ukazala podrizenym ze sice musi uposlechnout primych rozkazu svych nadrizenych, ale pak za jejich provedeni muzou byt potrestani. Tim by podle me doslo k dost velky destrukci systemu veleni, kdy by podrizeni velitele misto toho aby splnili rozkaz zacali premejslet o jeho nasledcich coz by, zvlaste pri bojove cinnosti, mohlo mit katastrofalni dusledky

jiste v dnesni dobe kdyby Markham rozkaz neprovedl a byl by potahovan za to ze neuposlechl primy rozkaz nadrizeneho tak by se projela pocitacova simulace, ktera by ukazala ze mel pravdu a byl by treba i pochvalen/povyseni ale v dobe 19. stoleti si tohle nedokazu predstavit

koneckoncu i nas na vojne ucili, ze rozkaz se musi provest a pokud s nim nesouhlasime a velici na nem trva tak si ho nechat dat pisemne astezovat si az potom
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Příspěvek od Scrat »

Já nevím jak ostatním, mně ale přijde jako skandální už fakt že byl kontraadmirál Markham vůbec vyšetřován. Byla to Tryonova eskadra, jím nařízený manévr a jeho vlajková loď šla po srážce ke dnu (i s ním). Markham se podle mně zachoval správně, jako zástupce velitele eskadry vyjádřil své pochyby o proveditelnosti tohoto manévru a pak rozkaz poslechl.

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Já se na to dívám stejně, proto jsem tuto otázku položil. Kdo si prošel vojenskou službu, ví jak to s plněním rozkazů a případnými stížnostmi na ně funguje. A to jsme sloužili "na souši". Pokud je mi známo, na lodi (na moři) je velící důstojník v podstatě "Pán Bůh". A u Royal Navy byla tato pravidla budována po staletí a zřejmě je měli všichni zažrané hluboko pod kůží.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

Hektor - pokud je to o logice tak pokus je organizovaně učit plavat by logicky mohl u námořníků vyvolat pocit, že jejich lodě budou z cela jistě potopeny a tím pádem je schopnost plavat nezbytn. Pokud jsou naše lodě nepotopitelné tak plavat nemusím umět.
Vtip je zřejmě v tom (jak jsem se dočetl), že průměrný námořník má ve své podstatě z vody strach. Moře je jeho živobytí a dá se říci i osud, ale většina námořníků skrývá někde v hloubi duše podvědomou hrůzu z toho, že by jednoho dne museli skočit přes palubu potápějící se lodě.
Tohle vedlo v důsledku k tomu, že teprve kolem koku 1906 byl ve vyspělých zemích zaveden povinný plavecký výcvik pro posádky válečných plavidel. A u obchodního loďstva dodnes najdete muže, kteří plavat nedovedou!

Mimochodem: Jedním z důstojníků na bitevní lodi Victoria (tuším, že dokonce prvním důstojníkem) byl v době srážky s Camperdownem jistý - John Jellicoe...
Potopení Victorie přežil, z vody byl vyloven a později se stal vrchním velitelem britské Grand Fleet.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Odpovědět

Zpět na „významné nebo zajímavé vojenské události“